Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Indeksowanie strony w Google -jak szybko zaindeksować witrynę i linki

seo search engine optimization

Indeksowanie strony w Google

Indeksowanie jest procesem, który jest nieodłącznym elementem oceny danej strony internetowej przez wyszukiwarkę.

Ocena strony odbywa się z pomocą specjalnego robota indeksującego, który trafia na daną stronę i sprawdza jej zawartość.

Robot indeksujący to zaawansowany technicznie program komputerowy, który dokładnie bada poszczególne elementy strony internetowej.

Ocenia zawartość treści znajdującej się na stronie, technologią wykorzystaną do budowy, ilość grafik lub czas ładowania.

pozycjonowanie strony internetowej

Robot indeksujący dokładnie analizuje słowa kluczowe, które są wykorzystywane przez użytkowników do wyszukiwania treści w Internecie. Przeprowadzenie indeksowania danej strony pozwala znaleźć się jej w wynikach wyszukiwania.

Użytkownicy każdego dnia mogą znajdować z łatwością interesujące ich treści. Robot odwiedza daną stronę co pewien czas, aby ponownie ocenić jej zawartość. Strona internetowa może w ten sposób zmienić swoja pozycję, na wyższa lub niższą. Każdemu właścicielowi strony internetowej zależy na tym, aby jego serwis znajdował się najwyżej na liście.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Wysoka pozycja przynosi liczne korzyści, gdzie najistotniejsze jest wygenerowanie zysku z posiadania danej witryny. Indeksowanie to proces, który nie można sztucznie przyspieszyć. Robot indeksujący działa według swojego schematu i treści dodawane na stronie internetowej są sprawdzane stopniowo. Właściciel strony www może jednak ułatwić pracę robotowi Google, aby mógł szybciej trafić do niego i wykonać swoje zadanie poprawnie.

Pomocne może okazać się specjalne narzędzie od firmy Google, które nazywa się Google Search Console.

Jest to darmowe narzędzie z przeznaczeniem dla właścicieli stron internetowych, aby ułatwić in przeprowadzenie indeksowania.

Administratorzy strony mogą z pomocą omawianego narzędzia sprawdzić stan indeksowania. Google Search Console pomaga także w prawidłowym przeprowadzeniu optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarki. Wykorzystywanie specjalnych narzędzi do optymalizacji i indeksowania jest kluczowe, gdy chcemy wpłynąć na jej pozycję w wyszukiwarce.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Umiejętne wykorzystywanie narzędzi SEO jest nieodłącznym elementem procesu pozycjonowania oraz budowania wartości strony w oczach wyszukiwarki Google.

Jak robot indeksujący trafia na daną stronę www?

Działanie robota indeksującego nie jest do końca znane. Nigdy nie możemy dokładnie ocenić, kiedy robot trafi na naszą stronę www. Robot indeksujący porusza się jednak pomiędzy serwisami w Internecie wykorzystując do tego pewien schemat działania.

Najczęściej robot trafia na daną stronę poprzez linki, które prowadzą do treści na danej stronie www. Z tego powodu niezwykle istotne jest linkowanie strony i pozyskiwanie linków zewnętrznych z innych serwisów. Linki zewnętrzne można uzyskać na wiele sposobów, ale nie zawsze należy zwracać uwagę jedynie na ich ilość.

Budując link building danej strony internetowej kluczowe jest zadbanie o jakość linków. Najlepiej, aby linki pochodziły ze stron, które istnieją już w Internecie od lat i są odpowiednie rozbudowane.

Strony dające nam odnośnik powinny być bogate w treść, która jest chętnie czytana przez użytkowników. Linki pochodzące ze stron mających dobrą reputacją są niezwykle cenne i wpływają na proces pozycjonowania.

W ten sposób łatwiej trafi do nas robot Google, który zauważy ruch na stronie i sprawdzi jej treść. Chcąc ułatwić pracę robotowi indeksującemu należy zadbać o plik robots.txt.

Plik pozwala określić właścicielowi strony internetowej, które jej elementy powinny być sprawdzone, a które jeszcze nie są gotowe do odwiedzenia przez robota indeksującego. Musimy pamiętać, że jeśli robot nie dotrze do którejś podstrony, to niestety prawdopodobnie nie pojawi się ona w przestrzeni Internetu.

Użytkownik wpisując wtedy dane hasło kluczowe nie otrzyma w wyszukiwaniach treści, która pochodzi bezpośrednio z naszego serwisu.

Jak poinformować robota indeksującego o nowej treści?

Robota Google można poinformować o tym, że dodaliśmy nową treść na stronie. Nie oznacza to jednak, że od razu pojawi się on na naszej witrynie i sprawdzi jej zawartość. W poinformowaniu robota indeksującego treść na stronie może pomóc omawiany wcześniej Google Search Console.

Z pomocą narzędzia możemy tam wkleić adres URL, który będzie odnośnikiem do świeżo dodanej treści. Robot zostanie poinformowany o nowym adresie i prawdopodobnie szybciej tam dotrze.

Mając duży serwis jest to niezwykle potrzebne, gdyż każdy właściciel strony pragnie, aby znaleźć się możliwie najszybciej w przestrzeni Internetu. Często wiąże się to ze zwiększoną ilością liczby odwiedzin, które przekładają się na zyski danego portalu internetowego.

Serwis ponadto powinien być zoptymalizowany, aby zaoszczędzić crawl budget.

Jak wygląda pozycjonowanie witryny internetowej?

Indeksowanie strony w Google jest ściśle powiązane z pozycjonowaniem i optymalizacją. Jest to złożony proces, gdzie łączy się ze sobą kilka elementów. Pozycjonowanie strony internetowej to jednoczesne pozyskiwanie linków zewnętrznych, umiejętne linkowanie wewnętrzne, optymalizacja kodu źródłowego, pisanie treści i marketing internetowy.

Każdy z elementów ma wpływ na to, jakie pozycje zajmiemy w wyszukiwarce. Najważniejsze dla każdego właściciela strony www i e-sklepu jest to, aby wybić się w wyszukiwarce Google.

Jest to największa wyszukiwarka, która generuje ruch na całym świecie. Inne wyszukiwarki pełnią marginalną rolę w tym, aby pozyskiwać ruch na stronę. Wśród wyszukiwarek, które są rywalem dla Google, warto wspomnieć o wyszukiwarce Yahoo, Bing lub Baidu, która jest wyszukiwarką popularną na terenie Chin. Zwiększenie widoczności strony ma olbrzymie znaczenia dla wielu biznesów, które prowadzą sprzedaż w Internecie.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Wypozycjonowanie strony pozwala nieustannie zdobywać wartościowy ruch, który niekiedy odbywa się całodobowo i nieustannie generuje sprzedaż. Każdego roku sprzedaż w Internecie wzrasta, a większość biznesów stara się nadążyć za zmianą trendów na rynku. Pozycjonowanie obejmuje także analizę słów kluczowych, które służą do znajdowania przez użytkowników interesujących ich treści.

Hasła kluczowe to wpisany w wyszukiwarkę ciąg słów, które następnie wyświetlają użytkownikom sugerowane strony www, blogi lub e-sklepy. Umiejętnie dobrane słowa kluczowe pozwalają stronie znaleźć się wyżej i częściej w wyszukiwaniach na większą liść fraz. Słowa kluczowe należy umiejętnie umieścić w podkategoriach i tekście.

Pisaniem treści pod wyszukiwarki internetowe zajmują się copywriterzy SEO. Umieszczają oni naturalnie słowa kluczowe, które nie burzą jednocześnie przekazu tekstu. W wyszukiwaniu odpowiednich słów kluczowych najczęściej pomagają specjalne narzędzia SEO.

Wiele z takich narzędzi jest oferowanych przez firmę Google, która ma dostęp do cennych danych ze swojej wyszukiwarki. Popularnym narzędziem od amerykańskiego giganta w branży informatycznej jest Google Ads. Nowoczesne narzędzie analizuje słowa kluczowe i prognozuje ich miesięczną ilość wyszukiwań. Narzędzie przydaje się reklamodawcą w projektowaniu kampanii reklamowych i webmasterom do pozycjonowania.

Pisanie wartościowej treści na stronę www wymaga jednak szerszego omówienia w kontekście pozycjonowania i wprowadzonych przez firmę Google algorytmów do jej oceny. Google nieustannie wprowadza zmiany odnośnie oceny stron internetowych, a jedną z najważniejszych jest wprowadzenie aktualności odnośnie sprawdzania treści.

Jak działają algorytmy Google przy ocenie strony?

Algorytmy Google zostały wprowadzone, aby ograniczyć stosowanie niedozwolonych praktyk podczas pozycjonowania, które odbijały się na użytkownikach.

Algorytmy można opisać poprzez zbiór zasad, które oceniają treść na stronie. Ich działanie pozwala przypisać każdej stronie odpowiednią pozycję w wyszukiwarce. Każdy z algorytmów może oceniać inną kwestę na stronie i wpłynąć na jej ranking. Pierwszym algorytmem w historii, który został prowadzony przez firmę Google był PageRank.

Algorytm ten przestał być jednak wykorzystywany obecnie do tego, aby oceniać zawartość strony. Zdecydowanie większą rolę w ocenie strony pełnią nowe algorytmy, które często są na bieżąco aktualizowane.

google analytics

Specjaliści SEO są zmuszeni do tego, aby śledzić te zmiany i wykorzystywać je przy budowie strony oraz jej pozycjonowaniu w wyszukiwarce. Jednym z najważniejszych algorytmów, które znacząco wpłynęły na treść dodawaną na stronach był algorytm o nazwie Panda. Google od wprowadzenia tego algorytmu często nazywało je zabawnie od nazw zwierząt.

Algorytm po wprowadzeniu zaczął surowo oceniać właścicieli stron pod kątem dodawanej przez nich treści. Dokładnie sprawdzał treść pod kątem jej użyteczności i unikalności.

lead generation generowanie leadów

Właściciele stron nie dbający o oryginalną treść na stronie i jej poprawność zostali ukarani niższymi pozycjami. Istotna stała się również długość dodanego tekstu. Google zaczęło źle oceniać strony www, gdzie posty były krótkie i wąsko omawiały dane zagadnienie. Zdecydowanie lepiej dla właścicieli jest dodawać długie artykuły, które dogłębnie omawiają dany temat.

Długie i merytoryczne artykuły są jednym z elementów, który pozytywnie wpływa na osiągnięcie zadowalających pozycji w wyszukiwarce. Większość serwisów bardzo dba o to, aby oprócz oferowania im jakiegoś produktu lub usługi, dać swoim użytkownikom ciekawą treść.

Sklepy internetowe często oprócz sprzedaży prowadzą jednocześnie bloga, gdzie umieszczają interesujące poradniki. Dodatkowo opisy produktów stały się bardziej rozbudowane i nie są jak dawniej przesycone jedynie sztucznie frazami kluczowymi. Algorytm Panda to pierwszy z serii, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich lat i znacząco zmieniły rynek.

Ile czasu zajmuje indeksowanie w Google?

Indeksowanie strony w Google to proces, który wymaga od właściciela strony cierpliwości. Strona nigdy nie pojawi się od razu po tym, gdy dodamy na nią treść. Robot Google potrzebuje czasu, aby odnaleźć naszą stronę, sprawdzić jej zawartość, a dopiero potem przypisać jej odpowiednią pozycję. Musimy pamiętać, że w przyszłości proces ten będzie nieustannie powtarzany, gdy na witrynie pojawi się nowa treść.

Najczęściej najkrótszy czas indeksowania treści zajmuje około dwadzieścia cztery godziny. Jest to jedynie przykładowy czas, po którym możemy spodziewać się efektów. Spokojnie proces ten może się wydłużyć do kilku dni. W najgorszym wypadku proces indeksowania treści na stronie potrwa nawet kilka miesięcy, co jednak zdarza się niezwykle rzadko.

Najgorzej indeksują się strony internetowe, które są nowe w przestrzeni Internetu. Właściciele takich nowych witryny powinni uzbroić się w cierpliwość i ewentualnie użyć sposobów, aby przyspieszyć indeksację. Kluczowe może być podlinkowanie nowej strony www, gdyż w ten sposób robot indeksujący może szybciej ją odnaleźć.

Robot będzie musiał zaindeksować również wszystkie podstrony, które będą znajdowały się na naszym serwisie. Jeśli chcemy ułatwić mu indeksację innych treści dodawanych na stronie, to warto zastosować linkowanie wewnętrzne. Linkowanie to polega na dodawaniu linków wewnątrz treści, którą dodajemy na stronie w przygotowywanych artykułach.

Linki w tekście prowadzą wówczas robota indeksującego do innych miejsc na stronie. Jest to jednocześnie ułatwienie dla użytkowników, którzy mogą w ten sposób lepiej wyszukiwać interesujące ich treści. Niekiedy taki link może być ukryty pod frazą kluczową. Należy jednak unikać tego, aby linków wewnętrznych znajdowało się zbyt dużo w napisanym tekście. Google może nas wówczas źle odebrać i nałożyć karę w postaci obniżenia pozycji w rankingu.

Podczas pozycjonowania i optymalizacji strony zawsze musimy pamiętać o zasadach SEO, które opisują akceptowalne metody dopuszczalne przez wyszukiwarki. Jeśli nie posiadamy wiedzy w tym zakresie, to możemy nawiązać współpracę z profesjonalną agencją SEO, która zajmuje się pozycjonowaniem i przeprowadzeniem dokładnego audytu strony internetowej.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing