Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Pozycjonowanie stron internetowych (SEO)- czym jest?

pozycjonowanie strony internetowej

Czym jest pozycjonowanie stron internetowych?

Pozycjonowanie stron w Google polega na budowanie pozycji w wyszukiwarce.

Każda strona chce zdobyć najwyższą pozycję, która zapewni jej wyświetlenia. Dane z wyszukiwarki Google pokazują, że najwięcej wyświetleń zbiera pierwsze dziesięć stron, a odwiedzający najczęściej nie szukają już dalej.

Walka toczy się zatem o pierwszą dziesiątkę, która jest kluczowa, gdy chcemy zaistnieć w internecie. Wyszukiwarka Google ocenia liczne parametry strony, by przypisać jej adekwatną pozycję na liście.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Szybkie pozycjonowanie strony- czy to możliwe?

Wykorzystują to webmasterzy, którzy odpowiednie optymalizują stronę pod kątem wyszukiwarki Google. Jedyna alternatywą dla stron nie inwestujących w pozycjonowanie jest skorzystanie z płatnej reklamy.

Rozwiązaniem jest Google Ads, czyli sponsorowana reklama od firmy Google. System reklamowy działa w ten sposób, że możemy wyświetlić swoją stronę ponad innymi wynikami. Wiąże się to jednak z kosztami, które na dłuższą metę mogą się nie opłacać.

W przypadku popularnych fraz kluczowych reklama bywa bardzo kosztowna i trzeba zaproponować wysoką stawkę za kliknięcie. Zdecydowanie lepiej skupić się na działaniach, które wypozycjonują stronę w wyszukiwarce.

Niektóre działania możemy podjąć samodzielnie, jednak jest to trudne i wymaga korzystania z odpowiednich narzędzi SEO. Większość sklepów internetowych i stron podejmuje współpracę z doświadczoną agencją SEO.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Agencje często pobierają opłatę od momentu, gdy strona pojawi się przynajmniej w pierwszej dziesiątce wyszukiwań. Podstawą działań w pozycjonowaniu jest dobór odpowiednich słów kluczowych, analiza danych z Google, optymalizacja i odpowiednie podlinkowanie.

Czy pozycjonowanie stron jest trudne?

Pozycjonowanie stron zdecydowanie się opłaca i jest podstawowym elementem marketingu internetowego. Jeśli zajmiemy dobre pozycje w wyszukiwarce, to odwdzięczy się to dla nas częstymi odwiedzinami strony. Zajęcie wysokich pozycji jest jednak trudne i wymaga cierpliwości. Wyszukiwarka Google surowo ocenia strony i analizuje liczne informacji. Warto tutaj wspomnieć, iż strony istniejące od wielu lat mają pewną przewagę nad nowymi.

Starsze strony są lepiej oceniane przez Google i mają więcej wartościowej treści. Google analizuje prawdopodobnie wiek domeny, która jest przypisana do danego serwisu. Starsze serwisy często okupują też najbardziej popularne frazy kluczowe. Rozwiązaniem dla świeżych stron może być pozycjonowanie na długi ogon. Pozycjonowanie long tail wykorzystuje długie frazy kluczowe, które są rzadziej wpisywane do wyszukiwarki.

Odpowiednio dobierając słowa kluczowe i ich ilość możemy jednak osiągnąć sukces. Niektórzy wykorzystują także pozycjonowanie lokalne. W tym wypadku wykorzystuje się konkretne miejsce, gdzie jest na przykład świadczona dana usługa.

Pozycjonowanie stron Google na rynek lokalny, a globalny

Zdecydowanie ciężej będzie nam pozycjonować się mając stronę salonu fryzjerskiego lub kosmetycznego na frazę, która ma zasięg ogólnopolski. Należy zatem być świadomym, że pozycjonowanie samemu jest ciężkie i wymaga ciągłego analizowania danych. Dodatkowo trzeba wykupić licencję umożliwiająca korzystanie z niektórych narzędzi SEO.

Wykupienie takich licencji to kolejne koszty, które nie są niskie. Profesjonalne agencje SEO mogą korzystać z takich narzędzi, gdyż zajmują się pozycjonowaniem wielu serwisów.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Dobrą informacją dla miłośników blogowania jest to, że wyszukiwarka Google kładzie nacisk na wysoką jakość dodawanej treści. Pisząc regularnie i wrzucając treść na bloga możemy z czasem wybić się na niektóre mniej oblegane słowa kluczowe.

Czy pozycjonowanie się opłaca?

Osiągnięcie zadowalających wyników w sprzedaży najczęściej nie odbywa się bez udziału marketingu internetowego. Pozycjonowanie jest nieodłącznym działaniem każdego sklepu i strony internetowej oferującej jakąś usługę.

W ten sposób można dotrzeć do potencjalnych klientów i zmaksymalizować zyski. Rezygnując z marketingu internetowego i skutecznego pozycjonowania prawdopodobnie nikt nie znajdzie nas w sieci. To właśnie ilość wyświetleń jest tutaj kluczowa, by osiągnąć zadowalającą sprzedaż.

Długoterminowo każdy sklep powinien budować silne pozycje w wyszukiwarce, inwestować w link building i reklamować się poprzez portale społecznościowe.

Od czego zacząć naukę SEO?

seo search engine optimization

Aby zacząć uczyć się pozycjonowania stron, musi odbyć ten kurs seo.

Niektóre z tematów jakich się nauczysz to:

 • SEO on site/ on page (optymalizacja kodu strony)
 • Jak zrobić audyt SEO
 • Integracja Google search console
 • Google analytics
 • Optymalizacja treści
 • Dobór słów kluczowych
 • Techniczne SEO (w tym struktura strony- site structure)
 • Szkolenie SEO off site/off page (metody pozyskiwania linków)
 • SEO copywriting
 • Budowanie autorytetu domeny
 • Budowa zaplecza, PBN
 • White hat czy black hat SEO?
 • Automaty do linkowania
 • Modele linkowania
 • RankBrain
 • E-A-T i metody „pod algorytm Google”
 • Page speed, szybkość strony
 • Pozycjonowanie lokalne vs pozycjonowanie globalne

Jak działa pozycjonowanie stron? Jak się nauczyć SEO?

Naukę o pozycjonowaniu stron internetowych warto rozpocząć od edukacji na własną rękę. W internecie można znaleźć mnóstwo blogów tematycznych, gdzie webmasterzy dzielą się wiedzą. Darmowa wiedza znajduje się również w serwisie YouTube. Jeśli nie chcemy czytać, to możemy  subskrybować powiązane z interesującą nas tematyką kanały.

Następnym krokiem będzie próba pozycjonowania własnej strony, gdzie możemy korzystać z najróżniejszych narzędzi SEO. Możemy założyć darmowy blog na jednej z popularnych platform. Obowiązkowo musimy nauczyć korzystać się z Google Analytics, Trends i planera słów kluczowych od Google Ads.

Narzędzia te pozwalają znaleźć odpowiednie słowa kluczowe i zoptymalizować stronę internetową zgodnie z wymaganiami wyszukiwarki Google.

Wyszukiwarka nieustannie pracuje nad nowymi algorytmami, które restrykcyjnie oceniają reputacją każdej indeksowanej strony. Jeśli strona nie spełni oczekiwać, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że algorytmy Google nałożą karę na dany serwis.

Dawniej brak algorytmów powodował niedozwolone praktyki, które wykorzystywali webmasterzy. Firma Google postanowiła zahamować ten trend i po dzień dzisiejszy karze strony nie dostosowujące się do zaleceń.

Co lepsze Google Ads czy pozycjonowanie?

lead generation generowanie leadów

Właściciele sklepów internetowych i stron często analizują, czy pozycjonowanie opłaca się na dłuższa metę. Oba rozwiązanie prezentują jednak pewne zalety, które warto tutaj przytoczyć. W przypadku Google Ads reklamodawcy mogą błyskawicznie dotrzeć ze swoją treścią do potencjalnych klientów. Reklamując dany produkt i korzystając z Google Ads reklama jest targetowana pod konkretną osobę. Firma Google do ukierunkowania reklamy wykorzystuje liczne dane, które zbierane są z plików cookies.

szkolenie konsulting doradztwo biznesowe

W tym wypadku będziemy jednak zobowiązani, by każdego miesiąca przeznaczać określony budżet na reklamę Google Ads. Jeśli będziemy chcieli wybić się na popularne frazy, to takie działania mogę nie być opłacalne. Zdecydowanie lepiej pozycjonować swoja stronę i ewentualnie posiłkować się płatną kampanią w Google Ads. Połączenie tych dwóch metod marketingu internetowego może przynieść niezwykle zadowalający efekt. Sklepy internetowe najczęściej idą w tym kierunku, by znaleźć odpowiednią agencję SEO do współpracy. Podpisując długotrwałą umowę z konkretną agencją SEO zobowiązuje się ona do osiągnięcia pożądanych efektów i pozycji w wyszukiwarce.

Jakie działania warto podjąć w internecie?

Marketing internetowy nie musi się ograniczać jedynie do pozycjonowania i płatnej reklamy w Google Ads. Warto tutaj rozszerzyć działania, które także mogą okazać przydatne i pozwolą dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Należy tutaj wymienić portal społecznościowy o nazwie Facebook, który każdego dnia jest odwiedzany przez miliony osób. Facebook umożliwia założenie fanpage’u, który zbiera wokół siebie fanów.

Fanpage jest lajkowany przez osoby, które doceniają nasza markę i pragną się z nią utożsamiać. Z czasem pozwala to zbudować grupę oddanych fanów, którzy sami będą prowadzić pewne działania marketingowe. Jest to również świetne narzędzie do komunikacji z ludźmi, sprawdzania ich reakcji na nowości i organizowanie konkursów.

Mark Zuckerberg, czyli założyciel portalu Facebook stworzył system reklamowy, który działa u niego na podobnej zasadzie do Google Ads. Facebook Ads umożliwia reklamowanie treści i swojego fanpage’a.

Możemy dodawać na portalu sponsorowane posty, które są następnie wyświetlane użytkownikom. W ten sposób użytkownicy docierają do nowości oferowanych przez sklep, dzielą się opinią i dają polubienia.

Reklamy są dopasowywane do konkretnej grupy ludzi, którzy interesują się reklamowaną treścią. W ten sposób zdecydowanie zwiększamy skuteczność takiej reklamy, która nie generuje jedynie pustych kliknięć.

Jakie narzędzia SEO należy wykorzystać do pozycjonowania?

Nieodłącznym narzędziem potrzebnym przy pozycjonowaniu jest Google Analytics. Każda strona może dodać specjalną wzmiankę w kodzie źródłowym, który będzie podłączony do statystyk Google. System ten działa już poprawnie od 2005 roku, gdy po raz pierwszy ujrzał światło dzienne. Aktualnie każda osoba może podpiąć się do Google Analytics i korzystać z udostępnianych danych. Warto tutaj wspomnieć, iż narzędzie to działa prawie w każdym europejskim języku.

Dostępne jest dla mieszkańców Republiki Czeskiej, Polski, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Norwegii, Rosji, Danii, Hiszpanii, Słowacji, Rumunii, Szwecji, Portugalii, Finlandii, Łotwie i wielu innych krajów. Firma Google wyszła tutaj naprzeciw użytkownikom i udostępniła narzędzie całkowicie za darmo.

Narzędzie jest także nieodłącznym elementem każdego sklepu internetowego. Sklepy są w pełni zintegrowane z usługą i szczegółowo analizują dane. Wśród narzędzi SEO od firmy Google, które są niezbędne w pozycjonowaniu nie może zabraknąć także Google Search Console, Google Keyword Planner, Google Trends i Google Optimize. Warto tutaj wspomnieć, że wszystkie wymienione narzędzia są oferowane za darmo i tylko poszczególne opcje wymagają uiszczenia dodatkowej opłaty.

Korzystając z Google Trends możemy na bieżąco analizować dane z całego świata dotyczące aktualnych zainteresowań ludzi. Jest to idealne rozwiązanie dla portalu, które zajmują się dodawaniem newsów ze świata finansów, celebrytów lub polityki.

Google Trends dokładnie analizuje liczbę wyszukiwań danego tematu względem konkretnego czasu. Pozwala analizować zebrane dane również pod kątem konkretnego regionu na świecie. W tym wypadku podobnie jak z Google Analytics mamy wiele opcji językowych do korzystania z narzędzia.

Planer słów kluczowych to z kolei narzędzie, które wspiera pracę copywriterów i ekspertów od content marketingu. Narzędzie pozwala lepiej dobrać słowa kluczowe i nasycić nimi odpowiednie tekst. Z planera korzystają także webmasterzy i programiści, którzy optymalizują stronę internetową pod konkretne słowa kluczowe.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

 1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
 2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
 3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
 4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing