Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Reklama w social media -cennik, kurs i jak ją poprowadzić?

social media społecznościowe

Ile kosztuje reklama w social media?

Rozwój portali społecznościowych zachęcił firmy do wykorzystania ich w celach marketingowych. Największe firmy reklamują się z pomocą swoich social mediów, gdzie mogą prowadzić konwersację z fanami, promować swoje usługi i generować większą sprzedaż.

reklama w internecie

Portale społecznościowe umożliwiają przedsiębiorstwom zaistnienie w przestrzeni Internetu. Umiejętnie poprowadzona kampania reklamowa znacząco zwiększa zasięg. Obecnie na liście największych serwisów społecznościowych znajduje się Facebook, Twitter, TikTok, Instagram i Pinterest. Każdy z wymienionych serwisów posiada indywidualny system reklamy, które wyświetla u siebie. Serwisy różnią się jednak kilkoma czynnikami, które mogą być istotne dla reklamodawców. Pierwszą kwestią jest struktura portali, gdzie każdy funkcjonuje w inny sposób i posiada inną grupę odbiorców.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Największy z serwisów Facebook jest przeznaczony dla odbiorców w każdym wieku, ale najwięcej kont mają zarejestrowane osoby młode. Średnia wieku osób posiadających konto w serwisie to dwadzieścia dwa lata. Warto tutaj wspomnieć, iż statystyki pokazują, że przeciętna osoba mająca konto w serwisie Facebook spędza tam ponad dwadzieścia minut dziennie.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Osoby młode potrafią jednak spędzić znacznie więcej czasu korzystając z mediów społecznościowych. Obecnie powszechne są sytuacje, gdzie młode osoby stają się uzależnione od portali społecznościowych i najróżniejszych komunikatorów. Innym serwisem jest TikTok, który powstał kilka lat temu i jest skierowany głównie do ludzi w młodym wieku.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Jest to aplikacja na urządzenia mobilne, którą można pobrać z Internetu. TikTok powstał w Chinach, gdzie następnie zyskał popularność na całym świecie. Użytkownicy mogą za pośrednictwem aplikacji umieszczać krótkie filmy, które zostają poddane ocenie. Najczęściej są to krótkie teledyski muzyczne lub śmieszne filmiki. Aplikacja powstała w 2016 roku i nieustannie się rozwija. Aktualnie jest w rękach chińskiego przedsiębiorstwa o nazwie ByteDance.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Zarejestrowani użytkownicy mają do wyboru aż kilkadziesiąt wersji językowych aplikacji i mogą ustawić ustawienia odpowiednie do swojego regionu zamieszkania. W przypadku tej aplikacji, wiek użytkowników jest jeszcze młodszy niż na Facebooku. Na TikToku mogą rejestrować się osoby, które mają więcej niż trzynaście lat. Większość zarejestrowanych osób w aplikacji to dzieci w wieku od trzynastu do piętnastu lat.

marketing mix online

Statystyki podane przez aplikację pokazują, że jedynie skromne dwa procent użytkowników to osoby mające około dwadzieścia lat. Różnice w portalach często dotyczą wieku użytkowników i udostępnianych w nich treści. Reklamodawca powinien rozważyć, który serwis posiada najlepszą grupę odbiorców pod jego usługi lub produkty. Każdy z serwisów może okazać się efektywny przy planowaniu odpowiedniej strategii marketingowej. 

Ile kosztuje reklama na TikTok?

TikTok to aplikacja, która daje możliwość wykupienia płatnej reklamy i wypromowania swojego biznesu. Obecnie właściciele serwisu umożliwiają płatność za reklamy poprzez przelew internetowy. Zaletą reklamowania poprzez aplikację jest niewielki budżet początkowy, który należy przeznaczyć na reklamę. Reklamodawca może zacząć się reklamować w aplikacji TikTok już od kilkudziesięciu złotych.

co to jest google

Tym samym może sprawdzić, czy reklama w aplikacji jest odpowiednia dla niego i okaże się skuteczna. Warto tutaj wspomnieć, iż reklama poprzez aplikację jest wyświetlana w formie krótkich materiałów wideo. Najczęściej są to trzy sekundowe filmy, które widzą użytkownicy przed wyświetleniem innego materiału wideo. Jest to format reklamy, która jest nieruchoma. Innym formatem jest dynamiczny, gdzie użytkownikowi pojawia się reklama wideo, która trwa do maksymalnie pięciu sekund.

reklama i kampania Google Ads

Użytkownik po kliknięciu w daną reklamę zostaje przekierowany na stronę www należącą do reklamodawcy. Reklamy są wyświetlana przez cały dzień, a właściciele zapewniają reklamodawców, że każda reklama trafi do odbiorców treści.

Jak wygląda reklama poprzez Facebook Ads?

Każdy portal społecznościowy musi utrzymać swoich pracowników i ponieść koszty związane z utrzymaniem serwerów. Najczęściej serwisy społecznościowe zarabiają poprzez autoryzowany system reklamy, które umożliwia promowanie swojego biznesu za jego pośrednictwem. Wśród portali społecznościowych jednym z najbardziej popularnych systemów reklamowych należy Facebook Ads. System umożliwia reklamodawcom wyświetlanie spersonalizowanych reklam pod kątem użytkownika.

pozycjonowanie strony internetowej

Sponsorowane posty wyświetlają się użytkownikom serwisu w zależności od ich zainteresowań, wieku i polubień. Facebook kładzie nacisk na to, aby reklamy nie trafiały do niezainteresowanych osób. Reklamodawca może ustawić odpowiednie parametry swojej reklamy, aby trafić z nią do konkretnej grupy docelowej. Pozwala to zwiększyć efektywność reklamy, która przenosi się na kliknięcia i ruch na stronie internetowej.

Firmy wykorzystują reklamą poprzez Facebook Ads do promowania swoich sklepów internetowych, fanpage’a lub konkretnego produktu. Dobrze skonfigurowana reklama w social media jest nadzwyczaj efektywna i przynosi wiele korzyści dla reklamodawcy. Warto jednak pamiętać, iż efekty nie zawsze są widoczne podczas pierwszej kampanii, a niekiedy nie zobaczymy ich wcale. Reklamodawca musi samodzielnie ocenić, czy budżet przeznaczony na reklamę jest opłacalny i przynosi mu korzyści. Koszt reklamy poprzez serwis Facebook różni się od jej parametrów.

lead generation generowanie leadów

Tworząc reklamę istotny jest czas trwania kampanii, wiek grupy docelowej lub sam format. Każdy z wymienionych czynników może wpłynąć na cenę reklamy, która będzie wyświetlana w serwisie. Największe firmy przeznaczają na reklamę poprzez Facebook Ads nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Mniejsze firmy również mogą się pokazać i zareklamować w serwisie.

Facebook umożliwia reklamodawcą puszczenie kampanii reklamowej już od kilkuset złotych. Im większy budżet zostanie przeznaczony na kampanię reklamową, tym mocniej przełoży się to na kliknięcia i wygenerowany ruch na stronie www.

Jak reklamować się w social media?

Przedsiębiorstwa dostają liczne możliwości wypromowania swojego biznesu poprzez media społecznościowe. Każda firma chcąca się wybić w Internecie musi zadbać o konta w największych serwisach społecznościowych. Ludzie często szukają tam informacji o najróżniejszych produktach lub usługach. Dodatkowo wokół kont należących do firm często zbierają się grupy fanów, które skorzystały z danego produktu lub usługi.

Wśród najczęściej wybieranych portali społecznościowych przez firmy, jest Facebook, Twitter, Instagram i Pinterest. Firmy nierzadko decydują się na udostępnienie klientom kontaktu poprzez najpopularniejsze komunikatory. Do najczęściej wybieranych komunikatorów przez firmy należy Whatsapp, Messenger i Skype. Największy serwis o nazwie Facebook daje firmom możliwość założenia własnego fanpage’a. Założenie fanpage’a jest całkowicie darmowe i można to zrobić w kilku prostych krokach.

Sam fanpage nie daje jednak zbyt wiele, gdy nie śledzą go użytkownicy. Firmy muszą zadbać o to, aby na ich fanpage zebrała się grupa fanów, która będzie odbiorcami udostępnianej tam treści. Fanpage to także wizytówka firmy, która budzi zaufanie w ludziach. Im więcej będzie polubień, tym lepszy będzie odbiór takiego fanpage’a wśród społeczności na danym portalu.

W przypadku Facebooka każdego dnia w serwisie loguje się na swoje konta ponad miliard użytkowników. Jest to gigantyczna grupa docelowa, które może polubić fanpage i śledzić jego poczynania. Fanpage musi być prowadzony w taki sposób, aby umiejętnie zachęcić nowych użytkowników do polubienia i utrzymać starych. Wymaga to od właściciela regularnego udostępniania ciekawych postów, materiałów wideo i organizowanie konkursów.

Ludzie chętnie będą dawali polubienia takim treściom, które następnie trafią do większego grona osób. Im więcej polubień i udostępnienie zbierze konkretny post, tym mocniej przełoży się to na jego widoczność.

Jak prowadzić swoje profile społecznościowe?

Firmy chcące się wypromować poprzez social media muszą wybrać odpowiednie media społecznościowe. Aktualnie istnieje wiele portali społecznościowych i komunikatorów, które można wybrać. Należy jednak pamiętać, że każdy profil wymaga uwagi od jego właściciela i regularnego dodawania treści. Jedynie dodając regularnie newsy na swoim profilu można zainteresować użytkowników do reakcji i udostępniania ulubionych treści.

Prowadząc swój profil społecznościowy warto zadbać o regularne godziny publikacji wybranych postów. Użytkownicy przyzwyczają się wówczas, że o stałej porze warto zajrzeć na dany profil i śledzić jego poczynania. Największe firmy decydują się na zatrudnienie specjalisty, który w ich imieniu prowadzi konta społecznościowe. Jest to popularna praktyka w największych firmach, gdzie media społecznościowe odgrywają olbrzymią rolę.

Warto tutaj wspomnieć, iż często sytuacja wygląda podobnie w przypadku znanych osobistości. Popularni politycy, aktorzy lub sportowcy, posiadają osoby, które zajmują się prowadzeniem ich portali społecznościowych i komunikują się z fanami za ich zgodą. Utrzymanie kilku profili w największych serwisach społecznościowych jest trudne i wymaga codziennej uwagi. Treści dodawana na profile muszą być kreatywne i budzić w użytkownikach zainteresowanie. Zakładając nowy profil w mediach społecznościowych należy pamiętać, że jest to najtrudniejszy etap do pokonania.

Najciężej zdobyć pierwszych fanów, którzy będą chętnie polubić nasz fanpage. Dobrym pomysłem jest wówczas skorzystanie z płatnej reklamy. Użytkownikom zostaną zaprezentowane wybrane posty do polubienia lub sam fanpage. Każdy największy serwis umożliwia wykupienie takiej reklamy, która często jest targetowana pod konkretnego użytkownika.

Jaka jest najważniejsza zasada w reklamie internetowej?

Najważniejszą zasadą przy tworzeniu skutecznej reklamy w Internecie jest postawienie na unikatowość. Użytkownicy lubią treści unikatowe, które wyróżniają się i są dla nich czymś nowym. Firmy muszą jednak pilnować tego, aby znaleźć zdrowy balans pomiędzy wzbudzaniem kontrowersji, a byciem kreatywnym. Warto tutaj wspomnieć, iż reklamodawcy mają możliwość korzystania z licznych narzędzi, które umożliwiają analizę zachowań użytkowników.

Najczęściej same portale społecznościowe udostępniają swoim reklamodawcą poprzez panel dostęp do statystyk. Reklamodawca może samodzielnie sprawdzać skuteczność kampanii reklamowej i wprowadzać konieczne zmiany. Tworząc reklamę warto sprawdzić wcześniej konkurencję, która działa już w Internecie. Umożliwi to stworzenie reklamy, które będzie się wyróżniać.

W sieci uwagę użytkowników przyciągają konkretne cechy, które są charakterystyczne dla danej marki. Klienci doceniają firmy, które są dla nich przyjazne, chętnie pomagają i wykazują się poczuciem humoru.

Należy tutaj pamiętać, aby umiejętnie prowadzić swoje profile społecznościowe i dbać o stały kontakt z internautami. Użytkownicy chętnie będą dzielić się na naszych profilach swoimi opiniami odnośnie konkretnych produktów lub usług. Firmy mogą w ten sposób monitorować potrzebny klientów, którzy będą wyrażać swoje uwagi odnośnie nowości i wprowadzanych zmian.

Ile trzeba zapłacić za 1000 wyświetleń?

Koszt wykupienia reklamy jest zależny od konkretnego medium społecznościowego i docelowej grupy odbiorców. Na koszt składa się wiele czynników, które mogą wpłynąć na ostateczną cenę emisji danej kampanii reklamowej. Najczęściej podaje się ogólnikowy koszt, który należy ponieść za pojedyncze kliknięcie w reklamę lub za tysiąc wyświetleń. Obecnie pojedyncze kliknięcie w reklamę jest wyceniane na około kilkadziesiąt groszy. Wpływ na stawkę może być zależny od konkretnej tematyki z którą powiązana jest reklama. Warto odnieść się tutaj do serwisu o nazwie YouTube.

Najbardziej oblegane są te kanały, które dotyczą na przykład technologii. Jest to spowodowane faktem, że tematyka takiego kanały jest trudniejsza do poruszenia i zajmuje się nią mniej osób. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kanałów podróżniczych, gdzie content jest przyjemny i wielu twórców dodaje takie treści. Dla reklamodawcy zdecydowanie ciężej będzie znaleźć współpracę z twórcami, którzy są oblegani i tworzą unikatowy content. Reklamując się poprzez portale społecznościowe często trzeba będzie ustawić stawkę, którą zapłacimy za pojedyncze kliknięcie. Niekiedy ciężko będzie nam przebić stawkę innych reklamodawców, którzy oferują więcej.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Jakie reklamy przyciągają twoją uwagę?

Niektóre rodzaje reklamy potrafią bardziej przykuć uwagę potencjalnych odbiorców, niż inne. Jest to ważna informacja dla reklamodawców, którzy mogą wykorzystać do prowadzenia działań marketingowych w sieci. W przypadku obu płci najbardziej lubiane są reklamy, które dotyczą smacznych przekąsek.

social media społecznościowe

Reklamy spożywcze są odbierane pozytywnie i najczęściej przykuwają uwagę Internautów. W przypadku mężczyzn znacznie chętniej oglądane są reklamy, które dotyczą technologii i sportu. Kobiety preferują reklamy, które wywołują u nich dobre samopoczucie. Wśród kobiet chętnie klikane są treści, które dotyczą urody, zdrowego odżywiania, podróży i ubioru.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing