Google SEO to znacnzie więcej niż tylko optymalizacja stron pod wyszukiwarkę (poradnik)
Zawartość strony (spis treści)
Zaprojektowanie strony internetowej to dopiero początek drogi do tego, aby wybić się w przestrzeni Internetu. Kolejnym etapem jest pozycjonowanie, które pozwala wygenerować wartościowy ruch na danej stronie www.
Omawiając elementy składające się na pozycjonowanie należy wrócić do optymalizacji. Jest to termin, który obejmuje działania prowadzące do dopasowania danej witryny internetowej pod wymogi wyszukiwarek. Właściciele stron muszą zadbać o uaktualnienie strony według standardów Google. Optymalizacja stron dla wyszukiwarek internetowych określane jest z angielskiego pojęciem Google SEO.
REKLAMA:
Koniec reklamy.
Search Engine Optimization obejmuje potrzebne działania do wypozycjonowania strony www w wyszukiwarce i zajęcie możliwie najwyższych pozycji. Optymalizacja to nie tylko pozycjonowanie, ale także poprawienie funkcjonalności danego serwisu. Błędy techniczne znajdujące się na stronie muszą zostać poprawione, aby ułatwić użytkowanie odwiedzającym.
Eliminacja błędów na witrynie wymaga przeprowadzenia dokładnego audytu i wprowadzenia poprawek w kodzie źródłowym. Jest to skomplikowany proces, który potrafią przeprowadzić jedynie profesjonalni webmasterzy lub programiści. Optymalizacja jest szerokim tematem, gdzie wiele czynników składa się na ostateczny wynik. Roboty indeksujące regularnie sprawdzają strony internetowe i oceniają ich zawartość.
Każdy właściciel strony musi dopełnić starań, aby robot indeksujący mógł sprawnie wykonać swoje zadanie. Jeśli strona nie będzie przejrzysta, to prawdopodobnie jej zawartość nie zostanie zaindeksowana.
Czym jest pozycjonowanie strony www w Google?
Optymalizacja serwisu to nieodłączony element pozycjonowania. W Polsce pozycjonowanie jest traktowane jednoznacznie z SEO. Oba terminy mają jeden cel, aby wybić się na sam szczyt danej wyszukiwarki internetowej. Pozycjonowanie zaczyna się w momencie projektowania strony internetowej lub e-sklepu. Wyszukiwarka Google jasno określiła zasady odnośnie tworzenia stron internetowych i ich funkcjonowania.
NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!
Zapisz się powyżej.
Projekt serwisu musi być dostosowany do urządzeń mobilnych, aby ich użytkownikom ułatwić życie. Strona niedostosowaną do urządzeń mobilnych nie wygląda poprawnie i korzystanie z niej jest znacząco utrudnione. Google na starcie lepiej odbiera strony, które mają responsywną budowę. Elastyczny design strony jest kluczowy, gdy chcemy stworzyć popularny portal w sieci. Dotyczy to blogów, stron internetowych i e-sklepów.
Większość webmasterów budując strony opiera je na responsywnych szablonach. Najczęściej do projektowania witryny internetowych wykorzystuje się szablony przeznaczone na WordPressa. Jest to nowoczesny system zarządzania treścią, który obecnie często wykorzystuje się do budowy stron i sklepów internetowych.
Szablony WordPress można kupić w Internecie i najczęściej są to już dostosowane projekty do urządzeń mobilnych. Mając responsywną stronę należy zwrócić uwagę na jej kod źródłowy, czas ładowania i ilość grafik. Projektując stroną i dodając na nią treść musimy pamiętać, że technologia flash znacząco spowalnia czas ładowania danego serwisu.
Animacje należy dodawać z umiarem, aby zbytnio nie obciążyć strony www. Im lepiej będzie się ładowała dana strona lub e-sklep, tym jego użytkownicy będą chętniej z niego korzystać. Długi czas ładowania jest źle odbierany przez algorytmy Google i użytkowników Internetu. Jeśli zamkniemy ten etap, to przejdziemy do następnego, gdzie na pozycjonowanie będzie się składać zdobywanie wartościowych linków, pisanie interesujących treści i promocja w Internecie. Efekty pozycjonowanie nigdy nie są widoczne po kilku dniach. Jest to długotrwały proces, gdzie trzeba zwracać uwagę na detale. Nadmierne przyspieszenie procesu pozycjonowania może niekiedy przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.
Dotyczy to na przykład pozyskiwania linków, gdzie zdobycie ich zbyt wielu w krótkim czasie może być powodem do nałożenia na stronę kary. Mechanizmy Google są nieustannie aktualizowane i badane przez specjalistów SEO, którzy usprawniają swoje działania. Algorytmy Google nie do końca są jednak zrozumiałe i dodatkowo nieustanne aktualizacje często zmieniają zasady gry.
Kiedy zaczęto pozycjonować strony internetowe?
Pozycjonowanie zaczęło się w momencie, gdy do użytku zostały wprowadzone pierwsze wyszukiwarki internetowe. Każda nowa strona chciała wybić się najwyżej, aby wygenerować największy ruch z wyszukiwarki. Duży ruch na stronie www przekładał się na zyski i popularność. Im większy stawał się dany serwis, tym mógł przynieść większe korzyści dla swojego właściciela.
Początkowo pozycjonowanie w wyszukiwarkach było stosunkowo proste, a webmasterzy często wykorzystywali niejasne zasady na swoją korzyść. Pierwsze algorytmy nie działały zbyt dobrze i najczęściej ograniczały się jedynie do analizy ilości słów kluczowych.
Nadmiernie nasycony tekst słowami kluczowymi potrafił wówczas pojawić się na pierwszym miejscu w wyszukiwaniach. Niestety taka treść nie prezentowała się zbyt dobrze i najczęściej nie niosła ze sobą żadnej wartości dla użytkowników Internetu. Google zaczęło jednak aktualizować i dodawać nowe algorytmy, które szybko zmieniły sposób prowadzenia stron www.
Jednym z ważniejszych algorytmów był Google Panda, który wprowadził zmiany odnośnie dodawania treści na stronie internetowej. Wyszukiwarka Google zaczęła wówczas obniżać pozycję stronom, które dodawały treść skopiowaną, przesyconą słowami kluczowymi i wąsko omawiały dany temat. Wyszukiwarka zaczęła nagradzać wysokimi pozycjami witryny, które posiadały wartościową treść dla użytkowników, która była unikatowa.
Posty dodawane przez właścicieli stron stały się znacząco dłuższe i szeroko omawiały opisywany temat. Odbiło się do na użytkownikach Internetu, którzy dostawali znacząco lepsze wyniki swoich wyszukiwań. Algorytmy są aktualizowane do dnia dzisiejszego i obecnie znacząco poprawiły sposób oceniania stron. Zdecydowanie większa szansę na wybicie się w przestrzeni Internetu mają witryny, które prezentują pewną wartość.
REKLAMA:
Koniec reklamy.
Jakie działania składają się na optymalizację serwisu?
Poprawną optymalizację każdego serwisu dokładnie określają zasady Google SEO. Specjaliści SEO nieustannie analizują wprowadzane zmiany przez Google i działania algorytmów. Ważnym elementem podczas optymalizacji serwisu internetowego jest stworzenie unikalnej treści i dokładna analiza słów kluczowych. Dobranie odpowiednich słów kluczowych pozwoli lepiej wypozycjonować serwis i wybić go w wyszukiwarce na szczyt. Słowa kluczowe należy umiejętnie wplatać w tekst, który jest dodawany na konkretną stronę. Zajmują się tym copywriterzy SEO, którzy analizują słowa kluczowe i następnie piszą ciekawą treść powiązaną z nimi. Tekst i umieszczone w nim hasła kluczowe muszą wyglądać naturalnie. Google może nałożyć karę na dany serwis internetowy, gdy zauważy, że ilość umieszczonych fraz jest zbyt duża. Kwestia ta dotyczy także sklepów internetowych, które muszą zadbać o odpowiednie opisy swoich produktów lub oferowanych usług.
Często profesjonalne e-sklepu łączą sprzedaż na stronie z prowadzeniem dodatkowo bloga. Unikalne opisy i wartościowa treść dodawana regularnie na bloga odbija się na rankingu danej strony www. Pomocne w wyszukiwaniu fraz kluczowych mogą być specjalne narzędzia SEO od firmy Google.
Właściciele stron mają liczne narzędzia SEO do darmowej dyspozycji i mogą z nich korzystać bez ograniczeń. Jednym z przydatnych narzędzi do wyszukiwania fraz jest planer słów kluczowych, który znajduje się w Google Ads.
Planer potrafi zasugerować nam nowe słowa kluczowe i przewiduje ich prognozowane wyświetlenia. Warto tutaj wspomnieć, iż Google Ads to system reklamy kontekstowej, gdzie możemy dla swojej strony www stworzyć kampanię marketingową w Internecie. Reklama w Google Ads jest płatna, ale każdy reklamodawca samodzielnie może ustalić kwotę, którą chce przeznaczyć na działania marketingowe. Jest to świetna opcja dla nowych stron, które chcą zaistnieć w Internecie i przebić się przez konkurencję w wyszukiwarce Google.
Omawiając treść na stronie należy poruszyć kwestię formatowania i dodawania nagłówków. Wyszukiwarka Google zdecydowanie stawia na treść, która jest odpowiednie sformatowana i przejrzysta dla czytelnika. Formatowanie ułatwia czytanie i wyszukiwanie najważniejszych informacji w tekście.
W dodawanej treści warto zadbać o to, aby znalazły się tam unikatowe zdjęcia, krótkie filmy lub grafiki. Nagłówki z kolei należy umieścić w tekście od najwyższego do najniższego.
Ostatnią kwestią jest linkowanie wewnętrzne, które jest niezwykle ważne i ułatwia czytelnikom poruszanie się po danym serwisie internetowym. Linki można umieszczać w tekście, aby czytelnik mógł zostać przekierowany na inną podstronę z interesującą go treścią lub produktem. Odpowiedni link building jest korzystnie odbierany przez wyszukiwarkę Google i ułatwia pracę robotowi indeksującemu.
Jak działa algorytmy Google?
Algorytmy Google to sprecyzowane zasady odnośnie budowy stron i ich oceny. Wprowadzone algorytmy przez firmę Google mają ocenić wartość danego serwisu pod kątem użytkownika. Wartościowe serwisy otrzymują lepsze pozycje, co przekłada się z zyskiem dla osób szukających konkretnych treści.
Ostatnim algorytmem, który został wprowadzony przez amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne był Google RankBrain. Algorytm został wprowadzony w 2015 roku i posiada zaawansowaną możliwość analizowania danych.
Jest to nowatorskie rozwiązanie, gdyż działanie algorytmu RankBrain porównuje się do funkcjonowania sztucznej inteligencji. Algorytm przede wszystkim analizuje wpisywane w wyszukiwarkę słowa kluczowe przez użytkowników.
Czy SEO jest trudne?
SEO jest skomplikowanym procesem, który wymaga wiedzy. Początkujące osoby muszą przeanalizować liczne dane i nauczyć się korzystania z dostępnych w Internecie narzędzi SEO. Pozycjonowanie potrafi jednak wciągnąć, gdy z czasem zobaczymy efekty własnej pracy. Najlepiej naukę zacząć od stworzenia samodzielnie niewielkiej strony www lub bloga.
W ten sposób będziemy mogli nauczyć się dodawać wartościową treść, szukać odpowiednie słowa kluczowe i analizować dane dostępne w narzędziach SEO. Ciężkim etapem do nauczenia dla początkujących jest z reguły nauka programowania i dokonywania samodzielnych zmian w kodzie źródłowym. W przestrzeni Internetu znajdziemy jednak liczne poradniki, gdzie będziemy mogli znaleźć potrzebną wiedzę.
Dobrym kierunkiem jest także rejestracja na forum tematycznym, gdzie będziemy omawiać z innymi użytkownikami swoje napotykane problemy. Świetnym miejscem do nauki jest również serwis YouTube, gdzie nie brakuje filmików omawiających temat SEO i optymalizacji.
Warto tutaj wspomnieć, iż osoby mające już pewną wiedzą mogą próbować dostać się na praktyki lub stać do profesjonalnej agencji reklamowej. W większych miastach zawsze znajdziemy taką agencję SEO, która będzie chętna do podpisania umowy z praktykantem.
Jeśli podczas odbywanych praktyk wykażemy się zaangażowaniem, to istnieje duża szansa na otrzymanie zatrudnienia w przyszłości. Często agencje reklamowe zostawiają swoich praktykantów na stałe i dają im korzystniejszą umowę.
Obecnie branża informatyczna nieustannie się rozwija i na rynku brakuje nowych pracowników. W Polsce profesjonalni webmasterzy, programiści i specjaliści SEO, mogą się pochwalić dobrymi zarobkami w porównaniu do średniej krajowej.
Jeśli pasjonuje nas pozycjonowanie, a możliwości finansowe pozwalają nam na zapisanie się na studia informatyczne, to warto rozważyć taką opcję. Istnieje także wiele płatnych szkoleń z zakresu pozycjonowania, które można ukończyć otrzymując certyfikat. Kończąc specjalistyczne szkolenie zdobędziemy nową wiedzę, a jednocześnie certyfikat przyda nam się podczas starania o pracę.
Uzyskanie certyfikatu będzie korzystnie wyglądało na naszym Curriculum Vitae i w oczach przyszłego pracodawcy.
Co powinieneś teraz zrobić
Oto wskazówki co dalej:
- Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
- Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
- A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
- Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
Podobał Ci się ten artykuł?