Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Historia mediów społecznościowych i portali [wpływ na społeczeństwo]

social media społecznościowe

Historia mediów społecznościowych i ich wpływ na społeczeństwo

Media społecznościowe to technologia, która wykorzystuje Internet do komunikowania się pomiędzy użytkownikami. Najczęściej są to serwisy internetowe lub aplikacje pobierane na telefon komórkowy, gdzie internauci mogą rejestrować się i korzystać z ich funkcji.

ikony mediów społęcnzościowych social media ads Historia mediów społecznościowych

Pierwsze serwisy społecznościowe powstały w Stanach Zjednoczonych, gdzie Internet błyskawicznie się rozwijał.

Media społecznościowe określane są przez to angielskim terminem social media. Rozwój mediów społecznościowych przyczynił się to zmiany stylu życia współczesnych ludzi.

Nowoczesna technologia pozwoliła w prosty sposób komunikować się pomiędzy sobą, wysyłać pliki, udostępniać zdjęcia lub prowadzić rozmowy wideo. Warunkiem korzystania z portali społecznościowych i komunikatorów, jest posiadanie stałego dostępu do Internetu.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Serwisy społecznościowe nierzadko posiadają miliony lub nawet miliardy użytkowników na całym świecie. Aktualnie największym serwisem społecznościowym jest Facebook, który posiada miliardy zarejestrowanych kont. Historia serwisu o nazwie Facebook zaczyna się w 2004 roku, gdzie wstępny projekt powstał z inicjatywy grupy studentów.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Przy projekcie pracowali Chris Hughes, Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin, Andrew McCollum i najważniejsza postać, czyli Mark Zuckerberg. Studiujący wtedy na Uniwersytecie Harvarda amerykański programista i przedsiębiorca, jest obecnie kojarzony jako główny twórca serwisu. Mark Zuckerberg nieustannie rozwijał swój projekt, który początkowo działał jedynie na kilku lokalnych uczelniach.

Aktualnie Mark Zuckerberg jest dyrektorem generalnym, który zarządza spółką o nazwie Meta Platforms. Spółka posiada pod swoim zarządem kilka znanych projektów, jak Instagram lub komunikator Whatsapp.

Platforma Facebook przyniosła twórcy Facebooka gigantyczną fortunę, która sprawiła, że Mark Zuckerberg znalazł się na liście magazynu „Forbes”. Stało się to w 2008 roku, gdzie amerykański programista znalazł się wśród ośmiuset najbogatszych ludzi na świecie.

Obecnie majątek amerykańskiej spółki Meta Platform jest znacznie wyższy i liczy miliardy dolarów. Warto tutaj wspomnieć, iż zaledwie trzy lata później, Mark Zuckerberg był już na piętnastym miejscu wśród najbogatszych obywateli Stanów Zjednoczonych.

brand branding marka osobista

Ciekawostką jest, iż na temat historii powstania portalu Facebook powstał film. Dzieło nosi nazwę „The Social Network”, gdzie w rolę Marka Zuckerberga wcielił się amerykański aktor Jesse Eisenberg.

Film w interesujący sposób przedstawia wydarzenia związane z powstaniem portalu i liczne trudności, które napotkał twórca na swojej drodze. Aktualnie oprócz popularnego serwisu Facebook istnieją liczne inne projekty, które oferują najróżniejsze funkcje dla swoich użytkowników. Wśród znanych serwisów na świecie znajduje się Twitter, Pinterest, TikTok, VKontakte, Instagram lub Snapchat.

Jakie funkcje oferuje Facebook swoim użytkownikom?

marketing internetowy online cyfrowy digital

Facebook to portal społecznościowy, który jest znany na całym świecie. Z serwisu korzystają osoby w najróżniejszym wieku, które nierzadko logują się na swoje konta praktycznie każdego dnia. Zarejestrowani użytkownicy mogą poprzez portal zakładać grupy tematyczne, wysyłać wiadomości i komentować udostępnianie tam treści. Rejestracja w serwisie jest banalnie prosta, a wybrana osoba musi posiadać jedynie e-mail i numer telefonu.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Podczas rejestracji numer telefonu komórkowego będzie potrzebny do weryfikacji konta. Dodatkowo użytkownik będzie mógł pobrać mobilną wersję serwisu na swój telefon.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Aplikacja sprawnie działa na telefonach komórkowych, które posiadają najnowsze oprogramowanie. Warto tutaj wspomnieć, iż Facebook współpracuje z komunikatorem o nazwie Messenger. Facebook Messenger to nowoczesny komunikator internetowy, który powstał z inicjatywy spółki Meta.

Komunikator umożliwia użytkownikom posiadającym aplikacje wysyłanie wiadomości. Oprócz funkcji umożliwiającej wysyłanie wiadomości, każdy użytkownik może przesyłać najróżniejsze pliki, zabawne naklejki lub dodawać reakcje w postaci emoji, czyli specjalnych piktogramów wyrażających emocje użytkowników.

marketing mix online

Niezwykle przydatną funkcją dla internautów korzystających z komunikatora jest możliwość wykonywania połączeń wideo. Użytkownicy mogą bezpłatnie wykonywać połączenia głosowe lub wideo, pod warunkiem posiadania dostępu do Internetu.

Facebook Messenger nierzadko jest wykorzystywany przez internatów jako zamiennik dla wykonywania połączeń telefonicznych. Jest to przydatna funkcja dla osób, które znajdują się za granicą i chcą bezpłatnie skontaktować się ze swoją rodziną lub znajomymi.

reklama w internecie

Inną popularną aplikacją, która także należy do Meta Platforms jest Instagram. Serwis o nazwie Instagram służy do udostępniania zdjęć, gdzie chętnie z jego funkcji korzystają znane osobistości ze świata mediów. Instagram traktuje się jako serwis fotograficzny, gdzie można promować swoją osobę i w interesujący sposób przedstawić wydarzenia z życia.

Najważniejszym medium społecznościowym jest jednak Facebook, gdzie do serwisu nieustannie dodawane są nowe funkcje. Na przestrzeni lat projekt przeszedł liczne zmiany, które miały poprawić odbiór serwisu w oczach użytkowników. Internauci mogą korzystać z licznych dodatkowych funkcji serwisu, jak książka adresowa, blokowanie nielubianych użytkowników, zakładanie grup tematycznych, albumy ze zdjęciami, blog personalny lub ukryta lista ze znajomymi. 

Jakie media społecznościowe są popularne w Polsce?

W Polsce media społecznościowe rozwijały się nieznacznie wolniej, niż w Stanach Zjednoczonych. Jednym z pierwszych serwisów, który zyskał popularność w kraju była nasza-klasa.pl. Przy projekcie pracowali Maciej Popowicz, Paweł Olchawa, Łukasz Adziński i Michał Bartoszkiewicz.

co to jest google

Właścicielem serwisu była do zamknięcia serwisu spółka Ringier Axel Springer Polska, która została założona w 1994 roku. Spółka posiadała sto procent udziałów w projekcie i nierzadko angażowała się w podobne projekty związane z mediami internetowymi. Nasza-klasa.pl to polski serwis, który rozpoczął swoją działalność 11 listopada 2006 roku.

Projekt był rozwijany przez następne lata aż do 2021 roku. Warto tutaj wspomnieć, iż w trakcie swojej historii została zmieniona nazwa z nasza-klasa.pl na nk.pl. Stało się to w 2010 roku, gdzie serwis pod nową nazwą funkcjonował jeszcze jedenaście lat.

Początkowo celem portalu było ułatwienie użytkownikom znalezienia przyjaciół z dawnych lat, którzy chodzili do tej samej szkoły. Serwis umożliwiał użytkownikom odnowienie dawnych znajomości i nawiązanie nowych.

reklama i kampania Google Ads

Początkowo serwis został przyjęty z wielkim entuzjazmem i błyskawicznie się rozwijał. Zarejestrowani użytkownicy mogli pisać do siebie wiadomości, wstawiać zdjęcia i grać w gry, które znajdowały się w serwisie. W szczytowym okresie w serwisie było zarejestrowanych ponad czternaście milionów kont. Niestety serwis stopniowo tracił swoją popularność i popadał w zapomnienie.

W późniejszych latach większość użytkowników zaczęło korzystać z innych serwisów społecznościowych, które rozpoczęły swoją działalność w Polsce. Sytuacja doprowadziła do punktu, kiedy właściciele serwisu postanowili zamknąć go w 2021 roku.

pozycjonowanie strony internetowej

Data zamknęła długą historię projektu, który jest uważany za jeden z pierwszych serwisów społecznościowych cieszących się popularnością w całej Polsce.

Jakie serwisy społecznościowe są obecnie popularne na świecie?

Lista portali społecznościowych, komunikatorów i najróżniejszych aplikacji, jest obecnie niezwykle długa. Na całym świecie działają serwisy społecznościowe, które cieszą się zaufaniem swoich użytkowników.

Jednym z istotniejszych serwisów jest Twitter, który obecnie często jest wykorzystywany przez polityków i służy do mikroblogowania.

Użytkownicy Twittera chętnie śledzą za jego pośrednictwem najważniejsze wydarzenia ze świata, który udostępniane są na bieżąco w serwisie przez inne osoby. Twitter powstał w 2006 roku i szybko zdobył globalne zasięgi.

seo search engine optimization

Obecnie serwis znajduje się w pierwszej dziesiątce według popularności, która jest mierzona przez ranking Alexa. Z założenia serwis jest prosty w obsłudze i każda osoba może w nim zarejestrować swoje konto poprzez pocztę Gmail. Wspomniany Gmail to specjalny webmail, który stworzyła firma Google i udostępniła internautom bezpłatnie.

Użytkownicy Twittera mogą za pośrednictwem serwisu wysyłać do siebie specjalne tweety. Jest to krótka wiadomość tekstowa, która musi liczyć określoną odgórnie liczbę znaków. Aktualnie pojedynczy tweet może liczyć maksymalnie dwieście osiemdziesiąt znaków.

Użytkownicy mogą błyskawicznie wysyłać do siebie krótkie wiadomości, które są widoczne dla innych osób. Wiadomości mogą być wysyłane poprzez SMS lub aplikację mobilną. Twitter umożliwia internautom pobranie swojej aplikacji na telefony komórkowe z odpowiednim oprogramowaniem. 

sprzedaż biznes marketing

Jak kształtowała się historia Twittera?

Historia mediów społecznościowych nie byłaby kompletna bez amerykańskiego Twittera. Serwis o nazwie Twitter powstał z inicjatywy kilku osób, gdzie kluczową postacią w późniejszych latach był amerykański programista Jack Dorsey.

Oprócz wspomnianej osoby w postaci Jacka Dorseya, przy projekcie pracowali również Noah Glass, Biza Stone i Evan Williams. Twitter został oddany do użytku w 2006 roku, a następnie był na bieżąco modyfikowany.

Elon musk twitter

Wizję projektu przedstawił wspomniany wcześniej Jack Dorsey, który początkowo chciał stworzyć serwis umożliwiający komunikację pomiędzy użytkownikami poprzez wysyłanie SMS-ów. Ciekawostką jest, iż początkowo serwis miał nosić nazwę twttr, ale ostatecznie wprowadzono istniejącą do dziś nazwę Twitter. Firma powiązana z portalem błyskawicznie zanotowała wzrost, gdzie już w 2007 roku podczas każdego kwartału użytkownicy wysyłali do siebie ponad czterysta tysięcy tweetów. Trzy lata później liczba wysyłanych tweetów urosła już do milionowych liczb. W 2011 roku zarejestrowani użytkownicy udostępniali w serwisie każdego dnia ponad sto czterdzieści milionów tweetów, co uplasowało serwis wśród najbardziej popularnych na całym świecie. Niestety w późniejszych latach Twitter napotkał problemy, które były związane z atakiem hakerskim. Podczas ataku doszło do kradzieży poufnych danych i dokumentów, które dotyczyły bezpośredniej działalności amerykańskiego serwisu. Wydarzenie miało miejsce w 2009 roku i niestety nie była to ostatnia tego typu sytuacja. Ponowny atak hakerski został dokonany jeszcze tego samego roku, gdzie serwis został zablokowany na ponad dwie godziny.

W czasie ataku użytkownicy nie mogli korzystać ze swoich kont, a serwisy był nieaktywny. W późniejszych latach dochodziło do podobnych prób, gdzie Twitter stawał się celem dla hakerów. Obecnie serwis działa poprawnie i jest traktowany jako jedno z bezpieczniejszych mediów społecznościowych.

Spółka mające w posiadaniu serwis próbuje wprowadzać nowe metody chroniące poufne dane i pilnuje bezpieczeństwa użytkowników. Ciekawostką jest, iż w 2022 roku serwisem społecznościowym zainteresował się popularny miliarder, filantrop i przedsiębiorca- Elon Musk. Znany na całym świecie biznesmen nie ukrywał swojej sympatii do amerykańskiego serwisu.

Właściciel PayPala, SpaceX i Tesli, postanowił wykupić część akcji spółki zarządzającej Twitterem. Początkowo Elon Musk wykupił około dziesięć procent akcji, co wystarczyło do tego, aby był kluczowym akcjonariuszem w projekcie. Zakup spotkał się z przyjaznym odbiorem przez akcjonariuszy, a akcje spółki poszybowały w górę.

Dodatkowo spółka zaproponowała ekscentrycznymu miliarderowi miejsce w zarządzie. Jeszcze tego samego roku Elon Musk ponowił ofertę i postanowił wykupić Twittera na własność.

Przedsiębiorca zaproponował wykupienie wszystkich udziałów za kwotę opiewającą na około czterdzieści cztery miliardy amerykańskich dolarów. Transakcja po drobnych nieporozumieniach została zaakceptowana i wprowadzona w życie czyniąc Elona Muska właścicielem Twittera.

lead generation generowanie leadów

Aktualnie Twitter jest miejscem, gdzie swoje konta chętnie zakładają znane osobistości ze świata polityki, mediów i sportu. Wśród znanych osobistości swoje oficjalne konta w serwisie posiadają Elon Musk, Barack Obama, Rihanna, Taylor Swift, Katy Perry, Justin Bieber, Ariana Grande, Lady Gaga i amerykański były prezydent Donald Trump. Popularne persony nierzadko posiadają miliony obserwujących użytkowników, którzy każdego dnia śledzą ich tweety udostępniane w serwisie. W Polsce wśród najbardziej popularnych osób w serwisie Twitter swoje oficjalne profile posiadają znany piłkarz piłkarz Robert Lewandowski i obecny prezydent Polski Andrzej Duda.

Jak powstały media społecznościowe?

Pierwsze media społecznościowe zaczęły pojawiać się w latach dziewięćdziesiątych. Jedną z istotnych dat jest rok 1997, kiedy powstał portal o nazwie Six Degrees.

Był to jeden z pierwszych serwisów społecznościowych, który pozwalał użytkownikom nawiązywać znajomości poprzez założenie w nim konta. Ważną datę jest również 1999 rok, gdzie powstał popularny serwis blogowy o nazwie Blogger.

W następnych latach użytkownicy internetu chętnie korzystali z platform blogowych, które umożliwiały im zakładanie prywatnych blogów, gdzie mogli dzielić się swoimi przemyśleniami. Blogger to darmowa platforma do blogowania, która została zaprojektowana przez Pyra Labs.

W późniejszych latach projekt został przejęty przez amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne o nazwie Google.

Spółka Google wykupiła projekt w 2003 roku i prężnie go rozwijała w następnych latach. Użytkownicy mogli bezpłatnie zakładać na platformie blogi, które posiadały domenę z końcówką blogspot.com.

Obecnie serwis pozostaje w dalszym ciągu w użytku i chętnie jest wykorzystywany przez blogerów, którzy nierzadko podpinają do swojej strony własną domenę internetową. Firma Google wprowadziła do projektu liczne aktualizacje, które znacząco poprawiły sposób korzystania z platformy.

google analytics

Ogromnym ułatwieniem dla użytkowników jest możliwość pobierania specjalnych szablonów, które umożliwiają stworzenie profesjonalnie wyglądającego bloga. Szablony na platformę Blogger są najczęściej darmowe, ale istnieją także bardziej zaawansowane płatne projekty.

Obecnie platforma Blogger odrobinę straciła na znaczeniu, gdyż użytkownicy chętniej zaczęli korzystać z oprogramowania WordPress. Wspomniane oprogramowanie daje swoim użytkownikom większą niezależność i kontrolę nad blogiem. WordPress to popularny system zarządzania treścią, który początkowo powstał z myślą o tworzeniu blogów. W późniejszych latach WordPress intensywnie się rozwijał i obecnie wykorzystuje się go do projektowania zaawansowanych stron www oraz sklepów internetowych. Oprogramowanie WordPress w dalszym ciągu jest jednak wykorzystywane do zakładania blogów.

szkolenie konsulting doradztwo biznesowe

Platforma Blogger posiada długą historię, która zapoczątkowała okres zakładania blogów i przyczyniła się do rozwoju mediów społecznościowych. Pierwsze portale społecznościowe posiadały ograniczone funkcje, ale dały podwaliny do dalszego rozwoju innych projektom. W Polsce rozwój serwisów społecznościowych postępował nieco wolniej, a wśród najbardziej znanych była omawiana wcześniej nasza-klasa.pl i wykop.pl.

Serwis wykop.pl został stworzony w 2005 roku i jest popularnym po dzień dzisiejszych serwisem internetowym do dzielenia się ciekawymi newsami ze świata. Serwis zdążył przez lata zbudować wokół siebie zżytą społeczność, która podejmuje często samodzielne działania mające wywierać nacisk na wybrane decyzje polityczne i instytucje państwowe. Założeniem twórców było zaprojektowanie serwisu, który miał podobieństwem przypominać amerykański projekt o nazwie Reddit.

Jak rozwijała się aplikacja TikTok?

TikTok to zaprojektowana w Chinach aplikacja mobilna, którą można pobrać na telefony komórkowe z najnowszym oprogramowaniem.

Aplikacja działa na telefonach komórkowych z systemem operacyjnym Android lub iOS. Aplikacja początkowo działała w na terenie Chin pod nazwą Douyin. Ze względu na marketing na późniejszym etapie nazwa uległa zmianie na TikTok.

Warto tutaj zaznaczyć, że jest to jedna z nielicznych aplikacji spoza Stanów Zjednoczonych, która osiągnęła światowy sukces. Założeniem twórców było zaprojektowania aplikacji, która miała nieść rozrywkę swoim użytkownikom. Zarejestrowani użytkownicy mogą udostępniać poprzez aplikację krótkie materiały wideo.

Najczęściej są to nie długie filmy, gdzie ukazywane są teledyski muzyczne, zabawne sytuacje lub interesujące wiadomości ze świata. Aplikacja jest stosunkowo młoda i powstałą dopiero w 2016 roku.

Przy projekcie pracowali chińscy programiści, którzy byli zatrudnieni przez przedsiębiorstwo o nazwie ByteDance. Aktualnie projekt działa w wielu krajach i posiada kilkadziesiąt wersji językowych. Statystyki pokazują, że aplikacja TikTok należy do jednej z najchętniej pobieranych na telefony komórkowe.

Ciekawostką jest, iż popularna aplikacja do omawianej działała na terenie Europy. Aplikacja nosiła nazwę musical.ly i została wykupiona przez przedsiębiorstwo ByteDance rok po stworzeniu swojej. Kolejną ciekawostką może być fakt, że większość użytkowników TikToka to osoby w bardzo młodym wieku.

Najliczniejszą grupą posiadającą konta w chińskiej aplikacji są osoby, które mają od szesnastu do dwudziestu czterech lat. Osoby w wymienionym wieku stanowią prawie połowę wszystkich użytkowników. Obecnie aplikacja nie jest dostępna we wszystkich miejscach, gdzie niektóre państwa zdecydowały nałożyć na chińską aplikację pewne ograniczenia.

Wspomniane ograniczenia lub całkowity zakaz korzystania z aplikacji, pojawiły się w takich krajach, jak Indonezja, Indie lub Pakistan. Warto tutaj wspomnieć, iż aplikacja została ukarana karą grzywny przez władze Stanów Zjednoczonych, gdzie oskarżono przedsiębiorstwo o niedozwolone wykorzystanie danych zarejestrowanych użytkowników.

Kolejną kontrowersyjną kwestią jest cenzurowanie przez aplikację wybranych treści, które mogą być niewygodne dla chińskich władz. Niestety podobne przypadki zdarzają się także w innych mediach społecznościowych, gdzie niewygodne treści mogą mieć ograniczone wyświetlenia, a twórcy nierzadko otrzymują karę w postaci zablokowania konta.

W Polsce aplikacja TikTok działa obecnie bez przeszkód i jest chętnie pobierana przez osoby w młodym wieku. Ciekawostką jest, iż znaczną największą część użytkowników stanowią młode kobiety. Polscy użytkownicy często poprzez serwis prowadzą popularne streamy lub udostępniają zabawne materiały wideo.

Jaki skutek mają portale społecznościowe na ludzką psychikę?

Rozwój mediów społecznościowych znacząco ułatwić codzienne życie ludzi. Internet ułatwił użytkownikom komunikowanie się w prosty sposób między sobą za pośrednictwem portali społecznościowych i popularnych komunikatorów. Początkowo serwisy społecznościowe były wykorzystywane do prowadzenia konwersacji i nawiązywania nowych znajomości.

Obecnie funkcjonalność mediów społecznościowych została mocno rozszerzona, a internauci zaczęli spędzać na nich znacznie więcej czasu. Portale społecznościowe stały się dla wielu osób nieodłącznym elementem ich codziennego funkcjonowania, gdzie dzielą się praktycznie każdym wydarzeniem ze swojego życia.

U niektórych osób social media stały się uzależnieniem, które każdego dnia pochłania olbrzymią ilość czasu.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Aktualnie w szczególności u młodych osób można zaobserwować negatywne skutki wpływu mediów społecznościowych na ich życie. Jednym z negatywnych skutków jest uzależnienie swojej samooceny od zainteresowania w mediach społecznościowych. Młode osoby są niezwykle wrażliwe na wszelką krytykę, którą mogą napotkać na swoich profilach społecznościowych. W sieci popularne jest zjawisko hejtu, gdzie inni użytkownicy celowo piszą obraźliwe komentarze pod adresem innych osób.

social media społecznościowe

U niektórych osób hejt może doprowadzić do pogorszenia ich samopoczucie, a nawet depresji. Obecnie w Internecie prowadzone są liczne kampanie, które mają na celu walkę z pojawiającym się hejtem. Kolejną kwestią, która negatywnie oddziałuje na osoby regularnie korzystające z kont społecznościowych, jest pogorszenie ich relacji w prawdziwym życiu.

Niektóre osoby spędzając czas w Internecie i śledząc życie innych osób zapominają, że tracą na tym ich prawdziwe znajomości oraz najbliższa rodzina. Niestety statystyki pokazują, że każdego roku rośnie czas spędzany przez osoby młode na portalach społecznościowych i najróżniejszych komunikatorach. Media społecznościowe powinny być używane z rozsądkiem, aby nie wpłynęły negatywnie na jakość naszego życia.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing