Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Reklama na Facebooku -jak zacząć? Poradnik

ikony mediów społęcnzościowych social media ads

Jak wygląda reklama na Facebooku?

Media społecznościowe odgrywają znaczącą rolę dla każdego biznesu.

Firmy chcące zwiększyć sprzedaż i rozpoznawalność swojej marki muszą zadbać o posiadanie profili społecznościowych.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Konta powinny znajdować się przynajmniej na kilku największych portalach, które są obecnie często wybierane przez użytkowników Internetu.

marketing internetowy online cyfrowy digital

Do najpopularniejszych portali społecznościowych bez wątpienia zalicza się Facebook. Jest to obecnie największa platforma społecznościowa, która zrzesza miliardy ludzi na całym świecie.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Każdego dnia miliardy użytkowników loguje się na swoje konta i korzysta z funkcjonalności serwisu. Użytkownicy Facebooka są gigantyczna bazą klientów dla najróżniejszych firm, które mogą dotrzeć do nich ze swoimi produktami i usługami.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Każdego dnia reklamodawcy korzystają z płatnych form promowania w serwisie, który zarabia w ten sposób na swoje utrzymanie. Reklamodawcy mogą wykupić reklamę dla siebie poprzez Facebook Ads. Jest to płatny system reklamy, który działa obecnie głównie na Facebooku.

Reklamodawcy mogą jednak poprzez system zacząć reklamować się także w innych serwisach, które należą do spółki Meta. Firma Meta Platforms wykupiła w ostatnich latach serwis Instagram, gdzie również wyświetla swoje spersonalizowane reklamy.

reklama w internecie

Reklamodawca korzystający z Facebook Ads może samodzielnie wybrać, gdzie chce, aby jego reklama była wyświetlana. Reklamy można w prosty sposób skonfigurować, aby wyświetlały się na różnych urządzeniach. Odpowiednio skonfigurowana reklama będzie się wyświetlała automatycznie i dostosowuje się do danej platformy oraz urządzenia. Facebook Ads oferuje swoim reklamodawcą kilka formatów reklamowych, które mogą dla siebie wybrać. Obecnie najpopularniejsze są jednak reklamy elastyczne, które bez ograniczeń wyświetlają się w różnych miejscach.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Jaki jest koszt reklamy na Facebooku?

Reklama na Facebooku jest jedną z możliwości, które firmy mogą wybrać w swojej kampanii marketingowej prowadzonej w Internecie. Aktualnie portale społecznościowe są nieodłącznym elementem praktycznie każdej kampanii, gdzie dana marka chce wypromować się w sieci.

Serwisy społecznościowe są nieodłącznym elementem życia większości ludzi na świecie. Facebook posiada miliardy użytkowników na całym świecie, którzy każdego dnia logują się na swoje konta. Portali społecznościowych jest jednak znacznie więcej, a wiele z nich notuje podobne wyniki do Facebooka.

Wśród największych portali społecznościowych znajdują się Pinterest, TikTok, Instagram i Twitter. Każdy z wymienionych portali posiada miliony zarejestrowanych i aktywnych kont.

Facebook podobnie jak większość serwisów społecznościowych posiada indywidualny system reklamowy. Reklamy w Facebooku są targetowane pod konkretnego użytkownika, który może być nią zainteresowany. Daje to reklamodawcą duże możliwości do tego, aby skutecznie docierać do potencjalnie zainteresowanych kupnem danego produktu klientów.

Koszt reklamy na Facebooku nie jest jednak tani, gdy przełożymy to na efekty. Każdy reklamodawca musi ustalić w systemie stawkę, którą przeznaczy na swoją kampanię marketingową. Kwota przeznaczona na kampanię może wynosić tyle, ile będzie skłonny wydać reklamodawca.

Najniższy budżet na reklamę może być wynosić nawet kilka złotych na dzień. W skali miesiąca najczęściej reklamodawca jest w stanie się zmieścić w kwocie kilkuset złotych. Kampanie najczęściej ustawia się na jeden miesiąc, aby pod koniec podsumować wyniki. Facebook Ads po przeprowadzeniu kampanii wysyła do reklamodawcy kompleksowy raport, gdzie podsumowuje skuteczność wykupionej reklamy.

marketing mix online

Należy jednak pamiętać, że niski budżet przekłada się na skuteczność reklamy. Niekiedy reklama może okazać się nieskuteczna i nie wygeneruje większego ruchu na stronie. Obecnie dużo reklamodawców wybiera inne sposoby reklamowania, gdzie może bezpośrednio współpracować z twórcami, którzy chętnie polecają daną markę.

Firmy mogą nawiązywać współpracę z osobami, które tworzą content na YouTube, Instagram lub TikToka. Nierzadko internetowy celebryci robią firmy promocyjne, gdzie pokazują jak sami korzystają z danego produktu lub usługi. Najlepiej jednak samemu eksperymentować z różnymi sposobami promowania swojego biznesu w sieci. Internet daje nieograniczone możliwości do promowania, budowania zasięgu i generowania zysków ze sprzedaży drogą online.

Rozwój technologii w ostatnich latach przyczynił się do zmiany trendów, gdzie ludzie znacznie chętniej dokonują zakupów w Internecie.

Czy reklama na FB ma sens?

Facebook to ogromne medium społecznościowe, które znacząco wpływa na codzienne życie ludzi. Ludzie każdego dnia śledzą informację ze swojej ulubionej platformy i komunikują się za jej pośrednictwem z innymi. Reklamodawcy nie mogą pominąć tak istotnego medium społecznościowego w promowaniu swojej marki.

Skuteczność reklamy prowadzonej za pośrednictwem platformy Facebook zależy jednak od kilku czynników. Kluczowe jest odpowiednie skonfigurowanie reklamy i ustalenie parametrów dotyczących jej odbiorców.

Elon musk twitter

Reklamodawca może ustalić, komu ma wyświetlić się jego reklama lub na jakim obszarze. Jest to przydatna funkcja dla firm, które chcą reklamować się na danym terenie lub pragną dotrzeć do konkretnej grupy wiekowej. Reklamodawcy mogą także ustalić płeć odbiorców reklamy, aby zwiększyć sprzedaż.

Warto jednak wspomnieć, iż promowanie nie musi odbywać się jedynie poprzez system Facebook Ads. Serwis daje możliwość stworzenia własnego Fanpage’a, gdzie następnie marka może promować swoje posty.

Fanpage jest to internetowa wizytówka w serwisie Facebook, gdzie fani mogą śledzić poczynania danej firmy. Klienci zadowoleni z produktów danej firm mogą dać swój wyraz szacunku poprzez polubienie jej fanpage’a.

Nierzadko internauci udostępniają posty udostępniane potem na fanpage’u innym osobą. Największe firmy posiadają miliony osób, które każdego dnia śledzą ich fanpage.

social media społecznościowe reklama na Facebooku

Aktualnie najbardziej lubiany fanpage na platformie Facebook należy do znanego sportowca Cristiano Ronaldo. W Polsce dużymi zasięgami może poszczycić się Robert Lewandowski, który również jest zawodowym piłkarzem.

Oprócz Facebooka dobrym pomysłem może być założenie konta na innych portalach społecznościowych. Największe firmy najczęściej posiadają profile społecznościowe na przynajmniej kilku platformach.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing