Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Social media -co to jest i jak działają?

social media społecznościowe

Czym są social media?

Social media to termin, który odnosi się do popularnych współcześnie portali społecznościowych. Media społecznościowe umożliwiają ludziom sprawną komunikację pomiędzy sobą. Jedynym wymogiem jest posiadanie stałego łącza z Internetem, które jest niezbędne do transmisji danych.

Elon musk

Portale społecznościowe stały się powszechnie wykorzystywane do komunikacji i prowadzenia dialogu społecznego. Ogromną zaletą serwisów społecznościowych i komunikatorów jest to, iż są one dostępne dla ludzi za darmo. Użytkownicy muszą jedynie pobrać wybraną aplikację na telefon lub zarejestrować się w danym serwisie.

Najczęściej do korzystania z wybranych mediów społecznościowych potrzebne jest jedynie posiadanie numer telefonu lub adresu e-mail. Social media służą obecnie nie tylko do prowadzenia rozmów i wysyłania wiadomości. Użytkownicy mogą z pomocą mediów dzielić się swoimi poglądami odnośnie najróżniejszych spraw, udostępniać zdjęcia, filmy i wstawiać odnośniki do interesujących artykułów w Internecie.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Każdy użytkownik może komentować wybrane treści i wstawiać reakcje. Obecnie wśród największych serwisów społecznościowych znajdują się Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube.

Każdy z wymienionych serwisów i aplikacji działa w inny sposób. Często poszczególne serwisy różnią się także odnośnie polityki względem swoich użytkowników. Niektóre portale promują konkretne treści i nakładają ograniczenia na autorów udostępniających nieregulaminowe materiały. Obecnie za najbardziej wolnościowy uchodzi serwis o nazwie Twitter. Jest to miejsce, gdzie swoje konta posiadają znani politycy, osobistości ze świata sportu i celebryci.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Wśród znanych osobistości posiadających konta na Twitterze znajdują się Cristiano Ronaldo, Justin Bieber, Katy Perry, Rihanna, Barack Obama, Lady Gaga, Taylor Swift lub Elon Musk. Niektóre z wymienionych osób posiadają miliony śledzących ich użytkowników na całym świecie.

marketing mix online

Co dają social media?

Social media odgrywają obecnie ważną rolę w biznesie. Największe portale społecznościowe posiadają miliardy zarejestrowanych użytkowników. Każdego dnia użytkownicy logują się na swoje konta, gdzie niekiedy spędzają nawet po kilka godzin.

reklama w internecie

Często są to młode osoby, które dokonują zakupów drogą online. Jest to olbrzymia baza docelowa dla sklepów internetowych, które mogą w ten sposób zwiększyć sprzedaż i wygenerować większe zyski. Firmy często reklamują się poprzez media społecznościowe, gdzie wykupują płatna reklamę. Największe portale społecznościowe posiadają system reklamowy, które jest targetowany pod konkretną grupę ludzi.

Przykładem jest portal Facebook, które posiada własny system reklamowy o nazwie Facebook Ads. System działa w podobnie do Google Ads, które wysyła spersonalizowane reklamy do potencjalnie zainteresowanych osób danym produktem lub usługą. Facebook pozwala firmą na założenia własnego konta i stworzenie fanpage’a.

Posiadając własny fanpage firma może komunikować się za jego pośrednictwem z użytkownikami. Zarejestrowani użytkownicy mogą lajkować sam fanpage, jak i udostępniane na nim posty. Często poprzez fanpage firmy organizują atrakcyjne konkursy, gdzie fani mogą wygrać ciekawe nagrody za wykonanie jakiegoś prostego zadania.

Najczęściej takie konkursy mają jeden cel, aby zwiększyć zasięgi danego fanpage’a i utrwalić w świadomości ludzi wizerunek firmy. Niekiedy firmy wykorzystują swoje portale społecznościowe do tego, aby przekierować z nich użytkowników do swoich sklepów internetowych. Udostępniając post na Facebooku, Instagramie lub Twitterze, można tam wstawić link odsyłający do konkretnego produktu w sklepie online.

co to jest google

Portale społecznościowe przydają się również zwykłym ludziom, który z ich pomocą mogą komunikować się między sobą i wysyłać sobie najróżniejsze pliki. Ważną rolę pełnią tutaj komunikatory pokroju Messengera lub Whatsappa. Oba komunikatory są darmowe i można je pobrać na swój telefon komórkowy. Użytkownicy często wykorzystują powyższe komunikatory do pisania wiadomości, dzwonienia i wysyłania plików.

Czy YouTube to social media?

Jednym z największych mediów społecznościowych jest serwis o nazwie YouTube. Serwis został stworzony w 2005 roku i szybko zyskał światową popularność. Obecnie z serwisu korzysta ponad kilka miliardów ludzi na całym świecie. Użytkownicy mogą korzystać z serwisu bez konieczności dokonywania na nim rejestracji.

YouTube można włączyć z łatwością na swoim komputerze lub nawet na telewizorze, gdy jest to nowsze urządzenie z odpowiednim oprogramowaniem. Dodatkowo specjalna aplikacja działa poprawnie na telefonach komórkowych. Brak konta może się jednak wiązać z pewnymi niedogodnościami. Użytkownik bez posiadania konta nie może oceniać oglądanych treści i komentować.

Konto jest także warunkiem do tego, aby oglądać treści przeznaczone dla pełnoletnich użytkowników. Wówczas konto służy do tego, aby zweryfikować wiek danej osoby. YouTube jest niezwykle prosty w obsłudze i umożliwia proste wyszukiwanie filmów o najróżniejszej tematyce.

lead generation generowanie leadów

Serwis tworzą sami użytkownicy, którzy często nagrywają filmy dla swoich fanów. Twórcy w zamian za udostępnianie filmów mogą zarabiać z wyświetlania reklam. YouTube posiada specjalny program współpracy z twórcami, gdzie umożliwia im zarabianie. Należy jednak pamiętać, że YouTube promuje konkretne treści i autorzy filmów muszą dostosować się do regulaminu serwisu. Jeśli twórca nie dostosuje się do wymogów serwisu, to jego konto może zostać całkowicie zablokowane.

Dlaczego social media są popularne?

Social media zawdzięczają swoją popularność kilku czynnikom. Za sukcesem portalu społecznościowych przemawia prostota użytkowania. Każdy użytkownik może z łatwością dokonać rejestracji na wybranym portalu i korzystać z jego funkcji. Portale społecznościowe często nie pobierają w zamian żadnej opłaty od użytkowników i zarabiają jedynie na wyświetlaniu reklam.

Kolejną zaletą serwisów społecznościowych jest to, że są one dostępne dla użytkowników na całym świecie. Mając sprawny Internet można się skontaktować z drugim człowiekiem praktycznie na drugim końcu świata. Social media łączą ze sobą ludzi i umożliwiają im wygodny kontakt o każdej porze.

reklama i kampania Google Ads

Dla wielu osób jest to olbrzymia wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy. Obecnie poprzez portale społecznościowe bardzo często zawierane są nowe znajomości. Media społecznościowe pozwalają ludziom na dzielenie się swoimi poglądami i osiągnięciami. Często z pomocą portali możemy wypromować swoją osobę i pochwalić się przed znajomymi. Niekiedy korzystanie z mediów społecznościowych powoduje w ludziach pewną formę uzależnienia.

Problem jest szczególnie widoczny u ludzi młodych, którzy spędzają coraz więcej czasu na portalach społecznościowych. Nadmierne spędzenia czasu na przeglądaniu komunikatorów przynosi niekorzystne objawy dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Umiejętnie wykorzystywane social media potrafią jednak znacząco ułatwić codzienne życie i komunikację z ludźmi.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Jak się prowadzi social media?

Media społecznościowe często są wykorzystywane w biznesie do tego, aby komunikować się ze swoimi klientami. Firmy dokładają wszelkich starań, aby ich media społecznościowe budziły zainteresowanie w użytkownikach. Im większa popularność dana firma zbuduje wokół swojego konta, tym mocniej przełoży się to na zyski. Każda firma powinna posiadać przynajmniej kilka kont w największych serwisach społecznościowych. Najczęściej jest to konto w serwisie Facebook, Twitter lub Instagram. W przypadku serwisu Instagram możliwe jest nawet założenie własnego sklepu online.

Mając konto trzeba jednak zadbać o obserwujących, których nie jest łatwo zdobyć. Najtrudniej zdobyć pierwszych obserwujących, których będziemy musieli zachęcić do reakcji. Możemy wykorzystać do tego płatną reklamę lub zorganizować konkurs. Niezalecane jest kupowanie obserwujących nasze konta społecznościowe, gdyż nie przynosi to wymiernych korzyści. Ludzie muszą świadomie polubić naszą markę, gdyż jedynie wtedy będą skłonni kupić jej produkt lub skorzystać z konkretnej usługi.

Większe sklepy internetowe mogą rozważyć zatrudnienie odpowiedniego specjalisty, który będzie zajmował się naszymi social media. Pomóc w tym zadaniu może doświadczony copywriter, który regularnie będzie pisał ciekawe posty na fanpage. Prowadzeniem kont społecznościowych zajmują się także profesjonalne agencje marketingowe.

Dokładny koszt obsługi social media jest zależny od konkretnej firmy. Największe firmy mogą przeznaczać na ten cel nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Bardzo często firma musi dodatkowo przeznaczyć część pieniędzy na marketing internetowy.

Czy media społecznościowe są złe?

Badania pokazują, że nadmierne przesiadywanie w mediach społecznościowych może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Osoby niepotrafiące oderwać swojej uwagi od portali społecznościowych są narażone na pojawienie się u nich stanów depresyjnych.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Charakterystycznym objawem u ludzi uzależnionych od korzystania z portali społecznościowych jest poczucie samotności i obniżone samopoczucie. Często takim osobom towarzyszy niepokój i lęk przed wyjściem do ludzi. Niestety social media używane w nadmiarze znacząco pogarszają umiejętność egzystowania w społeczeństwie i normalną komunikację z innymi osobami.

Warto tutaj wspomnieć, iż media społecznościowe dopiero na przestrzeni ostatnich lat stały się powszechnie wykorzystywane w codziennym życiu. Obecnie obserwuje się, że większość użytkowników to osoby młode, które są jeszcze przed trzydziestym rokiem życia.

Dopiero po kilku latach naukowcy będą w stanie ocenić wpływ mediów społecznościowych na życie tak młodych osób. Media społecznościowe przynoszą pewne korzyści i ułatwiają życie, ale należy zachować umiar w używaniu ich. Wadą najróżniejszych komunikatorów jest także fakt, iż są one pochłaniaczem czasu. Ludzie często niezauważenie potrafią spędzić na danym komunikatorze po kilka godzin. Niestety wpływa to niekorzystnie na pracę naszego mózgu i umiejętność utrzymania koncentracji w ciągu dnia.

social media społecznościowe

Z jakich portali korzysta młodzież?

Statystyki pokazują, że najczęściej wybieranym serwisem społecznościowym przez osoby młode jest Facebook. Każdego dnia w serwisie rejestrują się miliony nowych użytkowników na całym świecie. Popularność zyskują także inne serwisy społecznościowe, jak Instagram lub TikTok.

Wspomniany TikTok powstał w 2016 roku, a obecnie posiada miliardy użytkowników. Jest to aplikacja stworzona przez chińskich programistów, która umożliwia udostępnianie krótkich materiałów wideo. Warto tutaj wspomnieć, iż w niektórych krajach Facebook jest praktycznie nieużywany. Przykładem jest Rosja, gdzie największą popularność ma serwis społecznościowy o nazwie VK. Serwis VK jest też popularny w niektórych krajach na terenie Azji i Europy Wschodniej.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Z VKontakte korzystają obywatele Białorusi, Kazachstanu, Mołdawii, Azerbejdżanu, Uzbekistanu lub Armenii. W niektórych krajach ogranicza się wpływ zagranicznych portali społecznościowych. Omawiana powyżej aplikacja TikTok została po kilku skandalach związanych z wypływem danych użytkowników, całkowicie zakazana w niektórych krajach.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing