Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Linkowanie wewnętrzne w SEO – jak je zrobić dobrze?

seo search engine optimization

Czym jest linkowanie wewnętrzne?

Linkowanie wewnętrzne jest działaniem, które ma na celu ułatwić użytkownikom danej strony znalezienie interesującej ich treści.

Odnośnik na stronie lub umieszczony w tekście po kliknięciu przenosi czytelnika do innego miejsca. Odpowiednie umieszczenie odnośników na stronie znacząco ułatwia korzystanie z niej.

Linkowanie wewnętrzne to jednak nie tylko ułatwienie wyszukiwania dla użytkowników. Linki umieszczone na stronie mają znaczenia dla robota Google, który co jakiś czas odwiedza stronę i sprawdza jej zawartość. Wyszukiwarka Google sprawdza ilość odnośników do danej strony, które prowadzą do niej z innych miejsc. Linkowanie wykorzystuje się do pozycjonowania danej strony w wyszukiwarce.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Im więcej będzie prowadziło do danej strony linków, tym prawdopodobnie otrzyma ona wyższą pozycję na liście wyszukiwań. Warto tutaj wspomnieć, iż ilość linków ma mniejsze znaczenie, niż ich jakość. Jeśli Google zauważy, że linki pochodzą z podejrzanych stron, to prawdopodobnie ukaże nas niższą oceną. Spowoduje to spadek pozycji w wyszukiwarce, które odbiją się mniejszych ruchem na stronie.

Linki muszą pochodzić ze stron, które istnieją już długo w sieci i mają dobrą reputację. Należy pamiętać, że w procesie pozycjonowania strony oprócz linkowania zewnętrznego liczy się również dodawanie odnośników wewnątrz danej witryny.

Odpowiednie odnośniki należy umieścić w podkategoriach i dodawanych tekście. Najczęściej linki umieszcza się w tekście pod słowami kluczowymi, które mają znaczenie dla danej strony. Wszystko musi jednak wyglądać naturalnie, aby Google nie ukarało nas za niedopuszczalne praktyki stosowane podczas pozycjonowania strony.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Jak zrobić linkowanie w SEO?

Linkowanie strony musi odbywać się zgodnie z zasadami ustalonymi przez Google.

Niedostosowanie się do zasad SEO może skutkować otrzymaniem niższej pozycji w wyszukiwarce. Najczęściej jednak wcześniej zrażą się czytelnicy strony, którzy będą mieli utrudnione korzystanie z niej. Osoby przeglądające stronę nie przepadają za tym, aby znajdowało się na niej zbyt dużo linków. Pozycjonując swoją stronę należy jednak zadbać o dwa rodzaje linków, które mają wpływ na ostateczny efekt.

pozycjonowanie strony internetowej

Wyszukiwarka Google docenia linki zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwszy rodzaj linków pozyskuje się od innych stron, które już istnieją w internecie. Sposoby pozyskiwania takich linków są różne i najlepiej je mieszać. Należy jednak pamiętać, że linki muszą być zdobywane w sposób naturalny i zgodny z zasadami SEO. Jednym ze sposobów na pozyskanie takich linków jest współpraca z blogerami. W internecie istnieje wielu blogerów, którzy dodają wartościowy content na swoje strony.

Nawiązując z nimi współpracę można uzyskać mocny odnośnik do swojej strony. Niekiedy będziemy mogli napisać dla kogoś ciekawy artykuł w zamian za odnośnik lub zwyczajnie zapłacić blogerowi za promocję swojej witryny. Wiele serwisów jest chętnych na współpracę, gdzie poleci konkurencje za stosowną opłatę. Linki można pozyskiwać także z serwisu YouTube, gdzie udostępnia się filmy.

lead generation generowanie leadów

W ten sposób można w naturalny sposób zdobyć ruch na stronę i jednocześnie budować swoją markę w internecie. Właściciele stron często łączą prowadzenia kanały YouTube z e-sklepem, gdzie oferują produktu lub szkolenia. Warto tutaj wspomnieć o stronach zapleczowych, które często są wykorzystywane w pozycjonowaniu stron. Przygotowanie własnego zaplecza stron wymaga jednak dużej ilości poświęconego czasu. Zaplecze również musi prezentować wartość i należy na nim dodawać treść.

Mając jednak własne zaplecze można z niego podlinkować główną stronę, które jest dla nas najważniejsza. Specjalne zaplecze stron najczęściej posiadają agencje SEO, które wykorzystują je do pozycjonowania. Jeśli posiadamy odpowiedni kapitał, to możemy rozważyć współpracę z taką profesjonalną agencją SEO.

Należy tutaj pamiętać dodawaniu linków wewnątrz swojej strony. Linkowanie wewnętrzne jest odgrywa kluczową rolę w pozycjonowaniu, pozwala zainteresować użytkownika inną treścią na stronie i wpływa na pozycję w wyszukiwarce.

Podczas dodawania linków w serwisie musimy pamiętać nie tylko o stronie głównej, ale również o innych podstronach. W ten sposób lepiej wypozycjonujemy poszczególne artykuły i słowa kluczowe.

Co to są linki zewnętrzne?

Linki zewnętrzne pochodzą z innych stron, które istnieją już w internecie. Strony mają możliwość polecenia innych miejsc, które walczą o pozycję w wyszukiwarce.

Najczęściej wiąże się to z poniesieniem kosztów, które należy ponieść w związku z napisaniem artykułu polecającego. Im lepszą reputację będzie posiadał serwis polecający, tym prawdopodobnie więcej zapłacimy za odnośnik i reklamę. Pozyskiwanie takich cennych linków jest jednak niezbędne, gdy chcemy wybić się w wyszukiwarce Google.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

W ostatnich latach Google zaczyna dokładnie sprawdzać wartość linków, które prowadzą na daną stronę. Jeśli dana strona nie będzie posiadała mocnego linkowania, to prawdopodobnie nigdy nie pokona konkurencji w internecie. Warto tutaj wspomnieć, iż najlepiej pozyskiwać linki zewnętrzne ze stron, które są powiązane tematycznie.

Jeśli prowadzimy sklep internetowy sprzedający części samochodowe, to najlepiej pozyskiwać wartościowe linki ze stron piszących o motoryzacji. W internecie zdecydowanie nie brakuje blogów i stron internetowych, które będą powiązane tematycznie z naszym serwisem. Należy jednak je dokładnie sprawdzać i nawiązywać współpracę jedynie ze stronami, które dbają o dodawany content.

Jak sprawdzić linki wewnętrzne?

Właściciele stron mogą sprawdzić linki, które prowadzą do ich witryny. Potrzebne są do tego jedynie odpowiednie narzędzia SEO, które najczęściej są dostępne za darmo w internecie. Jednym z takich narzędzi jest Google Search Console. Narzędzie to jest dostępne za darmo przez firmę Google i można z niego bezproblemowo korzystać.

Do sprawdzenia linków będzie potrzebny jedynie adres naszej domeny głównej i wpisanie go w odpowiednie pole. Wcześniej musimy jedynie założyć konto Google, które umożliwi nam korzystanie z Google Search Console. Będzie to wymagało od nas podania kilku danych osobistych i potwierdzenia regulaminu. Wpisując w wymienione wyżej narzędzie adres główny strony otrzymamy raport, gdzie zobaczymy, które linki zostały już zaindeksowane przez robota Google.

Oczywiście, każda strona zmierza do tego, aby możliwie najwięcej linków zostało zauważonych przez wyszukiwarkę Google. Narzędzie jest niezwykle przydatne i często wykorzystują je webmasterzy i specjaliści SEO. Oprócz zaindeksowanych linków z Google Search Console pozyskamy znacznie więcej informacji, które się przydadzą w procesie pozycjonowania.

szkolenie konsulting doradztwo biznesowe

Do dyspozycji właścicieli stron zostają udostępnione ogólne statystyki, wadliwe linki i analiza ruchu. Z pomocą narzędzia można dokładnie sprawdzić, jak wygląda wygenerowany ruch na stronie. Google Search Console sprawdza oba rodzaje linków, czyli zewnętrzne i wewnętrzne.

Myśląc o pozycjonowaniu strony skorzystanie z tego narzędzia jest niebywale przydatne. Unikniemy w ten sposób licznych błędów, które często popełnia konkurencja w internecie.

Co to są hiperłącza?

Hiperłącze to inaczej odnośnik, który możemy umieścić na stronie. Zadaniem hiperłącza jest przekierowanie użytkownika internetu do interesującej go treści. Link może prowadzić do innego artykuły, dokumentu lub podkategorii. Hiperłącza często przesyła się w momencie, gdy dana osoba chce się podzielić jakąś informacją znalezioną w internecie.

Linki mogą wówczas prowadzić do interesującego filmu lub ciekawej animacji. Podczas klikania w dany odnośnik należy jednak zachować ostrożność. Niekiedy odnośnik może nas prowadzić do niewłaściwej treści, która będzie miała na celu nas oszukać.

Z tego powodu należy wybierać w internecie te strony, które cieszą się już zaufaniem ludzi i posiadają dobrą reputację. Dodatkowo dla bezpieczeństwa warto na komputerze zainstalować specjalne oprogramowanie antywirusowe. W ten sposób częściowo zwiększymy swoje bezpieczeństwo i będziemy informowani o ewentualnym zagrożeniu po kliknięciu w dany link.

W Polsce popularne oprogramowanie antywirusowe jest oferowane przez firmę AVG Technologies, Avast Software lub Comodo Group. Dwie pierwsze firmy są zarejestrowane w Czechach i od lat działają już na rynku oferującą przyzwoite zabezpieczenie  dla komputerów.

Należy pamiętać, że oprogramowanie antywirusowe warto również posiadać na swoim telefonie komórkowym. Obecnie większość osób przegląda internet korzystając właśnie z telefonu komórkowego, gdzie często klika w najróżniejsze linki.

Czy ten link jest bezpieczny?

Przeglądając internet i klikając w odnośniki należy zachować ostrożność. Niekiedy mogą nam zostać podsyłane niebezpieczne linki, które z pozoru będą wyglądały normalnie. Niestety linki po kliknięciu mogą nas przekierować do niewłaściwego miejsca i spowodować atak phishingowy.

Jest to sposób, gdzie próbuje się dokonać oszustwa na nieświadomej osobie korzystającej z internetu. Najczęściej ataku dokonuje druga osoba, która w ten sposób chce uzyskać cenne informacje lub ukraść pieniądze. Czasami podczas ataku może zostać zainstalowane niebezpieczne oprogramowanie.

Złośliwe oprogramowanie będzie działało w tle i wykradać poufne informacje. Wymienić należy tutaj konie trojańskie, czyli oprogramowanie podszywające się pod przydatne.

W rzeczywistości koń trojański to jednak niebezpieczne oprogramowanie, które działa na niekorzyść właściciela komputera. Podczas ataków wykorzystywane są także keyloggery, które śledzą to, co dany użytkownik pisze na komputerze. Pomocne w walce z internetowymi oszustami mogą być wspomniane wcześniej oprogramowania antywirusowe.

Warto tutaj zadbać o to, aby oprogramowanie antywirusowe pochodziło od sprawdzonej firmy i miało wykupiona licencję. Płatne oprogramowanie wykazuje znacznie lepsze efekty w walce z zagrożeniami i jest nieustannie aktualizowane. Koszt wykupienia takiej licencji na oprogramowania antywirusowe jest niewielki i mieści się w kwocie kilkudziesięciu złotych za rok użytkowania.

Często firmy sprzedające płatne oprogramowanie oferują specjalne promocje na pierwszy rok korzystania z ich produktu. Kliknięcie w podejrzany link to nie jedne zagrożenie, które może nas spotkać w internecie. Zdecydowanie bardziej ryzykowne jest pobranie niebezpiecznego pliki z podejrzanej strony. W ten sposób najłatwiej dokonać instalacji szkodliwego oprogramowania.

Mając jednak dobry antywirus możemy wcześniej sprawdzić zawartość danego pliku do pobrania.

Jakie są rodzaje linków?

Pozycjonując stronę wykorzystuje się do tego odpowiednie linkowanie. Warto tutaj wyróżnić linki, które są umieszczane na stronie lub pozyskiwane z innych miejsc.

Najczęściej mamy do czynienia z linkami wewnętrznymi i zewnętrznymi, które wpływają na pozycję strony. Istotne jest jednak także pozyskiwanie linków przychodzących. Inaczej określa się je jako backlinki, które przychodzą z innego adresu.

Pozyskane linki mogą podlinkować główną stronę lub wybrane podstrony. Backlinki prowadzące do strony możemy sprawdzić z pomocą odpowiednich narzędzi SEO. Wymienić można tutaj SERP Checker, Backlink Checker lub Web Audit.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing