Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Co to jest Content marketing (marketing treści)? Definicja

marketing internetowy online cyfrowy digital

Czym jest marketing treści?

Marketing treści polega na pisaniu interesujących artykułów, które mają na celu wywołać określone emocje u czytelnika.

Termin zyskał na znaczeniu w 2011 roku, kiedy wyszukiwarka Google wprowadziła specjalny algorytm oceniający strony internetowe na postawie dodawanej na nich treści.

reklama w internecie

Wprowadzony algorytm nosił nazwę Google Panda i pierwszorzędnie objął strony pokazujące się w wynikach wyszukiwania na terenie Stanów Zjednoczonych. Następnie działanie algorytmu wprowadzona na terenie pozostałych krajów. Algorytm swoim działaniem błyskawicznie zmienił sposób tworzenia treści na witryny internetowe.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Właściciele stron musieli pilnować, aby treści były wartościowe z punktu widzenia użytkownika i robota Google. Algorytm pierwszorzędnie pokazywał w wyszukiwarce strony, które zawierały długie artykuły, poprawnie stylistycznie i oryginalne.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Strony www posiadające zduplikowaną treść otrzymywały karę, która spowodowała gwałtowny spadek jej w rankingu. Wyszukiwarka Google zdecydowanie negatywnie oceniała krótkie artykuły, które były nastawione jedynie na efekt w postaci wysokiej pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania.

Specjaliści SEO zaczęli stawiać na content marketing, który sprzyjał pozycjonowaniu i jednocześnie był pozytywnie odbierany przez użytkowników Internetu. Firma Google mogła w ten sposób polepszyć jakość sugerowanych stron dla użytkowników, którzy otrzymywali lepsze treści. Algorytm Google Panda po wprowadzeniu usprawnił pozycjonowanie i umożliwił mniejszym stronom wypłynięcie na głęboką wodę.

Na wprowadzonych zmianach przede wszystkim zyskały mniejsze strony internetowe, które nie posiadały odpowiedniego budżetu na reklamę w Internecie. Zmiana pozwoliła właścicielom mniejszych stron wybić się w sieci pod warunkiem, że dodawali oni regularnie wartościową treść.

social media społecznościowe

Warto tutaj wspomnieć, iż algorytm Google był nieustannie poprawiany aż do 2014 roku. Jednocześnie wprowadzone inne algorytmy, które lepiej oceniały zawartość na stronach internetowych. Content marketing jest obecnie częścią praktycznie każdej kampanii marketingowej, która jest prowadzona w przestrzeni Internetu. Firmy zatrudniają profesjonalnych copywriterów, którzy zajmują się tworzeniem treści dopasowanej do sprecyzowanej grupy odbiorców.

Najczęściej marketing treści ma służyć do nakłonienia danej osoby, aby dokonała zakupu. Content marketing wspiera sprzedaż wybranych produktów i usług, które firma oferuje. Dodatkowo wartościowa treść sprzyja pozycjonowaniu i zachęca użytkownika Internetu do pozostawania na danej witrynie. Wygenerowany ruch na stronie sprzyja firmom i pozwala zmaksymalizować ich zyski.

Jak powinien wyglądać content marketing?

marketing mix online

Content marketing powinien nieść ze sobą wartościową i interesującą treść, która zachęca do przeczytania. Atrakcyjna treść posiada olbrzymią moc przekazu i sprzyja budowaniu solidnej marki w przestrzeni Internetu.

Udany marketing treści opiera się na kilku elementach, które należy zachować. Pierwszą kwestią jest regularne dodawanie treści, która powinna pojawiać się o stałych porach. Jest to istotne z dwóch powodów dla właściciela strony lub profilu społecznościowego, który chce zaistnieć w sieci. Pierwszym powodem jest internauta, który lubi regularność i oczekuje na interesujące treści.

Marki chcące utrzymać swoich fanów muszą dbać o nich i utrzymywać z nimi kontakt. Content marketing odgrywa tutaj istotną rolę podczas prowadzenia profili społecznościowych. Dbając o swój profil należy regularnie wrzucać interesujące posty, które zachęcają do czytania i polubienia.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Firmy mogą wykorzystać znane portale społecznościowe do prowadzenia w nich swoich kampanii reklamowych. Jednym z najbardziej popularnych portali jest Facebook, który umożliwia założenie swojego Fanpage’a. Mając fanpage firma może dodawać tam interesujące posty, udostępniać dodane artykuły na oficjalnej stronie internetowej i prowadzić dyskusję ze swoimi fanami. Regularnie dodawana treść jest również znacząca z punktu widzenia robota Google.

Robot regularnie odwiedza serwisy internetowe i sprawdza ich zawartość. Regularność w tworzeniu contentu jest pozytywnie oceniana przez robota i pozwala właścicielowi strony otrzymać lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Content marketing sprzyja utrzymaniu dobrych relacji z odbiorcą i jednocześnie wpływa znacząco na pozycje w wynikach Google.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Większość firm traktuje content marketing jako element długotrwałej strategii, która buduje ich pozytywny wizerunek na rynku i w przestrzeni Internetu. Kolejną cechą skutecznego marketingu jest jego unikalność. Aktualnie użytkownicy Internetu są zalewani najważniejszą treścią, którą otrzymują każdego dnia. Nierzadko są to głównie treści reklamowe, które próbują przykuć uwagę danej osoby i skłonić ją do dokonania zakupu.

Twórca treści musi wyróżnić się z tłumu i zainteresować daną osobę bez narzucania się jej ze swoim przekazem. Jest to trudne zadanie, które najczęściej wykonują profesjonalni copywriterzy pracujący dla agencji reklamowych. Warto tutaj wspomnieć, iż copywriter musi często łączyć treść reklamową z panującymi zasadami SEO podczas pisania.

Aktualnie tworzenie treści to nierzadko element SEO i procesu pozycjonowania. Copywriter musi uwzględnić pisanie dla użytkownika i jednocześnie pod robota Google.

Gdzie pojawia się marketing treści?

co to jest google

Marketing treści najczęściej pojawia się w przestrzeni Internetu i jest elementem zaplanowanej strategii. Omawiany content marketing może przyjąć formę interesującego artykułu, poradnika, infografiki lub podcastu. Celem marketingu prowadzonego w tej formie jest przekazanie użytkownikom Internetu interesujących treści, które dotyczą wybranego tematu związanego z daną branżą. Content marketing jest często wykorzystywany przez marki, które opierają swoją sprzedaż o działalność w Internecie.

reklama i kampania Google Ads

Większość sklepów internetowych posiada obecnie własny blog, gdzie udostępnia wartościowe treści dla swoich odwiedzających. Blog znajduje się na stronie danego sklepu internetowego i generuje ruch. Jest to korzystne dla obu stron, firmy i odwiedzających. Sklep może w ten sposób wygenerować większy ruch na swojej stronie i dodaje treść, która jest pozytywnie odbierane przez robota pracującego dla wyszukiwarki Google.

seo search engine optimization

Robot indeksujący lepiej oceni wybrany sklep internetowy i przypisze mu wyższe pozycje w naturalnych wynikach wyszukiwania. Treść dodana na stronie sklepu jest nierzadko elementem procesu pozycjonowania i wybicia się w przestrzeni Internetu. W dodawanych artykułach i poradnikach można uwzględnić odpowiednie słowa kluczowe, które zostaną zauważone przez robota Google. Wartościowa treść to również korzyść dla internautów, którzy szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

pozycjonowanie strony internetowej

Sklepy internetowe często dodają na swoich blogach poradniki, które rozwiązują realne problemy internautów. Obie strony korzystają na tej formie wymiany. Należy pamiętać, iż content marketing nie musi dotyczyć jedynie treści, która jest tworzona w sieci. Content marketing może obejmować treści tworzone dla gazet, pojawiać się na ulotkach lub książkach. Marketing treści znacząco rozwinął się dopiero w ostatnich latach, gdy firmy zaczęły używać tej formy reklamy w Internecie.

Aktualnie Internet jest miejscem, gdzie użytkownicy szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania, dokonują zakupów lub kontaktują się ze swoimi bliskimi. Większość osób spędza olbrzymie ilości czasu na profilach społecznościowych lub czytając interesujące ich treści. Jest to ważna informacja dla firm, które wychodzą naprzeciw ludziom i zauważają zmieniające się trendy. Marketing treści zaspokaja potrzeby internautów, którzy nieustannie poszukują interesujących wiadomości.

Czym jest marketing wirusowy?

sprzedaż biznes marketing

Marketing wirusowy to pojęcie, które bezpośrednio łączy się z content marketingiem. Pomimo mylącej nazwy może być pozytywnie odbierany przez odbiorcę. Marketing wirusowy jest chętnie wykorzystywany przez firmy, które chcą osiągnąć konkretne wyniki.

Celem tej formy marketingu jest utrwalenie w świadomości ludzi wizerunku marki. Dana marka reklamuje się wykorzystując do tego najczęściej popularne media społecznościowe, jak Facebook, LinkedIn lub YouTube.

Obecnie największe media społecznościowe zrzeszają liczne społeczności, które każdego dnia logują się na swoje konta. Miliardy użytkowników przeglądają interesujące ich treści i samodzielnie podejmują wybrane działania.

Elon musk twitter

Marketing wirusowy wykorzystuje media społecznościowe do tego, aby nakłonić ludzi do samodzielnego rozpowszechniania wybranych treści. Ludzie zaczynają polecać innym użytkownikom wybrany produkt od konkretnej marki lub powiązaną z nią usługę. Przedsiębiorstwa poprzez umiejętny marketing sieciowy mogą wywołać w internautach naturalne zainteresowanie ich marką. Ludzie będą chcieli podejmować działania, aby jeszcze intensywniej rozpowszechnić logo danej firmy i jej produkty.

Oprócz wspomnianych portalu społecznościowych przydatne są również popularne fora internetowe oraz serwisy, jak amerykański Reddit lub działający w Polsce Wykop. Marketing wirusowy musi być jednak wykonywany przez odpowiednie osoby, które są specjalistami w tej kwestii.

Niestety niepoprawnie wykonywany marketing wirusowy może skończyć się odwrotnie od zamierzonego celu. Użytkownicy internetu szczególnie nie przepadają za nachalnym marketingiem, który niekiedy przypomina zmasowany spam.

Jakie są rodzaje tekstów w content marketingu?

lead generation generowanie leadów

Content marketing wyróżnia kilka rodzajów tekstu, które copywriter ma do wyboru. Twórcy muszą odpowiednio dopasować formę tekstu do internautów, którzy są czytelnikami. Rodzaj tekstu jest także zależny do kierunku, który obrała dana marka. Napisane teksty mogą pojawić się pod postacią artykułów blogowych, wywiadów, poradników, recenzji lub opisów produktów.

Nierzadko na potrzeby marketingu treści piszą eksperci z danej branży, którzy specjalizują się w wąskiej tematyce. Blogi mogą pojawiać się jako podstrona sklepu internetowego lub działać niezależnie.

Najczęściej jednak blogi są tworzone w połączeniu ze sklepem internetowym, aby zwiększyć w ten sposób sprzedaż i usprawnić proces pozycjonowania. Wywiady to kolejny rodzaj tekstów, które są wykorzystywane przez specjalistów od content marketingu.

Najczęściej wywiad wykonuje się ze znaną osobistością lub kimś, kto reprezentują daną markę. Celem wywiadu jest prezentacja oferty danej firmy i pokazanie jej w korzystnym świetle.

Wywiad powinien być interesujący dla odbiorcy i wyglądać naturalnie. Poradniki to treść, która niesie ze sobą wymierną korzyść dla odbiorcy. Czytelnik może znaleźć w wybranym poradniku konkretne informacje, które rozwiązują jego realny problem. Twórca treści może w poradniku umieścić ofertę z wybranymi produktami, które poleci czytelnikowi.

W ten sposób autor treści może zachęcić odbiorcę do dokonania konkretnej decyzji zakupowej i pozostania klientem sklepu. Kupujący często nie wiedzą, które produkty są najlepsze jakościowo i realnie rozwiążą ich problem. Kompleksowo przygotowany poradnik pomaga klientom w podjęciu decyzji i buduje w nich poczucie zaufania do danej marki.

Opisy produktów to teksty, które stały się niezwykle ważne z kilku powodów i należy je wykonywać z dużą starannością. Opisy powinny być rozbudowane i dokładnie opisywać parametry danego produktu lub usługi.

Dodatkowo trzeba pamiętać o regularnej aktualizacji wybranych opisów, które widnieją już na aukcjach. Każdego dnia sklepy online dodają kolejne aukcje, które muszą być dokładnie opisane. Tworzeniem opisów zajmują się profesjonalni copywriterzy, którzy dbają o ich należyte sformatowanie i przejrzystość.

Opisy tekstów mają znaczenie dla SEO i powinny być tworzone z myślą o wyszukiwarce. Rozbudowany opis, który jest należycie nasycony hasłami kluczowymi sprawi, że dana aukcja będzie lepiej widoczna dla użytkowników korzystających z wyszukiwarki internetowej.

Jakie znacznie ma content marketing dla pozycjonowania?

Marketing treści jest nieodłącznym elementem efektywnego pozycjonowania. Zmiany w algorytmach Google przyczyniły się do dbałości o content dodawany na stronach internetowych. Największa wyszukiwarka internetowa na świecie zaczęła kłaść nacisk na właścicieli stron, aby dodawali jedynie wartościową dla użytkowników treść. Właściciele stron chcący pozostać widoczni dla internatów musieli dostosować się do panujących zasad.

Obecnie treść na stronie www jest elementem jej optymalizacji pod kątem wyszukiwarki. Najważniejszą wyszukiwarką jest Google, które dyktuje w tej kwestii warunki i sposób przeprowadzenia optymalizacji pod kątem ich wyszukiwarki internetowej. Wyszukiwarka należąca do amerykańskiego przedsiębiorstwa informatycznego generuje ponad dziewięćdziesiąt procent światowego ruchu. Pozostałe wyszukiwarki internetowe zajmują niecałe dziesięć procent, a największą z nich jest Bing.

Optymalizując stronę pod kątem wyszukiwarki Google trzeba pamiętać o odpowiednim dobraniu słów kluczowych. W dobrze haseł kluczowych może pomóc specjalny planer, który oferuje za darmo firma Google. Planer słów kluczowych jest dostępny dla osób, które korzystają z Google Ads.

Warto tutaj wspomnieć, iż istnieje kilka innych narzędzi, które mogą pomóc w odpowiednim dopasowaniu słów kluczowych na stronie. Słowa kluczowe będą miały znaczenie na późniejszym etapie, gdzie będziemy regularnie dodawać treść. Twórca treści będzie musiał nasycić napisany tekst odpowiednimi słowami kluczowymi z należytą starannością.

Słowa kluczowe muszą być zróżnicowane i dodane w odpowiednim natężeniu. Nadmiar haseł kluczowych w tekście może narazić wybraną witrynę internetową na karę ze strony wyszukiwarki Google. Pisząc wartościowe artykuły i dodając je na swojej stronie wpłyniemy w ten sposób na link building. Internauci będą samodzielnie polecać wybrane artykuły i wstawiać do nich odnośniki. W ten sposób pozyskamy linki zewnętrzne, które będą prowadzić do naszego serwisu.

Wyszukiwarka Google zdecydowanie preferuje linki, które są pozyskiwane w sposób naturalny. Jeden wartościowy link pozyskany w sposób naturalny może mieć większe znaczenie, niż kilka kupionych na aukcji i dodanych automatycznie.

Niekiedy linki zakupione z niesprawdzonego źródła mogą sprawić, że otrzymamy surową karę i nasza strona spadnie w wynikach wyszukiwania. W procesie pozycjonowania i optymalizacji strony, marketing treści odgrywa obecnie istotną rolę, której nie można pominąć.

Na znaczeniu content marketing zyskał po wprowadzeniu algorytmu Google Panda, który dodatkowo kładzie nacisk na autorów tekstów i właścicieli serwisów internetowych. Nowoczesne algorytmy są w stanie sprawdzić, czy tekst jest poprawny pod względem ortograficznym, posiada odpowiednie natężenie słów kluczowych, jest oryginalny i unikalny.

Specjaliści od SEO zrezygnowali obecnie z krótkich tekstów, które nie mają większego znaczenia dla skutecznego procesu pozycjonowania. Popularne niegdyś wśród pozycjonerów Presell Pages zawierające niskiej jakości tekst i wplecione słowo kluczowe, zostały zapomniane i mogą nawet szkodzić stronie internetowej.

Obecnie w sieci króluje content marketing, który prezentuje wysoką jakość i jest tworzony z myślą o odbiorcy. Copywriterzy dbają o to, aby łączyć ze sobą wartość opracowanego tekstu z siłą dla SEO.

Jakie teksty są dobrze oceniane przez Google?

Teksty tworzone z myślą o content marketingu nie mogą zawierać błędów ortograficznych i stylistycznych. Aktualne algorytmy pracujące dla Google są w stanie błyskawicznie wychwycić błędy w tekście i przypisać na ich podstawie niższą pozycję danej podstronie. Kolejną kwestią jest naturalność, gdzie autor powinien tworzyć tekst pod odbiorcę, a nie robot Google. Teksty muszą być przejrzyste, interesujące i zachęcać do czytania.

Użytkownicy Internetu lubią czytać teksty, które są proste w przekazie i łatwe do zrozumienia. Słowa kluczowe w tekście powinny pojawiać się naturalnie i wynikać z zaistniałej potrzeby. Warto tutaj wspomnieć, iż Google preferuje artykuły, które zawierają dodatkowe materiały dla czytelnika. Korzystnie oceniane są artykuły długie, które dogłębnie wyczerpują dany temat.

Google zdecydowanie doceni, gdy autor tekstu doda w swoim artykule specjalne grafiki lub krótkie materiały wideo. Jest to korzystne dla czytelnika, który otrzymuje w ten sposób odrobinę urozmaicenia. Zwykła ściana tekstu, która nie posiada nagłówków, dodatkowych materiałów i formatowania, może zniechęcić czytelnika do dalszego czytania.

Jakie są narzędzia marketingowe?

Wśród narzędzi marketingowych najważniejszą rolę pełni strona www, która jest filarem dla istnienia w przestrzeni Internetu. Własna witryna internetowa jest formą wizytówki, która pozwala odnaleźć daną markę. W przyszłości własna strona www pozwoli bezproblemowo prowadzić działania marketingowe i generować większą sprzedaż.

Warto tutaj wspomnieć, iż strona internetowa to najczęściej również sklep online, który prowadzi sprzedaż przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Innym narzędziem marketingowym są znane portale społecznościowe oraz komunikatory, które pomagają w promowaniu swojego biznesu.

Wśród najbardziej popularnych portali i komunikatorów społecznościowych, należy wymienić Twitter, Facebook, Pinterest, Whatsapp, Messenger, LinkedIn i Instagram. Narzędzia marketingowe obejmuje również reklamę w tradycyjnej formie. Przykładem tradycyjnej reklamy może być reklama prasowa lub ulotki. 

Jakie studia do pracy w marketingu?

Specjalista do spraw marketingu to popularny zawód, który zyskał na znaczeniu w ostatnich latach. Większość firm decyduje się na współpracę z agencjami reklamowymi, które chętnie zatrudniają w swoje szeregi profesjonalnych specjalistów od spraw marketingu internetowego. Edukacja w tym kierunku najczęściej odbywa się poprzez ukończenie stosownych studiów.

Należy jednak pamiętać, że studia potrzebne do pracy w marketingu najczęściej znajdziemy jedynie na terenie większych miast.

Odpowiednim kierunkiem do pracy w agencji reklamowej mogą być studia związane z public relations, marketingiem lub reklamą. Przydatna w tej branży może okazać się ekonomia, która jest powiązana z prowadzeniem biznesu. Wybrane kierunki znajdziemy w niepublicznych uczelniach.

Osoby chcące pracować mogą rozpocząć edukację na prywatnej uczelni, gdzie studia są płatne i odbywają się w trybie niestacjonarnym. Warto tutaj wspomnieć, iż wiedza z marketingu niejednokrotnie jest dostępna za darmo w przestrzeni Internetu. W sieci znajdziemy liczne darmowe szkolenia w tym kierunku lub materiały wideo w popularnym serwisie YouTube.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Jak określić cele marketingowe?

Każde przedsiębiorstwo pragnie zaistnieć w sieci musi zadbać o należytą strategię. Plan działania musi określać dokładne cele, które dana firma chce osiągnąć w określonym czasie.

W zaplanowaniu odpowiedniej strategii marketingowej może pomóc profesjonalna agencja interaktywna, która zatrudnia do tego wykwalifikowanych specjalistów. Na początku drogi warto wykonać fachowy audyt, który dokładnie oceni słabe i silne strony danego przedsiębiorstwa.

Pomoże to dobrać odpowiednią strategię i zaplanować długoterminowe działania. Każda firma musi mieć wyznaczone cele biznesowe i marketingowe, które będą jej wyznacznikiem. Kolejną kwestią jest zaplanowanie odpowiedniego budżetu, który przedsiębiorstwo przeznaczy na kampanię marketingową.

marketing internetowy online cyfrowy digital

Niektóre firmy będą musiał ostrożnie dobierać formy reklamowania się, gdyż będzie ich ograniczał budżet. Content marketing to forma reklamy, która przynosi długotrwały efekt i buduje wizerunek firmy na lata. Cele marketingowe są inne dla każdej firmy, ale w większości przypadków ostatecznie chodzi o wygenerowanie możliwie największych zysków z inwestycji. Dobrze wykonany content marketing może pomóc w osiągnięciu tego celu i przyczyni się do utrwalenia u ludzi wizerunku zaufania do danej marki.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing