Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Optymalizacja sklepu internetowego- co to jest tekst zachęcający do kupowania w sklepie e-commerce?

seo search engine optimization

Czym jest optymalizacja sklepu?

Sprzedaż w Internecie to nieodłączny model biznesowy większości firm. E-sklepy znacząco zwiększają zyski przedsiębiorców i pozwalają przebić się do większej grupy ludzi.

Na całym świecie działają platformy, które umożliwiają dokonywanie sprzedaży za ich pośrednictwem. W Polsce największą platformą sprzedażową jest Allegro, które zdeklasowało konkurencję.

W tym wpisie omówimy na czym polega optymalizacja sklepu internetowego.

pozycjonowanie strony internetowej

Sprzedawcy mogą na platformie założyć własny e-sklep, gdzie następnie wystawiają swoje produkty. Sprzedając swój produkt muszą jedynie odprowadzić drobną prowizję dla pośrednika, czyli wspomnianej platformy Allegro. Oprócz Allegro w Polsce działa jednocześnie Ceneo, eBay i Amazon.

Rejestrując się na tych stronach można dotrzeć do nowych klientów i zacząć zarabiać pieniądze ze sprzedaży swoich produktów.

Zadowoleni klienci zostawiają sprzedawcy pozytywne opinie, które są często brane pod uwagę podczas dokonywania zakupów w Internecie.

Sprzedaż prowadzona w Internecie nieustannie się rozwija i coraz więcej ludzi wybiera ten sposób na dokonywanie zakupów. Oprócz portalu aukcyjnych sprzedawcy często decydują się na założenia własnego sklepu internetowego. Posiadanie własnego sklepu działającego w Internecie pozwala uniknąć wysokich prowizji dla pośrednika.

Sprzedawca może w ten sposób rozwinąć swoje skrzydła i działań na własną rękę.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Posiadanie e-sklepu wiąże się wtedy z kosztami, które należy ponieść. Koszty te zostaną jednak szybko zwrócone, gdy dany sklep internetowy przebije się w wyszukiwarce przed konkurencję. Należy jednak pamiętać, że założenie sklepu internetowego to konieczność rejestracji domeny, posiadania hostingu i przeprowadzenia stosownych działań marketingowych. Sklep działa wtedy jednak pod własną marką i buduje swoje zasięgi w Internecie.

lead generation generowanie leadów

Jak stworzyć własny sklep internetowy i go zoptymalizować?

Stworzenie własnego e-sklepu jest stosunkowo proste i najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej agencji interaktywnej. Wówczas specjaliści pracujący w agencji wysłuchają naszych wymagań i spróbują wcielić je w życie. Webmasterzy pracujący w agencji interaktywnej dostosują sklep internetowy do najnowszych wymogów stawianych przez wyszukiwarkę Google.

Obecnie sklepy muszą być tworzone zgodnie z panującymi zasadami SEO, które są sprawdzane przez algorytmy. Warto tutaj wspomnieć, iż projektując sklep internetowy należy zadbać o to, aby był on responsywny. Sklepy posiadające responsywny design są lepiej odbierane przez Google.

Wyszukiwarka Google wprowadziła w ostatnich latach wytyczne, które kładą nacisk na dostosowanie stron pod urządzenia mobilne. Jest to związane z panującymi trendami, gdzie coraz więcej ludzi dokonuje zakupów i przegląda Internet z pomocą swoich telefonów komórkowych.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Należy pamiętać, że urządzenia mobilne to nie tylko telefony komórkowe, ale także tablety, ebooki i iPady. Tworząc responsywny sklep internetowy na starcie wyprzedzamy nieznacznie konkurencję. Agencje interaktywne często jednak drogo cenią pracę swoich webmasterów, co sprawia, że niektóre osoby chcą stworzyć sklep internetowy samemu.

Mniejsze sklepy z powodzeniem można zaprojektować od podstaw z pomocą systemu zarządzania treścią o nazwie WordPress. System ten powstał, aby ułatwić życie projektantom stron internetowym i blogerom. Optymalizacja sklepu www też staje się prostsza.

Obecnie WordPress znacząco się rozwinął i często wykorzystuje się go do projektowania profesjonalnie wyglądających sklepów internetowych. Korzystając z WordPressa można znacząco ograniczyć wydatki na swój pierwszy e-sklep. WordPress jest darmowym oprogramowaniem, które jest dostępne w Internecie do pobrania. Popularne jest wykorzystywanie płatnych i darmowych szablonów do WordPressa, które pozwalają zbudować sklep od podstaw.

Dodatkowo można skorzystać z licznych darmowych wtyczek, które po instalacji ułatwiają funkcjonowanie sklepu. Musimy jednak pamiętać, że budując sklep z pomocą tego bezpłatnego oprogramowania będziemy potrzebowali własnego hostingu i oczywiście domeny internetowej. Koszt zakupu hostingu pod sklep internetowy to wydatek w okolicy kilkuset złotych.

optymalizacja sklepu

W przypadku domeny internetowej pierwsze rejestracja to niekiedy wydatek w okolicy kilkunastu złotych. Korzystając z wybranej firmy hostingowej musimy sprawdzić, jak wyglądają opłaty za odnowienie usługi. Często odnowienie hostingu i domeny wiąże się ze znacznie wyższymi opłatami.

W Polsce popularną firmą oferującą tani hosting i wykup domeny internetowej jest OVH. Francuskie przedsiębiorstwo oferuje sprzedaż hostingu i domen w wielu krajach na terenie całej Unii Europejskiej.

Jak zacząć pozycjonowanie sklepu internetowego?

Pozycjonowanie sklepu jest czasochłonnym procesem, który wymaga cierpliwości. Odpowiednia optymalizacja sklepu zdecydowanie jednak pomoże w tym procesie. Optymalizując kod źródłowy i treść strony zwiększymy zasięg w Internecie i dotrzemy do większej grupy odbiorców.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Musimy się jednak liczyć z tym, że pozycjonowanie sklepu internetowego to nieustanny proces, który będzie wymagał nieustannej uwagi. Utrzymanie wysokich pozycji pod konkretne słowa kluczowe będzie wiązało się z dbaniem o content na stronie i pozyskiwanie wartościowych odnośników.

Największe sklepy internetowe najczęściej decydują się na współpracę z agencjami SEO, które pomagają w pozycjonowaniu. Optymalizację sklepu najlepiej zacząć od przeprowadzonego starannie audytu. Profesjonalny audyt strony pozwoli wykryć ewentualne błędy, które będą wymagały korekty.

Kod strony musi być przejrzysty, aby umożliwić robotowi Google łatwiejszy dostęp do zawartości, a użytkownikom wygodne korzystanie z danego serwisu. Jeśli przeprowadzimy audyt strony i naprawimy błędy, to potrzebne będzie zaplanowanie dokładnej strategii działania.

Najlepiej już na początku wybrać frazy kluczowe, które będziemy chcieli pozycjonować w wyszukiwarce internetowej. Najbardziej popularne frazy kluczowe mogą być już jednak oblegane. W takiej sytuacji warto rozważyć możliwość pozycjonowanie na długi ogon. Pozycjonowanie na długi ogon to z angielskiego long tail. Specjaliści SEO wykorzystują ten sposób pozycjonowania, aby zwiększyć widoczność strony w wyszukiwarce.

Pozycjonując pod long tail pomija się najpopularniejsze frazy kluczowe, a skupię się na mniej znanych. Najczęściej są to hasła kluczowe, które składają się z trzech, czterech lub nawet większej ilości słów.

Długie frazy są rzadziej wpisywane przez użytkowników wyszukiwarkę. Jeśli jednak dobierzemy wystarczająco dużo słów kluczowych, to uzyskamy zadowalający efekt. Posiadając sklep internetowy należy zadbać o dodawanie nieustannie wartościowej treści. Jest to związane z wymogami wyszukiwarek, które stawiają na unikalną treść dla użytkowników Internetu.

sprzedaż biznes marketing

Dodając ciekawe artykuły na stronę i pisząc rozbudowane opisy sprawimy, że wyszukiwarka Google lepiej będzie pozycjonować sklep na liście wyszukiwań. Warto tutaj wspomnieć, iż sklepu internetowe często oprócz sprzedaży prowadzą jednocześnie bloga. Prowadząc blog można dodawać tam interesujące poradniki, które będą zachęcać użytkowników do zaglądania na stronę.

Własny blog to również czynnik wspierający poprawne pozycjonowanie sklepu internetowego. Merytoryczne poradniki lub artykuły powiązane tematycznie ze sklepem zwiększają pozycję w wyszukiwarce.

W dodawanej treści na blogu łatwo można dodać odpowiednie słowa kluczowe, które będą działały na korzyść sklepu. Pisząc artykuły na bloga należy pamiętać, aby były one zgodne z zasadami SEO. Treść musi być poprawna stylistycznie, ortograficznie i być odpowiednio sformatowana. Google docenia także artykuły, które są długie i mają przynajmniej pięć tysięcy znaków. Temat powinien być jednak wyczerpująco omówiony.

ecommerce seo

Zakładając sklep internetowy należ zadbać o certyfikat SSL. Jest to specjalny certyfikat bezpieczeństwa, który chroni cenne dane na stronie. Podczas transmisji certyfikat zabezpiecza prawidłowe przesyłanie danych. E-sklepy często są zmuszone do pobrania od klientów licznych danych, które są potrzebne do właściwego przeprowadzenia transakcji.

Dane te są chronione prawnie i należy zadbać o to, aby nigdy nie trafiły do niewłaściwych osób. Mowa tutaj o takich danych, jak numery kart bankowych, prywatne dane osobowe lub hasła. Obecnie dane osobowe klientów są chronione rozporządzeniami wprowadzonymi przez Unię Europejską. Jednym z takich rozporządzeń jest RODO, które ściśle określa jak należy przetwarzać dane osobowe klientów.

Jak zwiększyć widoczność sklepu internetowego?

Sama optymalizacja sklepu e-commerce to już za mało.

Internet stał się w ostatnich latach potężnym narzędziem do prowadzenia własnego biznesu i generowania większych przychodów. Masowo zaczęły powstawać sklepy internetowe, które prowadzą sprzedaż w Internecie. Założenie jednak sklepu internetowego to dopiero początek drogi, który niekoniecznie będzie łatwy do przejścia.

Właściciel sklepu musi zadbać o właściwy marketing, który pozwoli zdobyć mu zasięgi w Internecie. Odpowiednia strategia marketingowa może wypromować e-sklep i pomoże dotrzeć mu na szczyt w wyszukiwaniach. Podstawą jest unikatowa treść, która powinna być nieodłącznym elementem każdego sklepu internetowego.

Dodawaniem treści i tworzeniem opisów zajmują się profesjonalni copywriterzy. Mając sklep najlepiej nawiązać współpracę z takim copywriterem, który będzie tworzył unikatowe i kreatywne opisy pod nasz e-sklep. Wyszukiwarka Google szybko zauważy taką treść i z pewnością doceni to wyższa pozycją. Promocja sklepy to również media społecznościowe, takie jak Facebook, Pinterest lub Twitter.

Najpopularniejszy jest Facebook, gdzie firmy często tworzą własne profile. Stworzenie własnego fanpage’a pozwala na komunikacje z klientami i ocieplenie wizerunku w Internecie. Klienci często dają polubienia profilom, które najbardziej lubią. W ten sposób marka całkowicie za darmo reklamuje się i dociera do nowej grupy ludzi. Świetną strategią jest organizowanie konkursów, gdzie dana firma daje możliwość wygrania interesujących nagród.

Często taką nagrodę można wygrać w zamian za polubienie fanpage’a, postu lub udostępnienie jakiejś treści. Konkursy przyciągają nowych ludzi i zachęcają ich do działania na korzyść danej marki. Widoczność e-sklepu można również zwiększyć korzystając z reklamy internetowej. Popularne jest reklamowanie swojego sklepu internetowego z pomocą reklamy kontekstowej. Obecnie często właściciele sklepów korzystają z Google Ads, które pozwala na dokładne targetowanie reklamy pod konkretnego odbiorcę. Jest to nowoczesny system reklamowy, gdzie przedsiębiorcy reklamują swoje sklepy na stronach internetowych innych osób.

Dodatkowo sklep może się pojawić w wyszukiwarce powyżej innych wyszukiwań na konkretną frazę. Reklamowanie z pomocą Google Ads można rozpocząć już od niewielkiej kwoty. Google wychodzi tutaj naprzeciw nowym reklamodawcą i oferuje im atrakcyjne kupony na start. W ten sposób można na starcie dostać nawet kilkaset złotych na wypróbowanie tej formy reklamowania się.

Oprócz reklamy w wyszukiwarce i na stronach innych osób pojawimy się także na YouTube. Google Ads współpracuje z twórcami, którzy tworzą content w serwisie YouTube. Jest to serwis, gdzie twórcy dodają własne filmy lub udostępniają istniejące już ciekawe materiały. Reklamodawcy mogą nawiązać współpracę z twórcami i tym sposobem dotrzeć do nowej grupy odbiorców.

Czy SEO jest trudne?

Optymalizacja sklepu i SEO jest żmudnym procesem, gdzie potrzebna jest zasadnicza wiedza. Google wprowadza nieustannie aktualności, które zmieniają zasady gry na rynku. Webmasterzy i specjaliści SEO są zmuszeni do tego, aby sprostać nowym trendom.

Specjaliści SEO muszą potrafić korzystać z licznych narzędzi SEO, które ułatwiają proces optymalizacji sklepu internetowego pod wyszukiwarki. Osoba musi wykazać się umiejętnościami analitycznymi, gdzie będzie potrafiła zrozumieć liczne dane, które będą na bieżąco udostępniane poprzez wspomniane narzędzia SEO.

Podstawą jest umiejętność korzystania z Google Analytics, Google Trends, Google Optimize i Google Search Console. Większość z narzędzi jest darmowa i można samemu podjąć naukę posługiwania się nimi.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing