Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Optymalizacja SEO -jak poprawnie wykonać optymalizację strony?

seo search engine optimization

Co to jest optymalizacja SEO?

Optymalizacja SEO odnosi się do pozycjonowania stron internetowych. Działania optymalizujące stronę mają na celu usprawnić jej funkcjonowanie i poprawić pozycję w wyszukiwarce.

Odpowiednio zoptymalizowana strona www pod kątem SEO pozwala zrozumieć wyszukiwarkom, czy prezentuje ona wartość dla użytkowników Internetu. Robot Google sprawdza jej zawartość, kod źródłowy i całościową budowę. Jeśli strona jest nie dostosowana do najnowszych zasad SEO, to robot Google przypisze jej niższą pozycję w rankingu.

pozycjonowanie strony internetowej

Strony dbają o należytą optymalizację są pozytywnie odbierane przez największe wyszukiwarki internetowe. Do grona największych wyszukiwarek dyktujących warunki należą Google, Bing i Yahoo. Warto tutaj wspomnieć, iż zdecydowanym królem na rynku jest wyszukiwarka Google.

Wyszukiwarka stworzona przez amerykańską firmę informatyczną zajmuje ponad dziewięćdziesiąt procent światowego ruchu. Firma dyktuje warunki i wytycza światowe standardy odnośnie budowy stron internetowych.

Odpowiednich standardów pilnują wprowadzone przez przedsiębiorstwo algorytmy. Wśród algorytmów działających i wprowadzających najważniejsze zmiany z zakresu optymalizacji stron należy wymienić Panda, Pingwin, Phantom lub PageRank.

Każdy z algorytmów wprowadził inne zmiany odnośnie oceny stron internetowych. Webmasterzy są zmuszeni wówczas dostosować się do najnowszych aktualizacji, aby sprostać wymaganiom stawianym przez wyszukiwarkę Google. Jedynie dostosowanie się do wymogów może sprawić, że dana strona www pojawi się w wyszukiwarce na wysokich pozycjach.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Prześcignięcie konkurencji i zajęcie dobrych pozycji w wyszukiwarce jest niemożliwe do osiągnięcia, gdy nie zadba się o optymalizację pod kątem SEO.

Jak optymalizować pod SEO?

Optymalizacja SEO to skomplikowany proces, który wymaga wiedzy, cierpliwości i dokładności. Warto jednak na początku zadać sobie pytanie, czym jest wspomniane SEO? Pojęcie SEO odnosi się do optymalizacji witryny internetowej pod wymagania stawiane przez wyszukiwarki. SEO tłumaczy się z angielskiego jako Search Engine Optimization.

Celem wprowadzania zmian na danej stronie internetowej jest poprawienie jej widoczności w wyszukiwarce. Najczęściej dotyczy to wyszukiwarki Google, która na bieżąco wprowadza uaktualnienia i dyktuje warunki na rynku. Strony internetowe dbając o optymalizację SEO zajmują konkretne pozycje pod pozycjonowane frazy kluczowe. Im lepiej będzie przeprowadzona optymalizacja danej witryny, tym zajęte pozycję pod poszczególne frazy kluczowe będą wyższe. Działania te przekładają się na lepszą widoczność dla użytkowników internetu i zwiększony ruch na stronie.

Konwersja danej strony jest znacznie lepsza i pozwala osiągnąć większe dochody. 

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Na czym polega optymalizacja strony?

Webmasterzy dbający o należyta optymalizację strony internetowej muszą zadbać o kilka czynników. Działania najlepiej zacząć od przeprowadzenia dokładnego audytu strony www i określenia celów w Internecie. Audyt najczęściej przeprowadza się zaczynając od sprawdzenia kodu źródłowego strony. W kodzie mogą znajdować się błędy, które należy poprawić dla lepszego funkcjonowania danej witryny internetowej.

Strona powinna być tak zbudowana, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z niej. Należy zadbać na stronie o plik robots.txt, który umożliwia wyszukiwarce właściwą pracę i sprawdzenie poszczególnych elementów.

Plik robots.txt pozwala robotowi Google na dostęp do strony i przeprowadzenie stosownych działań polegających na przypisaniu jej konkretnej pozycji w wyszukiwarce. Właściwa budowa strony to jednak dopiero początek pracy, którą trzeba włożyć w odpowiednią optymalizację jej i wypozycjonowanie.

Strona musi przedstawiać wartość dla wyszukiwarki i przede wszystkim dla użytkowników Internetu. Ludzie odwiedzający stroną chcą trafić na konkretne informacje, które będą dla nich dostępne w przejrzysty sposób. Wyszukiwarka Google wprowadziła w związku z tym szereg zmian, które kładą nacisk na dodawaną treść.

Content na stronie zaczął odgrywać kluczową rolę w procesie pozycjonowania. Strony dbają o wartościową treść, odpowiednie opisy i dodawane regularnie posty. Dodając treść na stronie należy dostosować się do zasad, które są zgodne z najnowszymi wytycznymi od wyszukiwarki.

Artykuły muszą posiadać odpowiednie nagłówki, które są oznaczone od H1 do H3. W nagłówkach warto umieścić odpowiednio odmienione słowa kluczowe. Tekst powinien być sformatowany, aby ułatwić czytanie użytkownikowi zaglądającym na daną stronę internetową.

Istotne zdania w tekście można pogrubić, gdyż czytelnik lepiej wyszuka w ten sposób interesujące go fragmenty. Google doceni także tekst, gdy nie będziemy w nim popełniać błędów. Należy na stronę dodawać jedynie teksty poprawne stylistycznie i nie zawierające błędów ortograficznych. Przygotowując artykuły na stronę należy pamiętać o słowach kluczowych.

W artykule powinny być wplecione frazy kluczowe, które będą wyglądały naturalnie. Google w ten sposób lepiej wypozycjonuje treść pod kątem konkretnych fraz kluczowych. W doborze odpowiednich słów kluczowych do przygotowywanego artykułu można skorzystać z narzędzi SEO.

Popularnym narzędziem jest planer słów kluczowych, który oferuje Google Ads. 

lead generation generowanie leadów

Jak zrobić SEO na stronie?

Optymalizacja SEO to nie tylko dodawanie wartościowej treści pod wyszukiwarki internetowe. Odpowiednio przeprowadzone działania optymalizacyjne wymagają zadbania o więcej elementów na stronie. Jednym z elementów właściwie przeprowadzonej optymalizacji pod kątem SEO jest dostosowanie strony do urządzeń mobilnych.

Obecnie wyszukiwarka Google lepiej ocenia strony www, które są dopasowane do tabletów, telefonów komórkowych lub ebooków. Użytkownicy Internetu coraz częściej korzystają ze swoich smartfonów do wyszukiwania w nich interesujących ich treści. Telefonu komórkowe znacząco się rozwinęły i stały się nieodłącznym elementem życia większości ludzi. Często z pomocą telefonów komórkowych dokonuje się zakupów w Internecie, ogląda filmy lub śledzi portale społecznościowe.

Google dba o śledzenie aktualnych trendów i stara się sprostać wymaganiom użytkowników. Strony internetowe, które nie są elastyczne, już na starcie przegrywają z konkurencją. Większość webmasterów i programistów dba jednak o to, aby strona wyświetlała się poprawnie na urządzeniach mobilnych. Warto tutaj wspomnieć, iż podczas projektowania strony www niezbędne będzie dobranie właściwej domeny i hostingu. Jest to kluczowe do tego, aby dana strona działała poprawnie i nie zacinała się podczas przeglądania.

Domena internetowa jest wizytówką danej strony, głównym adresem, który często będzie polecany przez użytkowników. Najczęściej jest to nazwa danej firmy, która działa na rynku. Domenę najlepiej wybrać w ten sposób, aby była łatwa do zapamiętania dla odwiedzających. W przypadku hostingu sprawa jest bardziej skomplikowana. Hosting jest niezbędny do tego, aby informacje na stronie były bezpiecznie przechowywane na serwerze. Jeśli jednak wybierzemy hosting od niesprawdzonej firmy, to prawdopodobnie strona będzie się zacinać. Dbając o komfort użytkowników strony należy dopilnować, aby hosting był adekwatny do wielkości strony i generowanego przez nią ruchu.

Pozycjonowanie strony internetowej nie obejdzie się bez linkowania. Pozyskując linki do strony należy dopilnować linkowania zewnętrznego i wewnętrznego. Linki zewnętrzne to takie, które będą pochodziły od innych stron. Najlepiej pozyskiwać je jedynie od stron, który prezentują już pewną wartość. Im lepsze pozycje zajmuje dane strona i prezentuje wyższą wartość, tym pozyskany link będzie cenniejszy. Zdecydowanie wyszukiwarka Google nie przepada za linkami do stron, które nie przestrzegają wytycznych i nie są zgodne z zasadami SEO.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Warto tutaj pamiętać, że ilość linków ma mniejsze znaczenie niż ich jakość. Lepiej dla strony pozyskać jeden wartościowy link, niż kilka bezwartościowych ze stron przypominających spam. Linkowanie wewnętrzne odnosi się do linków, które znajdują się na wewnątrz danej strony internetowej i odsyłają użytkowników w wybrane miejsca w jej obrębie.

Odnośniki można umieszczać w artykułach, gdzie będą przekierowywać czytelników w inne miejsca na stronie z interesującymi ich informacjami. Niekiedy warto umieścić taki link w tekście pod konkretną frazą kluczową. W ten sposób wpłynie to na pozycjonowanie. Należy jednak uważać, aby linkowanie było naturalna i ilość dodanych linków nie była nadmierna.

Jak zacząć pracę w agencji SEO?

Obecnie na rynku optymalizacją stron internetowych i pozycjonowaniem ich zajmują się profesjonalne agencje SEO. Działające na rynku agencje SEO posiadają odpowiednie zaplecze pozycjonerskie i wyszkolonych specjalistów. Agencje SEO są w stanie śledzić na bieżąco trendy, które Google nieustannie aktualizuje. Podjęcie pracy w agencji marketingowej jako specjalista SEO wymaga wiedzy i umiejętności z kilku dziedzin.

Najlepiej w tym celu ukończyć wcześniej kierunek, który jest związany z informatyką. Często wiedzę trzeba będzie uzupełnić o stosowne szkolenia, gdzie zdobędziemy potrzebne certyfikaty. Początek kariery warto rozpocząć od praktyki w agencji SEO, gdzie zdobędziemy potrzebne doświadczenie. Często dana agencja marketingowa zgodzi się na to, abyśmy po ukończeniu praktyk podjęli w niej już stałe zatrudnienie. Ukończone praktyki będą dodatkowym punktem w naszym Curriculum Vitae. Dobry specjalista SEO będzie musiał na bieżąco śledzić aktualności związane z działaniem algorytmów i wyszukiwarek.

Niezbędna w codziennej pracy będzie wiedza z zakresu działania licznych narzędzi SEO, które są udostępnione w Internecie. Podstawą w pracy specjalisty SEO są takie narzędzia jak Google Analytics, Google Search Console lub Ahrefs. Doświadczony junior SEO może liczyć na płacę przekraczającą pięć tysięcy złotych netto. Jest to jednak osoba, która potrafi przeprowadzić odpowiednią analizę witryny, dobrać frazy kluczowe, zna zasady SEO i potrafi stworzyć właściwi profil linków prowadzących do strony.

Ile kosztuje SEO?

Właściciele stron internetowych często rozważają współpracę z agencją SEO, aby zwiększyć pozycję w wyszukiwarce. Większe strony internetowe przeznaczają pokaźny budżet na to, aby zdobyć wysokie pozycje i dotrzeć do konkretnej grupy docelowej. Pozycjonowanie i optymalizacja SEO strony internetowej to niestety koszty, które nie należą do małych.

Mniejsze strony często korzystają na początku z płatnej reklamy internetowej, które jest oferowana przez Google. W ten sposób są w stanie znaleźć się ponad konkurencją, która już działa w Internecie. Fundusze przeznaczone na SEO są zależne od wielkości danego serwisu i związanych z tym działań poprawiających widoczność strony. Najczęściej jest to wydatek w okolicy przynajmniej kilku tysięcy złotych w ciągu miesiąca.

szkolenie konsulting doradztwo biznesowe

Agencja SEO przeprowadza na początku specjalistyczny audyt strony internetowej, gdzie określa zakres prac potrzebnych do przeprowadzenia. Utrzymanie konkretnych pozycji w wyszukiwarce będzie wymagało dodawania nieustannie treści i linkowania. Działania te również będą kosztować właściciela strony. Niektóre osoby mogą próbować na własną rękę odpowiednie zoptymalizować swoją stronę internetową.

Często takie działania mogą przynieść efekty, które z czasem zaowocują konkretnymi pozycjami w wyszukiwarce Google. Na ostateczny wynik SEO olbrzymie znaczenie mają pozyskane linki przychodzące do strony i dodawana treść. Większość właścicieli stron przy odrobinie zaangażowania jest w stanie samemu pozyskiwać takie linki i dodawać ciekawe artykuły. Zajmuje to jednak wiele czasu, a pierwsze efekty zobaczymy najczęściej dopiero po kilku miesiącach. Często na początku zabawy z pozycjonowaniem strony możemy się zrazić i zrezygnować.

Należy jednak pilnować konsekwencji w działaniu, gdyż jedynie regularność i nabywanie nieustannie potrzebnej wiedzy pozwoli nam osiągnąć ostateczny sukces. Ucząc się samemu optymalizacji SEO w przyszłości będziemy mogli podjąć się nawet pracy w tym zawodzie.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing