Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

TikTok – co to jest i jak działa ta aplikacja?

ikony mediów społęcnzościowych social media ads

Kto stworzył aplikacje TikTok?

TikTok to aplikacja pochodząca z Chin, która znana jest głównie wśród młodych osób. Prawie połowa użytkowników korzystających z aplikacji nie przekracza dwudziestu czterech lat. Aplikacja została zaprojektowana przez chińskich programistów, którzy początkowo nazywali ją Douyin. Nazwa ze względów marketingowych uległa jednak zmianie na przestrzeni czasu.

reklama w internecie

Pracę nad aplikacją rozpoczęło chińskie przedsiębiorstwo ByteDance, które oddało ją do użytku w 2016 roku. Aplikacja została pozytywnie przyjęta przez internautów i błyskawicznie rozpoczęła podbój świata. Założeniem aplikacji jest umożliwienie użytkownikom udostępniania krótkich materiałów wideo i interesujących piosenek.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Charakterystyczne dla aplikacji jest to, iż materiały udostępniane przez nią są bardzo krótkie. Najczęściej filmy dodawane na TikToku nie przekraczają kilkudziesięciu sekund.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Rozwój aplikacji i popularność sprawiła, że w 2020 roku miliardy ludzi na całym świecie posiadali w niej konta. Aktualnie jest to jedna z najchętniej pobieranych aplikacji przez osoby młode. Aplikacja TikTok działa jedynie na nowych telefonach, które mają zainstalowany odpowiednie oprogramowania. Wskazane jest posiadanie systemu operacyjnego Android.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Przedsiębiorstwo ByteDance nieustannie rozwija swój projekt i chętnie wykupuje udziały w innych. Ogromnym echem odbiło się wykupienie przez firmę podobnej aplikacji o nazwie musical.ly. Firma dokonała tego w 2018 roku i zapłaciła za aplikację ponad miliard dolarów amerykańskich.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Aplikacja musical.ly była popularna wówczas w Stanach Zjednoczonych i Europie, tym samym stanowiła zagrożenie dla chińskiego odpowiednika. Obecnie serwis Musical.ly należy już do nieistniejących. W szczycie swojej popularności posiadał miliony użytkowników, którzy udostępniali tam posty, piosenki i komunikowali się ze sobą. Musical.ly i TikTok zostały ze sobą połączone wkrótce po dokonaniu transakcji w 2018 roku.

marketing mix online

Aktualnie aplikacja nieustannie wprowadza aktualności i promuje się na terenie kolejnych krajów. Niestety nad aplikacją krążą czarne chmury ze względu na sposób zarządzania prywatnymi danymi, które należą do użytkowników rejestrujących w niej konta.

Niektóre kraje decydują się na wprowadzenie ograniczeń związanych z działalnością chińskiego przedsiębiorstwa i powiązanej z nim aplikacją.

Czy TikTok jest za darmo?

Aplikacja TikTok jest oddana całkowicie za darmo do użytku dla zainteresowanych osób. Najłatwiej aplikację można pobrać poprzez oficjalny sklep internetowy należący do Google lub App Store. Google Play może jednak ograniczyć w najbliższych latach możliwość pobierania aplikacji.

social media społecznościowe

App Store to z kolei platforma, gdzie można znaleźć najróżniejsze aplikacja przeznaczone na smartfony. Użytkownicy mogą tam pobierać potrzebne aplikacja i aktualizacje do nich. Korzystając z App Store każda osoba może pobrać aplikację TikTok na swojego iPada, IPoda lub inny telefon komórkowy z odpowiednim systemem operacyjnym.

pozycjonowanie strony internetowej

Ciekawostką jest, iż większość aplikacji udostępnionych na platformie App Store jest tworzona przez samych użytkowników. Na platformie są oferowane zarówno płatne aplikacje, jak i darmowe. Warto tutaj wspomnieć, iż podczas instalacji aplikacji na swoim telefonie można wykorzystać do tego istniejące już konto w serwisie Facebook.

TikTok automatycznie pobierze wtedy dane, które zostaną udostępnione przez serwis. Dodatkowo rejestracji można dokonać także z pomocą Twittera lub konta Google. Osoby nie chcące dokonać rejestracji mogą korzystać z TikToka bez wykonywania tej czynności. Niestety bez konta na TikToku zostanie nam uniemożliwione komentowanie i kilka innych czynności.

Czy korzystanie z aplikacji TikTok jest bezpieczne?

Wszystkie serwisy społecznościowe powinny dążyć do tego, aby zapewnić swoim użytkownikom maksymalny poziom bezpieczeństwa. Kwestie bezpieczeństwa dotyczą szczególnie wrażliwych danych osobowych, które są udostępniane podczas dokonywania rejestracji w danym serwisie.

google analytics

Niestety czasami dochodzi do sytuacje, że poufne dane zostają wykradzione przez niepożądane osoby. Sytuacja staje się znacznie poważniejsza, gdy przy nielegalnym wykorzystaniu danych od użytkowników brał udział sam serwis. Aktualnie znane są przypadki, gdy w sposób nieuczciwy zostały wykorzystane dane użytkowników posiadających swoje konta w aplikacji TikTok.

Głośnym echem odbiła się sytuacja, gdy brytyjski dziennik o nazwie The Guardian poinformował o skandalu związanym z TikTokiem. Dziennikarze pracujący dla gazety napisali artykuł, gdzie ujawnili celowe cenzurowanie treści dodawanych przez użytkowników w aplikacji.

Wśród cenzurowanych treści znajdowały się informacje związane z odzyskaniem niepodległości przez Tybet lub masakry dokonanej przez chińskie władze na placu Tiananmen. Dodatkowo władze USA postanowiły nałożyć surową karę na przedsiębiorstwo zarządzające aplikacją.

szkolenie konsulting doradztwo biznesowe

Kara została nałożona za wykorzystanie w sposób nielegalnych danych, które należały do najmłodszych użytkowników. Podobne kroki podjęły inne państwa, które nałożyły ograniczenia na aplikację TikTok lub uniemożliwiły korzystanie z niej. Jednymi z krajów zabraniających korzystania z aplikacji są Indie, Indonezja i Pakistan.

Kto najczęściej instaluje aplikację TikTok?

Chińska aplikacja została ciepło przyjęta na świecie i szybko zaczęła zyskiwać popularność. Głównym odbiorcą treści dodawanej na TikToku były osoby młode. Wiek osób różni się w zależności od danego kraju. W Polsce najliczniejszą grupą wiekową są osoby, które mają poniżej osiemnastu lat.

Warto tutaj wspomnieć, iż rejestracji w aplikacji mogą dokonać już osoby, które mają ukończone przynajmniej trzynaście lat. Poniżej tego wieku aplikacja wyświetli komunikat, gdzie informuje daną osobę o braku możliwości dokonania rejestracji.

Ciekawostką może być fakt, iż aplikacja znacznie chętniej w Polsce pobierają kobiety. Użytkownicy dokonujący rejestracji muszą wyrazić zgodę na udostępnienie licznych danych i uprawnień aplikacji.

Wśród uprawnień, które trzeba nadać aplikacji znajduje się udostępnienie swojej lokalizacji, listy kontaktów i nagrań dokonywanych przez kamerę. Osoby wyrażające zgodę na omawiane wyżej uprawnienia powinny zapoznać się ze sposobem wykorzystania tych danych.

Elon musk twitter

Niestety aplikacja posiada historię, gdzie wykorzystywała dane swoich użytkowników w niekoniecznie dozwolony sposób. Obecnie chińskie przedsiębiorstwo próbuje zwiększyć poziom zabezpieczeń i stara się sprostać standardom bezpieczeństwa panującym na terenie Unii Europejskiej.

Jakie formy materiałów można udostępniać przez TikTok?

Istnieje kilka rodzajów filmów, które można udostępnić za pomocą aplikacji TikTok. Jednym z formatów jest stand-up, który polega na zabawnym wystąpieniu danej osoby. Stand-uper próbuje w sposób zabawny opowiedzieć daną sytuacją lub skomentować jakieś wydarzenie.

Popularne na TikToku jest prowadzenie relacji na żywo, gdzie dana osoba udostępnia widok ze swojej kamery. Relacja prowadzona na żywo nazywana jest streamem. Jest to sposób bezpośredniej komunikacji z odbiorcami treści. Streamowanie jest czynnością względnie prostą i coraz chętniej wybieraną przez osoby zarabiające w ten sposób w Internecie

Jakie są zasady na TikToku?

Każdy serwis społecznościowy i komunikator posiada własny regulamin, gdzie precyzuje zasady związane z użytkowaniem.

TikTok także posiada swój regulamin, gdzie opisuje zasady dotyczące korzystania z aplikacji. Podstawową zasadą opisaną w regulaminie jest zakaz niewłaściwego traktowania innych użytkowników. Zabrania się użytkownikom używania wulgarnego języka względem innych i obrażania ich.

W Internecie powszechne stało się zjawisko masowego hejtu, które spotkało się z ostrą reakcją ze strony większości serwisów społecznościowych. Dokładne zasady odnośnie korzystania z serwisu są udostępnione na oficjalnej stronie i podczas rejestracji.

Czy to prawda, że TikTok zostanie usunięty?

Skandale, które zostały ujawnione w związku z działalnością aplikacji TikTok, mogą doprowadzić do jej usunięcia z największych sklepów internetowych. Obecnie Stany Zjednoczone wprowadziły zakaz, gdzie chcą ograniczyć możliwość pobierania aplikacji za pośrednictwem platformy App Store i Google Play.

Władze Stanów Zjednoczonych wyznaczyły konkretny termin, kiedy aplikacja ma zostać ostatecznie usunięta. Decyzja może odbić się niekorzystnie dla chińskiego przedsiębiorstwa, które straci znaczący ruch.

Aktualnie prowadzone są negocjacje, które mogą odmienić wpłynąć na ostateczne usunięcie aplikacji z największych platform.

Polscy użytkownicy nie muszą się jednak obawiać, że aplikacja przestanie działać na ich telefonach komórkowych. Aktualnie aplikacja działa sprawnie wśród polskich użytkowników i można ją bezproblemowo pobrać.

Czy na TikToku widać kto wchodzi na profil?

Aplikacja TikTok daje swoim użytkownikom możliwość, aby sprawdzić ostatnich odwiedzających nasz profil. Należy jednak pamiętać, że dodatkowa funkcja jest dostępna jedynie po włączeniu jej. Początkowo funkcja pozostaje nieaktywna i należy ją uruchomić. Osoby chcące włączyć u siebie możliwość obserwowania ostatnich odwiedzających muszą przejść do odpowiedniej sekcji w profilu. Historia przeglądania profilu jest bezpłatna i każdy użytkownik może z nie skorzystać. Odpowiednie filmy instruktażowe można znaleźć na oficjalnej stronie należącej do aplikacji i na platformie YouTube.

O której godzinie wstawiać TikTok?

Użytkownicy TikToka nieustannie walczą o wyświetlenia materiałów, które tam udostępniają. Ciekawostką jest, iż odpowiednia pora dnia może wpłynąć na ilość wyświetleń opublikowanego filmu.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

W dni powszednie najlepiej publikować filmy w godzinach porannych, gdy niektóre osoby jeszcze śpią. Użytkownicy wkrótce po przebudzeniu zalogują się do aplikacji i ujrzą opublikowane materiały.

TikTok

Dobrym momentem na udostępnienie filmu jest również wieczór. Późnym wieczorem większość osób odpoczywa po ciężkim dniu w pracy i przegląda interesujące treści w Internecie. Jest to dogodny moment dla twórców, którzy chcą zdobyć więcej wyświetleń.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing