Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Marketing internetowy – co to jest, rodzaje e-marketingu

marketing internetowy online cyfrowy digital

Jak rozwijał się marketing internetowy?

Marketing internetowy odnosi się do czynności, które są prowadzone w przestrzeni Internetu.

Celem marketingu internetowego jest najczęściej wypromowanie danej marki i zwiększenie sprzedaży. Do działań prowadzonych w Internecie wykorzystuje się portale społecznościowe, fora internetowe lub strony www innych osób. Lista możliwości jest jednak znacznie większa i zależy od indywidualnej strategii marketingowej danej firmy.

reklama w internecie

Wśród form reklamy wykorzystywanej w marketingu internetowym można wyróżnić banery, posty sponsorowane w serwisach społecznościowych, mailing lub reklamy displayowe. Popularne reklamy displayowe to nierzadko materiały wideo, który pokazują się na stronie www w górnej części, wyskakują w formie okienka lub umieszczone są na prawym boku.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Obecnie reklama internetowa przeżywa swój rozkwit i jest coraz częściej wykorzystywana w kampaniach marketingowych. Działania prowadzone za pośrednictwem Internetu są znacznie skuteczniejsze od standardowych form reklamy. Marki mogą lepiej monitorować swoją efektywność i na bieżąco planować działania w strategii marketingowej.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Internet daje możliwość dojścia ze swoją treścią do wielu grup społecznych. Aktualnie z Internetu korzystają osoby w najróżniejszym wieku, które mogą być odbiorcami danej reklamy. Najliczniejszą grupę stanowią jednak osoby młode, które coraz częściej dokonują zakupów drogą online i korzystają z najróżniejszych nowinek technologicznych dotyczących Internetu.

Historia reklamy prowadzonej za pośrednictwem Internetu rozpoczęła się wraz z jego powstaniem. Na początku reklama najczęściej była prowadzone przy wykorzystaniu mailingu, czyli wysyłaniu wiadomości na skrzynki elektroniczne użytkowników Internetu.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Reklama nieustannie się rozwijała i przebierała inne formy. Prawdziwą rewolucją było, gdy reklama internetowa przybrała formę banerów. Kolorowe grafiki znacznie skuteczniej zaczęły przyciągać internautów i zachęcały do kliknięcia. Interesujące banery są najczęściej stosowaną formą reklamy po dzień dzisiejszy. Warto tutaj wspomnieć, że w 2001 roku, rynek reklamy liczył już miliardy dolarów, a reklamodawcy chętnie wybierali tę formę prowadzenia swoich działań marketingowych.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Niestety chwilowy zastój w rozwoju reklamy sieciowej spowodowała późniejsza bańka internetowa. W latach 1995-2001 zaobserwowano gwałtowny wzrost wartości spółek, które były powiązane z Internetem. Niestety spowodowało to sztuczne pompowanie wartości akcji firm, które związane byłe z branżą informatyczną. Doprowadziło to w efekcie do załamania rynku, co odbiło się również na reklamie internetowej.

marketing mix online

Firmy powiązane z branżą informatyczną zaczęły jednak ponownie notować wzrosty w 2004 roku. Ponowny wzrost wartości firm informatycznych doprowadził do rozwoju reklamy internetowej. Jednym z czynników, który doprowadził do rozwoju reklamy internetowej w 2004 roku było wprowadzenie serwisów opartych o Web 2.0. Jest to określenie na strony internetowe, które opierają swoją działalność na treści dodawanej przez samych użytkowników.

social media społecznościowe

Internauci sami tworzyli wartość danej strony i jednocześnie nierzadko byli odbiorcami treści reklamowych. W Polsce popularnych serwisem Web 2.0, który zjednoczył pokaźną społeczność jest serwis Wykop.

Serwis działa w Polsce od 2005 roku i jest traktowany jako polski odpowiednik amerykańskiego portalu o nazwie Reddit. Użytkownicy mogą udostępniać za pomocą serwisu najbardziej interesujące informacje ze świata, które są następnie oceniane przez innych. Im więcej polubień otrzyma dany artykuł, tym wyżej znajduje się w rankingu i zyskuje na popularności.

Znacznie więcej popularnych serwisów opartych o Web 2.0 można znaleźć za granicą. Wśród znanych zagranicznych serwisów Web 2.0 można wymienić Tumblr, Twitter, Digg, Myspace, Vimeo lub stronę last.fm, która służy do muzycznych rekomendacji i łączy ludzi kochających muzykę.

Rozwój serwisów Web 2.0 to kolejny etap, gdzie reklama sieciowa zyskała na znaczeniu. Najróżniejsze portale zaczęły łączyć ludzi, którzy byli odbiorcami treści reklamowych. Marki zaczęły wykorzystywać serwisy Web 2.0, aby promować swoje produkty i usługi.

Kolejne lata zapoczątkowały większe zainteresowanie sprzedażą za pośrednictwem Internetu, gdzie powszechnie wykorzystywano marketing sieciowy. Jednym z pierwszych przedsiębiorstw, które prowadziły sprzedaż za pośrednictwem sieci był eBay. Założony w 1995 roku eBay działa obecnie w kilkudziesięciu krajach. Twórcą serwisu aukcyjnego eBay był Pierre’a Omidyara, amerykański przedsiębiorca, który miał pochodzenie irańskie.

Jak Google wpłynęło na marketing internetowy?

Rozwój marketingu internetowego przyśpieszyła amerykańska spółka Google, która jest właścicielem największej na świecie wyszukiwarki.

Amerykańska wyszukiwarka posiada ponad dziewięćdziesiąt procent całego światowego ruchu. Należy tutaj wspomnieć, iż Google poniekąd zawładnęło rynkiem reklamy i opiera na nim większość swoich dochodów.

Obecnie niezwykle popularny wśród reklamodawców jest program Google Ads, który pozwala na wyświetlanie płatnej reklamy w wyszukiwarce internetowej. Reklamy są widoczne na górze wyszukiwań, gdzie internauci dostają odpowiednio dopasowane wyniki do ich zainteresowań.

co to jest google

Reklamy najczęściej widoczne są na górze rankingu, ale również w innych miejscach. Niekiedy reklamy w postaci linku wyświetlają się na dole wyszukiwarki. Płatne odnośniki do reklamowanych stron mają niebywałą skuteczność. Internauci nierzadko klikają pierwszorzędnie sklepy internetowe lub strony www, które wyświetlają się im na samym początku.

reklama i kampania Google Ads

Statystyki prowadzone przez firmę Google pokazują, że najchętniej klikają się pierwszy trzy odnośniki w wyszukiwarce. Reklamodawcy szczególnie zabiegają o najpopularniejsze frazy kluczowe, które mogą wygenerować największy ruch. Duży ruch na stronie internetowej przekłada się najczęściej na zyski. Większość stron zarabia poprzez wyświetlanie reklamy lub prowadzi sprzedaż.

Google Ads to największy na świecie system reklamy kontekstowej, która jest targetowana pod kątem zainteresowań użytkowników. Warto tutaj wspomnieć, iż Google Ads obejmuje nie tylko wyszukiwarkę.

Google Ads obejmuje także współpracujące z systemem strony internetowe i wykupione przez amerykańską spółkę portale społecznościowe. Największym serwisem społecznościowym należącym obecnie do firmy Google jest YouTube. Jest to serwis, który powstał w 2005 roku i pozwala internautom na zamieszczanie w nim materiałów wideo.

YouTube daje użytkownikom liczne możliwości, zarejestrowane osoby mogą komentować materiały, oceniać je i same dodawać filmy. Serwis jest podłączony do Google Ads, co pozwala użytkownikom zarabiać na wyświetlaniu reklam. Najbardziej popularni twórcy na YouTube nierzadko utrzymują się z wyświetleń reklam i nawiązywanych współpracy z markami.

Rejestracja w programie Google Ads jest niezwykle prosta i wymaga podania kilku podstawowych danych. Konieczne będzie przejście weryfikacji, która pozwoli nam monetyzować dodawane materiały wideo w serwisie YouTube.

Jakie zalety ma reklama internetowa?

Reklama prowadzona za pośrednictwem Internetu posiada liczne zalety, które marki mogą wykorzystać w organizowanych kampaniach marketingowych. Jedną z zalet reklamy internetowej jest jej koszt, który jest stosunkowo niewielki.

reklama i kampania Google Ads

Należy jednak pamiętać, że kampanię marketingową trzeba odpowiednio zaplanować i ustalić swoją strategię działania. Monitorując swoją kampanię reklamową można na bieżąco wprowadzać zmiany i zwiększać jej skuteczność. Zaletą jest również to, iż nawet nieduże firmy mogą zacząć reklamować się za pośrednictwem Internetu.

Przykładem jest Google Ads lub Facebook Ads, gdzie firmy mogą zacząć reklamować się już od kilkuset złotych. Jest to nieduża kwota, która pozwala nawet mniejszym firmom zaistnieć w sieci. Największe firmy inwestują jednak znacznie większe sumy, które pozwalają im przebyć się przez konkurencję. Olbrzymią zaletą reklamy sieciowej jest również możliwość natychmiastowego pojawienia się w przestrzeni Internetu.

pozycjonowanie strony internetowej

Ustawiając zlecenie na reklamę po chwili może być ona już widoczna dla użytkowników. Warto tutaj wspomnieć, że reklama internetowa daje reklamodawcom olbrzymie możliwości pod względem konfiguracji. Reklamodawca nie jest ograniczony lokalizacją, ani też czasem. Reklama może być wyświetlana dla osób na całym świecie i o każdej porze. Dodatkowo ustawiając odpowiednie parametry treść będzie widoczna jedynie dla określonej grupy osób. Zleceniodawca reklamy może ustawić wiek i płeć osoby, która będzie odbiorcą treści.

Dodatkowo wiele firm chce jedynie, aby reklama wyświetlała się tylko użytkownikom na danym terenie. Reklama internetowa nierzadko pozwala na to, aby reklama wyświetlała się jedynie na określonym obszarze. Przykładem jest Google Ads, gdzie reklamodawcy często zlecają reklamę swojej firmy jedynie w danym mieście. Salony kosmetyczne, fryzjerskie lub mechanicy, to firmy, które najczęściej działają jedynie na lokalnym rynku.

Reklama internetowa pozwala takim firmą przebić się poprzez lokalną konkurencję.

Jak działa reklama internetowa?

Działanie reklamy internetowej często opiera się o preferencje użytkowników. Firmy posiadające system płatnej reklamy najczęściej wykorzystują do określenia preferencji dane, które wcześniej zbierają od internautów. Przykładem jest firma Google, która zbiera anonimowo dane od użytkowników korzystających z ich wyszukiwarki.

Do zbierania danych od użytkowników wykorzystywane są pliki Cookies, które są automatycznie pobierane na urządzenie po wejściu na daną stronę. Pliki działają w tle i nie powodują żadnych zakłóceń podczas korzystania z Internetu przez użytkownika.

Obecnie strony internetowe muszą informować swoich użytkowników, gdy zbierają od nich dane i korzystają z plików cookies. Pliki pozwalają na podstawie zebranych danych lepiej dopasować reklamę do danego użytkownika. Niestety niekiedy potrafi być do uciążliwe dla użytkowników i powodować w nich pewien niepokój. Internauci mogą używać różnych narzędzi, które pozwolą im zwiększyć poziom anonimowości.

Jednym ze sposobów jest wybór odpowiedniej przeglądarki internetowej lub skonfigurowanie ustawień. Niestety skonfigurowanie ustawień odnośnie pobierania plików cookies i ich działania, może spowodować zakłócenia podczas przeglądania niektórych stron www.

Aktualnie praktycznie wszystkie strony prowadzą statystyki o ruchu, który generują. Pliki cookies są nieodłącznym elementem działalności większości najpopularniejszych serwisów społecznościowych.

lead generation generowanie leadów

Wymienić można tutaj Facebook, Instagram lub YouTube. Spersonalizowane reklamy są źródłem zysku dla większości portali społecznościowych. Unia Europejska reguluje jednak kwestie związane ze zbieraniem danych od użytkowników Internetu i ich przetwarzania. Firmy są zobowiązane do bezpiecznego przechowywania danych internautów i wykorzystywania ich zgodnie z panującym prawem. Niejednokrotnie największe serwisy społecznościowe zostały ukarane wysokimi karami, gdy wykorzystywały dane użytkowników w sposób niezgodny z prawem.

Elon musk twitter

Przykładem jest serwis TikTok, który otrzymał karę od rządu Stanów Zjednoczonych, za wykorzystywanie prywatnych danych najmłodszych użytkowników. Działalność serwisu TikTok została ograniczona na terenie kilku krajów, gdy afera o wykorzystaniu danych wyszła na światło dzienne. Dodatkowo TikTok otrzymał karę za cenzurowanie niewygodnych treści, które były ukrywane przez sposób działania jego algorytmów. Rozwój technologii cyfrowej powoduje, iż nieustannie jest prowadzona dyskusja nad sposobem wykorzystywania danych użytkowników Internetu. 

Jakie rodzaje reklam są najczęściej wykorzystywane?

Każdy reklamodawca samodzielnie wybiera formaty reklam, które są u niego najbardziej efektywne. Format reklamy może się różnić w zależności od tego, jaką strategię przyjmie dana marka. Najlepiej stosować różne formy reklamy, aby zwiększyć skuteczność prowadzonej kampanii. Obecnie popularne jest stosowanie reklam, które wykorzystują technologię flash.

Reklamę displayową należy jednak odpowiednio przygotować, aby wzbudzić nią zainteresowanie u użytkownika. Korzystając z Google Ads możemy reklamować się poprzez banery tekstowe, które automatycznie dopasowują się do miejsca przeznaczonego do tego na danej stronie www.

Reklama elastyczna samodzielnie dopasuje się do danej strony i urządzenia, gdzie będzie wyświetlana. Warto tutaj wspomnieć, iż nie zawsze natrafimy na reklamę, która jest przyjazna dla internautów. Reklamodawcy wykorzystują czasami reklamę, która przybiera formę uciążliwych banerów, które wyskakują znienacka i ciężko je wyłączyć. Niekiedy reklama może być niebezpieczna dla użytkownika i stanowić zagrożenia dla urządzenia, które dana osoba wykorzystuje do przeglądania Internetu.

Przykładem są najróżniejsze oprogramowania szpiegujące, które wykorzystują spyware. Oprogramowanie szpiegujące działa na niekorzyść użytkownika, zbiera o nim prywatne informacje i przesyła je osobom trzecim. Działania te są uważane za niedopuszczalne i kwestie te ściśle reguluje prawo. Innym przykładem uciążliwej reklamy internetowej jest mailing. Istnieje wielu reklamodawców, którzy wykorzystują specjalne oprogramowanie wysyłające automatycznie wiadomości do użytkowników na ich skrzynki elektroniczne.

Niestety działanie to przypomina zmasowany spam, które jest negatywnie odbierane przez użytkowników. Osoby przeglądające Internet powinny zawsze zachować ostrożność, aby nie narazić się na niebezpieczne wirusy lub nieprzyjazne oprogramowanie, które po kryjomu zostanie zainstalowane na ich urządzeniu. Podstawą jest przeglądanie jedynie tych stron, które cieszą się zaufaniem i wykorzystują zabezpieczenia chroniące użytkowników.

Dodatkowo użytkownik może samodzielnie zainstalować odpowiednią przeglądarkę lub dodatek, który będzie blokował uciążliwie ukazujące się reklamy. Popularnym dodatkiem blokującym reklamy jest AdBlock, który można w prosty sposób zainstalować w swojej przeglądarce.

Dodatek można pobrać z Internetu i jest kompatybilny z najpopularniejszymi przeglądarkami. Z łatwością zainstalujemy dodatek w przeglądarce Google Chrome, Mozilla Firefox lub Opera. Obecnie z dodatku korzystają miliony osób na całym świecie, które nie przepadają za nachalną reklamę.

google analytics

Jest to dodatkowo zabezpieczenie przed reklamą, która może stanowić zagrożenie dla użytkownika. Bezpieczeństwo zwiększa również porządny program antywirusowy, który będzie monitorował przeglądane przez nas treści. Najlepiej wybrać program, który stanowi małe obciążenie dla urządzenia, gdzie będzie zainstalowany. Niektóre programy antywirusowe posiadają dodatkowe zabezpieczenia, które blokują śledzące pliki cookies.

Przykładem jest płatny dodatek do programu antywirusowego czeskiej firmy informatycznej AVG. Dodatek AVG AntiTrack uniemożliwia plikom cookies gromadzenia danych o użytkowniku i zwiększa jego prywatność.

Jak zacząć w marketingu internetowym?

Pracę w marketingu internetowym najlepiej zacząć od samodzielnej edukacji w tym kierunku. Marketing internetowy obejmuje wiele kwestii, które dotyczą analizy danych, wykorzystywania narzędzi Google, obsługi social media, copywritingu lub pozycjonowania.

Przydatną umiejętnością w marketingu internetowym jest znajomość obsługi CMS WordPress i znanych portali społecznościowych, jak Facebook, Instagram lub Twitter. Każda osoba może samodzielnie podszkolić wiele z tych umiejętności. Osoby zainteresowane mogą wybrać się na studia kierunkowe, gdzie będą uczyć się zagadnień związanych z marketingiem.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Ukończenie studiów nie gwarantuje jednak sukcesu w tej branży, gdzie najczęściej liczy się doświadczenie i skuteczność. Dobrym pomysłem może być znalezienie agencji interaktywnej lub SEO, gdzie wybierzemy się na praktyki. Nawet ukończenie darmowych praktyk pozwoli nam lepiej zrozumieć liczne zagadnienia związane z marketingiem internetowym. Odbyte praktyki będą widoczne w naszym Curriculum Vitae, co dodatkowo przełoży się na większą szansę znalezienia pracy w tej branży.

Agencje interaktywne nierzadko decydują się na zatrudnienie najlepszych praktykantów, którzy wykażą się nieprzeciętnymi umiejętnościami. Kariera w branży związanej z marketingiem nie jest łatwa, ale może być ciekawą przygodą, gdzie istnieje wiele ścieżek rozwoju.

Najlepsze osoby w branży mogą spokojnie zarobić kwoty znacznie przewyższające minimalną krajową. Im większe jest doświadczenie danej osoby w branży, tym może ona liczyć na lepszą stawkę.

marketing internetowy online cyfrowy digital

Niestety trzeba liczyć się z tym, że największe agencje marketingowe najczęściej działają jedynie na terenie dużych miast. Największe miasta są głównym źródłem klientów dla agencji marketingowych, które oferują swoje usługi związane z płatną reklamą, pozycjonowaniem lub projektowaniem stron www.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing