Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Media społecznościowe – co to są social media?

social media społecznościowe

Czym są media społecznościowe?

Portale społecznościowe powstały z założeniem, aby ułatwić ludziom komunikację. Rozwój mediów społecznościowych doprowadził do momentu, gdy stały się one nieodłącznym elementem życia większości ludzi na świecie.

Miliardy użytkowników każdego dnia loguje się na swoje konta w portalach społecznościowych, gdzie odczytuje i pisze wiadomości.

reklama w internecie

Oprócz komunikacji między sobą, portale dały użytkownikom znacznie więcej funkcji. Obecnie największe portale służą do wysyłania plików, udostępniania filmów, zdjęć lub wydawania opinie na najróżniejsze tematy.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Media społecznościowe są obecnie dostępne dla ludzi poprzez urządzenia mobilne, co jeszcze mocniej przyspieszyło ich rozwój. Największe portale społecznościowe posiadają swoje aplikacje, które użytkownicy mogą pobierać na smartfony. Warto tutaj wspomnieć, iż media społecznościowe są dostępne dla użytkowników za darmo.

Największe portale społecznościowe, jak Facebook, Twitter lub TikTok, nie pobierają opłaty za założenie konta. Każda osoba może samodzielnie zarejestrować się na danym portalu społecznościowym i korzystać z jego funkcji. Warunkiem rejestracji jest najczęściej posiadanie adresu e-mail, numeru telefonu komórkowego i szybkiego Internetu.

co to jest google

Sprawne łącze z Internetem jest warunkiem korzystania z serwisów społecznościowych. Najlepiej posiadać na swoim urządzeniu Internet mobilny, który pozwoli na korzystanie z portali społecznościowych praktycznie w każdym miejscu, gdzie istnieje cywilizacja. 

Jakie są media społecznościowe?

Media społecznościowe podbiły Internet i znacząco ułatwiły ludziom życie. Ludzie mogą zakładać konta na najróżniejszych serwisach, które posiadają unikalne funkcje. Aktualnie największym medium społecznościowym dla większości osób jest serwis o nazwie Facebook. Amerykański serwis został zaprojektowany przez popularnego obecnie przedsiębiorcę Marka Zuckerberga.

Pierwszy projekt portalu powstał w czasie, gdy Mark Zuckerberg studiował na uczelni Harvarda. Twórca pomimo początkowych trudności nieustannie wierzył w swój projekt i rozwijał go. Podczas tworzenia serwisu były zaangażowane inne osoby, które jednak obecnie nie są powszechnie znane.

Wydarzenia związane z powstaniem serwisu opisuje popularny film o nazwie „The Social Network”, który opisuje historię największego aktualnie na świecie portalu społecznościowego. Ciekawostką jest, iż portal na początku nosił nazwę TheFacebook, ale zostało to potem zmienione.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Serwis Facebook posiada miliardy użytkowników na całym świecie. Każdego dnia miliardy osób logują się na swoje konta na Facebooku, gdzie wymieniają się wiadomościami i newsami ze świata. Statystyki serwisu pokazują, że najczęściej z Facebooka korzystają osoby młode.

Niestety odbija się to niekorzystnie na osobach, które poświęcają na portale społecznościowe zbyt wiele czasu. Wśród znanych portalu należy wymienić również Instagram, który mocno rozwija się na przestrzeni ostatnich lat.

W niektórych krajach Instagram zdołał prześcignąć pod względem popularności Facebooka. Instagram to serwis społecznościowy, który służy do udostępniania zdjęć. Niezwykle popularna jest aplikacja Instagram, którą użytkownicy mogą pobrać na swój telefon komórkowy z odpowiednim oprogramowaniem. Aplikacja działa sprawnie na smartfonach z systemem operacyjnym Android i iOS.

pozycjonowanie strony internetowej

Użytkownicy często wykorzystują aplikację do pokazywania swoich kreacji modowych, pokazywania zdjęć z podróży lub reklamowania najróżniejszych produktów. Aplikacja daje użytkownikom kilka dodatkowych funkcji, które pozwalają edytować zdjęcia i nakładać na nie specjalne filtry.

Do założenia konta w aplikacji potrzebny jest jedynie numer telefonu. Podczas rejestracji jest przeprowadzana weryfikacja podanego numer telefonu. Z Instagrama często korzystają profesjonalni fotografowie, którzy mogą zaprezentować tam swoje unikalne prace. Ciekawostką jest, iż Instagram został wykupiony przez portal należący do Marka Zuckerberga.

Facebook wykupił Instagrama w 2012 roku za kwotę jednego miliarda dolarów. Instagram był wówczas młodym projektem, który działał na rynku dopiero dwa lata.

Jakie są jeszcze portale społecznościowe?

Media społecznościowe nie ograniczają się jedynie do Facebooka i Instagrama. W przestrzeni Internetu istnieje wiele serwisów społecznościowych, które dają ogromne możliwości do wykorzystania dla użytkowników. Wśród młodej grupy użytkowników Internetu popularny stał się w ostatnim czasie TikTok.

Jest to mobilna aplikacja, która działa jedynie na telefonach komórkowych. TikTok powstał z myślą, aby umożliwić użytkownikom dodawanie krótkich materiałów filmowych. Za stworzeniem aplikacji stoją chińscy programiści, którzy oddali ją do użytku w 2016 roku. Aplikacja błyskawicznie zyskała popularność, aż kilka lat później korzystały z niej miliardy ludzi na całym globie.

TikTok jest dostępny w kilkudziesięciu wersjach językowych, co znacząco ułatwia korzystanie z aplikacji przez użytkowników. Projekt nieustannie się rozwija, a spółka ByteDane, która odpowiada za stworzenie aplikacji wprowadza kolejne aktualizacje dla użytkowników.

Aplikacja jest najczęściej pobierana przez osoby młode. W niektórych krajach uważa się aplikację TikTok za nieodpowiednią dla osób młodych, które udostępniają tam treści zbyt frywolne. Dotyczy to jednak w większości krajów, które znajdują się na kontynencie azjatyckim, gdzie panuje odmienna kultura od europejskiej. Przykrym doniesieniem jest udowodniony fakt, który przypisuje aplikacji TikTok cenzurowanie niewygodnych treści na temat chińskiej władzy.

lead generation generowanie leadów

Sytuację o cenzurowaniu niewygodnych treści udowodnili dziennikarze pracujący dla gazety The Guardian. W związku z kradzieżą danych personalnych użytkowników firma została ukarana surową grzywną. Rząd USA nałożył na właścicieli aplikacji kilka milionów dolarów grzywny. Niektóre kraje postanowiły znacząco ograniczyć dostęp do aplikacji ze względów bezpieczeństwa. Dużym problemem w działaniu aplikacji jest konieczność udostępniania jej licznych danych osobowych i umożliwienia dostępu do niektórych funkcji telefonu komórkowego. Niestety wiąże się to z zagrożeniem dla użytkowników.

Wśród serwisów wartych uwagi warto wymienić także YouTube, Twitter, Snapchat, Pinterest i LinkedIn. Każdy z wymienionych serwisów społecznościowych działa w inny sposób i daje inne możliwości do wykorzystania przez użytkowników. Serwis Youtube został stworzony w 2005 roku, aby pozwolić ludziom dzielić się interesującymi materiałami wideo.

Twórcy mogą tworzyć własne filmy, które następnie udostępniają za pośrednictwem serwisu. Dodatkowo YouTube umożliwia streamowanie na żywo. Streamowanie to udostępniana dla widzów transmisja wideo, gdzie twórca łączy się z widownią na żywo. Użytkownicy posiadający konta w serwisie YouTube mogą komentować dodawane materiały i oceniać je.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Ocenianie filmów następuje poprzez kliknięcie łapki w górę lub w dół. Ciekawostką jest, iż serwis zlikwidował opcję, gdzie dla użytkowników były widoczne statystyki odnośnie klikniętych łapek w dół. Użytkownicy widzą jedynie łatki, które są w górę, a negatywne oceny widzi jedynie właściciel konta udostępniającego dany film. YouTube to serwis, który daje możliwość oglądania filmów przez niezarejestrowanych użytkowników.

Niektóre treści są jednak dostępne dopiero wtedy, gdy zalogujemy się na swoje konto potwierdzające nasz wiek. Twórcy najciekawszych materiałów mają możliwość zarabiania na dodawanych filmach. Konieczne jest przystąpienie wcześniej do specjalnego programu. Po przystąpieniu będziemy mogli na swoich filmach wyświetlać reklamy, gdzie część zysków trafi do nasze kieszeni. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze o zarobkach będzie decydowała ilość wyświetleń. Olbrzymie znaczenie na zarobki ma content, który tworzymy.

Z jakich portali korzysta młodzież?

Młodzież nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne i chętnie korzysta z serwisów społecznościowych. Młode osoby są najbardziej liczną grupą, która korzysta z możliwości komunikowania się z pomocą Internetu. Obecnie młode osoby najczęściej wybierają serwis o nazwie Facebook, który generuje olbrzymi ruch każdego dnia z aktywnych kont swoich użytkowników.

Popularność wśród młodych zdobywa również Instagram, Snapchat i TikTok. Często są to portale, gdzie młode osoby mogą udostępniać śmieszne filmy i wymieniać się grafikami. Dodatkowo omawiane powyżej aplikacje są dostępne na urządzeniach mobilnych, które młodzi ludzie często używają i spędzają na nich wiele czasu.

Czy WhatsApp to media społecznościowe?

WhatsApp to prosta aplikacja do komunikowania się, która została stworzona dla osób posiadających smartfony. Aplikacja działa na urządzeniach mobilnych, które muszą mieć najnowsze oprogramowanie. Użytkownicy mogą korzystać z komunikatora pisząc wiadomości lub wysyłać drugiej osobie pliki. Poprzez aplikację z łatwością można wysłać zdjęcia lub wykonać połączenie telefoniczne.

Pozwala to użytkownikom znacząco obniżyć koszty wykonania połączenia w sytuacji, gdy przebywają za granicą. Warunkiem korzystania z komunikatora WhatsApp jest aktywne połączenie z Internetem.

Mając dobrą łączność z Internetem można z wykonywać połączenia w formie wideo. Aplikacja nieustannie się rozwija i wprowadza nowe sposoby szyfrowania wysyłanych wiadomości. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa, aby postronne osoby nie mogły odczytywać wysyłanych wiadomości i zobaczyć udostępnianych przez aplikację plików.

Warto tutaj wspomnieć, iż Whatsapp jest dla użytkowników oddany całkowicie za darmo. Początkowo aplikacja pobierała opłatę za korzystanie z niej. Użytkownicy mogą pobrać także aplikację na komputer stacjonarny, gdzie mogą korzystać z niej odpalając swoją przeglądarkę. Whatsapp podobnie jak Instagram, jest obecnie własnością Facebooka.

Dlaczego social media są ważne?

Media społecznościowe są niezbędne do tego, aby ludzie mogli się bezproblemowo ze sobą komunikować. Portale społecznościowe sprawiły, że użytkownicy mogą się połączyć ze swoimi bliskimi, przyjaciółmi lub pracownikami. Komunikatory ułatwiły znacząco kontakty biznesowe i usprawniły obsługę klienta w sklepach internetowych.

Dla wielu osób portale społecznościowe dają im możliwość nawiązania nowych znajomości. Często nawiązane znajomości w Internecie przechodzą na realny grunt. Śledząc media społecznościowe możemy być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami ze świata. Użytkownicy mogą obserwować znane postacie ze świata polityki, finansów lub sportu.

Na portalach społecznościowych swoje prywatne konta posiadają często osoby powiązane z mediami. Należy jednak pamiętać, iż nadmierne używanie portali społecznościowych może być niewskazane. Przeprowadzone badania udowodniły, iż serwisy społecznościowe mogą powodować pogorszenie samopoczucia, pogorszyć koncentrację lub nawet spowodować problem z pamięcią. U niektórych osób nadmierne korzystanie z serwisów społecznościowych może wywołać stany depresyjne lub fobie społeczne.

szkolenie konsulting doradztwo biznesowe

Ważną rolę pełnią tutaj rodzice dzieci, które często nadużywają Internetu i spędzają zbyt wiele czasu na komunikatorach. Rolą rodziców jest pilnować, aby dziecko nie spędzało swojego czasu jedynie wpatrując się w ekran laptopa lub telefonu komórkowego. Niekiedy nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych może doprowadzić do pewnej formy uzależnienia. W razie pojawienia się takich problemów należy zwrócić się o pomoc do specjalisty. Pomóc w leczeniu uzależnienia może psycholog lub psychoterapeuta.

Ile czasu spędzamy w mediach społecznościowych?

Każdego roku nieustannie rośnie ilość czasu, który ludzie poświęcają na korzystaniu z portali społecznościowych. Obecnie jedna osoba spędza statystycznie ponad godzinę czasu przeglądając serwisy społecznościowe lub rozmawiając przez komunikatory. Kluczowe dla ludzi jest tutaj zachowanie zdrowej równowagi i sięganie po social media jedynie wtedy, gdy tego potrzebujemy. Niejednokrotnie czas poświęcony na rozmowę poprzez komunikatory można spożytkować na realne znajomości.

Bezpośrednia rozmowa z drugim człowiekiem pozwala budować bliższą relację. Mózg podczas bezpośredniej rozmowy wydziela oksytocynę. Jest to ważny hormon, który pełni istotne funkcje w naszym organizmie. Podczas wydzielania hormonu do mózgu redukujemy skutecznie poziom stresu. Osoby częściej wychodzą do ludzi mają lepsze samopoczucie i są szczęśliwsze. Przeprowadzone badania podkreślają pozytywne skutki bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem, gdzie mamy możliwość obserwować czyjąś mimikę i słyszeć jego barwę głosu.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing