Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Portale społecznościowe i popularne serwisy (ranking i opis)

social media społecznościowe

Jakie są najpopularniejsze portale społecznościowe na świecie?

Portale społecznościowe to specjalne serwisy działające w Internecie, które zrzeszają ludzi i pozwalają im komunikować się między sobą.

Współczesne portale społecznościowe udostępniają swoim użytkownikom liczne funkcje, które służą do wymiany plików, budowania sieci kontaktów i dzielenia się interesującymi newsami.

Największe serwisy społecznościowe na świecie mają miliardy zarejestrowanych użytkowników, którzy każdego dnia logują się na swoje konta.

reklama i kampania Google Ads

Obecnie ludzie w krajach wysokorozwiniętych spędzają dziennie nawet po kilka godzin na popularnych portalach, gdzie rozmawiają z innymi użytkownikami lub śledzą ich poczynania w sieci. Najważniejszą funkcją portali społecznościowych jest jednak możliwość utrzymywania kontaktu z bliskimi i znajomymi.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Często poprzez portale możemy również nawiązywać kontakty biznesowe lub nawiązywać nowe znajomości. Większość portalu funkcjonuje w postaci aplikacji, która działa sprawnie na urządzeniach mobilnych.

Swoje wersje mobilne posiada Twitter, Facebook, TikTok lub Instagram. Siłą napędzającą działanie tych portali są sami użytkownicy, którzy często z własnej inicjatywy udostępniają lub tworzą ciekawe treści.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Mając konta na największych serwisach społecznościowych można skutecznie wypromować swoją osobę lub biznes. Obecnie za największy portal społecznościowy na świecie jest uznawany Facebook. Serwis o nazwie Facebook został stworzony z inicjatywy amerykańskiego przedsiębiorcy Marka Zuckerberga.

Twórca portalu jest znajduje się obecnie na liście na najbogatszych ludzi na świecie. Jego zgromadzony kapitał opiewa na miliardy dolarów.

reklama w internecie

Facebook powstał w 2004 roku, gdy Mark Zuckerberg uczył się jeszcze na Uniwersytecie Harvarda. Początkowo Facebook umożliwia zarejestrowanym użytkownikom komunikację na uczelni, gdzie powstał portal. Obecnie portal mocno się rozwinął i nieustannie wprowadza liczne aktualizacje w sposobie swojego działania. Użytkownicy mogą tworzyć na portalu grupy, wysyłać wiadomości, wstawiać zdjęcia, udostępniać interesujące posty i nawiązywać nowe znajomości.

pozycjonowanie strony internetowej

Dodatkowo serwis pełni ważną rolę w marketingu internetowym, gdyż umożliwia wykupienie płatnej reklamy i stworzenie własnego fanpage’a. Warto tutaj wspomnieć, iż Facebook nie jest dominującym portalem społecznościowym w niektórych krajach. Przykładowo w Rosji znacznie bardziej popularny jest serwis o nazwie VK. Rosyjski serwis VK został stworzony w 2006 roku przez Pawła Durowa. Aktualnie jest to jeden z najpopularniejszych serwisów na świecie pod względem ilości aktywnych użytkowników. Portal Alexa, który ocenia liczbę odwiedzających wybranych serwisów przypisał rosyjskiemu VK pozycję w pierwszej dwudziestce.

lead generation generowanie leadów

Jest to znany portal w krajach, które są zlokalizowane na wschodzie Europy i Azji. VK jest popularny w Kazachstanie, Ukrainie, Mołdawii, Kirgistanie, Uzbekistanie, Armenii i na Białorusi. Pokaźną liczbę aktywnych użytkowników znajdziemy także w Czechach, Łotwie i Rumunii. W Chinach znanym portalem społecznościowym jest z kolei Qzone, który posiada miliony zarejestrowanych użytkowników w całym kraju. Portal Qzone powstał rok wcześniej od rosyjskiego VK.

Elon musk

Jakie zastosowanie mają portale społecznościowe?

Pierwsze portale społecznościowe powstały z myślą, aby umożliwić prosty sposób komunikacji pomiędzy ludźmi na całym świecie. Serwisy społecznościowe zrewolucjonizowały rynek i spowodowały, że ludzie zaczęli masowo korzystać z tej formy komunikacji.

Prostota i łatwość w nawiązywaniu znajomości przyczyniła się do nieustannego rozwoju portali. Dodatkowo komunikacja za pośrednictwem portali jest najczęściej bezpłatna i użytkownicy potrzebują jedynie sprawnego podłączenia do Internetu.

social media społecznościowe

Obecnie portale społecznościowe posiadają znacznie więcej rozbudowanych funkcji, które oddały do dyspozycji swoich użytkowników. Portale społecznościowe są obecnie nieodłącznym elementem strategii marketingowej prowadzonej w Internecie. Firmy często za pośrednictwem serwisów komunikują się ze swoimi klientami i prowadzą działania marketingowe. Serwisy pokroju Facebooka generują olbrzymie zyski, ze sprzedaży reklamy. W przypadku użytkowników największe portale społecznościowe najczęściej służą im do wymiany wiadomości, udostępniania plików, dodawania zdjęć i promowania własnej osoby.

szkolenie konsulting doradztwo biznesowe

Często z poprzez portale społecznościowe komunikują się znane osobistości ze swoimi wiernymi fanami. Aktywne konta w mediach społecznościowych posiadają celebryci, politycy, biznesmeni i osobistości ze świata sportu. Warto tutaj wspomnieć, iż niektóre portale posiadają interesujące funkcje dodatkowe, które są dostępne dla ich użytkowników.

W przypadku portalu Facebook przydatną opcją dodatkową jest możliwość zakładania grup tematycznych. Zakładając grupę na portalu można zebrać wokół siebie osoby, które są zainteresowane daną tematyką. Często za pośrednictwem grup można organizować spotkania towarzyskie dla większej grupy osób, wymieniać się ważnymi informacjami lub dokonywać transakcji. Większość przydatnych funkcji na portalach społecznościowych jest oferowana całkowicie za darmo.

Niekiedy największe portale zarabiają na sprzedaży reklamy, która jest targetowana pod preferencje zakupowe użytkowników. Własny system reklamy posiada portal Myspace, Facebook lub serwis Instagram. 

Jaką rolę w portalach społecznościowych pełnią użytkownicy?

Użytkownicy są sercem każdego portalu społecznościowego. Bez zarejestrowanych i aktywnych użytkowników działanie każdego serwisu byłoby niemożliwe. Im więcej aktywnych użytkowników posiada dany serwis, tym staje się bardziej popularny i generuje większe przychody.

Użytkownicy zarejestrowani na portalach społecznościowych często są dostawcami treści, która jest wyświetlana przez inne osoby. Udostępniana treść jest następnie oceniana przez użytkowników, którzy mogą ją oceniać i komentować.

Warto tutaj wspomnieć, iż serwisy posiadające wielu zarejestrowanych użytkowników są atrakcyjnym miejscem dla firm, które chcą się zareklamować. Wykupując reklamę w znanych mediach społecznościowych można skutecznie wypromować swoją markę i dotrzeć do konkretnej grupy ludzi, która jest zainteresowana konkretnym produktem.

Reklama z pomocą mediów społecznościowych jest korzystna dla mniejszych firm, które chcą zainwestować skromniejszy kapitał w marketing na starcie. Obecnie niektóre serwisy społecznościowe pozwalają ludziom na łatwiejsze znalezienie dobrze płatnej pracy, a pracodawcą na zatrudnienie kompetentnego pracownika.

Jednym z serwisów, gdzie pracodawcy mogą sprawdzać profile potencjalnych pracowników jest LinkedIn. Jest to portal o międzynarodowym zasięgu, który został założony w 2003 roku. Obecnie portal działa w kilkudziesięciu językach i umożliwia pracodawcą zamieszczanie ofert pracy. Pracodawcy mogą za pośrednictwem portalu wyszukiwać potencjalnych pracowników, którzy zostaną zatrudnieni w firmie. Dla użytkowników portal pełni formę wizytówki, która pozwala im przedstawić swoje osiągnięcia zawodowe.

Jaki wpływ na społeczeństwo mają serwisy społecznościowe?

Media społecznościowe zrewolucjonizowały sposób komunikacji pomiędzy ludźmi i połączyły najodleglejsze zakątki na świecie. Jedynym warunkiem do korzystania z serwisów społecznościowych jest sprawny Internet. Współcześnie wzrost popularności największych portali społecznościowych przyczynił się do pojawienia negatywnych skutków u osób, które spędzają zbyt wiele czasu przy komputerze lub patrząc w ekran swojego telefonu komórkowego.

Portale społecznościowe często pochłaniają olbrzymią ilość czasu, który moglibyśmy zdecydowanie lepiej spożytkować. Zamiast spędzać czas na świeżym powietrzu, rozmawiając z bliskimi lub ucząc się, spędzamy czas patrząc w monitor. Dodatkowo osoby spędzające wiele godzin patrząc w ekran są narażone na pojawienie się otyłości. Jest to spowodowane siedzącym trybem życia i brakiem aktywności fizycznej. Zagrożeniem może być także udostępnianie nadmiernej ilości prywatnych danych, które dotyczą naszej osoby.

Ludzie niejednokrotnie w sposób nieświadomy udostępniają o sobie informacje, który mogą pomóc komuś dokonać oszustwa lub zadziałać na niekorzyść. Korzystanie z mediów społecznościowych powinno być prowadzone w sposób rozważny, gdzie oddajemy swojej całej prywatności osobom trzecim. Ostatnią kwestią jest pojawiający się nieustannie w przestrzeni Internetu hejt. Brak bezpośredniego kontaktu z drugą osobą lub anonimowość często zachęca do działań określanym jako hejt.

Jest to forma obrażania kogoś, która ma na celu ośmieszenie drugiej strony i spowodowanie u niej złego samopoczucia. Zachowania te są niedopuszczalne w przestrzeni Internetu i wyrządzają olbrzymią szkodę drugiej osobie. Będąc w Internecie anonimowym musimy być świadomi, że nie upoważnia nas to do tego, by z premedytacją skrzywdzić drugą osobę. Obecnie na całym świecie są prowadzone kampanie, które sprzeciwiają się hejtowi.

Jakie są portale społecznościowe?

Największym portalem społecznościowym na świecie jest aktualnie Facebook. Obecnie nic nie zapowiada tego, aby portal Facebook stracił swoją pozycję i został zdetronizowany. Istnieje jednak wiele innych portali, które także są popularne i posiadają miliardy aktywnych użytkowników. Należy tutaj wymienić takie portale, jak Twitter, Instagram lub TikTok.

Twitter to serwis, który powstał w 2006 roku i umożliwia użytkownikom wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych. Jest to popularne medium społecznościowe, które jest wykorzystywane do komunikacji z ludźmi przez polityków, dziennikarzy, celebrytów i sportowców. Serwis jest ceniony ze względu za względnie liberalne podejście do swoich użytkowników.

Dodatkowo Twitter posiada specjalną aplikację, która jest możliwa do pobrania na urządzenia mobilne. Korzystanie z aplikacji jest niezwykle proste i intuicyjne dla użytkowników. Oprócz omawianych powyżej serwisów społecznościowych nie można pominąć znanych komunikatorów. Niezwykle popularny na przestrzeni ostatnich lat stał się Whatsapp i Messenger.

Whatsapp to prosty w obsłudze komunikator, który można pobrać na każdy telefon komórkowy należący do nowszej generacji urządzeń. Instalując na smartfonie aplikację można łatwo wysyłać wiadomości i pliki do innych osób, które są zapisane w na naszym urządzeniu. Podobnie sytuacja wygląda z Messengerem, gdzie także możemy z pomocą aplikacji wysyłać zdjęcia, filmy, pliki i wiadomości.

Zarówno w przypadku Messengera, jak i Whatsappa, użytkownicy mają możliwość wykonywania połączeń telefonicznych. Do poprawnego połączenia jest potrzebny szybki Internet, który umożliwi transmisję. Często z pomocą omawianych komunikatorów wykonuje się połączenia wideo, gdzie możemy ujrzeć drugą osobę na ekranie swojego urządzenia.

Czy warto korzystać z portali społecznościowych?

Współcześnie w krajach wysokorozwiniętych portale społecznościowe pełnią niezwykle ważną rolę w codziennym życiu większości ludzi. Większość ludzi bez portalu społecznościowych nie mogłaby bezproblemowo wykonywać swoich obowiązków w pracy i komunikować się z bliskimi. Korzystanie z serwisów społecznościowych jest przydatne i zdecydowanie warto skorzystać z dobrodziejstw, które zaoferował nam rozwój technologii. Unikniemy w ten sposób licznych problemów i kosztów.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Zawsze należy jednak pamiętać, że nadmierne spędzanie czasu w serwisach społecznościowych nie służy naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Z mediów społecznościowych należy korzystać rozsądnie, aby nie powodować uzależnienia od nieustannego spoglądania na telefon komórkowy lub komputer. Badania pokazują, że w krajach wysoko rozwiniętych ludzie spędzają nawet po kilka godzin w ciągu dnia spoglądając na swoje konta zarejestrowane w serwisach społecznościowych.

Czas spędzony przed ekranem swojego smartfona lub laptopa, można spożytkować znacznie lepiej. Nigdy nie można zapomnieć o bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem.

Portale społecznościowe nigdy nie zastąpią nam styczności z drugą osoba i nie oddadzą prawdziwych emocji podczas rozmowy. Warto tutaj wspomnieć, iż osoby korzystające zbyt często z komunikatorów i serwisów społecznościowych, są znacznie bardziej narażone na zaburzenia psychiczne. W przypadku młodych osób znacznie częściej spotyka się objawy depresji i zaburzenia wywołujące nieuzasadnione lęki. Niekiedy konieczne jest skorzystanie z pomocy psychologa lub przejście długiej psychoterapii.

Wadą częstego korzystania z portali społecznościowych jest również ich wpływ na relacje międzyludzkie. Szczególnie młode osoby często mają problem ze sprawną komunikacją w realnym świecie i nawiązywaniem znajomości.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing