Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Marketing sieciowy – wady i zalety zarabiania na MLM [przykłady, definicja]

marketing internetowy online cyfrowy digital

Czym jest marketing sieciowy?

Marketing sieciowy to określenie sprzedaży, która prowadzona jest poprzez daną firmę wykorzystującą do tego niezatrudnione osoby.

Obecnie jest to chętnie wykorzystywany model sprzedaży najróżniejszych produktów, gdzie przedsiębiorstwa mogą w znaczący sposób ograniczyć koszty związane z zatrudnieniem pracowników.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Marketing sieciowy nazywany jest również marketingiem wielopoziomowym. W Polsce popularne jest określenie MLM, które pochodzi od angielskich słów multi-level marketing.

Marketing wielopoziomowy pozwala firmie tworzyć pewną strukturę, gdzie jedne osoby zaczynają współpracować z innymi. Zarobki uczestników danego programu są zależne od ich wyników w sprzedaży.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Każde przedsiębiorstwo posiada indywidualny plan marketingowy, gdzie określa cele związane ze sprzedażą. Jeśli dany uczestnik wykaże się zaangażowaniem, to prawdopodobnie odbije się to na jego zarobkach.

Uczestnicy programu zarabiają najczęściej na prowizji, która jest naliczana od każdego sprzedanego produktu. Warto tutaj wspomnieć, iż marketing sieciowy pozwala współpracującym osobom z danym przedsiębiorstwem szukać kolejnych.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Dany uczestnik programu może otrzymywać część wynagrodzenia od kolejnych osób, które za jego pośrednictwem dołączą pod skrzydła danej firmy. Im więcej dany uczestnik poleci osób do swojego programu, tym więcej otrzyma prowizji od ich zarobków. Sprzedawcy mogą budować własne struktury, które stopniowo zwiększają ich zarobki i zachęcają kolejnych do współpracy.

Często współpraca na zasadach marketingu sieciowego jest atrakcyjna dla osób młodych, które dopiero startują ze swoją karierą i są skuszone wysokimi zarobkami obiecanymi im na starcie. W Polsce marketing sieciowy jest popularną formą współpracy pomiędzy firmami i zainteresowanymi osobami.

Statystyki pokazują, że każdego roku zyski generowane przez sprzedawców w ramach MLM są coraz wyższe. Liczba osób podejmujących współpracę w ramach popularnych programów MLM są liczone w setkach tysięcy.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Ciekawostką jest, iż najczęściej na współpracę na zasadach MLM decydują się kobiety. Statystyki pokazują, że kobiety stanowią ponad osiemdziesiąt procent sprzedawców, którzy zarabiają w ten sposób.

Najczęściej są to popularne przedsiębiorstwa kosmetyczne, które zajmują się produkcją i sprzedażą kosmetyków. W Polsce powszechnie znanym przedsiębiorstwem jest Oriflame Holding AG, gdzie właściciele wykorzystują do zwiększenia sprzedaży marketing sieciowy.

Decydujące się na współpracę osoby z firmą otrzymują prowizję ze sprzedaż kosmetyków. Warto tutaj wspomnieć, iż większość uczestników takich programów bazujących na marketingu wielopoziomowym posiada inną formę zatrudnienia.

brand branding marka osobista

Zarabianie poprzez MLM jest jedynie dodatkowym zajęciem, które pozwala zwiększyć miesięczne dochody danej osoby. Nierzadko osoby uczestniczące w takich programach sprzedają dany produkt w wolnej chwili, gdzie ich odbiorcom jest rodzina lub bliscy znajomi.

Obecnie struktura rynku ulega zmianie, ale kosmetyki są najczęściej sprzedawanymi produktami w ramach marketingu wielopoziomowego. Oprócz kosmetyków w ramach marketingu sieciowego często sprzedawane są suplementy diety, sprzęt RTV i AGD, usługi telekomunikacyjne, odzież, najróżniejsze gadżety i biżuteria.

Czy MLM to piramida finansowa?

Marketing sieciowy posiada swoich krytyków, którzy widzą w nim skomplikowaną piramidę finansową. Z założenia marketing wielopoziomowy został stworzony, aby działać w sposób legalny i pozwalać ludziom zarabiać dodatkowe pieniądze.

marketing mix online

Większość firm może wykorzystywać marketing wielopoziomowy do zwiększenia sprzedaży ich produktów i lepsze rozpoznawalności swojej marki. Niestety na rynku zdarzają się przedsiębiorstwa, które wykorzystują marketing wielopoziomowy do nie do końca uczciwych działań.

W przypadku marketingu wielopoziomowego każdy współpracujący uczestnik musi wykazać się inicjatywą i sprzedać dany produkt. W większości przypadków nowe osoby dołączające do współpracy z daną firmą nie ponoszą żadnych kosztów z tym związanych.

Szukają kolejnych uczestników możemy najczęściej otrzymać stosowną prowizję od ich sprzedaży. Warto tutaj wspomnieć, iż nierzadko firmy używające marketing sieciowy prowadzą jedynie sezonową rekrutację do współpracy, gdzie następnie przestają szukać kolejnych osób.

social media społecznościowe

Jest to sytuacja zupełnie odwrotna niż w przypadku budowania piramidy finansowej, gdzie najczęściej jej twórcy nieustannie poszukują nowych uczestników, którzy najczęściej stają się dawcami kapitału.

W odróżnieniu od marketingu wielopoziomowego w przypadku budowania piramidy finansowej często od uczestników jest wymagany wkład własny. Tworzenie na rynku piramidy finansowej jest surowo karane, i wiąże się z otrzymaniem wysokiej grzywny lub karą pozbawienia wolności dla organizatora w zależności od powagi popełnionego czynu.

Marketing wielopoziomowy to legalny sposób prowadzenia swojego biznesu, ale niekoniecznie korzyść dla współpracujących osób. Statystyki pokazują, że przeważająca większość uczestników takich programów MLM nie zarabia żadnych pieniędzy, a nawet traci swoje własne.

Obecnie nieustannie pojawiają się kontrowersje wokół firm, które stosują taką formę sprzedaży. Przykładem jest firma Amway, która jest jedną z pierwszych stosujących marketing wielopoziomowy. Amerykańskie przedsiębiorstwo zostało założone w 1959 roku z inicjatywy Jaya Van Andela i Richa DeVosa.

Firma od początku prowadziła sprzedaż środków czystości za pośrednictwem marketingu wielopoziomowego. Niestety w 1979 roku doszło do sytuacji, gdy udowodniono firmie prowadzenie swojej sprzedaży w sposób niezgodny z prawem. 

reklama w internecie

Firma Amway przyznała się do regulowania cen i wywieranie nacisku na swoich dystrybutorów, aby osiągali niemożliwe do zrealizowania przychody. Przedsiębiorstwo odrzuciło zarzut o stworzenie piramidy finansowej, ale Federalna Komisja Handlu zarzuciła spółce Amway działalność niezgodną z ówczesnym prawem. Działająca w Stanach Zjednoczonych Federalna Komisja Handlu jest niezależną instytucją, która zajmuje się przestrzeganiem cywilnego prawa antymonopolowego i ochroną konsumentów.

co to jest google

Agencja z angielskiego nazywa się Federal Trade Commission (FTC) i posiada istotny wpływ na kontrolowanie firm stosujących marketing sieciowy. Amerykańska Federalna Komisja Handlu sceptycznie podchodzi do przedsiębiorstw stosujących marketing wielopoziomowy. Agencja zauważa, iż firmy nierzadko nastawione są bardziej na rekrutowanie kolejnych osób, niż samą sprzedaż.

Nielegalnym działaniem, które zdarza się w przypadku firm stosujących MLM jest pobieranie prowizji od zrekrutowanych uczestników. Działanie w ten sposób jest traktowane jako próba stworzenia piramidy finansowej.

Obecnie działające przepisy dokładnie regulują kwestie związaną z marketingiem wielopoziomowym. Istotne przepisy zostały wprowadzone przez Federalną Komisję Handlu w 2006 roku. Wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące biznes w formie marketingu wielopoziomowego muszą dostarczyć do stosownych instytucji kompletną dokumentację związaną ze swoją działalnością.

reklama i kampania Google Ads

Przedstawienie kompletnej dokumentacji daje możliwość określenia, czy dana firma prowadzi swój model biznesowy w sposób zgodny z prawem. Niektóre zmiany ograniczające działalność firm stosujących MLM zostały w późniejszych latach poluzowane.

Czym jest sprzedaż bezpośrednia?

Sprzedaż bezpośrednia to termin, który jest bezpośrednio związany z marketingiem wielopoziomowym. Określenie to jest znane z angielskiego jako direct sale i jest formą prowadzenia sprzedaży detalicznej. Direct sale polega na znalezieniu odbiorcy danego produktu bezpośrednio.

Najczęściej sprzedawca współpracujący z daną firmą znajduje odbiorcę dla swojego produktu w miejscu jego pracy, zamieszkania lub podczas wyjazdu na urlop. Jest to metoda charakterystyczna dla marketingu sieciowego, która sięga już dawnych czasów.

pozycjonowanie strony internetowej

Dawniej ta forma sprzedaży była wykorzystywana przez domokrążców, którzy chodzili od jednego mieszkania do drugiego, a następnie oferowali ich domownikom sprzedać wybranych towarów. Sprzedaż bezpośrednia najczęściej wiąże się z zachwalaniem danego produktu, aby dodatkowo zmotywować potencjalnego klienta do dokonania zakupu.

Obecnie osoby chcące działać w marketingu sieciowym muszą wykazywać odpowiednie umiejętności sprzedażowe. Jest to potrzebne, gdyż najczęściej podaż na danego produktu znacząco przewyższa jego popyt. Sprzedawcy najczęściej mają na sprzedaż kosmetyki, suplementy diety lub odzież, która jest szeroko dostępna w Internecie i punktach stacjonarnych.

Sprzedawcy nierzadko zachwalają swoje produktu i stosują najróżniejsze techniki sprzedażowe wykorzystujące perswazję, manipulację lub argumentację handlową. Zazwyczaj zachwalany produkt daleko odbiega od przedstawianej rzeczywistości lub jest dostępny w innym miejscu poniżej oferowanej ceny.

lead generation generowanie leadów

Warto tutaj wspomnieć, iż niektóre kraje postanowiły wprowadzić liczne ograniczenia na prowadzenie sprzedaży bezpośredniej.

Celem wprowadzonych ograniczeń jest ochrona nieświadomych konsumentów przed próbą oszukania ich. Do krajów, które wprowadziły regulacje związane ze sprzedażą bezpośrednią należy Polska.

Zgodnie z obowiązującym na terenie kraju prawem, każdy klient ma możliwość zwrócenia swojemu sprzedawcy danego produktu do czternastu dni od zakupu. Klient zgodnie z przepisami prawa nie musi podawać przyczyny swojego zwrotu. Istnieją jednak pewne warunki, które klient musi spełnić, aby zwrócić dany towar do sprzedawcy. Inny przepis dokładnie reguluje możliwość sprzedaży produktów od danego dostawcy przez osoby, które nie są jego pracownikami.

Obecnie sprzedaż MLM wiąże się z pewnymi zagrożeniami, które działają na niekorzyść konsumentów.

Czym jest MLM i czy to dobry pomysł na dodatkowy zarobek?

Marketing sieciowy najczęściej jest traktowany jako dodatkowy zarobek do comiesięcznej wypłaty. Osoby zatrudnione na etacie mogą poprzez współpracę z daną marką zwiększyć swój dochód. Współpraca najczęściej odbywa się na luźnych zasadach, gdzie dana osoba zobowiązuje się do sprzedaży produktów danej firmy w zamian za określoną prowizję.

Ilość zarobionych pieniędzy jest zależna od skuteczności danej osoby i jej umiejętności sprzedażowych. W rzeczywistości osoby angażujące się w MLM najczęściej polecają produkty danej firmy swoim przyjaciołom, rodzinie, współpracownikom lub dalszym znajomym.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Zdecydowanie rzadziej sprzedaż odbywa się innymi kanałami. Polecając produkty w ten sposób zazwyczaj można zarobić skromne pieniądze, które zasilą domowy budżet.

Najczęściej sprzedawane w ten sposób są kosmetyki, które kobiety same używają lub polecają zaznajomionym osobom. Warto tutaj zaznaczyć, iż niektóre osoby znacząco zwiększają sprzedaż poprzez polecanie do programu innych uczestników.

W ten sposób oprócz samodzielnie wygenerowanej sprzedaży dochodzi prowizja od innych osób, które również decydują się na współpracę. Zazwyczaj jest to skromny procent, który w przypadku większej ilości osób może przemienić się w atrakcyjną kwotę.

Dodatkową pracę jako sprzedawca można zacząć w prosty sposób. Najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z przedsiębiorstwem, które sprzedaje chętnie używane przez nas produkty.

W ten sposób na starcie będziemy mogli wygenerować sprzedaż na produktach, które chętnie sami używamy. W ten sposób zaczyna większość kobiet, które lubią kosmetyki danej marki i chcą kupić je w lepszej cenie. Używając wybranego produktu łatwiej będzie nam go później polecić. Kolejnym krokiem będzie szukanie osób, które będą zainteresowane kupieniem wybranych produktów.

Najlepiej zacząć od wspomnianych wcześniej bliskich znajomych i rodziny. Nierzadko wśród bliskich nam osób znajdziemy takie, które będą chciały na spokojnie zaznajomić się z danym produktem, przejrzeć katalog i dokonać rozsądnego wyboru. Podczas budowania listy zaufanych klientów niezwykle ważną rolę odgrywają umiejętności interpersonalne. Sprzedawca powinien potrafić przedstawić wybrany produkt i budzić zaufanie potencjalnego klienta. Nieoceniony może okazać się bezpośredni kontakt z daną osobą lub rozmowa wideo prowadzona za pośrednictwem Internetu. 

Jaki MLM wybrać?

W Polsce najbardziej popularne przedsiębiorstwa wykorzystujące marketing wielopoziomowy to DuoLife, Oriflame i Farmasi. DuoLife S.A. to obecnie jedna z największych firm, która prowadzi sprzedaż suplementów diety przy wykorzystaniu marketingu wielopoziomowego. Przedsiębiorstwo zostało założone na terenie Polski w 2012 roku.

Aktualnie firma DuoLife znacząco rozwinęła swoją działalność i prowadzi sprzedaż także poza granicami kraju. Polska firma działa w ponad kilkudziesięciu krajach, gdzie jej suplementy diety są chętnie kupowane.

Osiągnięcie swojego sukcesu firma zawdzięcza skutecznemu marketingowi sieciowemu, gdzie prywatne osoby sprzedawały jej produkty. Wśród oferowanych suplementów znajdują się najróżniejsze witaminy i mikroelementy. Firma oferuje suplementy wspierające pracę organizmu i poprawiają ogólną kondycję.

Osoby zainteresowane współpracą z DuoLife mogą to zrobić poprzez dołączenie do specjalnego klubu. W Internecie można spotkać opinie, gdzie niektóre osoby chwalą się zarobkami rzędu kilkunastu tysięcy złotych w ramach MLM.

Osiągniecie takich zarobków poprzez MLM jest niebywale trudne i wymaga ogromne nakładu pracy. Kolejną popularną firmą stosującą marketing sieciowy jest Oriflame. Przedsiębiorstwo zostało założone w Szwecji w 1967 roku. Założycielami byli dwaj bracia – Jonas i Robert af Jochnick. Obecnie siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Szwajcarii.

Działalność firmy znacząco rozwinęła się na przestrzeni lat, ale w większości skupia się wokół produkcji i sprzedaży kosmetyków. Dystrybucja najczęściej odbywa się poprzez marketing sieciowy.

Osoby współpracujące z firmą Oriflame wykorzystują najczęściej omawianą wcześniej sprzedaż bezpośrednią. Podstawową formą prowadzenia działalności przez firmę jest system oparty o marketing wielopoziomowy, gdzie liczni sprzedawcy współpracujący z marką odgrywają główną rolę.

Oriflame nie posiada punktów stacjonarnych i struktur pozwalających na dostawy ich produktów do sklepów wielkopowierzchniowych. Sprzedażą zajmują się liczni konsultanci, którzy mogą dołączyć do autoryzowanego systemu MLM.

Zainteresowane osoby muszą złożyć podanie o członkostwo do specjalnego Klubu Oriflame. Stając się uczestnikami klubu można zacząć prowadzić sprzedaż na własną rękę, gdzie uczestnicy będą otrzymywali wynagrodzenia na zasadzie prowizji.

Każdy konsultant uczestniczący w MLM od Oriflame ma dostęp do comiesięcznych katalogów, które mogą pomóc mu w sprzedaży. Inną formą zarabiania poprzez Oriflame jest budowanie struktury, gdzie poszczególni konsultanci rekrutują kolejnych. Wówczas taki konsultant otrzymuje określoną prowizję od sprzedaży poleconej osoby.

Firma przyznaje swoim najlepszym rekruterom kolejne tytuły za efektywność, które mogą wpłynąć na wysokość wynagrodzenia. Obecnie Oriflame działa w kilkudziesięciu krajach, gdzie swoje fabryki posiada w Chinach, Polsce i Rosji. W Polsce jest to jedna z najchętniej wybieranych marek do współpracy w ramach marketingu sieciowego.

Spółka działa w Polsce od 1991 roku, gdzie swoją pierwszą fabrykę postawiła w stolicy kraju. Sprzedawcy działający wspólnie z Oriflime mogą korzystać z ogromne asortymentu produktów. Do wyboru mają dezodoranty, wody toaletowe, suplementy diety, biżuterię, torebki lub produktu przeznaczone do robienia makijażu. W Polsce oprócz omawianych wcześniej firm popularną marką jest także Farmasi.

Firma Farmasi została założona przez Dr. Cevdet Tuna urodzonego w Turcji. Obecnie przedsiębiorstwo zajmuje się sprzedażą kosmetyków, gdzie wiele z produktów jest ekologiczna. Farmasi wykorzystuje do sprzedaży MLM i posiada własny program oferujący współpracę na zasadzie prowizji od sprzedaży.

Wśród popularnych firm MLM działających w Polsce należy wymienić również Sativa Life, Prouvé, Souvre, FM World i Monat.

Jak budować MLM przez internet?

Internet daje obecnie olbrzymie możliwości osobom zainteresowanym marketingiem sieciowym. Budowanie struktur poprzez MLM przy wykorzystaniu Internetu wymaga przemyślanego planu i odpowiedniego zaangażowania. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie formy przekazu informacji.

Nieocenione podczas sprzedaży mogą się okazać popularne media społecznościowe, które posiadają niekiedy miliardy użytkowników na całym świecie. Do sprzedaży można wykorzystać swoje profile społecznościowe w serwisie Facebook, Twitter, Snapchat, Instagram lub Pinterest.

Większość początkujących sprzedawców posiada już konta na przynajmniej kilku portalach społecznościowych, gdzie ma dostęp do licznych znajomych. Nasi znajomi z pewnością się nie obrażą, gdy przedstawimy im swoją ofertę z interesującymi produktami.

Warto tutaj wspomnieć, iż popularne osoby mające duże zasięgi na swoich social mediach często współpracują z najróżniejszymi firmami w ramach MLM. Ciekawym pomysłem na sprzedaż przez Internet może być założenia własnego bloga.

Posiadając bloga można na bieżąco dodawać w nim interesujące artykuły, gdzie będziemy omawiali wybrane produkty i demonstrowali ich użycie. Blogerzy często budują zżytą społeczność wokół swojego bloga personalnego, gdzie fani śledzą dodawane posty i chętnie nawiązują konwersację poprzez sekcję komentarzy.

Zbudowanie społeczności wokół swojej osoby jest najtrudniejszym wyzwaniem, gdyż wymaga przełamania swoich barier i komunikatywności. Nierzadko promując swoją osobę w Internecie będziemy narażeni na krytykę. Prowadząc bloga lub profil społecznościowy na popularnym portalu należy pamiętać, aby zawsze dawać swoim obserwującym interesujący content. Ciekawy content zachęci obserwujących do śledzenia naszych poczynań, polecania udostępnianych postów i kupowania oferowanych produktów.

Praca w marketingu sieciowym jest trudna, ale daje każdemu uczestnikowi podobne szanse na starcie. Zarobki w MLM są nieograniczone i zależne od wysiłku, który poświęcimy na ciężką pracę. Budowanie swoich zasięgów wymaga zaangażowania, czasu i cierpliwości. Tworząc strukturę opierającą się o MLM będziemy mogli z czasem zarabiać poważne pieniądze, gdzie dochód będziemy czerpać także od innych uczestników systemu.

Warto jednak zachować rozwagę w swoich działaniach i traktować MLM jako dodatkową opcję. Jest to idealna opcja dla osób, które będą chciały połączyć pracę na etacie z dodatkowym zajęciem, które wygeneruje dochód pasywny. W przyszłości uczestnictwo w systemie MLM może przerodzić się w stały dochód.

Dla wielu osób marketing wielopoziomowy może być początkiem do zarejestrowania własnej działalności gospodarczej. Marketing sieciowy uczy ludzi prowadzenia biznesu, komunikacji i generowania zysków ze skutecznej sprzedaży. Biznes w ramach MLM można prowadzić praktycznie na całym świecie, gdzie nie ma ograniczeń prawnych. Obecnie MLM jest legalne w większości krajów na całym świecie.

Jak szukać ludzi do MLM?

Znalezienie ludzi do MLM wymaga odpowiednich umiejętności interpersonalnych. Uczestnicy systemu MLM chcąc zachęcić inne osoby powinni charakteryzować się naturalną pewnością siebie. W ten sposób można łatwiej wzbudzić zaufanie i przekonać drugą stronę do swoich argumentów.

Poszukiwania osób do MLM najlepiej rozpocząć do swojej rodziny i osób mieszkających w pobliżu. Idealną grupą docelową mogą być nasi koledzy, sąsiedzi lub osoby z pracy. Ilość takich osób jest niestety ograniczona i dalej będzie konieczne rozszerzenie pola swoich poszukiwań. Na dalszym etapie przydadzą nam się odpowiednie umiejętności w komunikacji z innymi ludźmi. Każdego dnia możemy spotykać ludzi, którzy będą potencjalnie zainteresowani uczestnictwem w promowanym przez nas MLM.

marketing sieciowy

Rozmowę o MLM możemy zacząć z inną osobą podczas wizyty u fryzjera, salonie kosmetycznym lub na siłowni. Pozyskanie nowych kontaktów i budowanie struktury to długotrwały proces, który wymaga ogromnej cierpliwości.

Celem jest rozbudowana sieć kontaktów, gdzie liczne osoby pracują na wspólny sukces. W czasie swojej przygody należy nieustannie uczyć się i dążyć do wyznaczonego celu. Marketing sieciowy to ciężki kawałek chleba, gdzie sukces osiągną jedynie nieliczne osoby. Przebijając się jednak możemy osiągnąć dochód znacznie przekraczający średnią krajową.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing