Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Rodzaje reklam na facebooku [typy formatów FB ADS]

social media społecznościowe

Jakie są rodzaje reklam na Facebooku?

Facebook należy do grupy największych serwisów społecznościowych na świecie. Nowoczesny serwis daje swoim użytkownikom możliwość dzielenia się newsami, pisania wiadomości do siebie i udostępniania zdjęć.

Projekt nieustannie się rozwija i wprowadza aktualizacje ułatwiające korzystanie z serwisu. Facebook należy do amerykańskiej spółki Meta Platforms, która posiada swoją siedzibę w Kalifornii.

Działający od 2004 roku serwis pozostaje nieustannie darmowy dla użytkowników.

rodzaje reklam na Facebooku

Zarejestrowani użytkownicy są dostawcami treści i tworzą wartość serwisu. Utrzymanie serwisu w należytym stanie wiąże się jednak z gigantycznymi kosztami. Facebook generuje zysk z płatnej reklamy, którą udostępnia w swoim serwisie społecznościowym. Portal posiada miliardy zarejestrowanych kont przez ludzi, którzy każdego dnia logują się i sprawdzają wiadomości w serwisie. Jest to olbrzymia grupa docelowa dla firm, które chcą wypromować swoja markę i zaistnieć w świadomości ludzi.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Rodzaje reklam na Facebooku i Meta ADS

Reklamę w serwisie można wykupić poprzez nowatorski system reklamy o nazwie Facebook Ads. Płatna reklama jest targetowana pod potencjalnie zainteresowanych nią odbiorców. Firmy mogą także korzystać z innych możliwości, które oferuje im Facebook. Oprócz płatnej reklamy w serwisie można założyć własny fanpage.

Posiadanie fanpage’a umożliwia przedsiębiorstwom komunikację z klientami, którzy go polubią. Ludzie często samoistnie decydują się na to, aby polubić konkretną markę i jej produkty. Aktualnie Facebook to ważny serwis społecznościowy, którego należy uwzględnić podczas budowania swoich zasięgów.

Firmy muszą pamiętać o portalach społecznościowych, gdy chcą stworzyć skuteczną kampanię reklamową i zaplanować należytą strategię działania.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku?

Statystyki udostępnione przez Facebooka pokazują, że od momentu powstania serwis notuje nieustanny wzrost zainteresowania ze strony ludzi. W 2017 roku liczba zarejestrowanych użytkowników w serwisie wzrosła do ponad dwóch miliardów.

Warto tutaj uwzględnić, iż większość użytkowników regularnie się loguje na swoje konto społecznościowe i sprawdza powiadomienia. Większość osób posiadających profil na Facebooku jest młoda i obeznana z nowoczesną technologią.

Młode osoby chętnie korzystają z Internetu, gdzie śledzą najważniejsze wydarzenia, czerpią wiedzę i robią zakupy drogą online. Jest to dobra informacja dla firm, które chcą wypromować się w Internecie i zwiększyć swoją sprzedaż.

Obecnie działające przedsiębiorstwa często przenoszą swój biznes do Internetu, gdzie mogą rozwijać się i zmaksymalizować zyski.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Na przestrzeni ostatnich lat w Internecie pojawiło się wiele nowych sklepów internetowych, które sprzedając w sieci znacząco obniżają koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Reklamując się z pomocą portali społecznościowych można względnie tanio i skutecznie wypromować swój biznes. Jednym z najczęściej wybieranych serwisów do reklamowania swojego biznesu jest Facebook. Do promowania możemy wykorzystać najróżniejsze rodzaje reklam na Facebooku.

Najpopularniejszy jest system Facebook Ads, gdzie reklamodawcy mogą wykupić płatną reklamę i odpowiednio ją skonfigurować. Reklama jest prosta do przygotowania i nawet początkująca osoba poradzi sobie z panelem. Każdy reklamodawca może skonfigurować swoją pierwszą kampanię, która następnie będzie monitorował.

marketing mix online

Przyglądając się kampanii można na bieżąco wprowadzać zmiany, które jeszcze dodatkowo zwiększą jej efektywność. Facebook wysyła po zakończeniu kampanii reklamowej kompleksowy raport do reklamodawcy, który może przeanalizować otrzymane dane. Każdy reklamodawca może w serwisie znaleźć grupę docelową, której poszukuje.

Obecnie w serwisie zarejestrowanych jest ponad dwa miliardy użytkowników, którzy mają najróżniejsze zainteresowania. Warto tutaj wspomnieć, że użytkownicy Facebooka często szukają wybranych firm w serwisie, gdzie następnie kontaktują się z daną marką. Niekiedy wybierają do tego fanpage, gdzie istnieje możliwość napisania wiadomości.

Fanpage na Facebooku jest formą wizytówki dla firmy, która może udostępnić tam najbardziej istotne informacje o swojej działalności. Na fanpage’u firma może podać swój numer telefonu kontaktowego, oficjalny adres strony internetowej lub udostępnić mapę z zaznaczonym miejscem naszej firmy. Własny fanpage i płatna reklama skutecznie zareklamuje nasz biznes w mediach społecznościowych.

reklama w internecie

Musimy pamiętać, że istnieje wiele rodzajów serwisów społecznościowych, które można wykorzystać do promowania. Oprócz Facebooka popularny jest serwis o nazwie Twitter, Pinterest, TikTok lub Instagram.

Jaki format do reklamy na FB?

Każdy przedsiębiorca reklamujący się na Facebooku musi odpowiednio zaplanować swoją strategię marketingową. Bardzo ważnym elementem strategii jest dokładne określenie celu, który chcemy osiągnąć poprzez stworzoną kampanię reklamową.

co to jest google

Cel będzie się różnić w zależności od konkretnej firmy, która decyduje się na wykupienie płatnej reklamy. Niektóre firmy będą chciały zwiększyć rozpoznawalność swojej marki, a innym będzie zależało na wypromowaniu nowo stworzonej aplikacji mobilnej. Reklama Facebook Ads pozwala na dużą swobodę w wyborze konkretnego rodzaju reklamy i formy przekazu. Musimy pamiętać, że reklama oprócz Facebooka odbywa się również na innych serwisach, które są zarządzane przez spółkę Meta.

Amerykańska spółka Meta Platforms ma w swoim posiadaniu aplikację Instagram, Audience Network, komunikator Messenger oraz Whatsapp. Reklamodawca może samodzielnie określić, które miejsca mu najbardziej odpowiadają do reklamowania.

Możemy wybrać jedno z wymienionych miejsc lub zdecydować się na wszystkie. Każdy reklamodawca może również wybrać format reklamy, który będzie idealny do zareklamowania jego strony, usługi lub produktu. Obecnie najczęściej wybieranym formatem przez reklama elastyczna.

reklama i kampania Google Ads

Na czym polega reklama na Facebooku?

Facebook daje swoim reklamodawcom kilka opcji odnośnie konkretnego miejsca, gdzie ukaże się ich reklama. Dodatkowo w swojej kampanii reklamodawca może ustalić, jaki chce osiągnąć cel poprzez wyświetlanie jego treści reklamowej. Najczęściej użytkownik zostanie po kliknięciu w reklamę przekierowany na oficjalną stronę internetową reklamodawcy.

pozycjonowanie strony internetowej

Może być to strona wizytówka lub profesjonalny sklep internetowy, gdzie użytkownik będzie mógł dokonać zakupu drogą online. Reklamodawca może także użytkownikom na serwisie udostępnić konkretny post lub materiał wideo, który będzie zbierał polubienia. Im ciekawszy będzie dany post, tym większe zgromadzi zasięgi. Użytkownicy sami chętnie wymieniają się interesującymi postami i materiałami wideo pomiędzy sobą.

Dając polubienia postu lub udostępniając go mogą znacząco zwiększyć zasięgu danej firmy. Warto tutaj zauważyć, iż przedsiębiorstwa nie muszą inwestować jedynie w płatne rozwiązania. Firmy mające fanpage, mogą wykorzystać go do budowania zasięgów. Mając fanpage można organizować na nim ciekawe konkursy lub wydarzenia.

Organizując konkurs warto zadbać o odpowiednie nagrody, które zachęcą użytkowników do konkretnych działań. Najczęściej zadanie konkursowe dotyczy prostych czynności, które mają zwiększyć zasięgi danej firmy i spowodować pozytywny odbiór wśród użytkowników.

lead generation generowanie leadów

Większe firmy mogą rozważyć zatrudnienie specjalisty, który zajmie się naszymi social media. Specjalista od prowadzenia social media będzie dodawał interesujące posty i mobilizował fanów do działania. Fanpage na Facebooku może być świetnym medium, które umożliwi komunikację z ludźmi i śledzenie ich nastrojów względem firmy. Przedsiębiorstwo może badać reakcję ludzi na konkretne produkty. Znając opinię ludzi można wprowadzać zmiany odnośnie prowadzenia firmy i oferty.

Czym są grupy odbiorców podobnych i do czego się je wykorzystuje?

Grupy odbiorców umożliwiają reklamodawcy skuteczne targetowanie reklamy pod konkretne osoby. Spersonalizowane reklamy przekładają się na lepszą klikalność i większe zyski. Użytkownicy nie przepadają za reklamami, które nie wzbudzają ich zainteresowania.

Niekiedy uciążliwa reklama może wywołać w nich negatywne emocje i sprawić, że dana firma będzie się im negatywnie kojarzyć. Właściwie spersonalizowane reklamy trafiają jedynie do tych osób, które mogą być potencjalnie zainteresowani jej treścią. Grupy podobnych odbiorców pozwalają reklamodawcy dokładnie ustalić, jakim osobą powinna dana reklama się wyświetlić.

Grupę danych osób będą łączyć pewne cechy lub charakterystyczna aktywność. Osoby o podobnych cechach mogą być zainteresowane kupnem danego produktu lub skorzystaniem z wybranej usługi. Ustawienie tych danych jest możliwe w panelu dla reklamodawców.

Ile kosztuje reklama na Facebooku?

Reklama na Facebooku pozwala reklamodawcy ustalić budżet, który jest dostosowany do jego możliwości finansowych. Olbrzymią zaletą dla reklamodawców jest możliwość ustalenia budżetu, który będzie liczył na przykład kilkadziesiąt złotych. Reklamodawca może w ten sposób sprawdzić reklamę i jej efektywność. Mniejsze firmy mogą w ten sposób reklamować się przy wykorzystaniu mniejszych nakładów na ten cel.

Z reklamy na Facebooku korzystają zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i te mniejsze. Budżet na kampanię reklamową może wynosić kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Musimy jednak pamiętać, że mały budżet na reklamę prawdopodobnie nie przyniesie oszałamiających efektów. Firmy często przeznaczają na reklamę w serwisach społecznościowych stałą kwotę, którą ponoszą każdego miesiąca. Warto tutaj wspomnieć, iż oprócz reklamy na Facebooku możemy wykorzystać także inne formaty.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Aktualnie popularna jest reklama z pomocą Google Ads. Jest to autoryzowana reklama firmy Google, która pozwala reklamować się w wyszukiwarce i stronach powiązanych z programem współpracy. Firmy mogą z pomocą Google Ads znaleźć się w wyszukiwarce, która wyświetli je w wynikach na samej górze listy. Użytkownicy korzystający z wyszukiwarki często wybierają właśnie te strony do odwiedzin, które znajdują się na szczycie listy.

Znalezienie się na górze listy jest możliwe jedynie poprzez wykupienie reklamy lub pozycjonowanie strony. Proces pozycjonowania jest jednak długotrwały, a większość firm decyduje się na to dopiero w późniejszym czasie. Reklama na Facebooku i Google Ads to dwie opcje, które mogą pomóc nam w efektywnym wypromowaniu swojego biznesu.

Jak zrobić fajny post na FB?

Osoby posiadające konto na Facebooku często zastanawiają się nad tym, jak stworzyć interesujący post, który dotrze do szerokiego grona odbiorców. Podstawą jest umiejętne obserwowanie konkurencji i jej poczynań. Obserwując konkurencję będziemy mogli uniknąć tego, że wymyślimy coś podobnego. W Internecie liczy się kreatywność, a posty muszą skutecznie przyciągać uwagę użytkowników serwisu. Kolejną kwestią jest regularne publikowanie postów. Publikując często posty sprawimy, że ludzie będą na nie oczekiwali.

Musimy pamiętać o tym, aby posty tworzyć w ten sposób, aby dotrzeć przede wszystkim do młodych osób. To właśnie młode osoby stanowią najliczniejszą grupę na portalach społecznościowych. Młode osoby często w postach wykorzystują emotikony, które warto umieścić w swoim poście. Emotikony należy jednak umieszczać w poście z umiarem, aby nie spowodowało to zbyt humorystycznego przekazu.

Tworzenie ciekawych postów jest szczególnie ważne w przypadku firm, które chcą reklamować się w social mediach. Content odgrywa obecnie ważną rolę w prowadzeniu swoich portali społecznościowych. Nierzadko się zdarza, że media społecznościowe są prowadzone przez specjalistów, którzy reprezentują daną osobę lub firmę. Najczęściej są to profesjonalni copywriterzy lub specjaliści od social media, którzy potrafią pisać w interesujący sposób.

W przypadku firm prowadzących swoje media społecznościowe niezwykle ważne jest, aby umiejętnie wplatać w posty treść reklamową. Copywriter nierzadko musi wykazać się sztuką perswazji, aby niezauważenie przemycić dla odbiorcy konkretny komunikat związany z danym produktem lub konkretną marką. Podsumowując posiadanie profili społecznościowych jest niezbędne do tego, aby prowadzić swój biznes w Internecie. W przestrzeni Internetu istnieją liczne portale społecznościowe, komunikatory i aplikacje, które mogą efektywnie wypromować nasz biznes.

Serwisy pokroju Facebooka, Instagrama lub Messengera mają miliardy aktywnych użytkowników, którzy mogą być odbiorcami naszej reklamy. Warto tutaj zaznaczyć, iż aktualnie panujące trendy na świecie sprzyjają rozwojowi portali społecznościowych i technologii związanych z Internetem.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing