Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Optymalizacja strony WWW -czym jest?

seo search engine optimization

Czym jest optymalizacja strony?

Optymalizacja strony internetowej jest stosowana w celu poprawienia jej funkcjonalności. Poprawienie funkcjonalności strony www przekłada się na jej widoczność w sieci.

pozycjonowanie strony internetowej

Wyszukiwarki sprawdzają kod źródłowy danej strony i oceniają jego prawidłowość. Jeśli strona jest dobrze zaprojektowana, to na starcie otrzymuje wyższą pozycję w rankingu.

Dostosowanie strony internetowej jest jednak skomplikowanym zadaniem i wymaga znajomości programowania. Jest to szczególnie trudne, gdy daną stronę tworzy się od postaw. Webmaster musi wówczas zadbać o prawidłowy design, dodanie pliku robots.txt i stworzenie odpowiednich podkategorii.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Projekt strony musi być zgodny ze standardami Google, które są nieustannie aktualizowane. Istotne jest dostosowanie projektu strony do urządzeń mobilnych. Responsywna witryna internetowa prezentuje się prawidłowo na urządzeniach typu iPad, ebook, smartfon lub tablet.

Jeśli strona będzie nie prawidłowo wyświetlać się na urządzeniach mobilnych, to Google przepisze jej niższą pozycję. Odpowiedni design jest ważne również dla użytkowników strony, która będą odwiedzać.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Każdego roku coraz więcej osób zaczyna korzystać ze swoich urządzeń mobilnych do przeglądania Internetu, czytania i robienia zakupów. Większość osób nie uruchamia nawet komputera, gdyż jest on im niepotrzebny. Telefon komórkowy stał się urządzeniem, które jest blisko człowieka każdego dnia i łączy go z Internetem. Optymalizacja strony obejmuje jednak więcej czynności, niż zaprojektowanie prawidłowo strony internetowej. Nieodłącznym elementem optymalizacji jest SEO, czyli Search Engine Optimization, co oznacza optymalizację strony www pod wyszukiwarki internetowe.

Działania obejmujące SEO dotyczą linkowania, dodawania treści i analizy haseł kluczowych. Każda z czynności musi być wykonywana w zgodzie z panującymi zasadami SEO, które są sprawdzane przez robota Google i specjalne algorytmy. Właściciele e-sklepów, blogów i witryn internetowych mogą skorzystać z licznych rozwiązań, które pozwolą im wybić się w sieci.

lead generation generowanie leadów

Nawet początkująca osoba może samodzielnie uczyć się w kwestii optymalizacji strony i znajdującej się na niej treści. Samodzielnie jednak prawdopodobnie nie uda nam się wypozycjonować strony na najwyższe frazy kluczowe. Pozycjonowanie to skomplikowany proces, gdzie potrzebne będzie odpowiednie zaplecze i ogromna wiedza.

Na czym polega optymalizacja SEO?

Optymalizacja strony obejmuje kilka czynników, a najważniejszym z nich jest kod źródłowy. Zaprojektowana strona powinna szybko się ładować i być przejrzysta dla użytkowników. Jest to istotny element potrzebny do wypozycjonowania strony i zachęcenia użytkowników do korzystania z niej.

Jeśli dany sklep internetowy lub strona będzie powoli się ładować, to prawdopodobnie użytkownik szybko traci nią zainteresowanie.

google analytics

W Internecie często o zdobyciu uwagi danej osoby decydują sekundy. Użytkownicy zrażeni do danej strony www błyskawicznie przejdą do konkurencji. W celu usprawnienia danej witryny warto zadbać o usunięcie z niej nadmiernej technologii flash. Technologia ta jest stosowana do zamieszczenia na stronie specjalnych animacji, które wzbudzają zainteresowanie czytelników. Często takie animacje wyglądają bardzo atrakcyjnie, ale jednocześnie mocno obciążają stronę i wydłużają jej czas ładowania.

Webmasterzy muszą uważać, aby nie przesadzić z tą technologią, gdyż dłuższy czas ładowania strony może spowodować przypisanie jej niższej pozycji w rankingu. Omawiając optymalizację strony należy powrócić do pojęcia SEO, które z tutaj kluczowe do osiągnięcia wysokich pozycji w wyszukiwarce. Właściciele stron dbają o realizowanie założeń SEO, aby pokonać konkurencję i wybić się w największej wyszukiwarce na świecie, którą jest Google.

Firma Google niestety nie stworzyła jasnych wytycznych odnośnie zasad, które trzeba dopilnować, aby zdobyć konkretną pozycję na daną frazę kluczową. Agencje marketingowe i specjaliści SEO opracowali jednak pewne metody, które przynoszą oczekiwane efekty w pozycjonowaniu.

Jednym z kluczowym elementów w pozycjonowaniu się dodawanie interesującej treści. Google wprowadziło szereg uaktualnień w tej kwestii i wymaga od właścicieli stron dbania o jakość dodawanych artykułów. Treść na stronie oceniają specjalne algorytmy, które następnie nagradzają dany serwis lub karzą go niższą pozycją. Jeśli strona nie zadba o dodawania wartościowej treści, to prawdopodobnie nie wygeneruje żadnego ruchu.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Konwersja na takiej stronie będzie niska i nie wygeneruje zysku. Właściciele stron ponoszą jednak stałe koszty związane ze stroną i nie mogą pozwolić sobie na straty. Opłaty za hosting i domenę potrafią być wysokie, a dodatkowo większe e-sklepy często zatrudniają licznych pracowników. Pisaniem treści na strony internetowe zajmują się profesjonalni copywriterzy SEO.

Specjaliści w tej dziedzinie tworzą teksty na podstawie określonych ściśle wytycznych i nasycają je odpowiednimi słowami kluczowymi. Umieszczenie w tekście należytych haseł kluczowych odbija się się na pozycjach i lepiej indeksuje zawartość witryny. 

Jak stworzyć stronę z dużym potencjałem SEO?

Strony mające potencjał dla SEO muszą być od początku odpowiednio zaprojektowane i zoptymalizowane pod wyszukiwarki internetowe. Jedynie w ten sposób można sprawić, że dana strona stanie się wartościowa i wybije się w przestrzeni Internetu. Wyszukiwarka Google od lat dyktuje w tej materii warunki i właściciele stron muszą sprostać tym wymaganiom.

Dobrze wyglądająca strona i odpowiednia jej optymalizacja z czasem przynosi oczekiwane efekty. Starsze domeny internetowe są lepiej traktowane przez Google i często mają już stałych odwiedzających. Użytkownicy Internetu mając już ulubioną stronę w sieci będą do niej powracać.

W ten sposób właściciel danego serwisu może wygenerować naturalny ruch, który będzie procentowało. Pozyskanie wiernych czytelników jest trudne, ale warto spróbować zbudować z nimi trwalszą znajomość.

lead generation generowanie leadów

Mając stronę www należy zadbać o kanały społecznościowe, gdzie można komunikować się z fanami. Świetnym medium społecznościowym jest Facebook lub Twitter, gdzie użytkownicy mogą wyrażać swoje opinie na temat danej strony, produktu lub usługi. Media społecznościowe to jednocześnie wartość dla SEO. Linki pozyskane z Facebooka i Twittera mają pewną wartość dla wyszukiwarki przy ocenianiu danej witryny. Ich wartość jest niewielka, ale robot Google prawdopodobnie zaważy wygenerowany ruch.

Najważniejsze jest, aby strona żyła i była wartościowa dla użytkowników Internetu. Im więcej na stronie znajdzie się treści, tym lepiej będzie ona odbierana przez wyszukiwarkę. Właściciele stron dbają o to, aby dodawać regularnie poradniki, ciekawe artykuły i krótsze posty.

Warto tutaj wspomnieć, że większość dużych sklepów internetowych prowadzi jednocześnie blog. W ten sposób na stronę danego e-sklepu trafia więcej odwiedzających, którzy poszukują konkretnych informacji. Najczęściej na blogu są dodawane interesujące artykuły lub poradniki, które rozwiązują dany problem. Copywriterzy potrafią jednak w treść wpleść odpowiednie frazy kluczowe i odnośniki do innych miejsc na stronie.

W ten sposób nie tylko tworzą linkowanie wewnętrzne w danym serwisie, ale jednocześnie odsyłają czytelnika do innych treści. Często w tekście można polecić dany produkt, który zainteresuje czytelnika treści. 

Ile kosztuje SEO?

Największe sklepy internetowe potrafią wydawać olbrzymie sumy na marketing internetowy i pozycjonowanie. Działania marketingowe w Internecie nie są tanie, ale potrafią się zwrócić z nawiązką. Właściciele dużych sklepów internetowych często posiadają własnych pracowników, którzy zajmują się pisaniem treści na stronę, optymalizacją kodu i działaniami marketingowymi.

Mniejsze strony internetowe i e-sklepy nie mogą ponieść takich kosztów na starcie, kiedy ich witryna dopiero się rozwija. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie wówczas z płatnej reklamy, która pozwala przebić się przez konkurencję.

google analytics

Popularna jest reklama kontekstowa lub bezpośrednio w wyszukiwarce. Największym emitentem takiej reklamy jest obecnie Google Ads, które dawniej było znane pod nazwą Google Adwords.

Reklama od firmy Google pozwala ustawić stawkę za pojedyncze kliknięcie, które reklamodawca płaci za wyświetlanie strony na górze wyszukiwarki. Strona może być jednocześnie widoczna w innych serwisach lub nawet na portalu YouTube. Z płatnej reklamy można skorzystać już od niewielkiej kwoty.

Niekiedy na start wystarczy kilkaset złotych, aby wypróbować działanie reklamy w Internecie. Google Ads nieustannie zachęca nowych reklamodawców atrakcyjnymi kuponami, które wysyła na skrzynkę pocztową lub oferuje jako dodatek do zakupów.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing