Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Pozycjonowanie long tail -co to jest długi ogon?

seo search engine optimization

Czym jest pozycjonowanie long tail?

Long tail jest to fraza, która składa się najczęściej z kilku słów. Wyszukiwarka Google na podstawie wpisywanych fraz wyświetla odwiedzającym strony internetowe. Najbardziej oblegane są frazy, które mają jedynie jedno słowo. Pozycjonowanie pod popularne frazy jest trudne, kosztowne i nie zawsze się opłaca. Właściciele stron zaczęli wykorzystywać mniej popularne frazy do pozycjonowania, które są bardziej sprecyzowane.

fraza long tail na dlugi ogon seo

Pomimo mniejszej ilości wyszukiwań danej frazy kluczowej, gdy dobierzemy ich większa ilość efekty są zadowalające. Długie i mniej popularne frazy są zdecydowanie łatwiejsze w pozycjonowaniu. Warto tutaj wspomnieć, że koncepcja pozycjonowania na długi ogon została zaobserwowana już w 2004 roku.

Opisał ją Chris Anderson na łamach swojego magazynu Wired, którego był redaktorem naczelnym. Dwa lata później wydał książkę pod tytułem „The Long Tail: Why the Future of Business is Selling Less of More”.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Ciekawostką jest, że pozycjonowanie long tail jako pierwsze wykorzystywały firmy o globalnym zasięgu. Należy tu wymienić serwis Netflix umożliwiający oglądanie filmów lub Amazon, który oficjalnie jest największym sklepem internetowym na świecie. Firmy zauważyły, że rzadziej wyszukiwane frazy w całościowym ujęciu mogą się okazać korzystniejsze, niż pozycjonowanie pod najpopularniejsze.

pozycjonowanie strony internetowej

Dlaczego warto wykorzystywać frazy long tail w pozycjonowaniu?

Każdy właściciel strony internetowej pragnie, aby wyświetlała się ona najwyżej w wyszukiwarce Google. To właśnie pierwsze dziesięć stron na daną frazę kluczową zbiera praktycznie wszystkie wyświetlenia. Znalezienie się w pierwszej dziesiątce jest jednak niezwykle trudne, gdy mówimy o najpopularniejszych frazach.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Pozycjonowanie pod popularne frazy jest kosztowne i jedynie największe firmy mogą podjąć walkę z konkurencją. Okazuje się jednak, że klienci bardzo często wpisują w wyszukiwarkę frazy, które są mniej wyświetlane. Jeśli znajdziemy wiele takich fraz kluczowych, to będziemy mogli dotrzeć do pokaźnej grupy odbiorców. Długie i sprecyzowane frazy są często wybierane przez klientów, którzy wiedzą czego szukają.

Pozycjonowanie long tail

Specjaliści od pozycjonowania wymieniają tutaj szereg korzyści, które wynikają dla właścicieli serwisów społecznościowych, blogów lub sklepów internetowych. Największą zaletą jest to, że unikniemy w ten sposób konkurencji, które może już działać na rynku od wielu lat. Duże firmy oblegają najpopularniejsze słowa kluczowe, a ich strona cieszy się lepszą reputacją od wyszukiwarki Google.

Algorytmy Google zdecydowanie lepiej traktują domeny internetowe, które są starsze. Wybierając odpowiednią ilość fraz kluczowych opartych o zasady long tail unikniemy niepotrzebnych kosztów pozycjonowania.

Strona zdecydowanie szybciej zacznie zdobywać wysokie pozycje i dotrze do odbiorców treści. Jest to idealne rozwiązanie dla sklepów internetowych, które chcą dotrzeć do klienta z konkretnym produktem lub usługą. Warto tutaj wspomnieć, iż pozycjonując się na popularne frazy będziemy musieli ciągle walczyć o utrzymanie pozycji. Konkurencja będzie prowadziła podobne działania, by zdetronizować nas z pierwszej pozycji w wyszukiwarce.

Frazy long tail cieszą się się większą stabilnością bez obawy, że konkurencja nas szybko wyprzedzi. Wyszukiwarka Google regularnie wprowadza zmiany, które inaczej oceniają strony internetowe. W ostatnich latach pojawiły się algorytmy, które korzystnie oceniają strony pozycjonujące się na frazy long tail.

Jak można zwiększyć ilość wyświetleń strony?

Pozycjonowanie to nie jedyna możliwość, by zdobyć wyświetlenia na swoją stronę internetową. Marketing internetowy oferuje wiele form skutecznego dotarcia do potencjalnego klienta i odbiorcy treści. Jedną z popularnych metod zainteresowania ludzi swoim produktem lub usługa w internecie, jest skorzystanie z reklam Google Ads. System reklamowy oferowany przez firmę Google umożliwia wyświetlanie reklam na stronach internetowych oraz w górnej części wyszukiwarki.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Korzystając z reklam Google Ads możemy zareklamować się w wyszukiwarce przed konkurencją. Wówczas nasza strona lub sklep internetowy ukaże się jako pierwsze. Osoby automatycznie najczęściej kliknąć w ten link, który będzie znajdował się na pierwszej pozycji w wyszukiwarce. Musimy jednak pamiętać, że tutaj również będą oblegane popularne frazy kluczowe. Reklamodawcy chcąc zareklamować się na popularne frazy będą musieli zaproponować lepszą stawkę za kliknięcie. Reklamy rozliczane są wówczas w modelu CPC, czyli za pojedyncze kliknięcie.

Komu zlecić pozycjonowanie strony internetowej?

Pozycjonowanie wymaga odpowiedniego zaplecza SEO, które posiadają jedynie porządne agencje marketingowe. W tym wypadku w pozycjonowaniu specjalizują się agencje SEO, które znają zasady działania algorytmów wprowadzonych przez Google. Należy tutaj pamiętać, że wyszukiwarka Google surowo każde wszelkie niedozwolone metody pozycjonowania. Często próbując pozycjonować samemu stronę internetową lub sklep online możemy nieświadomie narazić się na takie kary spowodowane działaniem algorytmów.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing