Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Marketing na Facebooku – o czym należy pamiętać?

marketing internetowy online cyfrowy digital

Jak wykonać marketing na Facebooku?

Facebook jest największym portalem społecznościowym, który posiada globalny zasięg. Założony w 2004 roku serwis rozrósł się do potężnych rozmiarów i zyskał miliardy użytkowników. Obecnie portal Facebook łączy ludzi na całym świecie i ułatwia im komunikację. Projekt powstał z inicjatywy grupy studentów, gdzie za głównego twórcę uważa się amerykańskiego programistę Marka Zuckerberga. Wśród pozostałych autorów serwisu należy wymienić takie osoby, jak Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz i Chris Hughes. Facebook jest aktualnie w rękach spółki o nazwie Meta Platforms, której właścicielem jest wspomniany wcześniej Mark Zuckerberg.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Początkowo platforma Facebook była niewielkim projektem, który działał na kilku uczelniach. Serwis zdobył zainteresowanie wśród studentów i szybko stał się popularny wśród innych osób.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Najlepszym dowodem na popularność serwisu jest fakt, że zajmuje on pierwsze miejsce na świecie pod względem zarejestrowanych użytkowników. Osoby rejestrujące się w serwisie mają do wyboru ponad sto wersji językowych serwisu, co dodatkowo ułatwia korzystanie z niego. Spółka Meta Platforms nieustannie rozwija swój projekt, który obecnie daje użytkownikom liczne możliwości. Zarejestrowane osoby w serwisie mogą tworzyć grupy, zakładać wątki, pisać ze sobą, udostępniać zdjęcia lub pliki.

social media społecznościowe

Dodatkowo z serwisem Facebook współpracują liczne aplikacje, które można pobrać na swój telefon komórkowy. Popularną aplikacją jest Facebook Messenger, która służy do prostej komunikacji pomiędzy użytkownikami. Facebook to potężny portal, który daje ogromne możliwości dla przedsiębiorstw pragnących się zaprezentować w sieci. Aktualnie media społecznościowe to podstawowe narzędzie do prowadzenia działań marketingowych w przestrzeni Internetu.

Amerykański serwis jest tutaj pionierem na rynku i daje przedsiębiorstwom kilka możliwości na wypromowanie swojej marki. Firmy mogą skorzystać z tej możliwości i zyskać dostęp do ogromnej grupy osób. Miliardy aktywnych użytkowników każdego dnia loguje się na swoje konta.

Każda zalogowana osoba to potencjalny odbiorca treści reklamowej, a nierzadko również klient. W serwisie zarejestrowane są w większości osoby młode, które chętniej dokonują zakupów w sieci lub sugerują się opiniami z mediów społecznościowych.

Facebook jest portalem, gdzie użytkownicy chętnie wymieniają się informacjami na temat najróżniejszych produktów. Amerykański serwis daje nieograniczone możliwości w prowadzeniu kampanii marketingowych, ale wymaga to od marek odpowiedniego podejścia.

Jak zrobić efektywny marketing na Facebooku?

Marketing na Facebooku należy zacząć od założenia konta w serwisie. Założenie profilu na portalu jest banalnie proste i wymaga podania kilku danych. Podczas rejestracji będziemy zmuszeni do podania w pierwszej kolejności swojego adresu e-mail, a następnie imienia i nazwiska.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Wyjątkiem są tutaj konta, które zakładają przedsiębiorstwa, wtedy na etapie zakładania możemy wybrać inny rodzaj profilu. W przypadku firm popularne są konta, które są prowadzone pod nazwą ich marki. Konta firmowe dają inne możliwości, ale mają również swoje ograniczenia.

W obu przypadkach konieczne jest podanie swojego numeru telefonu, aby móc dokonać weryfikacji konta. Posiadanie konta firmowego jest pierwszym krokiem do tego, aby zacząć się promować na Facebooku.

Firmy posiadające swój fanpage mogą następnie zacząć zabiegać o obserwujących. Zebranie pierwszych obserwujących jest niezwykle trudne i wymaga cierpliwości. Niektóre marki decydują się na puszczenie reklamy, która pomoże im na początkowym etapie wypromować ich fanpage.

Do promowania fanpage’a można wykorzystać autoryzowany system reklamowy o nazwie Facebook Ads. W ten sposób użytkownicy serwisu będą otrzymywać reklamę, która będzie dobrana pod kątem ich zainteresowań. Reklama targetowana do użytkowników na podstawie ich zainteresowań jest lepsza, gdyż użytkownicy nie odbierają jej w sposób uciążliwy. Im więcej polubień otrzyma dany fanpage, tym większe zyska zasięgi i możliwości marketingowe. Innym sposobem na zwiększenie liczby polubień na swoim fanpage’u jest organizowanie interesujących konkursów.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Marki chętnie organizują takie konkursy, aby wymusić na użytkownikach serwisu konkretne działania. Najczęściej warunkiem wygrania nagrody jest polubienie danego postu lub napisanie interesującego komentarza. W ten sposób fanpage zyskuje zasięgi i dołączają do niego kolejni obserwujący. Mając fanpage należy dopilnować, aby obserwujące go osoby nigdy się nie nudziły.

Na fanpage’u powinny być regularnie umieszczane treści, które zainteresują fanów i zmotywują ich do działania. Udostępniając treści na swoim profilu należy pamiętać, aby było one dopasowane do odbiorców. Posty udostępniane na fanpage’u powinny pojawiać się o regularnych porach. Należy tutaj pamiętać, aby nigdy nie przesadzać z ilością postów. Nadmierna ilość udostępnianych postów na profilu może sprawić, że użytkownicy odbiorą to jako uciążliwy spam. W ten sposób zamiast zachęcić ludzi do polubienia danej marki, to zrazimy ich do siebie.

Większe firmy najczęściej decydują się na zatrudnienie specjalisty do spraw social mediów. Specjalista zajmujący się social mediami zajmuje się wtedy contentem, który jest przeznaczony na profile społecznościowe.

Najczęściej firmy dodatkowo mają konta społecznościowe na innych portalach, które są popularne. Oprócz Facebooka marki chętnie promują się na portalu Twitter, Pinterest, TikTok, LinkedIn lub Instagram.

Każdy z wymienionych portali społecznościowych posiada odrobinę innych użytkowników i oferuje inne możliwości. Wykorzystując social media do prowadzenia kampanii marketingowych należy wcześniej dokładnie przemyśleć, które portale będą odpowiednie do takich działań.

Jakie możliwości daje fanpage FB?

Fanpage na Facebooku daje ogromne możliwości marketingowe, ale musi być odpowiednio prowadzony. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest posiadanie obserwujących, którzy będą śledzić nasz fanpage i udostępniane tam treści. Mając już fanpage z większą grupą obserwujących nas ludzie możemy zacząć wykorzystywać go do działań marketingowych. Jednym z zastosowań jest prezentowanie na swoim fanpage’u najróżniejszych produktów.

marketing mix online

Firmy często wypuszczają nowe produkty, które powinny zostać zaprezentowane klientom. Fanpage to idealne miejsce do tego, aby w ładny sposób zaprezentować nowe produkty wypuszczone na rynek. Do odbiorców szybko dotrze informacja o nowym produkcie, gdzie następnie będą mogli go skomentować i ocenić. Facebook to idealne miejsce do tego, aby zdobyć szczere opinie od ludzi. W ten sposób firma może sprawdzić jak podoba się dany produkt i czego oczekują klienci.

Niekiedy można w ten sposób zaoszczędzić wiele pieniędzy na badaniach rynku. Dodatkowo wypuszczając dany produkt można zaoferować swoim fanom określoną zniżkę, co zachęci ich do dokonania zakupu i wystawienia lepszej opinii. Fanpage na Facebooku to idealne miejsce do informowania ludzi o aktualnych promocjach, wydarzeniach i konkursach.

W ten sposób można nieustannie podtrzymywać komunikację z fanami, którzy niekiedy mocno utożsamiają się z daną marką. Mając fanpage można organizować wśród fanów najróżniejsze konkursy, wydarzenia i motywować ich do działania. Warto tutaj wspomnieć, iż mając fanpage na Facebooku musimy pamiętać o tym, że ludzie mocno zwracają uwagę na zdjęcia.

Dobre zdjęcia produktów są warunkiem do tego, aby zachęcić użytkowników Facebooka do reakcji. Ludzie są wzrokowcami i często działają pod wpływem impulsu. Piękne zdjęcia wpływają na ich wyobraźnię i zachęcają do podjęcia decyzji o zakupie. Niezależnie od portalu społecznościowego piękne zdjęcia zawsze są warunkiem do tego, aby przykuć uwagę internautów.

Jak prowadzić firmowy profil na Facebooku?

brand branding marka osobista

Marketing na Facebooku nie jest możliwy bez posiadania tam profilu firmowego. Mając profil firmowy można zacząć działać i promować swój biznes. Dbając o swój profil trzeba pamiętać o kilku podstawach, które są warunkiem koniecznym do spełnienia, aby myśleć o osiągnięciu sukcesu w mediach społecznościowych. W mediach społecznościowych najważniejsze jest pierwsze wrażenie, które może sprawić, że ktoś nas polubi lub już nigdy więcej nie wróci. Z tego powodu należy dbać o content na swoim profilu, aby ludzie chcieli do niego wracać i śledzić newsy. Będzie to dobra informacja dla nowych osób, które w przyszłości trafią na profil i zdecydują się pozostać na dłużej. Mając profil społecznościowy na Facebooku musimy także pamiętać o tym, aby regularnie organizować promocje dla swoich fanów. Organizowanie promocji przynosi korzyści dla obu stron i przedstawia daną firmę w lepszym świetle. Firmy organizujące promocje mogą w ten sposób zwiększyć swoją sprzedaż i zachęcić ludzi do podjęcia decyzji o zakupie. Klienci otrzymają z kolei swoje produkty w lepszej cenie i będą z tego powodu bardziej zadowoleni.

Zachęci ich to również do ciągłego śledzenia naszego profilu społecznościowego, gdyż w przyszłości będą liczyć na kolejne promocje. Kolejną kwestią jest komunikacja z fanami, która obecnie stała się znacznie prostsza. Social media dały firmom możliwość do tego, aby mogły się komunikować z fanami i reagować na ich potrzeby. Obserwujące nas osoby będą niejednokrotnie wyrażać swoje opinie w postaci komentarzy, które znajdą się pod postami.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Mając profil na FB nigdy nie powinniśmy ignorować komentarzy od ludzi, a niekiedy wskazane jest, aby odpowiedzieć lub zareagować na nie w inny sposób. Prowadzenie profilu społecznościowego na Facebooku to nie tylko udostępnianie interesujących materiałów i promowanie swojej oferty.

Należy pamiętać o ludziach, którzy śledzą nasz profil i utożsamiają się z daną marką. Prowadząc profil firmowy powinniśmy na bieżąco odpisywać na wiadomości, reagować na komentarze i opinie ludzi. Użytkownicy Facebooka będę w ten sposób bardziej się angażować i zyskają poczucie, że dana marka przejmuje się ich zdaniem. Facebook to portal o olbrzymich możliwościach, które każde przedsiębiorstwo powinno wykorzystać w swoim biznesie.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing
,