Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Podstawy marketingu internetowego -Co to jest marketing internetowy? (przykłady, definicja)

marketing internetowy online cyfrowy digital

Podstawy marketingu internetowego

Znajomość podstaw marketingu internetowego może pomóc w rozwoju swojego biznesu i zwiększeniu sprzedaży. Marketing internetowy obejmuje działania, które mają na celu wypromować daną markę i powiązany z nią produkt lub usługę. W osiągnięciu tego celu pomaga należycie zaplanowana strategia działania, która obejmuje różne metody reklamowania się w przestrzeni Internetu. Marketing internetowy może pomóc w rozwoju firmy, wprowadzeniu nowego produktu na rynek lub poprawieniu wizerunku.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Aktualnie marketing internetowy jest nieodłącznym elementem strategii biznesowej każdej znaczącej firmy.

Stosując reklamę w przestrzeni Internetu można w korzystny sposób przedstawić daną markę i utrwalić jej wizerunek pozytywny wśród odbiorców. Internauci dokonujący zakupów w sieci znacznie chętniej wybierają produkty tych firm, które są dla nich rozpoznawalne i mają do nich zaufanie. Niestety zaplanowanie działań związanych z promowaniem swojego biznesu w sieci wymaga odpowiednich umiejętności i strategii.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Mniejsze przedsiębiorstwa mogą mieć problem, aby wdrożyć konkretny plan działania i obrać prawidłową strategię. Podstawy marketingu internetowego z pewnością się jednak przydadzą na początku przygody z biznesem. Marketing internetowy jest dziedziną, której można próbować samodzielnie się nauczyć i wykorzystywać w swoim biznesie.

Jak zacząć w marketingu internetowym?

Podstawy marketingu internetowego z powodzeniem można nabyć samodzielnie. Przygodę z nauką najlepiej rozpocząć od znalezienia interesujących materiałów w sieci, których zdecydowanie nie brakuje. Obecnie wielu specjalistów od marketingu prowadzi swoje prywatne blogi, gdzie chętnie dzieli się wiedzą z innymi ludźmi. Śledząc blogi związane z tą tematyką można czerpać wartościową wiedzę prosto od specjalistów z branży. Większość blogerów znających się na marketingu regularnie udostępnia wpisy, gdzie przekazuje swoją wiedzę.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Dobrym pomysłem jest zapisanie się na newsletter, aby otrzymywać informacje o najróżniejszych nowościach. W ten sposób nie pominiemy nowych artykułów, które będą pojawiały się na branżowych blogach. Kolejną kwestią są kanały związane z marketingiem na platformie YouTube.

Wspomniana platforma YouTube jest miejscem, gdzie znajdziemy informacje prawie na każdy temat. Na platformie znajdziemy także kanały, gdzie specjaliści od marketingu internetowego w formie materiałów wideo omawiają najróżniejsze tematy. Materiały wideo o marketingu mogą być dla wielu osób łatwiejsze do przyswojenia.

Warto tutaj wspomnieć, iż każdy zarejestrowany użytkownik w serwisie YouTube może zasubskrybować ulubione kanały i śledzić poczynania twórców. Obserwując dany kanał będziemy na bieżąco informowani o tym, czy wybrany twórca dodał już kolejny materiał wideo.

Subskrybowanie konkretnych kanałów pozwoli nam na bieżąco uczyć się i śledzić nowości związane z tematyką omawiającą marketing internetowy. Samodzielna nauka będzie wymagała od nas, abyśmy nauczyli się wielu nowych rzeczy od podstaw. Marketing internetowy to szeroki temat, który łączy ze sobą różne dziedziny wiedzy.

Niektóre osoby mogą mieć problem, aby znać się na wszystkim, ale wskazana jest znajomość podstawowej wiedzy z najróżniejszych tematów. Marketing internetowy wymaga podstawowej wiedzy z zakresu optymalizacji strony, pozycjonowania, znajomości narzędzi SEO, copywritingu, reklamy kontekstowej lub działania algorytmów Google.

marketing mix online

Większość z wymienionych rzeczy nauczymy się w momencie, gdy postanowimy stworzyć swoją pierwszą stronę internetową. Zaprojektowanie pierwszej strony www może być idealnym pomysłem do tego, aby nauczyć się podstaw marketingu internetowego.

Do stworzenie prostej strony internetowej wystarczy nam domena i hosting. Koszt wykupienia domeny jest stosunkowo niski, a odrobinę więcej zapłacimy z kolei za hosting. Niektóre firmy hostingowe oferują specjalne rabaty za wykupienie domeny i hostingu łącznie, co pozwoli nam zaoszczędzić na starcie.

Do założenia strony internetowej będzie także potrzebny odpowiednie system zarządzania treścią. Obecnie popularnym oprogramowaniem jest WordPress, który służy do projektowania blogów, stron internetowych i e-sklepów. Projektowanie stron z pomocą oprogramowania WordPress jest stosunkowo proste i każdy może samodzielnie nauczyć się korzystać z tego systemu zarządzania treścią.

Posiadanie serwisu internetowego nauczy nas tworzenia contentu w zgodzie z zasadami SEO, umiejętności korzystania z narzędzi Google i edytowania kodu źródłowego strony. Doświadczenie zdobyte w ten sposób pomoże nam w przyszłości znaleźć lepszą pracę.

Aktualnie agencje marketingowe zwracają ogromną uwagę na umiejętności potencjalnych kandydatów, którzy starają się o pracę. Warto tutaj wspomnieć, iż nieodłącznym elementem e-marketingu są portale społecznościowe i najróżniejsze komunikatory.

Social media mają znaczący wpływ na rynek i sposób funkcjonowania dzisiejszego społeczeństwa. Interesując się e-marketingiem musimy również zrozumieć media społecznościowe, które są integralną częścią każdej kampanii reklamowej prowadzonej w sieci.

Obecnie miliardy ludzi na całym świecie posiada konta w najróżniejszych serwisach społecznościowych. Ludzie każdego dnia logują się na swoje profile społecznościowe, gdzie śledzą innych użytkowników i wiadomości ze świata. Profesjonalny specjalista od marketingu internetowego powinien znać media społecznościowe i umieć z nich korzystać.

Na co warto zrobić kurs?

Dodatkowo szkolenia są świetnym sposobem na to, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Każde kolejne szkolenie poświadczone certyfikatem daje nam przewagę na starcie, gdy będziemy starali się o dobrze płatną pracę.

Aktualnie rynek jest jednak przesycony najróżniejszymi instytucjami i prywatnymi firmami, które organizują szkolenia rozszerzające nasze kompetencje. W pierwszej kolejności powinniśmy dobrze przemyśleć, jaki kierunek zawodowy chcemy ubrać i które szkolenia będą warte uwagi. W ostatnich latach niezwykle prężnie zaczęła rozwijać się branża związana z programowaniem, informatyką i marketingiem internetowym.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama Podstawy marketingu internetowego

Starając się o pracę w naszym CV z pewnością ładnie będzie się prezentował profesjonalny kurs marketingu internetowego dla początkujących. W ten sposób uzupełnimy swoją podstawową wiedzę z zakresu optymalizacji strony, pozycjonowania, reklamy kontekstowej lub copywritingu.

Za ukończenie takiego kursu otrzymamy stosowny certyfikat, który będzie poświadczeniem naszych nowo nabytych umiejętności. Jest to ważne, gdy będziemy starali się o pracę w agencji marketingowej lub SEO. Pracodawca z pewnością zwróci uwagę na każdy certyfikat, który będziemy w stanie mu pokazać.

Dodatkowe kursy nie są z reguły drogie i można je ukończyć w stosunkowo szybkim czasie. Warto tutaj wspomnieć, iż firmy organizujące takie szkolenia nierzadko umożliwiają ich ukończenie w sposób zdalny. Jest to kolejne ułatwienie dla osób, które nie są w stanie znaleźć większą ilość czasu lub nie mają możliwości ukończenia takiego szkolenia w swoim mieście.

Większość takich profesjonalnych szkoleń jest organizowane w dużych miastach, gdzie jest zainteresowanie tą tematyką. Innym przydatnym szkoleniem może być tester oprogramowania, ale w tym wypadku będzie to już droższy wydatek. Koszt takiego szkolenia oscyluje w okolicy kilku tysięcy złotych w zależności od miasta.

Na szkoleniu zaznajomimy się z podstawami testowania i oprogramowaniem wykorzystywanym do tego celu. Obecnie na rynku pracodawcy nieustannie poszukują specjalistów od e-marketingu i testerów oprogramowania. Ukończenie takich szkoleń będzie ogromnym atutem w naszym Curriculum Vitae.

Jakie są narzędzia reklamy internetowej?

Podstawy marketingu internetowego wymagają znajomości narzędzi, które są używane w e-marketingu przez specjalistów w tej branży. Popularne narzędzia są ogromnym ułatwieniem w codziennej pracy i pomagają skutecznie zwiększyć efektywność każdej kampanii reklamowej.

reklama w internecie

Wśród popularnych narzędzi wykorzystywanych w marketingu internetowym znajduje się Google Ads, pozycjonowanie, Facebook Ads, Content marketing i e-mail marketing. Wspomniane Google Ads to specjalny system reklamowy, który należy do firmy Google. System w pełni współpracuje z wyszukiwarką Google, która jest obecnie największą na rynku.

Reklamodawcy mogą reklamować się poprzez system Google Ads, gdzie następnie ich strona pojawia się w górnych wynikach wyszukiwania. Aktualnie na górze strony może się pojawić nawet do czterech linków sponsorowanych.

Użytkownicy szukający konkretnej frazy kluczowej lub danego produktu otrzymają w wynikach wyszukiwania wspomniane linki sponsorowane. Warto tutaj wspomnieć, iż Google Ads to zaawansowany system reklamowy, który umożliwia wyświetlanie reklamy także na innych stronach internetowych i platformie YouTube. Reklama może wyświetlać się na stronach internetowych, które zgodziły się na współpracę w ramach Google AdSense.

System Google Ads działa już od 2000 roku i posiada ogromny wpływ na dzisiejszy rynek. Firmy często uwzględniają kampanię reklamową poprzez Google Ads w swojej strategii marketingowej.

Kolejną kwestią jest tutaj naturalne pozycjonowanie, które pozwala zwiększyć widoczność strony www w naturalnych wynikach wyszukiwania. Jest to rozwiązanie, które często właściciele stron łączą z kampanią w Google Ads. Pozycjonowanie zajmuje znacznie więcej czasu i wymaga cierpliwości. Efekty podczas pozycjonowania są widoczne po długim czasie i nie są pewne.

Pozycjonowanie wymaga od właściciela strony ogromnego zaangażowania i dbania o właściwą optymalizację. W dłuższej perspektywie czasu pozycjonowanie może jednak przynieść duże korzyści, gdyż witryna internetowa będzie pokazywała się w naturalnych wynikach bez konieczności płacenia za reklamę.

Pozycje uzyskane w ten sposób są znacznie trwalsze i nie znikną w momencie, gdy nie opłacimy swojej kampanii reklamowej. Kolejnym narzędziem wykorzystywanym w marketingu internetowym jest Facebook Ads.

Jest to autoryzowany system reklamowy, który działa w obrębie serwisu Facebook. Reklamodawcy mogą z pomocą systemu reklamować się wśród użytkowników serwisu.

Aktualnie jest to największy serwis na świecie, który posiada miliardy użytkowników logujących się regularnie na swoje profile. Facebook Ads daje duże możliwości dla reklamy poprzez social media, ale najlepiej traktować to jako dodatek do innych form promowania się w Internecie.

Wybrane formy reklamowania najlepiej łączyć, aby ich efektywność była większa. Facebook daje również możliwość reklamowania się poprzez swój fanpage lub posty, które możemy regularnie zamieszczać na profilu. Omawiając narzędzia wykorzystywane przy reklamie internetowej nie może zabraknąć content marketingu.

Wspomniany content marketing zyskał na znaczeniu w ostatnich latach, gdy firma Google wprowadziła algorytmy zmieniające sposób oceniania stron internetowych. Jednym z kluczowych algorytmów był Google Panda, który zaczął zwracać uwagę na serwisy internetowe, który prezentują wartościowy content dla użytkowników.

Od momentu wprowadzenia algorytmu Panda na znaczeniu zyskał unikatowy content, który wspierał pozycjonowanie i stanowił wartość dla internautów. Content marketing był odpowiedzią na potrzeby użytkowników i właścicieli stron, którzy chcieli lepiej się pozycjonować.

Obecnie content marketing jest nieodłącznym elementem każdej strategii marketingowej, gdzie zwraca się uwagę na treści przekazywane użytkownikom. Celem content marketingu jest zainteresowanie użytkownika i wywołanie w nim określonej reakcji. Ludzie przeglądający strony samodzielnie podejmują określone działania i dzielą się interesującą treścią z innymi.

Content marketing ma również znaczenie w przypadku mediów społecznościowych, gdzie treść odgrywa ważną rolę. Firmy prowadząc swoje profile społecznościowe muszą pilnować, aby regularnie udostępniać interesujące posty i podtrzymywać komunikację z użytkownikami. Ostatnim narzędziem powszechnie wykorzystywanym w kampaniach reklamowych jest e-mail marketing. Jest to jedna z najstarszych form reklamowania się, która wykorzystuje do komunikacji pocztę elektroniczną.

Aktualnie praktycznie każdy posiada adres poczty elektronicznej, która daje możliwość komunikacji i zakładania kont na najróżniejszych stronach www lub aplikacjach. E-mail marketing potrafi być niebywale skuteczny, ale należy go wykonywać w sposób nieuciążliwy. Firmy często dobrowolnie nakłaniają ludzi do podawania swoich adresów e-mail, aby następnie wysyłać im oferty w formie reklam lub inne powiadomienia związane z konkretnym produktem.

Czy opłaca się robić kursy Google?

Kursy Google mogą być świetnym sposobem na to, aby rozszerzyć swoje kompetencje i nabyć nowe umiejętności. Ukończenie takich kursów Google może być pierwszym krokiem do tego, aby podjąć pracę w dziedzinach związanych z projektowaniem UX, pozycjonowaniem lub analizą danych. Ukończenie takich dodatkowych szkoleń świetnie prezentuje się w CV. Agencje marketingowe i SEO zwracają dużą uwagę na ukończenie tych kursów.

Osoby po ukończeniu takiego kursu otrzymują stosowny certyfikat Google. Warto tutaj wspomnieć, iż omawiany kursy Google są w zupełności bezpłatne i praktycznie każdy może do nich podejść. W ten sposób swoje umiejętności mogą sprawdzić nawet początkujące osoby, które nie posiadają środków, żeby samodzielnie zapisać się na szkolenie.

Ukończenie takich kursów nie naraża nas na żadne ryzyko, a jedynie może przynieść nam dodatkowe korzyści. Wspomniane kursy Google są dostępne na stronie Coursera, gdzie znajdziemy je w zakładce Google Career Certificates. Osoby interesujące się marketingiem internetowym, pozycjonowaniem lub reklamą kontekstową, zdecydowanie powinny spróbować swoich sił w takim szkoleniu. Na stronie dostępne są różne rodzaje kursów, które można wybrać i następnie ukończyć. Jednym z szkoleń możliwych do ukończenia jest nauka obsługi i korzystania z Google Ads.

Z pomocą szkolenia nauczymy się kompleksowo korzystać i konfigurować kampanie reklamowe z pomocą Google Ads. Przykładowe szkolenie z Google Ads jest też dostępne na stronie Skillshop.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Znajduje się tam specjalny test, który trzeba zdać. Osoby, które zdadzą test będą mogły się pochwalić tym poprzez stosowny certyfikat, który otrzymają. Znajomość korzystania z Google Ads jest niezwykle cenną umiejętnością, która przydaje się często podczas planowania kampanii reklamowych. Jeśli nie chcemy, to oczywiście możemy nauczyć się posługiwania Google Ads w inny sposób. Rozwiązaniem może być nauka obsługiwania Google Ads poprzez filmy instruktażowe, które licznie znajdziemy na platformie YouTube. Kursy Google są jednak stosunkowo proste i przynajmniej niektóre z nich można z łatwością ukończyć. Każde dodatkowo szkolenie przyda się w przyszłości i pozwoli nam lepiej zaprezentować swoją osobę przed pracodawcą. Rynek pracy nieustannie się zmienia, a dodatkowe umiejętności nierzadko decydują o otrzymaniu zatrudnienia. Osoby mające większe kompetencje mogą liczyć na wyższe zarobki w branży, którą jest marketing internetowy. Rozwój tej branży jest nieunikniony i coraz więcej firmy decyduje się na marketing prowadzony poprzez Internet.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing