Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

SEM – Co to jest Search Engine Marketing?

reklama w internecie

Czym jest SEM?

SEM to skrót od angielskich słów Search Engine Marketing. Skrót oznacza w tłumaczeniu na język polski – marketing w wyszukiwarkach internetowych. Pojęcie odnosi się do czynników, które wpływają na pozycję danej strony internetowej w wyszukiwarce. SEM to szerokie pojęcie, gdzie działania wpływające na pozycję serwisu obejmują kilka czynności.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Marketing w wyszukiwarkach internetowych obejmuje optymalizację strony, pozycjonowanie i linkowanie. Połączenie tych trzech elementów wpływa na pozycję strony internetowej i pozwala jej efektywnie prześcignąć konkurencję.

social media społecznościowe

SEM wykorzystuje płatne sposoby na pozyskiwanie cennych odnośników do strony. Warto tutaj wspomnieć, iż SEM jest zupełnie innym pojęciem niż SEO.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Skrót Search Engine Optimization obejmuje czynności związane z pozycjonowaniem. SEO jest poniekąd jednym z elementów skutecznego marketingu w wyszukiwarkach internetowych.

Pozycjonowanie jest długofalowym procesem, gdzie najważniejszym elementem jest profesjonalnie przeprowadzony audyt strony www. Pierwsze efekty pozycjonowania są najczęściej widoczne dopiero po kilku miesiącach. 

Jak efektywnie pozycjonować witrynę internetową?

co to jest google

Pozycjonowanie jest nieodłącznym elementem efektywnego marketingu w wyszukiwarkach internetowych.

Obecnie Google nie posiada jednak sprecyzowanych standardów, które są spisane i trzeba je uwzględnić podczas pozycjonowania. Specjaliści od SEO samodzielnie muszą analizować zmiany zachodzące w algorytmach, które nieustannie są aktualizowane. Istnieją jednak wytyczne od Google, które pozwalają specjalistom od SEO skutecznie wpływać na pozycję wybranej strony.

pozycjonowanie strony internetowej

Ważnym elementem przy pozycjonowaniu jest odpowiednia budowa strony internetowej i dopasowanie jej pod wymogi wyszukiwarki Google. Wyszukiwarka należąca do amerykańskiej firmy informatycznej stawia na strony, które szybko się ładują, są przejrzyste i dopasowane do urządzeń mobilnych.

reklama i kampania Google Ads

Czas ładowania danej strony jest sprawdzany przez robota indeksującego, który regularnie odwiedza nowe serwisy i przypisuje im odpowiednią pozycję. Ładowanie strony może być powolne, gdy przy jej budowie użyto technologię Flash. Jest to nowoczesna technologia w formie oprogramowania, którą używa się do tworzenia animacji na stronach internetowych.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Animacje na stronie wyglądają atrakcyjnie dla użytkownika, ale mogą wpływać na dłuższy czas ładowania. Kolejną kwestią przy budowie strony jest dopasowanie jej do urządzeń mobilnych.

Obecnie popularne jest korzystanie z aplikacji mobilnych na telefonach komórkowych i najróżniejszych komunikatorów, które użytkownicy pobierają z Internetu. Każdego roku rośnie liczba użytkowników, którzy dokonują przez Internet swoich zakupów. Niezwykle popularna jest sprzedaż prowadzona drogą online, gdzie zakupy są opłacane przelewem internetowym.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Firma Google śledzi zmieniające się trendy i próbuje sprostać wymaganiom użytkownikom. Elastyczne strony www pozwalają użytkownikom z łatwością przeglądać ich treść. Obecnie posiadanie responsywnego projektu strony www jest warunkiem, gdy chcemy ją później pozycjonować. Pozycjonowanie obejmuje również linkowanie, gdzie właściciel strony musi pozyskiwać odnośniki z innych serwisów. 

Czym zajmuje się SEM?

marketing mix online

SEM odnosi się do szeregu działań, które należy wykonać w związku z promowaniem danego serwisu internetowego. Współcześnie gigantyczną rolę w budowaniu zasięgu posiada marketing prowadzony w wyszukiwarkach internetowych.

seo search engine optimization

SEM obejmuje płatne rozwiązania promocyjne i bezpłatne, gdzie właściciel strony skupia się głównie na pozycjonowaniu. Płatne rozwiązania związane z SEM dotyczą najczęściej reklamy prowadzonej z pomocą Google Ads. System reklamy od firmy Google umożliwia reklamodawcom promowanie się w wyszukiwarce.

Reklamodawca ustawiając odpowiednią stawkę może pojawić się na liście wyszukiwań na górnej pozycji. Wcześniej konieczne jest odpowiednie dobranie słów kluczowych, które będą potrzebne do zaplanowania swojej kampanii reklamowej i pozycjonowania.

Rozwój marketingu internetowego spowodował olbrzymie zapotrzebowanie na specjalistów od SEM. Specjaliści w tej branży zajmują się organizowaniem kampanii reklamowych i promowaniem stron internetowych. Rolą każdego profesjonalnego specjalisty od SEM jest sprawienie, aby dana strona była możliwie najwyżej w rankingu Google.

Im wyższa będzie pozycja, tym lepiej przełoży się to na wygenerowany ruch. Właściciele największych stron internetowych i sklepów online, inwestują bajońskie sumy na marketing w wyszukiwarkach. Warto tutaj wspomnieć, iż najbardziej znaczącą wyszukiwarką w przestrzeni Internetu jest Google.

Amerykańska wyszukiwarka generuje ponad dziewięćdziesiąt procent światowego ruchu. Google posiada decydujący wpływ na rynek i każda aktualizacja ich algorytmów w wyszukiwarce znacząco zmienia sposób pozycjonowania. Obecnie największym zagrożeniem dla Google jest wyszukiwarka o nazwie Bing.

Procentowo wszystkie pozostałe wyszukiwarki nie generują nawet dziesięciu procent światowego ruchu z Internetu.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Czym się różni pozycjonowanie SEO od SEM?

SEO jest czasochłonnym procesem, który może zająć nawet kilka miesięcy. Pozycjonowanie poprzez SEO dotyczy pozyskiwania linków i tworzenia wartościowej treści na stronie. Specjaliści od SEO muszą działać powoli, aby nie narazić się na kary od robota Google.

Robot indeksujący regularnie zagląda na stronę internetową i sprawdza jej zawartość. Jednocześnie robot może sprawdzić linki, które prowadzą do naszej strony internetowej i na ich podstawie zwiększyć jej pozycję. Linkowanie musi być jednak prowadzony w sposób rozważny, aby nie wyglądało nienaturalnie. Linki należy pozyskiwać stopniowe i zwracać uwagę na ich pochodzenie. W przypadku SEM czas oczekiwania na wyniki jest krótki.

Efekty są widoczne praktycznie od razu, gdy wykupimy płatną reklamę w wyszukiwarce. Wykupienie reklamy wiąże się jednak z kosztami, które trzeba ponieść. Stworzenie kampanii z pomocą Google Ads jest proste i można samodzielnie dopasować budżet. Reklamę w Google Ads można wykupić już od kilkuset złotych. Reklamodawca może na bieżąco sprawdzać efekty swojej kampanii i wprowadzać ewentualne zmiany.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing
, ,