Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

SEO copywriting – jak pisać teksty pod SEO?

seo search engine optimization

Czym jest SEO copywriting?

Copywriter zajmuje się tworzeniem tekstów na zamówienie klienta. Najczęściej jest autorem tekstów do sloganów reklamowych, artykułów prasowych, ulotek, portali o najróżniejszej tematyce lub sklepów internetowych.

Copywriter podczas pracy musi się wykazywać olbrzymią kreatywnością i zaangażowaniem, aby napisany materiał przedstawiał wartość.

Niektórzy copywriterzy są autorami książek i piszą je w czyimś imieniu.

Ghostwriting polega na pisaniu tekstów anonimowy i następnie przekazanie ich osobie, która podpisuje się pod dziełem jako autor. W tym wypadku copywriter niezależnie od sukcesu książki i zaangażowania, nie otrzyma należnego mu uznania. Ghostwriter koryguje książki, opowiadania, teksty piosenek, artykuły lub nawet poważne prace naukowe.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

W Polsce ghostwriting jest dyskusyjny, gdy wchodzi legalność względem prawa. Jest to zjawisko nieustannie pojawiające się i czytelnicy często nie mają świadomości, że autor danej książki miał jedynie minimalny wkład w jej powstanie.

Zawód copywritera mocno rozwinął się na przestrzeni ostatnich lat wraz z rozwojem internetu. Autorzy tekstów często zatrudniani są w profesjonalnych agencjach reklamowych i zajmujących się pozycjonowaniem stron. Pracując w agencjach marketingowych otrzymują najróżniejsze zlecenia.

Najczęściej pracują na umowę o dzieło, gdzie ich zawód traktowany jest w kategorii freelancer. Bycie freelancerem daje copywriterom elastyczność w wyborze zleceń i możliwość podjęcia pracy zdalnej. W agencjach reklamowych copywriter może pisać teksty na poważne tematy, artykuły blogowe lub naukowe. W agencjach SEO, które zajmują się pozycjonowaniem stron copywriterzy  najczęściej piszą teksty zapleczowe.

Pisaniem tekstów zapleczowych zajmuje się copywriter SEO. Dobry copywriter musi cechować się ponadprzeciętną wiedzą z najróżniejszych dziedzin, działaniach marketingowych i psychologii. Tworząc teksty reklamowa często trzeba znaleźć sposób, by efektywnie dotrzeć do odbiorcy i utkwić w jego świadomości.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Czym zajmuje się copywriting?

Profesjonalny copywriter ma wiele możliwości, gdy chodzi o formę jego pracy. W zależności od posiadanych umiejętności może szukać pracy w agencjach marketingowych, agencjach SEO, sklepach internetowych, serwisach plotkarskich, motoryzacyjnych lub o tematyce związanej z finansami.

Copywriter to zawód, gdzie najważniejsze są predyspozycje danej osoby. Osoby bez doświadczenia mogą próbować swoich sił w tym zawodzie i zacząć współpracę z dowolną firmą. Mając ponadprzeciętne umiejętności w pisaniu można liczyć na znalezienie pełnego etatu. Niektóre agencje marketingowe oferują odbycie bezpłatnych praktyk lub płatnego stażu. W ten sposób osoba ma szansę na zbudowanie atrakcyjnego portfolio, które często chcą zobaczyć pracodawcy.

Zawód copywritera wymaga olbrzymiej motywacji do pracy i samodyscypliny. Warto tutaj wymienić zadania, które można zlecić profesjonalnemu copywriterowi do wykonania. Jednym z zadań copywritera jest tworzenie treści na strony internetowe. Popularne jest pisanie artykułów i poradników na strony w ramach założeń, które niesie ze sobą content marketing.

Jest to tworzenie wartościowej treści, która pomaga w pozycjonowaniu strony i jednocześnie zainteresuje czytelnika. Najczęściej treść ma nakłonić czytelnika do kupienia jakiegoś produktu lub skorzystania z konkretnej usługi

. Content marketing ma za zadanie zainteresować drugą stronę i dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców. Strony chcące zdobyć wysoka pozycję w wyszukiwarce Google muszą opierać swoje działania o regularne dodawanie treści.

Google docenia strony, które regularnie dodają artykuły poprawne ortograficznie, merytorycznie i stylistycznie. Strony o dużej ilości wartościowej treści lepiej się pozycjonują i wyprzedzają konkurencję w wyszukiwaniach. Większość stron prowadzi bloga, by poprawić wizerunek firmy i zdobyć wyższe pozycje w wyszukiwarce Google.

Pracując dla sklepów internetowych copywriterzy zajmują się opisywaniem produktów. Niektóre duże sklepy internetowe każdego dnia dodają setki produktów, które wymagają opisania lub aktualizacji treści. Jest to mozolna praca, która wymaga dużego skupienia i dbałości o słowa. Opisywanie produktów dotyczy sklepów z najróżniejszych branż. Pozwala to nam podjąć pracę w sklepach, które sprzedają odzież, produkty spożywcze, sprzęt sportowy lub elektronikę.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Copywriterzy są potrzebny także w aptekach, gdzie opisują wystawiane leki i suplementy. Pracując dla sklepu obowiązkiem copywritera jest często przygotowywanie e-maili i przyciągające uwagę treści reklamowej. Mając olbrzymią wiedzę z zakresu jakiejś dziedziny, freelancerzy mogą podjąć się napisania tekstów naukowych.

Przygotowanie tekstu naukowego jest dobrze wyceniane i daje dobrze zarobić. Wymaga to jednak niezwykłej staranności, podania źródeł i przeanalizowanie wielu informacji.

Co to jest SEO copywriting?

SEO Copywriting obejmuje pisanie tekstów, które mają na celu wesprzeć pozycjonowanie stron internetowych. Teksty pisane dla agencji SEO muszą być poprawne pod względem ortografii i stylistyki. Ich jakość jest jednak niższa, niż w przypadku napisania artykułów prasowych lub blogowych. Przygotowany tekst powinien być odpowiednio sformatowany i nasycony słowami kluczowymi.

Wyszukiwarka Google posiada specjalne algorytmy, które oceniają jakość tekstu. Przygotowanie tekstów zapleczowych lub przeznaczonych do katalogów jest czasochłonnym zajęciem dla copywritera. Jest to jednak dobra droga dla początkujących copywriterów, którzy w ten sposób polepszają swoje umiejętności.

Profesjonalny copywriter SEO pisząc teksty pomaga w pozycjonowaniu sklepów internetowych i stron wizytówek, które są powiązane z firmami. Teksty SEO powinny się odnosić do konkretnej tematyki pozycjonowanej strony.

W samym tekście copywriter musi umieścić frazy kluczowe, które są powiązane tematycznie i mają odpowiednią ilość wyszukiwań. Teksty dodawane są następnie do blogów lub katalogów, gdzie posiadają odnośniki do pozycjonowanej strony. Najgorsze jakościowo są tutaj teksty preclowe, które jednak są coraz rzadziej wykorzystywane w pozycjonowaniu. Zdecydowanie częściej copywriter musi pisać teksty zapleczowe i normalne artykuły bazujące na SEO.

Teksty te często nie różnią się zbytnio od powszechnie czytanych treści na portalach informacyjnych. Wartościowe artykuły SEO mają za zadanie nie tylko budować linkowanie, ale także pozyskać ruch na stronę. Artykuły SEO są wykorzystywane na firmowe blogi, które w ten sposób zdobywają czytelników zainteresowanych konkretnym tematem. SEO copywriting wykorzystywany jest również do prowadzenia profili społecznościowych w social mediach.

Większe marki posiadają często własny fanpage na portalu Facebook lub inne media społecznościowe. Zadaniem copywritera jest dodawanie tam treści i komunikowanie się z fanami. Na fanpage’u informuje fanów o dodanych produktach do sklepu, godzinach działania punktu lub nowych artykułach na blogu. Dobry copywriter SEO na bieżąco musi się edukować i nadążać za zmianami, które często wymuszają aktualizacje algorytmów od firmy Google.

Obecnie istotna jest nie tylko wartościowa treść, ale także odpowiednia optymalizacja. Kluczowe jest tutaj sformatowanie tekstu i podkreślenie nagłówków. Frazy kluczowe nie mogą być nachalnie stosowane w tekście, gdyż może to spowodować nałożenie kary od algorytmów Google.

Często nagminne wypełnianie tekstu słowami kluczowymi przynosi odwrotny efekt od oczekiwanego. Przy odpowiednim sformatowaniu i optymalizacji treści mogą pomóc specjalne narzędzia od Google.

Jak zoptymalizować tekst pod SEO?

Odpowiednie zoptymalizowanie tekstu pod kątem SEO pomaga w pozycjonowaniu strony.

Każdy profesjonalny copywriter powinien zadbać o to, by po napisaniu tekstu należycie go przygotować przed dodaniem na stronę. Przygotowany artykuł należy podzielić na akapity i użyć w nim wypunktowania. Jeśli w tekście niektóre słowa wymagają pogrubienia, to należy je podkreślić w ten sposób. Google docenia artykuły, gdzie znajdują się w nich jakieś dodatkowe elementy. Wymienić tutaj można zdjęcia, grafiki lub przygotowane wideo.

W przypadku zdjęć najlepiej zadbać o to, by były one unikalne. Możemy w tym celu skorzystać ze stron, które sprzedają zdjęcia za wykupienie do nich płatnej licencji. Ostatnią kwestią jest umiejętne linkowanie wewnętrzne, które będzie prowadziło do innych artykułów na stronie. Wyszukiwarka Google przy ocenie danej strony ocenia nie tylko linki zewnętrzne, ale także te, które znajdują się wewnątrz.

Co to znaczy pisać pod SEO?

Pisanie pod SEO jest dążeniem do tego, aby dopasować się maksymalnie do algorytmów w wyszukiwarce Google. Firma Google posiada pewne wytyczne, które każda strona internetowa powinna spełnić przy dodawaniu treści. Kluczowa jest tutaj optymalizacja, która wymaga określonych działań przy budowie strony i regularnym dodawaniu artykułów. Jeśli treści będą merytoryczne i regularnie dodawane, to Google może docenić to lepsza pozycją w wyszukiwarce.

W ten sposób strona lub sklep internetowy może wygenerować większy ruch. Zwiększony ruch na stronie przyczyni się do większych zysków ze sprzedaży produktów lub oferowanej usługi. Jeśli chcemy upewnić się, że napisany tekst spełnia wymogi stawiane przez Google, to możemy użyć do tego niektórych narzędzi SEO. Przykładowym narzędziem wykorzystywanym do sprawdzenia tekstu pod kątem SEO jest SEMSTORM.

Narzędzie to ułatwia pracę copywriterom i pomaga w poprawieniu widoczności danej strony internetowej w wyszukiwarce. SEMSTORM jest nieoceniony przy monitorowaniu pozycji strony, analizie fraz kluczowych i rozeznaniu konkurencji. Warto tutaj pamiętać, że jeśli chcemy zdobyć wysokie pozycje w wyszukiwarce, to musimy wcześniej sprawdzić jak działają strony, które są przed nami.

Jakie słowa kluczowe dla strony?

Każdy SEO copywriter pisząc teksty zapleczowe musi zamieścić w nich odpowiednie słowa kluczowe. Frazy kluczowe muszą być jednak tak dobrane, by dopasować się do najczęstszych wyszukiwań w wyszukiwarce Google. Odpowiednio wybrane słowa kluczowe są ważne przy tworzeniu opisów produktów, by umożliwić klientowi łatwiejsze znalezienie oferty. W tym celu można wykorzystać darmowe lub płatne narzędzia SEO, które są dostępne w internecie.

Najpopularniejszy jest planer słów kluczowych, które oferuje Google Ads. W ten sposób można nie tylko wyszukać sugerowane frazy kluczowe powiązane tematycznie ze stroną, ale także prognozowane wyświetlenia. Copywriter może również skorzystać z Google Trends, gdzie sprawdzi, co aktualnie najbardziej ciekawi ludzi na świecie. Wspomniane narzędzia są darmowe i może z nich skorzystać praktycznie każdy. Google umożliwiło korzystanie z tych narzędzi SEO w kilkudziesięciu językach. Z płatnych narzędzi popularne jest Ahrefs, które wspiera pozycjonowanie i analizuje linki prowadzące do danej witryny. 

Czym powinien kierować się każdy copywriter w pracy?

Profesjonalny copywriter powinien dążyć do tego, aby jego teksty były najwyższej jakości. Powinien stawiać na unikalność, która jest doceniana przez czytelników i algorytmy oceniające stronę. Podczas pisania tekstów musi zadbać o odpowiednią stylistykę, interpunkcję, ortografię i merytorykę.

W przypadku SEO copywriterów istotne jest, by tekst był interesujący i jednocześnie wspierał proces pozycjonowania witryny internetowej. Wyszukiwarka Google doceni to i nagrodzi stronę wyższa pozycja w rankingu.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing