Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Co to jest prędkość ładowania strony? Jak poprawić szybkość strony?

pozycjonowanie strony internetowej

Jak poprawić szybkość strony?

Szybkość ładowania strony internetowej to jeden z czynników, który ułatwia użytkownikom przeglądanie treści. Użytkownicy klikając w dany odnośnik są następnie przekierowany na wybraną stronę www. Czas ładowania takiej strony internetowej sprawia, iż użytkownik szybciej obejrzy interesujące go treści. W przypadku stron internetowych posiadających słaby hosting czas ładowania może się wydłużyć.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

W najgorszej sytuacji użytkownik zostaje powiadomiony o błędzie, że dana witryna internetowa jest niemożliwa do wyświetlenia. Szybkość ładowania witryny internetowej ma znaczenie dla pozycjonowania. Aktualnie jest to jeden z parametrów, który wpływa na pozycję danej witryny internetowej w wyszukiwarce Google. Im czas ładowania danej strony internetowej jest dłuższy, tym gorzej przekłada się to na jej pozycję w ogólnym rankingu.

Prędkość ładowania danej strony internetowej jest sprawdzana przez robota Google. Każda strona internetowa musi liczyć się z tym, że taki robot indeksujący odwiedzi ją już na samym początku. Jeśli strona www nie będzie spełniała należytych wymagań, to robot indeksujący przypisze jej niższą pozycję. Niestety otrzymanie niskiej pozycji w rankingu przekłada się na wyświetlenia i opłacalność prowadzenia takiej strony internetowej. Na prędkość strony internetowej składa się kilka czynników. Najważniejszy jest tutaj serwer na którym dana witryna internetowa jest postawiona. Im większa jest dana strona www, tym będzie potrzebowała więcej miejsca do przechowywania danych.

W tym wypadku należy zadbać o odpowiedni hosting, który będzie w stanie zagwarantować stronie internetowej odpowiednią ilość miejsca do gromadzenia danych. Koszt takiego hostingu dla strony internetowej oscyluje w okolicy kilkuset złotych. Warto tutaj wspomnieć, iż pierwszy rok najczęściej jest znacznie tańszy, gdyż firmy hostingowe chcą w ten sposób przyciągnąć klientów.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Kolejny rok wiąże się zazwyczaj ze znacznie większą opłatą, którą właściciel strony internetowej będzie zmuszony zapłacić. Kolejnym czynnikiem wpływającym na czas ładowania strony www jest przejrzystość kodu źródłowego. Podczas tworzenia witryny internetowej należy dopilnować, aby w kodzie źródłowym nie znajdowały się żadne błędy.

Kod źródłowy powinien być przejrzysty, aby użytkownicy mogli w bezproblemowy sposób przeglądać zawartość danego serwisu internetowego. Kod źródłowy strony jest także sprawdzany przez robota Google, który ocenia go i sprawdza istniejące błędy. Każda nieprawidłowość w kodzie może wpłynąć na to, iż dana strona internetowa otrzyma niższą pozycję w rankingu Google.

Prędkość ładowania strony zależy również od ilości zdjęć, które umieścimy w swoim serwisie. Każde zdjęcie to dodatkowe obciążenie dla serwera, co przekłada się na czas ładowania danej witryny internetowej. Warto tutaj nadmienić, iż niektóre rodzaje plików są bardziej obciążające dla strony internetowej. Z tego powodu należy zwracać uwagę na to, jaki format pliku wybieramy przy umieszczaniu danego zdjęcia na stronie. Im mniejszy jest dany format pliku, tym korzystniej to wpłynie na czas ładowania danej strony www.

Niestety wstawienie zdjęcia w mniejszym formacie powoduje, iż zazwyczaj jakość takiego zdjęcia jest znacznie gorsza. Przykładem jest tutaj format PNG, który często służy do zapisywania zdjęć w lepszej jakości. Zdjęcia zapisywane w tym formacie są znacznie lepsze, a oglądający jest w stanie dostrzec więcej szczegółów. Z reguły pliki zapisywane w formacie PNG są znacznie większe niż inne.

W ten sposób takie pliki zabierają więcej miejsca na naszym komputerze, a następnie obciążają dany serwis internetowy natychmiast po dodaniu. Zdecydowanie lepiej wypadają tutaj takie formaty plików jak JPEG lub GIF. Wspomniane formaty są znacznie mniejsze i nie obciążają tak danej strony internetowej. Jednocześnie musimy być świadomi tego, iż wstawione zdjęcia będą prawdopodobnie gorszej jakości.

O prędkości strony internetowej często decydują drobne szczegóły, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieistotne. Z tego powodu tworząc serwis już na starcie powinniśmy pamiętać o tym, aby należycie go zoptymalizować. Odpowiednie optymalizacja serwisu poprawi jego szybkość ładowania i wpłynie na pozycję w rankingu Google.

Jak sprawdzić prędkość strony internetowej?

Szybkość strony ma ogromne znaczenie dla jej pozycji w rankingu Google. Jednocześnie prędkość ładowania danej strony internetowej przekłada się na zadowolenie użytkowników.

Długi czas ładowania witryny internetowej może sprawić, że dany użytkownik zrazi się i zrezygnuje z odwiedzin. Im szybciej się ładuje dana strona www, tym lepiej to świadczy o jej funkcjonowaniu i zawartości. Witryny internetowe ładujące się w szybkim tempie zazwyczaj mają przejrzysty kod HTML i są lepiej prowadzone. Każdy właściciel strony internetowej może sprawdzić czas jej ładowania przy pomocy odpowiednich narzędzi. W sieci z łatwością można trafić na liczne serwisy internetowe, które umożliwiają sprawdzenie czasu ładowania.

Sprawdzenie prędkości ładowania serwisu w ten sposób jest banalnie proste i nie wymaga specjalnych umiejętności. Do sprawdzenia czasu ładowania wystarczy jedynie odnośnik do wybranej strony internetowej. Po wklejeniu odnośnika w danym narzędziu do analizowania prędkości strony pojawią się istotne informacje. Przykładem takiego narzędzia, które służy do sprawdzenia prędkości ładowania strony internetowej jest test2speed.

Narzędzie jest całkowicie bezpłatne i każdy właściciel strony internetowej może z niego skorzystać. Warto tutaj wspomnieć, iż czas ładowania danej witryny można sprawdzić w zależności od lokalizacji. Często lokalizacja może wpłynąć na to, iż dana strona będzie gorzej się wyświetla internautom. 

Jak zwiększyć szybkość ładowania strony?

Każdy właściciel strony internetowej może poprawić czas jej ładowania. W tym celu już na starcie najlepiej dokładnie przejść kod HTML witryny internetowej i usunąć zbędne fragmenty. Im dłuższy będzie kod źródłowy danej strony www, tym gorzej przełoży się to na czas jej ładowania. Kolejnym czynnikiem wpływającym na czas ładowania witryny internetowej jest rozmiar wstawianych obrazów. Jest to szczególnie ważne w przypadku sklepów internetowych, gdzie praktycznie w każdym poście znajduje się przynajmniej kilka zdjęć.

Każde dodatkowe zdjęcie to obciążenie dla serwera, co przedłuża czas ładowania danej strony www. Długi czas ładowania może zrazić potencjalnych klientów i przełoży się na wygenerowaną sprzedaż. W przypadku zdjęć powinniśmy w pierwszej kolejności usunąć te pliki, które nie są potrzebne.

Usunięcie niepotrzebnych zdjęć na stronie internetowej może być jednak trudne, gdy jest to e-sklep. W przypadku branży e-commerce zdjęcia odgrywają kluczową rolę w generowaniu sprzedaży. Klienci uwielbiają oglądać wcześniej ładne zdjęcia produktów, które zamierzają następnie zamówić. Innym sposobem na ograniczenie rozmiaru plików jest ich skompresowanie. W przypadku skompresowania zdjęć można znacząco zmienić ich rozmiar lub format. Kompresowanie zdjęć polega na tym, iż dany plik ulega zmianie, a jego objętość znacząco się zmienia. Jest to olbrzymie ułatwienie w przypadku, gdy dana osoba pragnie wysłać większą ilość zdjęć.

Do kompresowania plików można użyć specjalnych programów, które z łatwością pobierzemy w Internecie za darmo. Na czas ładowania danej strony internetowej może wpłynąć również duża liczba przekierowań. Wspomniane przekierowania często znajdują się na stronie internetowej, aby ułatwić użytkownikowi wyszukiwanie informacji. Niestety każdy dodatkowy odnośnik w serwisie wpływa na jego prędkość ładowania.

Im więcej odnośników się będzie znajdowało na stronie internetowej, tym wydłuży się jej czas ładowania przy wejściu w odnośnik i podczas przeglądania. Duża ilość linków na stronie może wpłynąć na długość otwierania poszczególnych podstron. Tworząc serwis internetowy należy zadbać o to, aby linki były należycie uporządkowane. W uporządkowaniu linków mogą specjalne programy, które służą do ich analizy. Warto tutaj wspomnieć, iż odnośniki na stronie internetowej mogą mieć wpływ na jej pozycję w wyszukiwarce Google. Robot indeksujący trafia na daną stronę www po odnośnikach, które do niej prowadzą. Następnie robot Google dokładnie sprawdza wszystkie odnośniki na stronie internetowej i je ocenia.

Jeśli na stronie www znajdzie się duża ilość niepotrzebnych odnośników, to prawdopodobnie wyszukiwarka Google przypisze jej niższą pozycję lub nałoży karę. Każde przekierowanie na stronie powinno być przemyślane, aby nie zaszkodzić w ten sposób swojej witrynie. Kolejną kwestią wpływającą na prędkość ładowania danej strony www jest wykupiony hosting. Często na początku właściciele bagatelizują tę kwestię i wybierają hosting, który jest tańszy. Niestety w przyszłości brak miejsca na serwerze może się zemścić i pojawią się problemy z wyświetlaniem danej strony internetowej. Jeśli na serwerze będzie odpowiednio dużo miejsca, to witryna będzie działać znacznie lepiej.

W Polsce odpowiedni hosting można wykupić już od kilkuset złotych. Wydając w okolicy od trzystu do czterystu złotych powinniśmy znaleźć hosting, który będzie odpowiedni dla dużego sklepu internetowego. W przypadku mniejszych stron internetowych z reguły wystarczy wydatek w okolicy stu pięćdziesięciu złotych w skali roku na hosting. Popularnym przedsiębiorstwem oferującym hosting w Polsce jest firma OVHcloud. Francuskie przedsiębiorstwo hostingowe działa już od lat na terenie Unii Europejskiej i sprzedaje hosting w atrakcyjnej cenie.

Firma hostingowa prowadzi swoją działalność w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Czechach, Włoszech i Polsce. Kupując hosting musimy pamiętać, iż jego odnowienie będzie nas prawdopodobnie kosztowało znacznie więcej. Firmy hostingowe często oferują promocyjne ceny na hosting w przypadku pierwszego roku jego działania. Każdy kolejny rok to większy wydatek, który właściciel strony internetowej musi ponieść.

Po wprowadzeniu odpowiednich zmian na stronie www i wykupieniu dobrego hostingu sytuacja powinna się znacząco poprawić. Warto tutaj wspomnieć, iż chcąc działać na innych rynkach musimy zwrócić uwagę na czas ładowania swojej strony internetowej. Jest to istotne w przypadku sklepów internetowych, które często prowadzą sprzedaż za granicą. W tym wypadku strona internetowa już na starcie może się nieznacznie dłużej ładować ze względu na lokalizację.

Co spowalnia otwieranie stron?

Spowolnienie otwierania strony internetowej może być spowodowane atakiem wrogiego oprogramowania. Aktualnie w przestrzeni Internetu czyhają różne zagrożenia, które mogą zaszkodzić stronie www.

Do takich ataków często dochodzi w sytuacji, gdy zabezpieczenia danej witryny są nieodpowiednie. W konsekwencji takiego ataku strona internetowa zaczyna się zacinać, a jej czas często się wydłuża.

Niekiedy strona zostaje całkowicie unieruchomiona, a użytkownicy nie mogą zobaczyć jej zawartości. W razie ataku właściciel strony internetowej powinien podjąć natychmiastową reakcję. Zainfekowana witryna może być niebezpieczna dla innych użytkowników, który wejdą zobaczyć jej zawartość. Warto tutaj wspomnieć, iż niekiedy prędkość ładowania strony www może być spowodowane słabym internetem.

Jest to szczególnie częsty przypadek w sytuacji, gdy zamieszkujemy odległe tereny lub wykupiliśmy słabszy internet. Niestety w takiej sytuacji nie możemy wiele zrobić, aby przeglądać strony internetowe szybciej się ładowały. Rozwiązaniem może być wykupienie lepszego internetu lub zmiana jego dostawcy. Niekiedy wskazane jest podczas przeglądania strony internetowej, aby sprawdzić prędkość sieci. W przestrzeni Internetu można znaleźć liczne serwisy, które oferują sprawdzenie prędkości Internetu.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

W przypadku użytkowników problem z ładowaniem strony może również wynikać ze zbytniego obciążenia ich przeglądarki internetowej. Użytkownicy często podczas przeglądania Internetu włączają kila stron internetowych na raz, co dodatkowo wydłuża czas ich ładowania. Wskazane jest tutaj, aby unikać sytuacji, gdy w przeglądarce będzie otwarte kilka kart. Najlepiej przeglądać na bieżąco strony internetowe, aby przeglądarka nie była nadmiernie obciążona. Niekiedy przyczyna może także wynikać z tego, iż nasz sprzęt komputerowy jest przestarzały.

Słabsza moc urządzenia może wpłynąć na to, iż strony internetowe będą się wolniej ładowały. Warto tutaj wspomnieć, iż często na prędkość pracy komputera ma wpływ ilość plików znajdujących się na dysku. Im więcej różnych plików będzie znajdowało się na dysku, tym gorzej odbije się na to pracy urządzenia. Tworząc pliki na komputerze warto zadbać o to, aby należycie je uporządkować lub skompresować. Wspomniana kompresja zmniejsza rozmiar plików i spowoduje mniejsze obciążenia urządzenia. Jest również istotne w sytuacji, gdy będziemy udostępniać pliki na stronie internetowej. Im większe będą pliki udostępniane na stronie, tym bardziej wydłuży się czas jej ładowania.

W niektórych przypadkach czas ładowania witryny internetowej jest wydłużony ze względu na nadmierną ilość reklam. Aktualnie właściciele stron internetowych często starają się maksymalnie spieniężyć przestrzeń i uzyskane wyświetlenia. W takiej sytuacji użytkownik może zainstalować w swojej przeglądarce specjalne rozszerzenie, które będzie blokować złośliwe reklamy. Uciążliwe reklamy po zainstalowaniu takiego rozszerzenia znikną, a przeglądanie witryny internetowej stanie się znacznie szybsze i przyjemniejsze.

Co zrobić gdy nie otwierają się strony internetowe?

W sytuacji, gdy dana strona internetowa nie chce się otworzyć, to najlepiej spróbować wyświetlić ją w inne przeglądarce. Aktualnie dostępnych jest wiele przeglądarek internetowych, które można zainstalować na swoim komputerze. Wskazane jest, aby posiadać przynajmniej dwie przeglądarki internetowego do tego, aby przeglądać zawartość Internetu.

Często dana przeglądarka internetowa może nie posiadać odpowiednie rozszerzenia lub wtyczki, która umożliwia wyświetlenie się konkretnej witryny. Obecnie najpopularniejszą przeglądarką internetową na świecie jest Google Chrome. Przeglądarka należąca do amerykańskiego przedsiębiorstwa informatycznego posiada niezbędne aktualizacje i wtyczki, które pozwalają bez problemu przeglądać najróżniejsze strony internetowej. W przypadku innych mniej popularnych przeglądarek internetowych może dojść do sytuacji, że korzystanie z nich będzie bardziej utrudnione.

Niektóre przeglądarki internetowe z automatu posiadają wbudowane specjalne rozszerzenia, które mają za zadanie blokować śledzące pliki cookie i inne uciążliwe reklamy. W przypadku takich przeglądarek internetowych często dochodzi do sytuacji, iż niektóre strony są niemożliwe do otwarcia. Właściciele serwisów internetowych często wymagają od użytkownika tego, aby umożliwić działanie plików śledzących. Wspomniane pliki cookies działają wówczas w tle, a użytkownik często nawet nie wie o ich istnieniu. W takiej sytuacji konieczne jest umożliwienie danej stronie pozostawienia takich plików cookies, aby strona poprawnie działała.

W innym wypadku użytkownik posiada jedynie możliwość na to, aby zrezygnować z przeglądania danej strony internetowej. Jeśli zatem pojawi się problem z otwarciem danej strony internetowej, to najlepiej skopiować odnośnik do innej przeglądarki. Niekiedy dobrym pomysłem może być sprawdzenie połączenia z Internetem. Często niezauważenie może dojść do sytuacji, że połączenie z Internetem nagle zostanie przerwane. W takiej sytuacji można na chwilę odłączyć router, a następnie ponownie go podłączyć. Wykonując tą prostą czynność często Internet zacznie ponownie działać, a my będziemy mogli bez problemu przeglądać wybrane strony internetowe.

Czy szybkość ładowania strony internetowej ma znaczenie dla SEO?

SEO to pojęcie, które jest bezpośrednio związane z pozycjonowaniem strony internetowych. Aktualnie właściciele stron muszą zadbać o liczne parametry podczas tworzenia strony www, aby poprawić jej widoczność w wyszukiwarce Google. Z pozycjonowaniem związane są liczne czynności, które należy wykonać już na etapie tworzenia danej strony internetowej. Właściciel strony musi zadbać o to, aby kod źródłowy był należycie skonstruowany, a linki były umieszczone w odpowiednich miejscach.

Odpowiednie optymalizacja danej strony internetowej może następnie wpłynąć na czas jej ładowania. Wspomniane ładowanie jest istotne w momencie, gdy witrynę internetową odwiedzają roboty sieciowe. Celem takich odwiedzin przez roboty sieciowe jest sprawdzenie różnych parametrów na stronie i ocena jej funkcjonalności. Jeśli dana strona będzie długo się ładowała, to prawdopodobnie automatycznie zostanie jej przypisana niższa pozycja w rankingu.

Z tego powodu czas ładowania danej strony internetowej jest kluczowy do tego, aby zdobyć wysoką pozycję w rankingu Google. Jest to jeden z czynników, który każdy właściciel strony musi wziąć pod uwagę przy jej budowie. Warto tutaj wspomnieć, iż na pozycję strony internetowej w sieci mają również inne czynniki. Dbając o optymalizację serwisu należy zadbać o odpowiednie słowa kluczowe, link building i przejrzysty kod źródłowy.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing
, ,