Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Reklama w wyszukiwarce -co to? [ustawienia, kampania i marketing]

reklama w internecie

Jak wygląda reklama w wyszukiwarce?

Wyszukiwarki internetowe umożliwiają użytkownikom znajdowanie interesujących ich informacji, które proponowane są im na podstawie wpisywanych fraz kluczowych. Największą wyszukiwarką internetową jest obecnie Google, która zawładnęła rynkiem i ustala trendy.

social media społecznościowe

Istnieje jednak wiele innych wyszukiwarek, które mają mniejsze znaczenie, ale posiadają swoich zwolenników. Wyszukiwarka Google działa w postaci strony internetowej,która wyświetla się po wpisaniu do swojej przeglądarki odpowiedniej frazy. Warto tutaj wspomnieć, iż firma Google posiada własną przeglądarkę internetową, która współpracuje z każdą wyszukiwarką.

Przeglądarka Google Chrome to specjalna aplikacja, która służy do przeglądania stron internetowych. Jest to specjalna aplikacja, która opiera się o rozwiązanie open source i nieustannie jest aktualizowana przez firmę Google.

Wyszukiwarka Google pozwala jednak wyszukiwać wszystkie strony internetowe, które interesują nas w danym języku. Należy zatem rozróżniać przeglądarkę od wyszukiwarki, gdyż są to dwie różne rzeczy.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Korzystając z wyszukiwarki możemy wpisać dowolny ciąg słów, gdzie następnie zostaną dopasowane do naszego zapytanie odpowiednie wyniki. Wyszukiwarka posiada inteligentny sposób analizowania wpisywanych fraz i sugerowania użytkownikowi najbardziej dopasowanych do niego stron internetowych.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Wyświetlane strony internetowe w pierwszej dziesiątce są najchętniej klikane przez internautów. Statystyki pokazują, że internauci najchętniej wybierają pierwsze trzy strony, które generują największy ruch. Kolejne strony mają znacznie mniejszą ilość wyświetleń, a strony www znajdujące się poza pierwszą dziesiątką zazwyczaj pozostają niezauważone.

Jest to istotna informacja dla właścicieli stron internetowych, który walczą o najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Walka o najpopularniejsze frazy kluczowe jest niebywale zacięta i wymaga ogromnych nakładów finansowych. Firmy oblegające najpopularniejsze frazy wydają olbrzymie sumy na pozycjonowanie i płatne kampanie reklamowe.

Przedsiębiorstwa posiadające mniejszy kapitał muszą walczyć o mniej popularne frazy, które mają mniejszą ilość wyświetleń. Mniejsze firmy mogą jednak walczyć o ruch z wyszukiwarki z pomocą płatnej reklamy, która jest oferowana przez firmę Google. Amerykańska firma informatyczna posiada własny system reklamowy, który współpracuje z ich wyszukiwarką internetową i kilkoma portalami należącymi do nich.

marketing mix online

Google Ads to nowoczesny system reklamowy, który stał się popularny na całym świecie. Firmy nie pozycjonujące się w wyszukiwarce Google mogą w ten sposób przeskoczyć konkurencję w wynikach wyszukiwania i znaleźć się wyżej w rankingu. Kampania reklamowa prowadzona w Google Ads wymaga jednak odpowiedniego dobrania słów kluczowych i kapitału na marketing prowadzony tym sposobem.

Czym jest Google Ads?

reklama i kampania Google Ads

Reklama w wyszukiwarce najczęściej jest prowadzona z pomocą Google Ads. System reklamowy o nazwie Google Ads powstał w Stanach Zjednoczonych i został oddany do użytku w 2000 roku. Początkowo system nazywał się Google AdWords i funkcjonował pod tą nazwą do 2018 roku. Spółka Google postanowiła zmienić nazwę na nową w związku z wprowadzonymi zmianami. Google Ads pozwala reklamodawcom reklamować się w wyszukiwarce wykorzystując do tego specjalne linki sponsorowane.

Odnośniki pojawiają się na samej górze wyszukiwarki po wpisaniu w odpowiednich fraz kluczowych przez użytkownika. Aktualnie na górze wyszukiwarki Google mogą pojawić się maksymalnie cztery odnośniki do stron reklamodawców. Reklamy wyświetlane w ramach płatnych kampanii mogą jednak pojawić się także w innych miejscach.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Reklamodawcy mogą zlecić wyświetlanie się ich reklam na stronach internetowych należących do partnerów Google Ads. Partnerzy posiadający strony internetowe mogą współpracować w ramach Google Adsense, gdzie odpłatnie oddają przestrzeń u siebie dla reklamodawców.

Firma Google oddaje część swoich zysków partnerom, którzy mogą w ten sposób monetyzować swoje wyświetlenia na stronie. Innym sposobem jest reklamowanie się poprzez popularny na całym świecie serwis YouTube. Jest to znany serwis, który pozwala udostępniać najróżniejsze materiały wideo. Reklamodawcy mogą reklamować się w serwisie Youtube, gdzie ich reklamy są wyświetlane na kanałach popularnych twórców. Rozliczenie odbywa się poprzez płatność w modelu CPC lub CPM. Model CPC to rozliczenie na podstawie pojedynczego kliknięcia w reklamę. Reklamodawca płaci firmie Google jedynie wtedy, gdy jego reklama zostanie kliknięta.

Jest to opłacalne dla reklamodawcy, który nie ponosi niepotrzebnych kosztów związanych z klikaniem jego reklamy kilkukrotnie przez tę samą osobę. Opłata zostaje pobrana jedynie wówczas, gdy dany użytkownik zostanie po kliknięciu przeniesiony na naszą stronę internetową lub sklep online.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

System Google Ads to nowatorski sposób reklamowania się i prowadzenia kampanii marketingowej w przestrzeni Internetu. Obecnie Google Ads generuje większość zysków dla swojej spółki, które są liczone w miliardach dolarów. Aktualnie jest to jeden z najpopularniejszych sposobów promowania swojego biznesu w Internecie i nierzadko Google Ads jest częścią długoterminowej strategii marketingowej.

Jak stworzyć link sponsorowany w Google Ads?

marketing internetowy online cyfrowy digital

Reklamodawcy korzystający z Google Ads mogą samodzielnie skonfigurować swoją pierwszą reklamę i puścić ją następnie w obieg. Wcześniej trzeba jedynie dokonać rejestracji w systemie Google Ads i przygotować swoją kampanię reklamową.

Do przygotowania linku sponsorowanego potrzebne są wcześniej słowa kluczowe, które umożliwią wyświetlanie się reklamy po wpisaniu przez użytkownika konkretnych fraz w pole wyszukiwarki. Hasła kluczowe można znaleźć z pomocą specjalnego narzędzia, które znajduje się w panelu Google Ads.

Planer słów kluczowych to specjalne narzędzie, które jest dostępne za darmo dla reklamodawców i umożliwia znalezienie odpowiednich fraz.

Korzystając z planera możemy otrzymać sugerowane słowa kluczowe i wybrać te, które są powiązane z naszym produktem lub usługą. Warto tutaj wspomnieć, iż reklamodawcy mogą zobaczyć prognozowane wyświetlenia na poszczególne frazy kluczowe.

brand branding marka osobista

Niestety reklamodawcy muszą ze sobą konkurować o najbardziej popularne frazy kluczowe. Każdy reklamodawca musi zaproponować odpowiednią stawkę CPC, która pozwoli mu przebić się przez konkurencję. Firmy posiadające mniejszy kapitał na marketing mogą mieć problem, aby reklamować się najbardziej oblegane frazy kluczowe.

Rozwiązaniem jest wybieranie mniej popularnych fraz kluczowych, które w większej liczbie mogą okazać się opłacalne. Reklamodawcy mogą również samodzielnie wybierać witryny internetowe, gdzie zostanie wyświetlona ich reklama. 

Jakie formaty reklam są dostępne w Google Ads?

Google Ads posiada kilka formatów reklamowych, które są dostępne dla klientów ich systemu. Wśród dostępnych formatów reklamodawca może wybrać linki sponsorowane, materiały wideo, banery pojawiające się na stronach partnerów współpracujących z Google Adsense lub reklamy tekstowe.

Nierzadko przez reklamodawców wybierane są reklamy elastyczne, które automatycznie wyświetlają się na partnerów Google Ads i dopasowują się kształtem do danej przestrzeni na stronie internetowej.

co to jest google

Każdy reklamodawca powinien samodzielnie wypróbować różne formaty reklamowe i wybrać najbardziej skuteczny. Warto tutaj wspomnieć, iż reklamodawca może na bieżąco monitorować swoją kampanię reklamową prowadzoną z pomocą Google Ads. Po skończonej kampanii reklamodawca otrzymuje kompleksowy raport, gdzie w formie statystyk są ukazane wyniki.

Czy na dole wyników wyszukiwania też może pojawić się reklama?

Reklamy w wynikach wyszukiwania pojawiają się w najróżniejszych miejscach. Wyszukiwarka Google może wyświetlić linki sponsorowane na górze, samym dole dole lub po boku wyników wyszukiwania. Na samej górze listy mogą znajdować się maksymalnie cztery odnośniki sponsorowane do innych stron www.

Po boku mogą pojawić się linki sponsorowane wraz ze zdjęciem, które najczęściej prowadzą do trwających aukcji. Warto tutaj wspomnieć, iż niekiedy linki do aukcji pojawiają się na samej górze, gdzie internauci otrzymują spersonalizowaną reklamę oferującą poszukiwany przez nich produkt.

lead generation generowanie leadów

Reklamy z systemu reklamowego Google Ads mogą pokazać się także w innych miejscach, a najczęściej są to aplikacje lub serwisy będące w posiadaniu amerykańskiego przedsiębiorstwa informatycznego. Przykładem jest serwis YouTube, który należy do firmy Google i pozwala na wyświetlanie reklam u popularnych twórców.

Co sprawia że reklama jest skuteczna?

Skuteczna reklama w wyszukiwarce musi charakteryzować się kilkoma cechami. Reklamodawca musi zaprojektować reklamę, która przebije się wśród konkurencji i zainteresuje potencjalnego klienta.

Jest to niezwykle trudne do zrealizowania, gdyż ludzie każdego dnia są zalewani najróżniejszymi informacjami i reklamami. Istnieją jednak cechy, które są pozytywnie odbierane przez ludzi. Wśród słów opisujących skuteczną reklamę należy wymienić uczciwość, wiarygodność, kreatywność i prostotę.

Firma chcąca zbudować solidne fundamenty musi opierać się na uczciwości względem klienta, aby ten chciał powrócić i polecił jej usługi dalej. Reklama nigdy nie powinna wprowadzać klienta w błąd, gdyż może to wywołać u niego negatywne emocje. Klient mający negatywne emocje względem danej firmy będzie skłonny wystawić negatywny komentarz w Internecie, co odbije się niekorzystnie na ogólnym wizerunku marki.

Czy Google Ads to SEM?

SEM to angielski skrót od słów Search Engine Marketing. Termin tłumaczy się jako marketing w wyszukiwarkach internetowych. W odróżnieniu od SEO termin SEM obejmuje płatne formy reklamowania się w przestrzeni Internetu. Najczęściej SEM odnosi się do prowadzenia kampanii reklamowej z pomocą Google Ads lub innych systemów reklamowych.

Płatne kampanie reklamowe pozwalają firmą szybko zaistnieć w Internecie i wygenerować ruch na stronie. Długoterminowo lepszym rozwiązaniem jest SEO, które opiera się o naturalne wyniki wyszukiwania. SEM można łączyć z SEO, aby w ten sposób osiągnąć lepszy efekt marketingowy i wypromować swoją markę. 

Czym jest Microsoft Ads?

Bing jest obecnie drugą największą wyszukiwarką na świecie zaraz po Google. Należy jednak pamiętać, że jedynie kilka procent ze światowego ruchu należy do wyszukiwarki Bing, która aktualnie nie jest w stanie konkurować z Google o pierwsze miejsce.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Wyszukiwarka Bing jest własnością amerykańskiej firmy o nazwie Microsoft. Początkowo wyszukiwarka Bing była jedynie częścią znanego w Stanach Zjednoczonych portalu informacyjnego o nazwie MSN. Firma Microsoft rozwinęła wyszukiwarkę i oddała ją do użytku internautów w 2009 roku. Wyszukiwarka posiada własny system reklamowy o nazwie Microsoft Ads, który generuje zyski na poziomie miliardów dolarów.

reklama w internecie

Reklamy wyświetlają się w wyszukiwarce DuckDuckGo, Yahoo i Bing. System reklamowy nieustannie jest rozwijany i firma Microsoft wprowadza w nim zmiany. System należący do firmy Microsoft był znany od 2012 roku pod nazwą Bing Ads. Nazwa nawiązywała do wyszukiwarki Bing, która należy obecnie do amerykańskiej firmy. Nazwa została ponownie zmieniona w 2019 roku na Microsoft Ads.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing