Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Google Analytics -co to i jak korzystać?

google analytics

Jak korzystać z Google Analytics?

Google Analytics to internetowy program, który zbiera informacje o użytkownikach odwiedzających daną stronę i przedstawia je w formie statystyk. Program został stworzony przez amerykańskie przedsiębiorstwo o nazwie Google i oddany do użytku w 2005 roku.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Osoby zainteresowane mogą korzystać bezpłatnie z programu pod warunkiem, że dokonają wcześniej rejestracji. Google Analytics to zaawansowany program, który może współpracować praktycznie z każdą stroną www lub sklepem internetowym. Narzędzie zbiera liczne dane użytkowników, którzy odwiedzają wybraną witrynę internetową.

Dane zbierane są w sposób anonimowy i użytkownik zostaje o tym poinformowany. Zebrane dane mogą zostać wykorzystane do dogłębnej analizy i wprowadzenia odpowiednich zmian na swojej stronie internetowej. Firma Google stworzyła swój projekt na bazie innego, który nazywał się Urchin Software.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Był to system, który został zaprojektowany wcześniej przez firmę Urchin Software Corporation i służył do prowadzenia statystyk. Google rozbudowała wykupiony system i znacząco unowocześniła sposób jego działania. Początkowo Google Analytics nie było dostępne dla każdego użytkownika i firma wprowadziła pewna ograniczenia.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Firma zmieniła jednak swoją politykę względem programu i rok po starcie oddała program do całkowitej dyspozycji internautów. Każda zainteresowana osoba mająca konto Google może dokonać rejestracji w systemie i bezproblemowo korzystać z programu. Do zbierania danych na stronie potrzebne jest umieszczenie na niej stosownego kodu, który umożliwi podłączenie programu i rozpoczęcie swojej pracy.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Aktualnie jest to podstawowe narzędzie SEO, które jest powszechnie wykorzystywane przez właścicieli stron internetowych. Z wersji darmowej narzędzia mogą korzystać użytkownicy, którzy mają poniżej pięciu milionów wyświetleń w skali miesiąca.

marketing mix online

Jest to zdecydowana większość osób, która posiada własną witrynę internetową. Powyżej tej liczby użytkownik korzystający z Google Analytics jest zobowiązany do uiszczenia stosownej opłaty za użytkowanie programu. Warto tutaj wspomnieć, iż Google udostępnia swój program zupełnie za darmo reklamodawcą, którzy korzystają z ich autoryzowanego systemu reklamowego. System nazywa się Google Ads i umożliwia reklamowanie swojej strony www w największej wyszukiwarce internetowej.

Jak podłączyć stronę www do Google Analytics?

Podłączenie swojego serwisu internetowego do Google Analytics jest proste i wymaga umieszczenia specjalnego kodu. Krótki fragment kodu należy umieścić na stronie, aby rozpocząć proces zbieranie danych do celów statystycznych.

Wspomniany fragment kodu otrzymamy w programie Google Analytics, gdzie będziemy musieli go następnie skopiować. Kod jest napisany w języku JavaScript, czy specjalnym języku służącym do programowania i stworzonym przez firmę Netscape.

reklama w internecie

Po umieszczeniu fragmentu kodu narzędzie rozpocznie zbieranie danych i będzie je przedstawiać w panelu. Użytkownik korzystający z omawianego narzędzia będzie miał nieustanny wgląd do danych i możliwość porównywania ich. Warto tutaj wspomnieć, iż narzędzia umożliwia generowanie około kilkudziesięciu najróżniejszych raportów, które analizują ruch na wybranej stronie internetowej. Raporty mogą być pobierane i zbierane, aby wykorzystać je w przyszłości. Możliwe jest zapisywanie raportów w kilku różnych formatach, jak PDF lub CSV.

co to jest google

Przydatną funkcją dla użytkowników jest możliwość podłączenia programu Google Analytics do systemu reklamowego o nazwie Google Ads. Z wymienionej opcji najchętniej korzystają reklamodawcy, którzy prowadzą poprzez Google Ads swoją kampanię reklamową. Google Analytics pozwala lepiej wykorzystać potencjał, który daje autoryzowany system reklamowy.

Dane mogą być wykorzystane do skonfigurowania efektywniejszej kampanii i wygenerowanie większego ruchu na swojej witrynie internetowej. Kolejną kwestią jest możliwość podłączenia systemu Google Analytics do aplikacji e-commerce.

Obecnie e-commerce to pojęcie, które jest związane bezpośrednio z prowadzeniem handlu drogą elektroniczną. E-commerce obejmuje prowadzenie handlu poprzez sklepy internetowe i aukcje na popularnych stronach sprzedażowych.

reklama i kampania Google Ads

Google Analytics jest wykorzystywane do badania ruchu na stronach wybranych sklepów internetowych i pozwala usprawnić ich pracę. System oferuje swoim użytkownikom znacznie więcej funkcji, które można wykorzystać do poprawienia funkcjonowania swojego serwisu.

Osoby korzystające z Google Analytics muszą samodzielnie eksperymentować z programem, aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał. Kolejną przydatną funkcją, którą posiada system jest analiza strony pod kątem czasu ładowania znajdujących się na niej podstron.

Czas ładowania jest obecnie niebywale istotny ze względu na wygodę internautów. Wyszukiwarka Google lepiej ocenia witryny internetowe, które ładują się szybko i umożliwiają sprawne przeglądanie ich zawartości. Szybki czas ładowania to jeden z elementów wpływających korzystnie na proces pozycjonowania.

Czas ładowania każdej strony www powinien być możliwie najkrótszy, aby tym samym ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu i umożliwić robotą sieciowym przypisanie właściwej pozycji w rankingu. Aktualnie Google Analytics jest dostępne dla użytkowników w ponad kilkudziesięciu wersjach językowych.

Internauci mogą korzystać z internetowego programu w języku polskim, bułgarskim, słoweńskim, szwedzkim, hiszpańskim, rosyjskim, norweskim, łotewskim, greckim, niemieckim, angielskim, indonezyjskim, węgierskim, portugalskim, francuskim, niderlandzkim, chorwackim lub koreańskim.

Wersji językowych jest znacznie więcej, co znacząco ułatwia użytkownikom sprawne korzystanie z programu i lepsze wykorzystanie jego funkcji. Osoby rejestrujące się w programie mogą jednocześnie obserwować wiele stron, które posiadają. Firma Google nie wprowadziły ograniczeń odnośnie maksymalnej ilości stron internetowych, które można podłączyć do Google Analytics.

pozycjonowanie strony internetowej

Aktualnie przedsiębiorstwo Google nieustannie inwestuje w swoje darmowe narzędzia SEO i rozwija ich możliwości. Oprócz omawianego programu Google Analytics, internauci mogą korzystać z innych darmowych narzędzi SEO, które są dostępne w sieci. Innym przydatnym narzędziem do monitorowania swojej strony internetowej jest Google Search Console.

Czym jest Google Search Console?

Google Search Console to kolejne darmowe narzędzie SEO od firmy Google, które można wykorzystać do monitorowania strony.

Wcześniej narzędzie było znane pod nazwą Google Webmaster Tools, co w późniejszych latach uległo zmianie. Google Search Console jest to platforma internetowa, która pozwala właścicielom stron www sprawdzić proces indeksowania.

seo search engine optimization

Poprawne indeksowanie strony wspiera proces pozycjonowania i pozwala szybko pojawić się jej w naturalnych wynikach wyszukiwania. Właściciele witryn internetowych mogą poprzez narzędzie sprawdzić aktualny status, czy strona została zauważona przez wyszukiwarkę Google. Narzędzie pozwala administratorom strony sprawdzić również inne elementy w serwisie, które mogą wpływać na poprawną optymalizację.

sprzedaż biznes marketing

Jedną z funkcji jest możliwość sprawdzenia pliku robots.txt. Jest to niezwykle istotny plik, który powinien znajdować się na każdej stronie internetowej. Plik pozwala robotą sieciowym poprawnie wykonywać swoją pracę i przekazuje im najważniejsze informacje o danej witrynie internetowej. Poprzez wspomniany plik administrator strony może ograniczyć widoczność poszczególnych podstron. Plik robots.txt wspiera proces indeksowania serwisu internetowego i pozwala przypisać mu odpowiednią pozycję w wynikach wyszukiwania.

Kolejną funkcją Google Search Console jest możliwość sprawdzenia linków, które są powiązane z daną stroną internetową. Narzędzie dokładnie analizuje donośniki, które znajdują się w obrębie strony i na zewnątrz. Sprawdzane są linki wewnętrzne i zewnętrzne, a wszelkie wady są ukazane w formie otrzymanego raportu. Linkowanie strony internetowej to jeden z czynników, który pozwala wpłynąć na naturalne wyniki wyszukiwania w wyszukiwarce Google.

Roboty sieciowe regularnie odwiedzają stronę i sprawdzają jakość odnośników, które do niej prowadzą. Obecnie najważniejsze są linki, które prezentują wysoką wartość i pochodzą ze sprawdzonych miejsc. W przypadku linków zewnętrznych istotne jest, aby pochodziły one ze stron powiązanych tematycznie i cieszących się dobrą reputacją. Google Search Console sprawdza linki pod kątem ich wartości i jest w stanie wykryć ewentualne wady.

Narzędzie zwraca uwagę także na linki wewnętrzne, które obecnie powinny się znajdować na każdej stronie chcącej osiągnąć wysokie pozycje. Wśród innych funkcji omawianego narzędzia od firmy Google, można wymienić analizę słów kluczowych i sprawdzenie ich pozycji w wyszukiwarce, sprawdzenie ruchu, klikalności poszczególnych artykułów lub monitorowanie efektów pozycjonowania.

Jakie narzędzia są przydatne podczas pozycjonowania?

Google Analytics to podstawowe narzędzie SEO, które powinno znajdować się na liście każdego pozycjonera. Firma Google oddała jednak swoim użytkownikom do dyspozycji znacznie więcej narzędzi, które zdecydowanie warto omówić. Opiekując się swoją stroną nie można pominąć narzędzia, którym jest Google Trends. Jest to serwis, gdzie użytkownicy mogą sprawdzić liczne dane, które pochodzą z wyszukiwarki Google.

Narzędzie jest proste w obsłudze, darmowe i dostępne dla każdego. Przedsiębiorstwo Google udostępnia poprzez serwis informacje odnośnie najbardziej interesujących trendów na świecie. Osoby korzystające z Google Trends mogą sprawdzić aktualne trendy, czyli hasła kluczowe najczęściej wpisywane w pole wyszukiwarki. Użytkownicy mają możliwość sprawdzenia obszaru, gdzie aktualna fraza jest najczęściej wyszukiwana. Wybrane informacje można analizować w formie wykresów i sprawdzać powiązane z nimi dane.

Informacje z Google Trends są często wykorzystywane przez popularne serwisy informacyjne i magazyny internetowe. Omawiany serwis to kopalnia najważniejszych informacji ze świata, które amerykańska firma informatyczna oddaje swoim użytkownikom bezpłatnie. Aktualnie jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi od Google.

Z serwisu korzystają zwykli internauci, webmasterzy, specjaliści SEO, dziennikarze lub nawet badacze, którzy mogą zebrane dane zamieścić w swoich opracowaniach naukowych.

Warto tutaj wspomnieć, iż Google Trends jest nieocenione dla firm, które mogą za pośrednictwem serwisu obserwować panujące trendy. Nierzadko jest to przydatna wiedza, która pomaga w organizowaniu kampanii reklamowych. 

Jak zacząć korzystać z danych od Google Analytics?

Google Analytics to narzędzie, które jest chętnie wykorzystywane przez firmy. Przedsiębiorstwa nierzadko prowadzą sprzedaż poprzez sklepy internetowe, które są niezwykle złożone. Prowadząc sprzedaż drogą online firmy potrzebują mieć dostęp do danych, które mogą wpłynąć na ich wyniki finansowe. Google Analytics to zaawansowane narzędzie, które pozwala analizować pojawiający się ruch na stronie i znaleźć błędy techniczne.

Dane zbierane ze strony znajdują się w jednym miejscu i można w prosty sposób je analizować. Firmy mogą w ten sposób podejmować lepsze decyzje i unikać błędów, które zazwyczaj skutkują zmniejszeniem się ich zysków. Google Analytics znacząco poprawia skuteczność kampanii reklamowych, które są prowadzone w wyszukiwarce Google.

Większość przedsiębiorstw korzysta z płatnych kampanii reklamowych, aby zmaksymalizować swoje zyski i wypromować swój sklep internetowy. Korzystając z omawianego narzędzia od firmy Google, marki mogą obserwować zachowania ich klientów. Firmy pozyskują te dane bezpłatnie, a nierzadko są to niezwykle cenne informacje statystyczne.

Korzystanie z panelu Google Analytics jest proste, ale niektóre funkcje mogą wymagać odpowiedniej wiedzy analitycznej i dodatkowych umiejętności. Jest to szczególnie istotne, gdy chcemy jednocześnie skonfigurować swoją kampanię w Google Ads. Firma Google stworzyła w tym celu bezpłatne kursy internetowe, które każdy użytkownik może samodzielnie ukończyć.

lead generation generowanie leadów

Bezpłatne kursy są dostępne na stronie Google Analytics i można w prosty sposób je odnaleźć. Dodatkowo zainteresowane osoby mogą znaleźć liczne poradniki w formie materiałów wideo na popularnym serwisie YouTube. Obecnie Internet pozwala na znalezienie wielu przydatnych informacji, które mogą pomóc nam w wydajniejszym korzystaniu z dostępnych narzędzi SEO.

Jak dostać się do Google Analytics?

Dostęp do programu Google Analytics posiada każdy użytkownik Internetu, który założy konto Google. Obecnie konto Google daje ich posiadaczom liczne możliwości, które mogą się okazać bardzo przydatne. Posiadacze konta Google mają dostęp praktycznie do wszystkich darmowych usług, które oferuje firma Google.

Po założeniu konta Google otrzymujemy dostęp do bezpłatnej skrzynki z indywidualnym adresem e-mail. Skrzynka pocztowa o nazwie Gmail umożliwi nam korzystanie z innych funkcji i uprości logowanie do wybranych narzędzi Google.

Obecnie z poczty Gmail korzysta ponad półtora miliarda osób na całym świecie. Mając konto Google będziemy mogli logować się w serwisie YouTube, który został wykupiony w ostatnich latach przez amerykańską spółkę.

Wśród dostępnych narzędzi dla posiadaczy konta Google znajduje się specjalny Kalendarz, Blogger, Dysk Google lub Tłumacz. Konto Google daje możliwość przystąpienia do programu Google Adsense, który pozwala właścicielom stron zarabiać na wyświetleniach. Konto daje nam również możliwość korzystania w pełni z Google Analytics, Google Search Console, Google Talk lub Google Ads.

Czy Google Analytics jest za darmo?

Google Analytics to w pełni darmowe narzędzie, które jest dostępne dla wszystkich internautów. Z narzędzia bezpłatnie mogą korzystać specjaliści SEO, webmasterzy i administratorzy stron internetowych. Warto tutaj wspomnieć, iż użytkownicy mogą podłączyć Google Analytics do praktycznie nieokreślonej liczby stron, z drobnymi odstępstwami.

Ograniczeniem jest jednak przekroczenie liczby pięciu milionów wyświetleń na wybranej stronie internetowej. Przekraczając wymienioną liczbę wyświetleń korzystanie z narzędzia stanie się płatne.

Posiadając konto Google możemy podłączyć się jednocześnie do innych bezpłatnych narzędzi, które są dostępne w sieci. Reklamodawcy mogą połączyć omawiany program do Google Ads, co umożliwi im przygotowywanie wydajniejszych kampanii reklamowych. Do korzystania z panelu w Google Ads i dostępnych tam funkcji, także będzie nam potrzebne konto Google.

Warto tutaj wspomnieć, iż Google Ads posiada specjalny planer, który umożliwia reklamodawcom wyszukiwanie interesujących fraz kluczowych. Właściwe słowa kluczowe przydają się do pozycjonowania, optymalizacji strony i przeprowadzenia efektywniejszej kampanii reklamowej w wyszukiwarce Google. 

Jakie informacje zbiera aplikacja Google Analytics?

Każdego dnia z wyszukiwarki Google korzystają miliardy osób na całym świecie. Należąca do amerykańskiej firmy informatycznej wyszukiwarka internetowa, posiada dostęp do niezliczonej ilości danych, które użytkownicy zostawiają po sobie korzystając z niej. Zebrane dane firma może wykorzystywać w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa.

Użytkownicy korzystając z wyszukiwarki internetowej wyrażają poniekąd zgodę, że ich dane będą w przyszłości przetwarzane do celów statystycznych. Warto tutaj wspomnieć, iż aktualnie wyszukiwarka Google jest największą na świecie.

Pozostałe wyszukiwarki internetowe generują niecałe dziesięć procent ruchu z Internetu. Drugą największą wyszukiwarką internetową jest Bing, która należy do firmy Microsoft. Silna pozycja wyszukiwarki Google daje jej dużą niezależność i dostęp do licznych danych statystycznych.

Przedsiębiorstwo wykorzystuje dane do lepszego funkcjonowania ich wyszukiwarki, systemu reklamowego i celów statystycznych udostępnianych poprzez wybrane narzędzia SEO. Zebrane dane pozwalają wyszukiwarce dostarczyć użytkownikom lepsze treści. W przypadku firm, zebrane dane mogą ułatwić im konfigurowanie kampanii reklamowej i jej skuteczniejsze targetowanie. Właściciele stron mogą także zbierać niektóre dane poprzez korzystanie z Google Analytics.

Program Google Analytics zbiera informacje odnośnie liczby odwiedzin na wybranej stronie internetowej, działaniach podejmowanych przez użytkowników i najczęściej klikanych podstronach. Wklejając na swojej stronie www fragment kodu z Google Analytics, będziemy mogli na bieżąco monitorować ruch na stronie i sprawdzać średni czas, którzy internauci spędzają na przeglądaniu treści u nas. Wśród innych informacji, które możemy zbierać od odwiedzających naszą stronę są dane z przeglądarki internetowej. Niektóre przeglądarki internetowe ograniczają jednak dostęp do danych i stosują specjalne metody blokujące zbieranie prywatnych informacji od ich użytkowników.

Aktualnie Google Analytics to najpopularniejszy program, który jest podpięty do praktycznie każdego serwisu internetowego. Posiadając stronę i chcąc ją promować, będziemy potrzebowali do tego licznych danych statystycznych, aby usprawnić korzystanie z niej.

Jakie płatne narzędzia oprócz Google Analytics są skuteczne?

W sieci dostępne są liczne narzędzia SEO, które można wykorzystać do pozycjonowania oraz właściwej optymalizacji swojej strony pod kątem wyszukiwarek internetowych. Narzędzia można podzielić na darmowe i płatne, które będą wymagały wykupienia licencji. Niekiedy będziemy mieli dostęp do niektórych narzędzi w okrojonej wersji, gdzie płatna wersja rozszerzy jej funkcje. Jednym z takich narzędzi jest Ahrefs, które możemy wypróbować w wersji darmowej, ale większość wartościowych funkcji jest dostępne za opłatą.

Ahrefs jest narzędziem, które pomoże nam w pozycjonowaniu swoje witryny internetowej i jej optymalizacji. Narzędzie najczęściej jest wybierane przez specjalistów SEO, którzy mogą za jego pomocą przeanalizować linki.

Ahrefs po podaniu adresu danej strony internetowej dokładnie przeanalizuje odnośniki wewnętrzne i zewnętrzne. Jest to istotne, gdy chcemy zbudować solidny link building. Mocne linki wpływają na efekt SEO i przyczyniają się do otrzymania wysokich pozycji w wyszukiwarce Google. Ahrefs jest niebywale skuteczne i pozwala dokładnie sprawdzić każdy linki znajdujący się w obrębie strony i prowadzący do niej z innych miejsc. Kolejną rzeczą, którą sprawdzi Ahrefs jest wartość domeny z której będzie prowadził link do naszej strony.

Jest to ważne, gdyż robot Google dokładnie sprawdza linki pod kątem ich wartości. Najlepiej przez robota są oceniane linki zewnętrzne pochodzące ze stron www posiadających rozbudowany content, starą domenę i solidne zaplecze odnośników.

google analytics

Ahrefs to narzędzie, które przydaje się w szczególności profesjonalistom, którzy specjalizują się w SEO i znają działanie algorytmów Google. Amatorzy zaczynający przygodę z SEO i chcący samodzielnie pozycjonować swoją witrynę internetową, mogą skorzystać licznych darmowych narzędzi, które w zupełności wystarczą. Płatne narzędzia bywają nieocenione w przypadku profesjonalnych agencji SEO, gdzie pomagają w przeprowadzeniu audytu pod odpowiednią optymalizację strony www.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Poszczególne narzędzia różnią się jednak funkcjonalnością i mając możliwość, powinniśmy samodzielnie uczyć się posługiwania nimi. W przyszłości znajomość z dostępnych narzędzi SEO w Internecie pomoże nam w pozycjonowaniu nie tylko własnej strony, ale również serwisów należących innych osób. Umiejętność korzystania z programów pokroju Google Analytics, Google Search Console, Google Trends lub Ahrefs, to silny atut do znalezienia pracy jako pozycjoner w agencji SEO.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing