Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Narzędzia SEO (darmowe i płatne) -5 najlepszych narzędzi SEO do pozycjonowania

seo search engine optimization

Jakie są narzędzia SEO?

SEO to inaczej Search Engine Optimization, czyli dążenie do optymalizacji strony internetowej pod wyszukiwarkę. Odpowiednia optymalizacja strony powoduje wyższą pozycję w wyszukiwarce. Wysoka pozycja strony gwarantuje większa liczbę odwiedzających, co często przekłada się na generowanie zysku. Najpopularniejszą wyszukiwarką internetową jest Google, która deklasuje konkurencję.

Wyszukiwarka Google zdecydowanie prowadzi i wyznacza trendy. Należy tutaj wspomnieć także o wyszukiwarce Bing, Yahoo i Baidu.

Niektóre kraje mają swoje wyszukiwarki, które są lubiane przez ich obywateli. Wymienić można tutaj Republikę Czeską, gdzie mieszkańcy korzystają z wyszukiwarki Seznam. Optymalizując stronę internetową większość agenci SEO kieruje się trendami, które wyznaczają algorytmy Google.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Pozycjonując witrynę należy dostosować się do warunków, które stawia Google i dopasować kod strony. Strona nie może zawierać błędów, które utrudniają korzystanie z serwisu odwiedzającym. Wyszukiwarka Google nie będzie miała wówczas problemów z tym, by odpowiednio zaindeksować witrynę i przypisać jej pozycję.

Istotną rolę pełni tutaj treść, gdzie Google ocenia ją i pozycjonuje słowa kluczowe. Pozycjonowanie jest jednym z podstawowych elementów marketingu internetowego. Aktualnie reklamowanie się w internecie jest rozwijającą się branżą. Większość firmy decyduje się na skorzystanie z internetowej reklamy, która jest lepiej targetowana pod klienta. 

Najpopularniejsze narzędzia SEO do pozycjonowania stron w internecie

Contadu – edytor tekstu SEO.

Mangools – to pakiet łatwych w użyciu narzędzi SEO, które obejmują wszystko, od badania słów kluczowych, śledzenia pozycji, analizy linków zwrotnych po analizę SEO konkurencji.

Rankmath – Najlepsza według mnie wtyczka SEO wordpress.

Semrush – to popularne narzędzie do badania efektywności kampanii SEO i SEM. Bardzo rozbudowane narzędzie z dodatkowymi modułami.

Seranking – to oparta na chmurze platforma dla specjalistów SEO i marketingu online, która zapewnia kompletny zestaw narzędzi do kompleksowego audytu witryny i działań pozycjonerskich.

Serpstat – to kompleksowa platforma do zarządzania widocznością online. Niezbędne rozwiązanie dla firm, które poważnie podchodzą do rankingu i biznesu organicznego w wyszukiwarce.

SurferSEO – edytor tekstu SEO.

WpRocket – najlepsza wtyczka wordpress do optymalizacji prędkości witryny.

Xrumer – oldschoolowe narzędzie SEO do budowania milionów linków na autopilocie. Uwaga -tylko dla zaawansowanych ponieważ to 100% black hat SEO.

szkolenie konsulting doradztwo biznesowe

Jak wygląda historia pozycjonowania?

Pojawienie się pierwszych wyszukiwarek zapoczątkowało wyścig wśród właścicieli serwisów internetowych. Programiści szukali możliwości, które pozwalały im zdobywać najwyższe pozycje w rankingach. Na początku wyszukiwarki nie używały zaawansowanych algorytmów, które oceniały reputację stron. Niestety było to nagminnie wykorzystywane przez webmasterów, którzy manipulowali treścią na stronie nadmiernie nasycając ją słowami kluczowymi.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Wyszukiwarki podjęły walkę z tym i zaczęły wprowadzać specjalne algorytmy, które były znacznie trudniejsze do rozszyfrowania. Wymienić tutaj można algorytmy, które Google zabawnie określała od nazw niektórych zwierząt. Pierwszy został wprowadzony algorytm Panda, który wywołał olbrzymie zmiany w świecie pozycjonowania. Celem algorytmy było polepszenie widoczności tych stron internetowych, które prezentowały większą wartość dla odwiedzających. Jednocześnie algorytm ukarał strony, które manipulowały treścią, dodawały bezwartościowe artykuły i przesycały je słowami kluczowymi. Algorytm został wprowadzony w życie w 2011 roku.

Następne algorytmy to Pingwin, Koliber i kilka innych. Google regularnie aktualizuje i wprowadza nowe rozwiązania do odpowiedniej oceny treści na stronie. Google wykorzystuje do oceny także linkowanie, czyli ilość wartościowych odnośników do danej strony internetowej.

Olbrzymie znaczenie ma treść, która musi być merytoryczna, poprawna stylistycznie i odpowiednio rozbudowana. W ostatnich latach na znaczeniu zyskał copywriting SEO, czyli pisanie treści pod wyszukiwarkę internetową.

Czym jest marketing internetowy?

Marketing internetowy ma na celu prowadzić działania reklamowe, które pozwolą danej stronie zaistnieć w sieci. To nie tylko automatyzacja i narzędzia SEO, czy zaawansowane targetowanie. Działania podejmowane w celu dotarcia do odwiedzających przybierają różne formy. Jedna z form jest skorzystanie z reklamy AdWords, czyli aktualnie Google Ads. Wykorzystuje się tutaj strony internetowe innych właścicieli, by zareklamować swoją.

Reklamowanie w Google Ads odbywa się także poprzez wyświetlanie strony na górze wyszukiwarki. W ten sposób osoby wpisujące frazę kluczową dostają naszą stronę na pierwszej pozycji. Strony znajdujące się na szczycie są z reguły częściej wybierane i następnie klikane. Nieodłącznym elementem marketingu internetowego jest pozycjonowanie strony.

Działania SEO powodują dopasowanie kodu strony i jej wyglądu do tego, by Google lepiej ją odbierało. W pozycjonowaniu wykorzystuje się także treść, która odgrywa kluczową kwestię w ocenie reputacji danej strony. Google analizuje treść i nagradza te strony, które stawiają na wysoką jakość napisanych tekstów. Pozycjonowanie to efekt długich działań i nie można oczekiwać szybkich rezultatów.

lead generation generowanie leadów

Agencje SEO potrzebują nawet kilku miesięcy do tego, by wypozycjonować daną stronę pod określone frazy kluczowe. Pierwsze efekty mogą być jednak widoczne nawet po miesiącu. W ostatnim czasie wyszukiwarka Google zaczęła kłaść nacisk u właścicieli stron na to, aby dopasowywali oni strony pod urządzenia mobilne. Obecnie najbardziej popularne są strony, które projektuje się na urządzenia inne, niż komputer stacjonarny. Porządna strona powinna być bezproblemowo wyświetlana na telefonach komórkowych, ebookach lub iPadach. 

Jakie narzędzia SEO wspierają pozycjonowanie?

Narzędzia SEO pełnią kluczową rolę w pozycjonowaniu strony. Agencje SEO i pracujący tam webmasterzy korzystają z nowoczesnych narzędzi SEO do odpowiedniego doboru słów kluczowych. Narzędzia oferowane przez Google pozwalają na dokładną analizy danych, która umożliwia udoskonalenie strony, lepszą optymalizację i dotarcie do większej grupy odbiorców. Jednym z narzędzi SEO jest Google Keyword Planner, czyli darmowe rozwiązanie umożliwiające wyszukiwanie odpowiednich słów kluczowych.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Darmowy planer słów kluczowych daje webmasterom możliwość na znalezienie tych słów kluczowych, które są najczęściej wpisywane w wyszukiwarkę. Narzędzie pozwala na odpowiednie powiązanie słów kluczowych z serwisem i treścią wyświetlaną dla odwiedzających. Planer słów kluczowych często pomaga w znalezieniu idealnych fraz do pozycjonowania long tail.

Pozycjonowanie na długi ogon opiera się o mniej popularne frazy, które jednak mogą okazać się lepszym wyborem w ogólnym rozrachunku. Kolejne urządzenie to Google Analytics. Jest to darmowe rozwiązanie od firmy Google, która zbiera dokładne dane o zachowaniu ludzi w internecie.

Wyszukiwarka Google generuje większość światowego ruchu i pozwala to jej na zbieranie licznych danych. Osoby posiadające stronę internetową mogą zobaczyć dane na temat swojego serwisu. W ten sposób można podjąć odpowiednie działania, które lepiej dopasują treść pod odwiedzających i udoskonalą stronę. Jest to niezwykle cenne rozwiązanie w przypadku sklepów internetowych, które mogą w ten sposób zwiększyć sprzedaż. Innym narzędziem jest Google Optimize, który wcześniej był znany jako Google Website Optimizer.

Narzędzie to wykorzystują webmasterzy do wykonywania różnych testów na stronie internetowej. W ten sposób mogą sprawdzić, czy strona nadaje się do użytku i nie zawiera błędów w kodzie.

Narzędzie Google Optimize jest darmowe i możemy je z łatwością dodać jako rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome. Wśród darmowych narzędzi należy tu wymienić także Google Search Console i Google Trends. Pierwsze pozwala na sprawdzenie zaindeksowania przez wyszukiwarkę i lepsza optymalizację strony. Google Trends umożliwia z kolei zajrzenie do dokładnych statystyk opisujących aktualne trendy na świecie. Każdego dnia na świecie dzieją się najróżniejsze wydarzenia, które ludzie wyszukują w wyszukiwarce Google. Wyszukiwarka zbiera informacje o najczęściej wpisywanych frazach kluczowych i informacje na ten temat podaje we wspomnianym narzędziu do obserwacji trendów.

Płatne narzędzia SEO do których warto mieć dostęp

Semstorm to jedno z popularniejszych narzędzi SEO, które można wykorzystać do pozycjonowania strony internetowej. Zastosowanie narzędzia Semstorm polega na usprawnieniu codziennej pracy i monitorowaniu aktualnych pozycji w wyszukiwarce Google. Narzędzie w podaje pozycję wpisanych fraz kluczowych każdego dnia. Jest to niezwykle ważne, gdy posiada się więcej niż jedną stronę. Duża ilość fraz kluczowych jest ciężka do monitorowania i brak odpowiednich narzędzi potrafi uniemożliwić komfortową pracę.

Kolejną funkcją oferowaną w tym płatnym rozwiązaniu jest informowanie o działaniach konkurencji. W świecie pozycjonowania każdego dnia konkurencja będzie deptać nam po piętach. Pozycje nieustannie ulegają zmianie i musimy na bieżąco prowadzić działania wyprzedzając konkurencję.

Kolejnym płatnym rozwiązaniem jest Ahrefs, czyli narzędzie SEO do oceny linków prowadzących do witryny. Google przy ocenie strony bierze pod uwagę ilość linków, które prowadzą do wybranego serwisu. Istotne jest tutaj jednak nie tylko ilość posiadanych odnośników, ale także ich jakość.

Jeśli odnośniki pochodzą od stron cieszących się dobrą reputacją, to będzie to lepiej odbierane przez wyszukiwarkę Google. Ahrefs pozwala dokładnie to sprawdzić i monitorować ruch prowadzący do strony z linkowania zewnętrznego.

pozycjonowanie strony internetowej

Najlepsze narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych

Sprawdzonym i łatwym w obsłudze narzędziem do wyszukiwania odpowiednich słów kluczowych jest planer oferowany przez Google Ads i darmowe Google Trends.

W obu przypadkach możemy sprawdzić odpowiednio dopasowane frazy kluczowe pod swoją witrynę. W przypadku Google Ads możemy przeprowadzić kampanię reklamową, gdzie będziemy wyświetlać swoją witrynę pod określone frazy. Popularnym narzędziem do wyszukiwania fraz kluczowych jest również KWFinder. Jest to płatne rozwiązanie, które oferuje proste wyszukiwanie słów dopasowanych pod konkretną stronę. Narzędzie jest łatwe w obsłudze nawet przez początkujące osoby.

W większości przypadków nie trzeba być doświadczonym webmasterem, by korzystać z narzędzi SEO, które często są darmowe. Jeśli prowadzimy blog, to również możemy skorzystać z darmowych rozwiązań od firmy Google. Narzędzia są pomocne nie tylko dla profesjonalnych agencji SEO, ale również miłośników blogowania lub właścicieli niewielkich serwisów.

Wykorzystując narzędzia SEO do optymalizacji strony unikniemy kar od algorytmów Google. Optymalizacja strony pozwoli nam szybko wyprzedzić konkurencję, zająć wysokie pozycje w wyszukiwarce i ograniczyć wydatki na marketing. Strony niemające wysokiej pozycji w wyszukiwarce muszą celować w płatną reklamę, która wyświetli ich na pierwszej pozycji.

Pozycjonowanie jest jednak bardziej opłacalne, gdy chcemy działać długoterminowo i budować ranking swojej strony internetowej.

Oto jeszcze raz lista narzędzia SEO i narzędzia SEM:

Contadu – edytor tekstu SEO.

Mangools – to pakiet łatwych w użyciu narzędzi SEO, które obejmują wszystko, od badania słów kluczowych, śledzenia pozycji, analizy linków zwrotnych po analizę SEO konkurencji.

Rankmath – Najlepsza według mnie wtyczka SEO wordpress.

Semrush – to popularne narzędzie do badania efektywności kampanii SEO i SEM. Bardzo rozbudowane narzędzie z dodatkowymi modułami.

Seranking – to oparta na chmurze platforma dla specjalistów SEO i marketingu online, która zapewnia kompletny zestaw narzędzi do kompleksowego audytu witryny i działań pozycjonerskich.

Serpstat – to kompleksowa platforma do zarządzania widocznością online. Niezbędne rozwiązanie dla firm, które poważnie podchodzą do rankingu i biznesu organicznego w wyszukiwarce.

SurferSEO – edytor tekstu SEO.

WpRocket – najlepsza wtyczka wordpress do optymalizacji prędkości witryny.

Xrumer – oldschoolowe narzędzie SEO do budowania milionów linków na autopilocie. Uwaga -tylko dla zaawansowanych ponieważ to 100% black hat SEO.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing