Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Google Search Console – co to? Przykłady i definicja


Czym jest Google Search Console?

Google Search Console to specjalna platforma działająca w Internecie, która została zaprojektowana przez amerykańską firmę Google. Jest to zaawansowane narzędzie, które służy do administrowania serwisów internetowych. Narzędzie początkowo nazywało się Google Webmaster Tools, ale nazwa uległa zmianie w późniejszych latach. Do zmiany początkowej nazwy doszło 20 maja 2015 roku.

Podstawową funkcją internetowego narzędzia od firmy Google jest pomóc webmasterom w zarządzaniu i pozycjonowaniu ich stron www. Z pomocą narzędzia można w skuteczny sposób przyspieszyć proces indeksowania danej witryny internetowej przez wyszukiwarkę Google.

Webmasterzy mogą obserwować proces optymalizacji swojej strony internetowej i wprowadzać konieczne poprawki. Google Search Console pomaga prawidłowo przejść przez optymalizację danej strony www, co następnie zwiększa jej szansę na szybszą indeksację i lepszą widoczność w przestrzeni Internetu.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Warto tutaj wspomnieć, iż narzędzie jest darmowe i zainteresowane osoby mogą z niego bezproblemowo korzystać. Google dodatkowo udostępnia webmasterom i specjalistą SEO szereg innych darmowych narzędzi, które pomagają im w pracy. Wśród popularnych narzędzi SEO można tutaj wymienić Google Analytics, Google Trends lub Google Keyword Planner. Liczne narzędzia do wykorzystania użytkownicy Internetu otrzymują po założenia konta Gmail.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Aktualnie Google Search Console skutecznie pomaga specjalistom SEO w pozycjonowaniu stron w wyszukiwarce Google. Wspomniana wyszukiwarka jest najważniejszym graczem na rynku i generuje większość światowego ruchu na strony internetowe. Wyszukiwarka Google została założona już 1998 roku i na przestrzeni lat znacząco się rozwinęła. Każdego roku wyszukiwarka indeksuje liczne strony internetowe, które powstają i zaczynają udostępniać treść. Umiejętność korzystania z Google Search Console może pomóc w przyspieszeniu procesu indeksowania przez wyszukiwarkę. Poprawne indeksowanie serwisu jest warunkiem do tego, aby dana strona pojawiła się na liście wyszukiwań.

Jakie funkcje posiada Google Search Console?

Google Search Console daje webmasterom szereg funkcji, które mogą wykorzystać do swojej pracy. Podstawową funkcją tego narzędzia od firmy Google jest to, aby ułatwić optymalizację danej strony www i przyspieszyć następnie proces jej indeksowania.

Narzędzie posiada jednak liczne funkcje, które mogą pomóc w przeanalizowaniu zawartości danej strony internetowej. Przykładem jest tutaj możliwość przeanalizowania linków, które prowadzą do serwisu i są umieszczone w jego obrębie.

Przeanalizowanie link buildingu jest kluczowym elementem prawidłowej optymalizacji danej witryny internetowej. Wyszukiwarka Google dociera do danej strony internetowej za pośrednictwem prowadzących do niej odnośników. Sprawdzenie wybranej strony www odbywa się z pomocą specjalnych robotów sieciowych, które weryfikują jej zawartość.

W pierwszej kolejności daną stronę odwiedza robot indeksujący, który odpowiada za pojawienie się danej witryny w przestrzeni Internetu. Narzędzie od amerykańskiej firmy informatycznej pomaga w przeanalizowania linków i wykryciu nieprawidłowych odnośników.

W ten sposób właściciel strony internetowej może podjąć odpowiednie kroki i usunąć wadliwe odnośniki. Link building powinien być wykonany według panujących standardów wyznaczonych przez firmę Google. Obecnie nie liczy się ilość linków prowadzących do danej strony, a ich jakość.

Google Search Console może pomóc w określeniu, które odnośniki są wartościowe dla robota analizującego zawartość poszczególnej strony internetowej. Kolejną funkcją oferowaną przez omawiane narzędzie jest sprawdzenie pliku robots.txt.

Wspomniany plik robots.txt jest niezbędny do tego, aby dana strona www mogła zostać poprawnie zaindeksowana. Robots.txt współpracuje z robotami sieciowymi i przekazuje im kluczowe informacje odnośnie danej witryny internetowej. Omawiany plik może uniemożliwić robotą sprawdzenie danej podstrony, która zostanie ukryta. W ten sposób dana witryna nie zostanie nadmiernie obciążana różnymi żądaniami podczas sprawdzania jej zawartości.

Narzędzia daje jednocześnie dostęp do licznych statystyk, które są widoczne w jego panelu. Wśród najważniejszych statystyk są informacje, które dotyczą stanu zaindeksowania danej witryny internetowej. Kolejną funkcją na liście oferowaną przez Google Search Console jest sprawdzenie widoczności poszczególnej strony internetowej. Pozycjonerzy mogą z pomocą narzędzia sprawdzić pozycję danej strony w rankingu Google.

Jest to istotna informacja dla pozycjonerów, którzy na bieżąco sprawdzają pozycje poszczególnych fraz kluczowych. Warto tutaj wspomnieć, iż wyszukiwarka Google niebywale surowo ocenia zawartość stron www i nierzadko nakłada kary na poszczególne serwisy. Karę ze strony wyszukiwarki Google można otrzymać za nieprawidłowe linkowanie, duplicate content lub przesycenie treści słowami kluczowymi. Google Search Console jest w stanie poinformować właściciela strony internetowej o zawirusowaniu jej lub otrzymaniu kary.

Powiadomienia ze strony omawianego narzędzia mogą pomóc w uniknięciu całkowitego zbanowania. W najgorszym przypadku niektóre strony internetowe mogą spotkać się z całkowitym usunięciem z indeksu.

Ostatnią funkcją narzędzia Google Search Console jest możliwość śledzenia istotnych informacji ze strony. Narzędzie pozwala przeanalizować ruch na stronie, kliknięcia w poszczególne podstrony i pozycję w wyszukiwarce. Wspomniane statystyki są niezbędnego do tego, aby prawidłowo rozwijać dany serwis internetowy i go rozbudowywać.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Użytkownicy są obecnie niebywale wymagający względem treści dostępnych w sieci. Serwisy internetowe muszą dbać o kwestie związane z prawidłową optymalizacją, gdyż odbija się to na wyświetleniach i pozycji w rankingu. 

Jakie narzędzia Google są przydatne podczas pozycjonowania?

Pozycjonowanie to skomplikowany proces, który wymaga cierpliwości i długotrwałych działań. Istotnym elementem pozycjonowania jest właściwa optymalizacja, która na starcie pozwala wybić się przed konkurencję.

Myśląc o pozycjonowaniu należy umiejętnie korzystać z narzędzi SEO, które są dostępne w przestrzeni Internetu. Google Search Console to przykładowe narzędzie, które każdy właściciel strony internetowej może wykorzystać do swoich celów. W sieci znajdziemy znacznie więcej narzędzi, które są darmowe i można z nich bezproblemowo korzystać.

Ciekawym narzędziem jest Google Analytics, które zostało oddane do użytku w 2005 roku. Wspomniane narzędzie pomaga w zbieraniu statystyk ze strony www, które pomagają w prawidłowym zarządzaniu nią. Aktualnie narzędzie Google Analytics jest dostępne dla każdej osoby, która posiada zarejestrowane konto Google.

Korzystanie z funkcji omawianego narzędzia jest możliwe poprzez wstawienie na swojej stornie www odpowiedniego kodu. Fragment kodu jest napisany w języku programowania JavaScript. Po wstawieniu kodu na stronie internetowej będziemy otrzymywali liczne raporty związane z odwiedzinami przez użytkowników. Kolejnym narzędziem od amerykańskiego przedsiębiorstwa informatycznego jest Google Trends.

Wspomniane narzędzie powstało w 2006 roku i umożliwiło użytkownikom Internetu śledzenie aktualnych trendów. Zainteresowane osoby mogą sprawdzić z pomocą narzędzia najczęściej wyszukiwane frazy kluczowe w wyszukiwarce Google. W panelu są widoczne liczby związane z częstotliwością wpisywanych słów kluczowych, obszaru wyszukiwań lub czasu. Jest to niebywale przydatne narzędzia dla serwisów informacyjnych, które na bieżąco tworzą content dla internautów.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing