Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Wpływ social media na społeczeństwo, ludzką psychikę i zachowanie

social media społecznościowe

Negatywny wpływ social media na społeczeństwo

Social media umożliwiają ludziom komunikację pomiędzy sobą i wymianę poglądów. Rozwój portali społecznościowych radykalnie zmienił życie ludzi, którzy zyskali prosty sposób porozumiewania się ze sobą o każdej porze dnia.

Dostęp do serwisów społecznościowych ma praktycznie każda osoba, która posiada dostęp do Internetu. Mając odpowiednie urządzenie można pobrać wybrany komunikator na swój telefon komórkowy, aby bezpłatnie się komunikować z innymi osobami.

marketing internetowy online cyfrowy digital

Komunikatory i portale społecznościowe są najczęściej bezpłatne, a użytkownicy nie muszą płacić za specjalne funkcje. Warto tutaj wspomnieć, iż portale społecznościowe oferują swoim użytkownikom znacznie więcej możliwości, niż dzwonienie i pisanie do siebie.

Osoby mające zarejestrowane konta na wybranych serwisach społecznościowych mogą udostępniać tam zdjęcia, promować najróżniejsze wydarzenia, wysyłać pliki, wystawiać rzeczy na sprzedaż lub wspierać ulubione marki.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Obecnie prym wśród portali społecznościowych wiedzie Facebook. Jest to serwis społecznościowy, który należy do amerykańskiego przedsiębiorcy i filantropa.

Mark Elliot Zuckerberg jest twórcom serwisu o nazwie Facebook, który powstał w 2004 roku. Firma Meta Platforms zarządza serwisem i nieustannie rozwija projekt, aby ułatwić korzystanie z niego. Projekt należący do firmy Meta Platforms umożliwia użytkownikom korzystanie z najróżniejszych funkcji. Użytkownicy mogą pisać wiadomości do siebie, pliki, zdjęcie, organizować się w grupy, założyć fanpage lub prowadzić sprzedaż.

Mając profil w serwisie Facebook dostajemy możliwość logowanie się na innych platformach. Jednym z portali społecznościowych współpracujących ściśle z Facebookiem jest Instagram.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Serwis Instagram został wykupiony przez spółkę Meta Platforms w 2012 roku. Obecnie jest to jeden z tych serwisów, który należy do grona największych. Instagram posiada miliony zarejestrowanych kont na całym świecie. Internauci korzystający z Instagrama mogą udostępniać tam swoje zdjęcia i prowadzić sklep. Nierzadko swoje konta na Instagramie prowadzą celebryci, znani sportowcy lub osoby ze powiązane ze światem mody.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Firmy chętnie współpracują z influencerami, którzy działają na Instagramie i posiadają licznych obserwujących. Nierzadko znane osoby promują tam produkty należące do najróżniejszych firm. Dla wielu osób social media są czymś znacznie więcej, niż możliwością zaprezentowania swojej osoby i komunikowania się z innymi. Często social media pozwalają zarobić olbrzymie pieniądze i dają możliwość zmiany swojego życia.

ikony mediów społęcnzościowych social media ads

Badania pokazują, że niezwykle popularne stały się takie zawody, jak influencer lub youtuber. Najczęściej działalnością w Internecie są zainteresowane osoby młode, które inspirują się innymi twórcami. Niestety popularność portali społecznościowych przyniosła także negatywne skutki dla społeczeństwa, które powoli staje się widoczne.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Prawdopodobnie większość tych skutków ubocznych dla młodego społeczeństwa ujrzymy dopiero za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Niestety nie ma jeszcze jednoznacznych badań, które mogą ukazać wpływ serwisów społecznościowych na rozwój dzieci i młodzieży. Jest to spowodowane faktem, iż portale społecznościowe stały się popularne stosunkowo niedawne.

Dopiero ostatnie lat sprawiły, że życie wielu młodych osób przeniosło się do Internetu, gdzie potrafią spędzać całe dnie zapominając o wielu istotnych kwestiach. Warto tutaj wymienić największe portale, które mają obecnie największy wpływ na społeczeństwo.

Wśród największych serwisów społecznościowych i komunikatorów, należy wymienić Twitter, Pinterest, TikTok, VKontakte, Tinder, Messenger, Whatsapp, Snapchat, YouTube, LinkedIn lub Instagram. Popularnych serwisów społecznościowych jest znacznie więcej, a każdy kraj posiada wśród swoich obywateli inne media, które są najbardziej lubiane.

W Polsce znany jest Wykop, mający od lat zżytą społeczność, która nierzadko organizuje akcje mające na celu oddziaływanie na nieprzyjazne dla obywateli decyzje polityków.

Jak social media wpływają na ludzką psychikę?

Rozwój portali społecznościowych znacząco ułatwia codzienne życie wielu osobom. W krajach wysokorozwiniętych portale społecznościowe są nieodłącznym elementem życia ludzi w każdym wieku. Social media są wykorzystywane do komunikowania się w pracy, promowania swojego biznesu lub obsługi klientów za ich pośrednictwem.

Firmy chętnie korzystają z social mediów, gdzie mogą się komunikować z ludźmi i promować swoją markę. Z portali społecznościowych chętnie korzystają osoby młode, które mogą nawiązywać tam nowe znajomości i chwalić się swoim życiem. Niestety u niektórych osób czas spędzany przed monitorem komputera lub telefonu komórkowego, znacząco zaczął przekraczać dopuszczalne normy.

marketing mix online

Badania pokazują, że z roku na rok statystyczna ilość poświęcanego czasu przez osoby młode na social media nieustannie rośnie. Przesiadywanie zbyt długo na portalach społecznościowych i komunikatorach, może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Znacząco pogorszyć może się nie tylko stan zdrowia fizycznego, ale również psychicznego. U niektórych osób obserwuje się objawy uzależnienia, gdzie użytkownik praktycznie nie rozstaje się ze swoim telefonem komórkowym i nieustannie pozostaje zalogowany do swoich profili społecznościowych. Wśród negatywnych skutków nadmiernego korzystania z portali społecznościowych i komunikatorów, jest marnotrawienie swojego czasu.

Zamiast rozwijać się i dążyć do wyznaczonych celów, spędzamy bezproduktywnie czas śledząc poczynania innych osób. Dodatkowo negatywnie wpływamy tym samym na sposób funkcjonowania naszego mózgu. Nierzadko zaczynają pojawiać się problemy z koncentracją i pamięcią.

reklama w internecie

Osoby spędzające zbyt dużo czasu w Internecie są narażone na pojawienie się depresji. Potwierdziły to badania, gdzie ilość czasu spędzanego na portalach społecznościowych przekłada się na spadek nastroju. Kolejnym negatywnym skutkiem jest niekorzystny wpływ na relacje międzyludzkie. Osoby spędzające zbyt wiele czasu w Internecie zaniedbują realne kontakty.

co to jest google

U niektórych osób może pogorszyć się umiejętność nawiązywania kontaktu z ludźmi w prawdziwym życiu. Zdecydowanie lepiej na psychikę ludzką wpływają realne znajomości, gdzie możemy bezpośrednio prowadzić dyskusję i widzieć czyjąś mimikę. Dbając o swoje zdrowie powinniśmy w sposób umiarkowany korzystać z Internetu i jego dobrodziejstw.

Niekiedy dobrym pomysłem może być detoks od Internetu, gdzie całkowicie ograniczyć korzystanie z portali społecznościowych. Osoby mające problem z uzależnieniem od social mediów powinny zgłosić się po pomoc do odpowiedniego specjalisty.

Pomoc w problemie może okazać doświadczony psycholog lub psychoterapeuta. Niekiedy będzie wskazane odbycie długiej psychoterapii, która pomoże nam ograniczyć negatywny wpływ portali społecznościowych na życie. Negatywny wpływ social media na społeczeństwo jest coraz mocniej widoczny.

reklama i kampania Google Ads

Ważną rolę w ograniczaniu negatywnych skutków portali społecznościowych mają rodzice. Rolą rodziców jest uświadomienie dzieci o problemie, który wynika z nadmiernego przeglądania portali społecznościowych. Niestety to właśnie dzieci i młodzież, jest obecnie najliczniejszą grupą, która korzysta z social mediów.

Kim jest influencer?

Błyskawiczny postęp technologiczny i przeniesienie życia do Internetu sprawiło, że wiele osób zaczęło wykorzystywać portale społecznościowe do celów zarobkowych. Jednym z popularnych zawodów stał się influencer.

Jest to zawód, który opiera się na mediach społecznościowych i ich oddziaływaniu na ludzi. Najbardziej popularni twórcy mogą skutecznie wpływać decyzję zakupowe swoich fanów. Wiedzą o tym marki, które chętnie nawiązuję współpracę z wybranymi influencerami.

Fani śledzący poczynania ulubionych twórców mają do nich zaufanie i chętniej dokonują zakupów z ich polecenia. Im większe dany twórca posiada zasięgi w swoich social mediach, tym mocniej przekłada się to na zyski. Najczęściej wykorzystywanymi portalami społecznościowymi do reklamowania najróżniejszych produktów jest Instagram, Facebook lub TikTok. Influencer to zawód, który został spopularyzowany w Stanach Zjednoczonych, skąd trafił do innych krajów.

pozycjonowanie strony internetowej

Termin influencer został ukształtowany przez znanego psychologa Roberta Cialdiniego. Amerykański psycholog napisał książkę, gdzie po raz pierwszy użył omawianego terminu. 

Czym jest influencer marketing?

Influencer marketing jest to pojęcie, które odnosi się do współpracy ze znanymi osobistościami z Internetu. Współpracę najczęściej nawiązują reklamodawcy, którzy chcą wypromować swój biznes w przestrzeni Internetu.

Elon musk twitter

Firmy chętnie nawiązują współpracę z najbardziej popularnymi influencerami, którzy posiadają licznych obserwujących. Z pomocą wspomnianych influencerów firmy mogą promować swoje produkty lub usługi. Często influencer marketing jest jednym z elementów udanej kampanii reklamowej. Firmy nierzadko planując swoją strategią marketingową na długie lata decydują się na współpracę z wybranymi twórcami. Jest to niezwykle skuteczna forma reklamy, gdzie firmy wykorzystują zaufanie fanów względem ulubionych twórców.

Lojalni fani widząc ulubionego twórcę współpracującego z daną marką, znacznie chętniej wybierają produkty od wybranej firmy. Przedsiębiorstwa budują w ten sposób świadomość swojej marki w oczach potencjalnych klientów i zaufanie do siebie. Umiejętnie prowadzona kampania marketingowa może przynieść olbrzymie korzyści dla firmy. Dana społeczność zacznie utożsamiać się z wybraną marką i samodzielnie będzie udostępniać informacje o ulubionej firmie.

lead generation generowanie leadów

Warto tutaj omówić kwestię, która dotyczy podziału influencerów ze względu na ich popularność. Od popularności danego twórcy będzie zależeć ilość współprac i zarobki z nich. Początkujący influencerzy są określani mianem mikroinfluencerów.

Tym terminem określa się twórców, którzy nie przekroczyli dziesięciu tysięcy obserwujących. Znacznie lepiej przez reklamodawców są odbierani popularni twórcy, których zalicza się do megainfluencerów. W tym wypadku taki twórca posiada przynajmniej milion osób, które śledzą jego poczynania w sieci. Jest to olbrzymia społeczność, którą niezwykle ciężko zebrać wokół swojej osoby. Najczęściej udaje się to osobom, które są powiązane ze światem sportu, mediów lub promują ich inni twórcy.

Warto tutaj wspomnieć, iż zawód influencera jest uważany w Polsce za jeden z najmniej szanowanych wśród społeczności.

Badanie przeprowadzone w 2022 roku ujawniło, że zawód ten kojarzy się nierzadko z internetową patologią, promowaniem niepotrzebnych treści i budowaniem swojego sukcesu na wywoływaniu skandali.

Wśród młodych osób buduje się poczucie, że sukces polega jedynie na zdobywaniu materialnych rzeczy i zarabianiu gigantycznych pieniędzy. Niestety nierzadko jest to jedynie iluzoryczny sukces, gdzie większość influencerów buduje swój wizerunek niezgodny z rzeczywistością. Jedynie wąskiemu gronu osób w Internecie udaje się odnieść sukces, który pozwala im zarabiać godne pieniądze.

Jak media społecznościowe wpływają na ludzi?

Media społecznościowe posiadają negatywny wpływ na ludzi. Najczęściej cierpią osoby młode, które są najliczniejszą grupą korzystającą z portali społecznościowych i komunikatorów. U młodych osób nierzadko spotyka się stany lękowe i problemy na tle psychicznym.

Lekarze alarmują, że u młodych osób korzystających często z serwisów społecznościowych wzrasta ryzyko wystąpienia depresji. Jest to niebezpieczna choroba, która wymaga poważnego leczenia i stosowania leków. Spędzanie czasu na portalach pokroju Facebooka, Instagrama lub TikToka, jest niewskazane i powinno być ograniczone.

Zdecydowanie lepiej czas poświęcony na śledzenie innych osób spożytkować inaczej. Cenniejsze może okazać się zapisanie na kurs tańca, naukę pływania lub czytanie książek. Wpływ social media na społeczeństwo jest negatywny i należy unikać przesiadywania w Internecie. Osoby mające profile społecznościowe nie muszą z nich od razu rezygnować i usuwać swoich kont.

Wskazane jest jednak mądre korzystanie ze swoich profili społecznościowych i śledzenie wartościowych treści, które nas czegoś uczą. Statystyki pokazują, że internauci spędzają obecnie ponad dwie godziny na przeglądaniu portali społecznościowych. Dane te różnią się w zależności od konkretnego kraju. Im wyżej jednak jest rozwinięte dane społeczeństwo, tym portale społecznościowe pełnią tam ważniejszą funkcję.

Jak media społecznościowe wpływają na samoocenę?

Badania przeprowadzone przez ekspertów w Stanach Zjednoczonych udowodniły, że jedną z najbardziej narażonych grup na negatywne skutki nadmiernego korzystania z social mediów, są młode kobiety.

U młodych kobiet zaobserwowano spadek poczucia własnej wartości i wpływ mediów społecznościowych na ich samoocenę. Jest to spowodowane tym, iż młode kobiety nierzadko szukają na mediach społecznościowych potwierdzenia swojej atrakcyjności i samoakceptacji.

Niestety jest to zależne od innych użytkowników, którzy mogą różnie ocenić drugą osobę. Internet daje użytkownikom olbrzymią anonimowość i poczucie bezkarności w obrażaniu innych osób. Obecnie prowadzone są liczne kampanie, które mają zapobiegać szerzeniu przemocy poprzez media społecznościowe. Popularnym zjawiskiem w Internecie jest hejt, który ma na celu spowodować obniżenie samopoczucia u drugiej osoby.

szkolenie konsulting doradztwo biznesowe

Najczęściej hejt objawia się poprzez nieprzyjemny komentarz względem drugiego internauty. Warto tutaj wspomnieć, portale społecznościowe często pokazują użytkownikom nieprawdziwe treści. Zdjęcia znanych celebrytów są poprawiane i zakłamują rzeczywistość. Młode osoby oglądające takie zdjęcia mogą popadać w kompleksy, które będą spowodowane porównywaniem się do znanych osób ze świata mediów.

Jak social media wpływają na relacje międzyludzkie?

Media społecznościowe sprawiły, że prawdziwe relacje przeniosły się do Internetu. Młode osoby zamiast spotkać się z przyjaciółmi w realnym świecie wybierają Internet. Niestety odbija się to niekorzystnie na relacjach międzyludzkich, gdzie potrzebny jest bezpośredni kontakt. Ludzie nie mogą budować prawdziwej więzi pomiędzy sobą i obserwować swoich emocji. Dodatkowo Internet przyczynia się do zaostrzania konfliktów, gdyż łatwiej tam o krytykę drugiej osoby lub jej ocenę. Portale społecznościowe pochłaniają czas, gdzie ludziom brakuje go na prawdziwe znajomości w rzeczywistym świecie.

Dbając o swoje relacje z innymi nie powinniśmy ich zastępować kontaktem poprzez komunikatory. Mając możliwość najlepiej spotkać się w cztery oczy z drugą osoba, co korzystnie wpłynie na naszą psychikę. Bezpośrednia komunikacja i rozmowa z innymi ludźmi sprawia, że stajemy się szczęśliwsi. Możemy rozładować stres, omówić najróżniejsze tematy i poczuć wsparcie drugiej osoby. Korzystając z mediów społecznościowych powinniśmy obserwować samych siebie. Jeśli poczujemy, że spędzamy tam zbyt wiele czasu, to warto pomyśleć o chwilowej przerwie. Niekiedy nawet krótka przerwa od profili społecznościowych może przynieść liczne korzyści.

Szybko poczujemy poprawę swojego nastroju i kondycji psychicznej. Rezygnując z przeglądania profili innych osób nie będziemy się porównywać do nich i marnować swojego cennego czasu.

Jak się uwolnić od mediów społecznościowych?

Rezygnacja z mediów społecznościowych może być trudnym procesem, gdy spędzamy tam kilka godzin w ciągu dnia. Wprowadzając kilka zmian w swoim życiu możemy sprawić, że platformy społecznościowe przestaną nam być potrzebne. Pierwszą kwestią jest umiejętność korzystania z danej platformy społecznościowej jedynie wtedy, gdy tego potrzebujemy. Portale społecznościowe mogą przydać się nam w kontaktach biznesowych lub do przekazania ważnej informacji innej osobie.

Należy unikać jednak sytuacji, gdy będziemy przeglądali bezsensownie profile innych osób i czytali bezwartościowe treści. Kolejnym krokiem do rezygnacji z portali społecznościowych jest akceptacja samego siebie.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Wiele osób zakłada konta na znanych platformach, aby poprawić w ten sposób swoje poczucie wartości. Niestety inne osoby nie naprawią naszego poczucia wartości, a niekiedy mogą je nawet pogorszyć. Poczucie własnej wartości to kwestia, którą musimy samodzielnie przepracować lub ze swoim psychologiem.

Nigdy nie powinniśmy uzależniać swojego szczęścia od osób, które będą oceniać nas poprzez portale społecznościowe. Trzecim krokiem do rezygnacji z portali społecznościowych jest znalezienie interesującego zajęcia zastępczego. Zamiast przeglądać swoje social media, możemy zacząć trenować biegi lub regularnie chodzić na basen.

social media społecznościowe

Aktywność ruchowa wpłynie korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Sport skutecznie odciągnie nas od przeglądania serwisów społecznościowych i korzystania z komunikatorów. Uprawiając sport odniesiemy znacznie więcej korzyści dla swojego ciała i zdrowia psychicznego.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing