Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Marketing SEO w wyszukiwarkach internetowych -SEM najlepsze sposoby

seo search engine optimization

Czym jest marketing SEO?

Marketing internetowy obejmuje działania z zakresu optymalizacji, pozycjonowania i generowania ruchu na stronę www. Z angielskiego działania promujące daną stronę w Internecie określa się od skrótu SEM.

Skrót ten oznacza Search Engine Marketing, czyli w tłumaczeniu marketing w wyszukiwarkach internetowych. Potocznie mówi się SEO marketing.

Działania reklamujące daną stronę w Internecie mają na celu poprawienie jej widoczności. Najczęściej lepszą widoczność w sieci uzyskuje się poprzez pozycjonowanie.

pozycjonowanie strony internetowej

Zajęcie wysokich pozycji w wyszukiwarce internetowej generuje większy ruch na stronę, który przekłada się na zyski. Działania promujące witrynę internetową obejmują też zdobywanie linków, które wpływają na pozycję i przekierowują użytkowników. Jest to podstawa działań jakie daje marketing SEO.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Zdobycie wysokich pozycji w wyszukiwarce może odbywać się naturalnie lub poprzez kampanie reklamowe. Obecnie do promocji w Internecie często wykorzystuje się system reklamy kontekstowej, który należy do firmy Google.

System ten nazywa się Google Ads, gdzie właściciele strony mogą reklamować się w wyszukiwarce, na innych stronach lub w serwisie Youtube. Rozliczanie w systemie Google Ads odbywa się najczęściej poprzez unikalne kliknięcia w wykupioną reklamę.

Z angielskiego ten sposób rozliczania za wyświetlaną reklamę określa się skrótem PPC, czyli Pay Per Click. Reklamodawca określa wówczas dokładną stawkę, którą chce płacić za kliknięcie w jego reklamę. Im większą ustawi stawkę za pojedyncze kliknięcie w reklamę, tym będzie ona lepiej widoczna i częściej trawią na nią użytkownicy.

System reklamy od firmy Google oferuje reklamodawcom również inne sposoby na rozliczenie.

lead generation generowanie leadów

Właściciele strony internetowych mają jednak świadomość, że marketing w sieci nie ogranicza się jedynie do wykupienia płatnej reklamy. Promocja biznesu i powiązanej z nim strony internetowej wymaga większej uwagi. Kampania reklamowa jest idealnym rozwiązaniem na początku drogi, gdy dana strona dopiero pojawi się w Internecie.

Google Ads pozwala wówczas wyprzedzić w widoczności strony, które działają już w sieci od lat. Reklamodawcy mogą wtedy wyświetlić link sponsorowany do strony na górze wyszukiwarki Google. Użytkownicy bardzo często klikają wówczas w pierwszy odnośnik, który pokaże im się po wpisaniu konkretnej frazy kluczowej.

Co to jest SEO w marketingu?

Marketing SEO to długofalowy proces, gdzie podejmuje się działania mające na celu wypozycjonować daną stronę w sieci. Osiągnięcie znaczącego wzrostu na konkretne frazy kluczowe jest jednak skomplikowane i wymaga olbrzymiego zaangażowania.

Współcześnie wyszukiwarka wprowadziła skomplikowane algorytmy, które niezwykle surowo oceniają właścicieli stron i wymagają od nich, aby dostosowali się do panujących zasad SEO.

Jeśli strona będzie miała błędy lub jej treść będzie niezgodna z zasadami, to wówczas prawdopodobnie odbije się to na pozycji w wyszukiwarce Google. W najgorszym wypadku strona całkowicie będzie ignorowana podczas wyszukiwań. Pozycjonowanie i optymalizacja strony jest jednak niezbędna, gdy chcemy wypromować swój biznes w sieci.

Dostosowując stronę do wymogów Google z czasem zobaczymy efekty, a pozycje zaczną stopniowo rosnąć w wyszukiwarce. Zajmując wysokie pozycje znacząco zwiększy się ruch na stronie, a nasza marka zaczyna być rozpoznawalna.

Przekłada się to na zyski, które u niektórych firm są znacznie większe w Internecie, niż w ich stacjonarnym punkcie. Większość firm obecnie na świecie całkowicie zmienia model biznesowy i prowadzi swój biznes jedynie w sieci. Ten trend staje się coraz bardziej popularny, a ludzie dokonując zakupów znacznie częściej wybierają do tego portale aukcyjne i sklepy internetowe.

Marketing internetowy i SEO to pojęcia, które musi znać każdy sklep internetowy. Odpowiednia strategia marketingowa w sieci pozwala wypromować dany e-sklep i zwiększyć sprzedaż. Każdy sklep internetowy powinien zacząć od kompleksowej optymalizacji strony, gdzie naprawi wszelkie błędy w kodzie i zaplanuje konkretne działania marketingowe. Google niestety nie dało użytkownikom Internetu klarownych wymagań, które należy spełnić chcąc dobrze wypozycjonować swój e-sklep.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Agencje SEO mają jednak określone działania, które przynoszą oczekiwane efekty w pozycjonowaniu stron. Większe sklepy internetowe bardzo często decydują się na współpracę z takimi profesjonalnymi agencjami SEO, które pomagają im w optymalizacji, pozycjonowaniu i marketingu internetowym. Współpraca pomiędzy stronami najczęściej odbywa się poprzez podpisanie umowy, która dokładnie określa warunki i oczekiwania pomiędzy podmiotami.

Jak zacząć pozycjonowanie?

Marketing SEO najczęściej związany jest z pozycjonowaniem strony, która chce wybić się w wyszukiwarce. Proces pozycjonowania każdej witryny internetowej należy zacząć od jej optymalizacji i przeprowadzenia dokładnego audytu. Jedynie w ten sposób można należycie przygotować stronę do tego, aby zacząć ją pozycjonować.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Strona stanie się w ten sposób dostosowana do panujących wymogów, które stawiane są przez wyszukiwarkę Google. Największa wyszukiwarka na świecie bezwzględnie dyktuje warunki w tej materii. Obecnie to Google generuje największy ruch i pozostawia w tyle konkurencję. Drugą największa wyszukiwarką na świecie jest obecnie Bing, jednak jedynie kilka procent użytkowników korzysta z niej w Internecie.

Odpowiednia optymalizacja strony sprawi, że na starcie będzie ona się lepiej prezentować. Docenią ten fakt również użytkownicy, którzy będą trafiali na taką witrynę. Przejrzysty design, responsywna budowa strony i odpowiednio umieszczone odnośniki sprawią, że użytkownik będzie mógł wygodniej korzystać ze strony. Podczas budowy sklepu internetowego, bloga lub dowolnej strony www należy dopilnować, aby była ona elastyczna.

Dopasowanie jej do urządzeń mobilnych jest niezwykle ważne, gdyż w obecnych czasach ludzie nie korzystają już jedynie z komputerów przeglądając Internet. Jeśli już przygotujemy stronę, to będziemy musieli rozpocząć działania marketingowe, które wygenerują ruch. Najlepiej połączyć jednocześnie reklamę w Google Ads, kampanie na portalach społecznościowych i pozycjonowanie.

Reklama Google Ads i reklama w social mediach wygeneruje pierwszy ruch, który jest niezwykle ważny. Ludzie będą samodzielnie podzielić się opinią na temat danej strony i linkować ich ulubione posty. Warto tutaj wspomnieć, iż linki pozyskane na portalach społecznościowych również mają znaczenie dla pozycjonowania. Ich wartość jest mniejsza, ale z pewnością nie zaszkodzi.

google analytics

Z tego powodu należy pamiętać o prowadzeniu działań na takich portalach społecznościowych, jak Twitter, Facebook, Pinterest, LinkedIn lub Instagram. Większość z tych mediów społecznościowych zrzeszają miliony ludzi, którzy każdego dnia dzielą się interesującymi ich treściami. Facebook to portal, który działa w większości krajów na całym świecie i posiada własny system reklamy kontekstowej. Firmy często wykorzystują ten portal do tego, aby założyć na nim specjalny fanpage związany z ich marką.

sprzedaż biznes marketing

Pozycjonowanie to jednak bardziej skomplikowany proces, który będzie wymagał większej uwagi. Jeśli jednak nasz e-sklep lub strona internetowa wybije się już na konkretne pozycje, to regularnie zaczną odwiedzać nas nowi użytkownicy. Pozycje osiągnięte w wyszukiwarce charakteryzują się względną stabilnością, która pozwala stronie na utrzymanie stałej konwersji. Pozycjonowania najczęściej wiąże się z kilkoma działaniami jednocześnie, takimi jak pozyskiwania cennych linków, pisanie treści i dopasowanie kodu strony pod kątem SEO.

Dlaczego należy zadbać o marketing SEO?

Prowadzenie własnego biznesu w dzisiejszych czasach jest niezwykle ciężkim przedsięwzięciem. Przedsiębiorcy są zmuszeni do zadbania o wiele kwestii, które znacząco uprzykrzają im życie. Dawniej prowadzenie biznesu najczęściej wiązało się z wynajęciem punktu stacjonarnego, gdzie można było prowadzić sprzedaż lub świadczyć konkretne usługi. Rozwój Internetu znacząco zmienił ten konkretny model biznesowy. Przedsiębiorcy zrozumieli, że Internet otwiera im furtkę na świat i daje dostęp do nowej bazy klientów.

Nie mając wizytówki w Internecie w większości przypadków biznes jest skazany na poniesienie sromotnej porażki. Ludzie szukając konkretnego produktu lub usługi najczęściej korzystają wówczas z Internetu. Sprawdzają w ten sposób opinie, porównują ceny i podejmują ostateczną decyzję.

Wykorzystując przestrzeń w Internecie dla swojego biznesu można znacząco zwiększyć efektywność i dochody. Konkurencja w sieci jest jednak olbrzymia i często nowe biznesy nie mają łatwego startu. Stare domeny internetowe powiązane z dużymi e-sklepami oblegają najpopularniejsze frazy kluczowe. Marketing internetowy pozwala jednak często pokonać konkurencję.

Stopniowe działania przynoszą z czasem efekt, który przekłada się na zyski. Dobra znajomość SEO pozwala przyśpieszyć ten proces i przygotować stronę do podjęcia walki z konkurencją w przestrzeni Internetu.

Czym się różni SEM od SEO?

SEM i SEO to dwa pojęcia, które różnią się od siebie, ale jest pomiędzy nimi zachowane pewne pokrewieństwo. Oba zagadnienia dotyczą marketingu internetowego i prowadzonych w związku z nim działań w przestrzeni Internetu. SEO to jednak skrót od Search Engine Optimization, czyli działaniach obejmujących głównie optymalizację strony i jej naturalny proces pozycjonowania w wyszukiwarce.

SEM to pojęcie, które odnosi się do reklamowania treści używając do tego płatnych metod. Często treść jest udostępniana na stronach powiązanych tematycznie lub w mediach społecznościowych.

Działania te mają za zadania wygenerować na stronę jak największy ruch. SEO zdecydowanie stawia na pozycjonowanie i stopniowe zdobywanie wysokich pozycji na wybrane frazy kluczowe. Właściciele stron mocniej skupiają się wówczas na dodawania wartościowej treści i link buildingu.

Jak wygląda praca w marketingu internetowym?

Osoby chcące podjąć pracę związaną z marketingiem internetowym powinny śledzić działalność lokalnych firmy i agencji interaktywnych. W większych firmach często szukane są osoby, które będą zajmowały się reklamą i komunikacją w mediach społecznościowych. Agencje interaktywne również bardzo często szukają specjalistów od reklamy internetowej i copywriterów. Niekiedy warto osobiście się skontaktować z daną firmą, która może akurat szukać kogoś na stanowisko specjalisty do spraw marketingu internetowego.

Do naszych obowiązków będzie wówczas należało planowanie działań marketingowych, budowa wizerunku firmy i komunikacja z klientami. Dobrym pomysłem będzie także dołączenie do grupy społecznościowych na największych portalach. Na portalach typu Facebook lub LinkedIn są grupy, gdzie aktywnie poszukuje się ludzi do pracy w marketingu.

Warto wybrać taką grupę, gdzie będzie ona powiązana z konkretnym regionem na terenie kraju, który nas interesuje. Jeśli szukamy pracy zdalnej w marketingu internetowym, to wówczas będziemy mogli przebierać w większej ilości ofert pracy. Na początku powinniśmy pamiętać o tym, aby się nie zrażać do pracy w tej branży.

Czasami początku będą trudne, ale zdobędziemy potrzebne doświadczenie. Mając już pewne doświadczenie firmy znacznie chętniej będą z nami podejmowały współpracę. Międzyczasie warto nieustannie poszerzać swoje kompetencje i umiejętności. Pomogą w tym specjalne kursy, które można ukończyć zdalnie lub stacjonarnie. Zdobyte certyfikaty potwierdzające nasze umiejętności będą nam przydatne w przyszłości.

W naszym Curriculum Vitae zdecydowanie będą dobrze wyglądały dodatkowe szkolenia z zakresu marketingu, pozycjonowania lub copywritingu. Doświadczony specjalista w tej branży może liczyć na zadowalające pieniądze, które są znacznie większe niż przeciętna pensja w kraju. Zwiększając swoje umiejętności będziemy mogli z czasem jeszcze więcej zarabiać. Na rynku obserwuje się ogromne zapotrzebowanie na specjalistów związanych z tematyką programowania, SEO i przeprowadzania profesjonalnych kampanii reklamowych z pomocą Google Ads.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing