Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Co to jest marketing szeptany? (rodzaje, przykłady, definicja)

marketing internetowy online cyfrowy digital

Jak działa marketing szeptany?

Marketing szeptany (buzz marketing, whisper marketing, word of mouth marketing) definicja: Marketing szeptany to jeden z rodzajów marketingu, który jest wykorzystywany do informowania potencjalnego klienta o zaletach danego produktu lub usługi. Sposób przekazywania informacji jest prowadzony tak, aby odbiorca był przekonany o naturalności danego komunikatu.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Wykorzystuje się w tym celu różne techniki, które przekazują ukryte korzyści w komunikacie z podjęcia konkretnej decyzji zakupowej. Marketing szeptany określa się także mianem buzz marketingu.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Należy pamiętać, aby nie mylić marketingu szeptanego ze sztucznie prowadzoną kampanią, gdzie tworzy się masowo pozytywne opinie przypominające spam. Niestety takie działania często można spotkać w Internecie, na różnego rodzaju forach internetowych i stronach www.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Warto tutaj wspomnieć, iż buzz marketing odnosi się również do kampanii prowadzonych w sieci. Zadaniem buzz marketingu jest wówczas naturalne wywoływanie dyskusji, aby wyróżnić zalety danego produktu lub usługi. Działania prowadzone w sposób naturalny i zrównoważony, mogą przynieść liczne korzyści dla firmy.

social media społecznościowe

Marketing szeptany prowadzony w Internecie ma za zadanie wywołać szum, który odbije się szerokim echem i sprowokuje ludzi do podjęcia konkretnej decyzji zakupowej. Najczęściej prowadzeniem takiej kampanii w sieci zajmują się profesjonalne agencje interaktywne. Ciekawostką jest, iż kampanie wywołujące szum w Internecie często były prowadzone przed pojawieniem się danego filmu, produktu lub piosenki. Nierzadko w tym celu były wykorzystywane media społecznościowe i popularne fora internetowe.

Czym jest marketing wirusowy?

marketing mix online

Marketing wirusowy jest rodzajem reklamy, którą wykorzystuje się do nachalnego promowania konkretnych treści w Internecie. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu działające już w przestrzeni popularne serwisy społecznościowe lub fora internetowe. Użytkownicy Internetu otrzymują wówczas nieustannie treści, które promują konkretne wydarzenie, produkt lub usługę.

co to jest google

Powoduje to wówczas u ludzi wzrost świadomości, który pojawia się poniekąd nieświadomie. Ludzie zaczynają kojarzyć daną markę i powiązany z nią produkt lub usługę. Niekiedy celem takiego marketingu wirusowego jest spowodowanie dyskusji jakimś kontrowersyjnym komentarzem. Dyskusja może wciągnąć kolejnych użytkowników, którzy będą się dzielić opinią na dany temat. Forma reklamy może być prowadzona z pomocą materiałów wideo, ukrytych banerów w najróżniejszych miejscach na stronie lub specjalnego oprogramowania, który automatycznie wysyła wiadomości.

reklama i kampania Google Ads

Nierzadko są to wiadomości tekstowe, które internauci otrzymują na swój telefon komórkowy lub adres skrzynki internetowej. Nieustanne pojawianie się danej informacji może przynieść oczekiwany efekt i zwiększyć sprzedaż. Niestety jest to praktyka, która nierzadko przypomina masowy spam. Marketing wirusowy jest negatywnie odbierany przez użytkowników Internetu i może wpłynąć na postrzeganie danej marki.

lead generation generowanie leadów

Zdecydowanie jest to niewskazana forma reklamy dla firm, które chcą budować swój pozytywny wizerunek na rynku. Internauci źle odbierają ten format reklamy, który jest nienaturalny i wywołuje sztuczne zainteresowanie. W reklamach tego pokroju często wykorzystuje się manipulację, która jest skierowana do konkretnych grup społecznych.

Należy jednak pamiętać, iż sam marketing szeptany dobrze prowadzony może być korzystny dla biznesu i spowodować pozytywny odbiór. Działania marketingowe powinny być jednak prowadzone przez specjalistów, którzy planują całą strategię działania i będą naturalnie zachęcać ludzi do opowiadania o danym produkcie.

Obecnie nie ma jasno sprecyzowanych zasad w prawie, które jasno regulują sposób prowadzenia marketingu szeptanego w Internecie. Firmy zdają sobie jednak sprawę, że jedynie naturalne działania mogą sprawić, że przełoży się to na długoterminową strategię budowania pozytywnego wizerunku w sieci.

Jakie są rodzaje marketingu?

Istnieje wiele form marketingu internetowego, które można wykorzystać do promowania. Oprócz omawianego wcześniej buzz marketingu warto wymienić content marketing. Jest to umiejętne budowanie wartości danej marki poprzez tworzenie dla użytkowników wartościowej treści.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Content marketing zyskał na znaczeniu po wprowadzeniu przez firmę Google szeregu zmian odnośnie sposobu dodawania treści na stronę. Właściciele stron muszą obecnie dostosować się do wymogów firmy Google, aby ich strony stały się widoczne w wyszukiwarce. Content marketing niesie ze sobą podwójną funkcję, gdyż z jednej strony wspomaga proces pozycjonowania i stanowi wartość dla internautów.

reklama w internecie

Content marketing najczęściej jest prowadzony według odgórnych standardów, które wpływają na pozycję strony www. Wśród najważniejszych zasad dotyczących pisania treści na witryny internetowe ma długość tekstu,  jego odpowiednie formatowanie i stylistyka. Treść dodawana na strony internetowe musi być wartościowa, poprawna pod względem ortograficznym i dogłębnie wyczerpywać dany temat.

marketing internetowy online cyfrowy digital

Content marketing to jedna z możliwości, która może skutecznie wspomóc proces promowania danej marki. Działania marketingowe muszą być należycie przemyślane, aby ich odbiór przez ludzi był pozytywny. Firmy mające odpowiedni kapitał najczęściej zatrudniają specjalistów lub nawiązują współpracę z profesjonalną agencją interaktywną.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Prowadzeniem działań związanych z content marketingiem i pisaniem treści, zajmują się copywriterzy. Profesjonalny copywriter dobiera odpowiednie słowa kluczowe do tekstu, tworzy treść i należycie ją formatuje.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing