Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Kampania SEO -jak możesz pozyskiwać klientów z wyszukiwarki Google?

seo search engine optimization

Czym jest kampania SEO?

Termin kampania SEO został po raz pierwszy użyty w Stanach Zjednoczonych, skąd przywędrował do Polski. Kampania SEO to angielski skrót od słów Search Engine Optimization.

W tłumaczeniu skrót oznacza optymalizację stron www pod kątem wyszukiwarek.

lead generation generowanie leadów

Optymalizacja strony internetowej ma na celu jej wypozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Skrót kampania SEO powstał w momencie, gdy pierwsze wyszukiwarki zostały oddane do użytku.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Właściciele stron internetowych zaczęli automatycznie konkurować ze sobą i stosować najróżniejsze praktyki wpływające na pozycję w wyszukiwarce. Dobra widoczność strony internetowej przekłada się na ruch i potencjalne zyski. Początkowo pozycjonowanie były stosunkowo proste i webmasterzy często wykorzystywali niewystarczającą dokładność algorytmów należących do wyszukiwarek internetowych.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Najważniejsze zmiany zostały wprowadzone przez firmę Google, która jest właścicielem największej wyszukiwarki internetowej na świecie. Wyszukiwarka Google powstała 27 września 1998 roku. Początkowo algorytmy należący do Google pozwalały na manipulację i wykorzystywanie ich niedokładności do zdobycia wysokich pozycji w rankingu.

pozycjonowanie strony internetowej

Webmasterzy wykorzystywali fakt, że wyszukiwarka oceniała głównie słowa kluczowe i ich natężenie w tekście. Wystarczyły wówczas odpowiednio nasycić tekst hasłami kluczowymi, aby następnie strona zyskała lepszą pozycję na liście wyszukiwań. Strony nasycone sztucznie słowami kluczowymi często nie stanowiły większej wartości dla użytkowników.

Nadmiernie przesycone strony słowami kluczowymi wyglądały nie atrakcyjnie dla użytkowników Internetu i były niekomfortowe podczas przeglądania. Spółka Google podjęła decyzję o wprowadzeniu szeregu zmian, które zapoczątkowały rewolucję i całkowicie zmieniły sposób budowania wartości danej strony internetowej.

reklama i kampania Google Ads

Firma wprowadziła liczne aktualizacje w działaniu algorytmów, które znacznie lepiej oceniały zawartość strony i przypisywały jej odpowiednią pozycję w rankingu. Prawdziwą zmianę zapoczątkował algorytm o nazwie Google Panda. Firma Google wprowadziła ten algorytm w 2011 roku i objęła jego działaniem wszystkie kraje. Algorytm znacząco ograniczył widoczność serwisów internetowych, które nie przedstawiały wartości dla użytkowników. Strony zawierające zduplikowaną treść zostały zepchnięte na sam dół rankingu lub całkowicie usunięte z wyników wyszukiwań. Internauci zaczęli dostawać treści wartościowe, które były lepiej dostosowane do ich wymogów.

co to jest google

Warto tutaj wspomnieć, iż algorytm był przez lata aktualizowany aż do roku 2014. Jedną ze zmian wprowadzonych przez algorytm Google Panda było poprawienie widoczności małych serwisów internetowych, które pozostawały w tle. Nawet małe strony internetowe miały szansę na pojawienie się w wynikach wyszukiwania internautów, gdy ich treść prezentowała wysoką wartość.

Obecnie wyszukiwarka Google posiada w swoim indeksie biliony stron internetowych. Działanie wyszukiwarki zostało znacznie udoskonalone, a użytkownicy błyskawicznie otrzymują interesujące treści dopasowane do ich potrzeb.

Jak rozwój wyszukiwarek wpłynął na pozycjonowanie stron?

reklama w internecie

Błyskawiczny rozwój wyszukiwarek znacząco wpłynął na sposób pozycjonowania stron www. Specjaliści SEO zaczęli na bieżąco śledzić zmiany wprowadzone przez wyszukiwarkę Google i sposób oceny witryn internetowych. Google nieustannie wprowadzało zmiany w sposobie działania algorytmów, które wpływały na ranking wyników wyszukiwania. Obecnie specjaliści SEO muszą śledzić aktualności związane z działaniem algorytmów Google i nieustannie analizować treść pod kątem wyszukiwarek.

social media społecznościowe

W przypadku wyszukiwarki Google, to treść odgrywa kluczowe znaczenie w uzyskaniu wysokiej pozycji. Istnieje jednak znacznie więcej czynników, które wpływają na ostateczną pozycję każdej strony. Termin SEO jest ściśle powiązany z optymalizacją strony internetowej. Warto tutaj wspomnieć, iż wyszukiwarka Google zwraca uwagę na sposób budowy poszczególnego serwisu. Każdy właściciel strony musi dostosować się do wymogów, które stawia Google. Jednym z wymogów odnośnie budowy strony jest responsywność projektu. Elastyczny design jest obecnie jednym z najistotniejszych elementów przy tworzeniu strony internetowej. Tworząc responsywną stronę www staje się ona dostosowana do urządzeń mobilnych. Wyszukiwarka Google lepiej ocenia strony, które wyświetlają się poprawnie na najróżniejszych urządzeniach mobilnych.

marketing mix online

Obecnie ludzie coraz częściej korzystają z takich urządzeń do przeglądania Internetu, sprawdzania swoich social mediów i dokonywania zakupów drogą online. W ostatnich latach znacząco wzrosła ilość pobrań najróżniejszych aplikacji mobilnych, które działają na smartfonach. Wyszukiwarka Google stara się lepiej oceniać te strony, które spełniają jej wymagania odnośnie responsywności. Optymalizacja witryny internetowej to jednak znacznie bardziej rozbudowany temat.

Warto tutaj wspomnieć o sposobie działania robota indeksującego, który regularnie odwiedza strony internetowe, aby je ocenić i przypisać im pozycję. Robot indeksujący sprawdza na stronie kilka elementów, które wpływają na ostateczną pozycję każdej strony www. Wśród sprawdzanych rzeczy znajduje się kod źródłowy strony, link building i treść. Każdy z poszczególnych elementów ma olbrzymie znacznie dla strony i myśląc o wysokiej pozycji należy o to zadbać. 

Czym się różni SEM od SEO?

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

W przestrzeni Internetu często można spotkać się z terminem SEM. Skrót SEM może zostać pomylony z SEO, gdzie dana osoba używa go naprzemiennie. Oba terminy różnią się jednak od siebie i odnoszą się do innych kwestii. Kampania SEO skupia się na tym, aby skutecznie wypozycjonować stronę www przy wykorzystaniu odpowiedniej optymalizacji i dopasowaniu fraz kluczowych.

Najczęściej jest to długotrwały proces, gdzie właścicielowi zależy, aby pojawić się z czasem w naturalnych wynikach wyszukiwania. SEO pomija płatne formy reklamy, która może być wykorzystywana do zwiększenia zasięgów danej strony www. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku SEM, gdzie wykorzystuje się płatne sposoby reklamowania witryny. Właściciel strony najczęściej korzysta z płatnego systemu reklamowego, który pozwala wygenerować ruch. Najbardziej popularny system reklamy kontekstowej jest obecnie Google Ads.

System należący do przedsiębiorstwa Google pozostaje obecnie bezkonkurencyjny. Google Ads pozwala swoim reklamodawcą na wypromowanie swojej strony www poprzez wyświetlenie jej w wynikach wyszukiwania na daną frazę kluczową. Reklamodawcy muszą jedynie dobrać odpowiednie słowa kluczowe i ustalić stawkę za pojedyncze kliknięcie w reklamę.

Jest to prosty sposób na wypromowanie strony, który pozwala na starcie wyprzedzić konkurencję. Efekty są widoczne błyskawicznie, a strona może jeszcze tego samego dnia zacząć generować zyski.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Marketing w wyszukiwarce internetowej wiąże się jednak z przeznaczeniem określonego budżetu na płatną reklamę. Należy jednak pamiętać, że kampania SEO jest nieodłącznym elementem SEM. W przypadku SEM także chodzi o pozycjonowanie strony, gdzie ostatecznym celem jest zajęcie najlepszych wyników w wyszukiwarce internetowej. 

Co powinien zawierać dobrze przeprowadzony audyt SEO?

Profesjonalnie przeprowadzony audyt strony jest nieodłącznym elementem pozycjonowania. Każdy właściciel strony chcąc zacząć proces pozycjonowania musi na początku przeprowadzić audyt, który pozwoli ocenić jej zawartość pod kątem wymogów Google. Wykonując audyt strony otrzymujemy kompleksowy raport, gdzie są pokazane wszystkie błędy wymagające natychmiastowej naprawy. Przeprowadzeniem audytu najczęściej zajmują się agencje SEO, które posiadają do tego odpowiednie narzędzia.

Profesjonalnie przeprowadzony audyt analizuje dokładnie ilość linków przychodzących, sprawdza treść pod kątem duplikowania, ocenia słowa kluczowe i czas ładowania. Właściciel strony otrzymuje po przeprowadzeniu kompleksowy raport, gdzie zostaną ujawnione wszystkie usterki. Mając już raport można przystąpić do naprawy błędów i rozpocząć następnie proces pozycjonowania. Należy tutaj pamiętać, że proces pozycjonowania może potrwać nawet kilka miesięcy do kilku lat.

Najczęściej pozycjonowaniem zajmują się agencje SEO, które podpisują z właścicielem strony stosowną umowę o współpracy. Agencja zobowiązuje się w umowie do wypozycjonowania serwisu na konkretne frazy kluczowe, które zostały wcześniej ustalone. Niekiedy potrzebne jest przeprowadzenie profesjonalnej kampanii SEO, gdzie agencja planuje całą strategię działania. Kampania SEO może trwać do kilku miesięcy, ale efekty jej przeprowadzenia pozostaną znacznie dłuższej. Zdobycie w naturalny sposób wysokich pozycji w wyszukiwarce internetowej jest względnie trwałe i regularnie generuje ruch nas stronę.

Jak stworzyć profesjonalną kampanię SEO?

Dobrze zaplanowana kampania SEO składa się z odpowiedniego dobrania słów kluczowych, optymalizacji kodu źródłowego, link buildingu i wartościowej treści. Kampania SEO to skomplikowany plan działania, gdzie strategia odgrywa kluczową rolę. Działania podejmowane podczas pozycjonowania strony internetowej muszą być wykonywane z niezwykłą precyzją.

Nadmierne nasycenie treści słowami kluczowymi lub zbyt szybkie pozyskiwanie odnośników, może skutkować nałożeniem kary przez Google. Wyszukiwarka Google regularnie wysyła na daną stronę internetową swojego robota indeksującego, który sprawdza dokładnie jej zawartość.

Pozycjonowanie musi być prowadzone powoli, aby robot pozytywnie reagował na wprowadzane zmiany. Wartościowe odnośniki do strony www należy pozyskiwać stopniowo i systematycznie. Najlepiej pozyskiwać linki jedynie od serwisów, które istnieją już dłuższy czas w Internecie i są dobrze oceniane przez Google. Obecnie przy ocenie link buildingu danej strony liczy się wartość linków. Ocenie zostają poddane linki zewnętrzne i wewnętrzne, które umieszczone są w tekście. Zdecydowanie źle odbierane przez Google są bezwartościowe linki, które pochodzą z niesprawdzonych stron internetowych i katalogów.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Najlepiej zadbać o to, aby link pochodził z artykuły, który jest otoczony duża ilością tekstu. Warto pamiętać, że Google docenia artykuły, które są rozbudowane i dogłębnie wyczerpują dany temat. Lepiej dla strony będzie zatem mieć mniej linków z wartościowych miejsc, niż dużo z niesprawdzonych. Oprócz linkowania właściciel strony musi zadbać o treść.

Wyszukiwarka Google preferuje strony, które są rozbudowane i mają dużą ilość treści. Artykuły przygotowywane na daną stronę internetową powinny być długie i poprawne stylistycznie. Istotne jest także odpowiednie sformatowanie tekstu, gdyż wpływa to na pozycjonowanie. Tworząc tekst warto umiejętnie umieścić w nim słowa kluczowe.

Odpowiednie hasła kluczowe można znaleźć korzystając z profesjonalnych narzędzi SEO. Nasycenie tekstu hasłami kluczowymi nie może być przesadne, gdyż grozi to nałożeniem kary przez wyszukiwarkę. Słowa powinny być wplatane w tekst w sposób naturalny. Należy pamiętać, że treść tworzy się nie tylko pod wyszukiwarki internetowe, ale przede wszystkim dla użytkownika. Strona musi prezentować dla użytkownika wartość i zachęcić go do przeglądania.

Co sprawia, że reklama jest skuteczna?

Widoczność witryny internetowej można poprawić poprzez wykupienie płatnej reklamy. Jest to alternatywa dla pozycjonowania, gdzie właściciele stron internetowych chcą zobaczyć natychmiastowe efekty i wygenerować ruch. Wykupienie płatnej reklamy pozwala znacznie szybciej zdobyć wyświetlenia, które przekładają się na zyski.

Obecnie popularne jest wykupienie płatnej reklamy poprzez Google Ads lub na portalach społecznościowych. Reklamując się w Internecie należy pamiętać o kilku czynnikach, które wpływają na jej odbiór i budowę zasięgów. Internauci są niezwykle wymagający i ciężko zdobyć nawet odrobinę ich uwagi.

W Internecie użytkownicy są narażeni na olbrzymią ilość komunikatów, które często są przez nich ignorowane. Reklamodawcy muszą zadbać o odpowiednie wzbudzenie ciekawości i czytelność treści reklamowej. Przy tworzeniu reklamy warto kierować się przede wszystkim kreatywnościom i uczciwościom względem użytkowników Internetu. Warto tutaj wspomnieć, iż reklama poprzez portale społecznościowe i Google Ads jest najczęściej spersonalizowana. Reklamodawca może samodzielnie ustalić grupę odbiorców jego reklamy, co jeszcze mocniej wpłynie na realizację założonych celów.

Korzystając z Google Ads reklamodawca dostaje do dyspozycji panel, gdzie na bieżąco monitoruje postęp swojej kampanii reklamowej. Google Ads pozwala reklamodawcy na wprowadzanie zmian w trakcie prowadzonej kampanii. Korzystając z tej formy reklamy można zaprezentować swoją stronę www w wyszukiwarce, współpracujących serwisach lub na platformie YouTube.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing