Prowadziłem już różnego rodzaju blogi. Od takiej tematyki, która mnie pasjonuje po taką, z którą mam niewiele wpólnego, ale na której można było akurat nieco więcej zarobić. Obecnie skupiam się tylko na blogu InternetowyMarketing.info, ponieważ na dłuższą metę trudno prowadzić bloga na temat, którym się w ogóle nie interesujesz. A dla mnie marketing w internecie jest właśnie tą dziedziną, której poświęcam obecnie conajmniej 12 godzin dziennie.
Jak doświadczenie pokazuje, bardzo często jest tak, że wiele osób czyta, ale mało komentuje. Jeśli brakuje komentarzy wcale nie musi oznaczać, że blog jest słaby czy bezwartościowy. Tak czy inaczej wielu blogerom zależy na komentarzach. Komentarze pełnią dość istotną rolę w życiu każdego bloga. Świadczą między innymi o popularności danego bloga – jeśli widzimy, że do każdego wpisu jest kilka czy też kilkanaście komentarzy, oznacza to, że blog jest często odwiedzany. No chyba, że sam autor podszywa się pod różne nicki i sam sobie komentuje wpisy.
Możemy wyjść od pewnego, bardzo prostego i oczywistego założenia. Jeśli nie masz odwiedzających, nie będziesz miał komentarzy. To logiczne. Zatem pierwsze co należałoby zrobić, to ściągnąć na swój blog odpowiednią liczbę odwiedzających. Gdy jednak mamy już czytelników, okazuje się, że pewne blogi przy tej samej liczbie odwiedzin komentowane są bardzo często, podczas gdy inne (nawet w tej samej tematyce) bardzo rzadko. Od czego to zależy?
Zebrałem kilka czynników, które decydują o tym, ile masz komentarzy na swoim blogu.
- Unikalna, merytoryczna i wartościowa treść. Twój blog musi posiadać unikalną treść, której nie można znaleźć na innych serwisach. Jeśli będziesz miał wartościową treść, to ludzie chętniej będą zaglądać na Twój blog. Wiedząc, że znajdą tam praktyczne wskazówki i porady, z chęcią skorzystają z Twojego serwisu i skomentują więcej artykułów.
- Ciekawe i odkrywsze wpisy. Jeśli wymyśliłeś jakiś nowy sposób na rozwiązanie danego problemu, możesz liczyć, że zostanie on skomentowany. Bynajmniej taki wpis ma zdecydowanie większy potencjał na komentarz ze strony czytelnika. Inni blogerzy mogą linkować bezpośrednio do takiej treści i wyrażać o niej swój własny pogląd.
- Bądź ekspertem. Jeśli prowadzisz bloga na trudne tematy, użytkownicy będą pytali Cię o porady. Uważając Cię za eksperta, będą prosili Cię o pomoc i wypowiedź w zagadnieniach dla nich niejasnych.
- Subiektywizm. Jeśli będziesz obiektywnie opisywał temat, którym się interesujesz prawdopodobnie niewiele osób to skomentuje. Chodzi o to, abyś wyrażał swoje subiektywne zdanie. Opisuj swoje odczucia i wrażenia nawet wtedy, gdy są negatywne. Przecież może Ci się coś nie podobać, prawda?
- Kontrowersyjność / Negatywne wpisy. Punkt jest związany trochę z powyższym ale nie do końca. Oczywiście będąc subiektywnym, możesz opisywać dowolne swoje odczucia. W tym punkcie chodzi o to, że ludzie częściej biorą udział w dyskusjach kontrowersyjnych i mających charakter tzw. negatywnych informacji. To z tej przyczyny media skupiają się na katastrofach, wypadkach czy sensacjach. Odbijają się one większym echem. Zła informacja budzi wśród ludzi większe poruszenie i dlatego często ludzie chcą wyrazić swój sprzeciw.
- Krytyka. Krytykując jakieś wydarzenia, publikacje czy osoby zyskasz o wiele więcej komentarzy. Ludzie będą albo Cię popierać w krytyce, albo będą zaciekle bronić osoby, na której nie pozostawiłeś suchej nitki.
- Błędy. Zauważyłem też, że ludzie bardzo lubią poprawiać błędy. Jeśli pomylisz się w jakiejś sprawie – ludzie z pewnością Ci to wytkną. Ci bardziej uprzejmi, zrobią to – można powiedzieć – z życzliwości i chęci pomocy. Ci bardziej nieuprzejmi, dlatego aby wytknąć Ci błąd i wykazać, że się na temacie nie znasz.
- Reguła wzajemności. Reguła ta polega na tym, że jeśli wchodzisz na podobne blogi tematyczne i komentujesz tam wpisy, to możesz liczyć na wzajemność. Ludzie bardzo często, nie pozostaną Ci dłużni i skomentują Twoje artykuły. Jest to prosta zasada psychologiczna, która działa znakomicie.
- Stali czytelnicy. Jeśli zbudujesz grupę stałych czytelników, zobaczysz że wygenerują Ci oni ogromną liczbę komentarzy. W myśl zasady Pareto 80/20. Oznacza to, że 80% komentarzy na Twoim blogu wygenerowało 20% komentujących. Mając zatem stałych, wiernych czytelników, możesz liczyć na więcej komentarzy. Ponieważ jeśli już ktoś się angażuje, czytając kolejne Twoje wpisy, zacznie w końcu aktywniej uczestniczyć – nie tylko czytając – ale i komentując Twoje artykuły.
A jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Masz jakieś ciekawe spostrzeżenia odnośnie komentowania artykułów na blogach czy też w zwykłych serwisach?