Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Google Adwords – co to jest? (obecne Google Ads)

co to jest google

Czy Google AdWords jest skuteczne?

Skuteczna reklama w wyszukiwarkach internetowych nie może obejść się w dzisiejszych czasach bez Google Ads.

reklama i kampania Google Ads

Firmy chcące zdobyć zasięgi i pragnące wypromować się, muszą sięgnąć po Google Adwords, które jest nieodłącznym elementem praktycznie każdej kampanii reklamowej prowadzonej w sieci.

marketing internetowy online cyfrowy digital

Google Adwords zostało stworzone przez amerykańską firmę informatyczną o nazwie Google. Spółką stworzyła system reklamowy, który oddała do użytku 23 października 2000 roku.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Początkowo system był znany pod nazwą Google AdWords. Nazwa funkcjonowała przez osiemnaście lat, aż została zmieniona w związku z wprowadzeniem licznych aktualizacji w systemie reklamowym. W 2018 roku nazwę zmieniono na Google Adwords, która funkcjonuje do dziś.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Google Adwords otrzymało wówczas dodatkowo funkcje, które miały za zadanie ułatwić korzystanie z panelu reklamodawcom. Zmianie uległ między innymi system rozliczania się z kliknięć za reklamę. Google Adwords to nowatorski system reklamowy, który zawojował rynek i wyparł inne projekty. Spółka obecnie czerpie większość swoich dochodów z funkcjonowanie swojego systemu reklamowego i powiązanych z nim projektów.

Reklamodawcy korzystający z Google Adwords mogą reklamować swoje strony www, blogi lub sklepy internetowe. Google Adwords pozwala reklamodawcom wyświetlać się na samej górze wyszukiwarki internetowej ponad naturalnymi wynikami. Reklamy pojawiają się w formie linku sponsorowanego, który odsyła użytkownika do danej strony internetowej.

Maksymalnie na samej górze wyszukiwarki może pojawić się jednocześnie do czterech odnośników. Linki sponsorowane niekiedy pojawiają się także w innych miejscach. Internauci mogą ujrzeć reklamy tekstowe w wyszukiwarce Google na samym dole lub w postaci banerów, gdzie widoczny jest konkretny produkt z linkiem odsyłającym do sklepu internetowego.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Warto jednak wspomnieć, iż Google Adwords posiada znacznie więcej formatów reklamowych i możliwości do wykorzystania. Oprócz linków sponsorowanych wyświetlanych w wyszukiwarce reklamodawcy mają do wyboru banery lub reklamy wideo, które są udostępniane w popularnym serwisie YouTube. Aktualnie Google Adwords posiada autoryzowany program, gdzie w jego ramach współpracują właściciele innych stron internetowych.

Program nazywa się Google AdSense i umożliwia współpracującym z nim właścicielom stron www zarabiać na sprzedaży ich powierzchni pod wyświetlane reklamy. Do programu przynależą serwisy internetowe z całego świata. Warunkiem przystąpienia do programu jest spełnienie kryteriów odnośnie swojej strony internetowej, wypełnienie danych w panelu i przejście procesu weryfikacji.

Jak wygląda rozliczenie za reklamę w Google Adwords?

ikony mediów społęcnzościowych social media ads

Reklamodawcy mogą rozliczać się w kilku modelach, które oferuje im Google Adwords. Najczęściej reklamodawcy wybierają rozliczenie poprzez PPC, czyli pojedyncze kliknięcie w reklamę. PPC to skrót od angielskich słów Pay Per Click. W tłumaczeniu na język polski skrót można rozumieć jako pojedynczy koszt kliknięcia w reklamę. Reklamodawca płaci wówczas jedynie wtedy, gdy użytkownik kliknie w jego reklamę i zostanie przekierowany na podaną w linku stronę internetową.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Google Adwords pilnuje, aby reklamy były rozliczane prawidłowo i nigdy nie nalicza podwójnej opłaty, gdy istnieje podejrzenie, że dany link został kliknięty dwukrotnie przez tego samego użytkownika. Reklamodawcy mogą także rozliczać się w innych modelach, jak na przykład płatność za określoną liczbę wyświetleń. Każda kampania reklamowa prowadzona poprzez Google Ads jest przedstawiona na końcu w formie kompleksowego raportu. Reklamodawca może na bieżąco monitorować swoją kampanię reklamową i wprowadzać w niej ewentualne zmiany.

marketing mix online

Warto tutaj wspomnieć, iż Google Ads nie wymaga od reklamodawcy inwestowania dużej sumy pieniędzy na starcie. Reklamodawca może rozpocząć swoją kampanię reklamową już od niewielkiej sumy pieniędzy. Dodatkowo Google Ads próbuje zachęcać potencjalnych reklamodawców oferując im atrakcyjne bony na start. Najczęściej są to bony w postaci określonej kwoty do wykorzystania na reklamę w autoryzowanym systemie od Google. Reklamodawca musi jedynie dodać niewielką sumę z własnej kieszeni, aby móc skorzystać z takiego bonu. Google Ads to prosty system reklamowy, który pozwala praktycznie każdemu błyskawicznie wypromować się w sieci.

Jak wyświetla się reklama w Google AdWords?

Reklama w Google Ads najczęściej wyświetla się pod postacią linku sponsorowanego, który ukazuje się na górze listy wyszukiwań w wyszukiwarce. Reklamy wyświetlane w wyszukiwarce Google są personalizowane pod kątem zainteresowań użytkowników i dopasowywane na podstawie wpisywanych słów kluczowych.

Reklamodawcy muszą wcześniej samodzielnie wybrać słowa kluczowe, które zostaną wykorzystane w ich kampanii reklamowej. Odpowiedni dobór słów kluczowych umożliwia stworzony do tego planer. Specjalny planer słów kluczowych pozwala na wybieranie tych fraz kluczowych, które są najchętniej wpisywane w wyszukiwarkę Google.

social media społecznościowe

Reklamodawcy muszę jednak pamiętać, że najbardziej popularne frazy kluczowe są kosztowniejsze. W pierwszej kolejności pojawiają się te reklamy w wyszukiwarce, gdzie reklamodawcy zaproponowali lepszą stawkę za pojedyncze kliknięcie.

Planer haseł kluczowych umożliwia jednak znalezienie mniej popularnych fraz, które nie są tak kosztowne. Reklamodawcy często stosują taktykę, gdzie wybierają większą ilość mniej popularnych fraz kluczowych do reklamowania, ale ich ilość przyczynia się do podobnego efektu końcowego. Google Ads daje również możliwość prowadzenia swojej kampanii za pośrednictwem serwisu YouTube i współpracujących z systemem stronami internetowymi.

Czy Google Adwords jest za darmo?

reklama w internecie

Google Ads to płatna forma reklamy, która jest prowadzona w wyszukiwarce Google i stronach współpracujących z programem AdSense. Reklamodawcy muszą opłacić swoją kampanię reklamową na starcie, aby reklama mogła pojawić się w wynikach wyszukiwania.

Osoby zainteresowane reklamą poprzez Google AdWords, a aktualnie Google Ads, mogą skorzystać ze specjalnych kuponów, które są oferowane nowym klientom. Niekiedy kupony mogą mieć wartość nawet kilkuset złotych, co pozwala w pełni wypróbować możliwości autoryzowanego systemu reklamowego od firmy Google.

Warto tutaj wspomnieć, iż darmowy jest za to udział w programie Google AdSense. Jest to nowatorski program, który firma Google stworzyła z myślą o właścicielach stron, którzy chcą zmonetyzować swoje wyświetlenia i przestrzeń. Właściciele stron mogą przystąpić do programu po spełnieniu określonych warunków i przejściu procesu weryfikacji.

Następnie na stronie trzeba wydzielić przestrzeń, gdzie będą wyświetlane reklamy. Za każde kliknięcie w reklamę właściciel strony będzie otrzymywał część zysków, które generuje amerykańska spółka.

Przyłączenie się do programu Google AdSense jest bezpłatne i dostępne praktycznie dla każdego. Z uczestnictwa muszą zrezygnować jedynie niektóre strony internetowe, które zawierają treści niezgodne z regulaminem Google Adsense.

Ile za kliknięcie w reklamę Google Adwords?

Najczęstszym sposobem rozliczania się w Google Ads jest PPC. Reklamodawca płaci za wyświetlaną reklamę jedynie wtedy, gdy internauta kliknie w jego baner lub link sponsorowany. Stawka za pojedyncze kliknięcie w reklamę jest zróżnicowana i zależy od kilku czynników. Na cenę za pojedyncze kliknięcie może wpływać popularność danej frazy kluczowej, którą wybierze reklamodawca. Promując się na popularnych frazach kluczowych reklama będzie adekwatnie droższa.

pozycjonowanie strony internetowej

Cenę pojedynczego kliknięcia ustalają wówczas sami reklamodawcy, którzy chcąc przebić się przez konkurencją muszą zaproponować lepszą stawkę. Znaczenie na koszt kampanii ma tematyka strony, która interesuje reklamodawcę.

Najtańsza jest reklama dla stron, które mają więcej przestrzeni do reklamowania. Na przykład w sieci więcej funkcjonuje stron internetowych związanych z rozrywką, niż finansami. Z tego powodu reklamując produktu finansowe koszt reklamy będzie adekwatnie wyższy. Aktualnie przyjmuje się, że pojedyncze kliknięcie w reklamę to koszt dla reklamodawcy w okolicy od kilkudziesięciu groszy do nawet kilku złotych.

Jak nauczyć się reklamować z pomocą Google Ads?

Google Ads pozwala praktycznie każdemu zacząć reklamować się w największej wyszukiwarce na świecie. Z oferty autoryzowanego systemu reklamowego od firmy Google, mogą korzystać małe lokalne firmy, jak i duże przedsiębiorstwa o światowym zasięgu.

Każda firma może przeznaczać określoną kwotę co miesiąc na kampanię reklamową i monitorować jej efekty. Olbrzymią zaletą Google Ads jest funkcja, która pozwala reklamować się firmą na określonym obszarze.

sprzedaż biznes marketing

Z wymienionej funkcji mogą korzystać małe firmy, które chcą reklamować się jedynie na danym terenie i dotrzeć do konkretnej grupy społecznej. Reklama jest wówczas targetowana pod konkretnego odbiorcę, który może być potencjalnie nią zainteresowany. Jest to idealne rozwiązanie dla lokalnych biznesów, które nie mają aspiracji do budowania globalnych zasięgów.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Google Ads to świetne rozwiązanie dla niewielkich zakładów mechanicznych, salonów fryzjerskich lub klubów fitness. Każdy przedsiębiorca może samodzielnie wypróbować Google Ads, sprawdzić jego funkcje i ocenić skuteczność. Aktualnie na rynku jest to najbardziej popularny system reklamowy, który dla wielu firm jest nieodłącznym elementem ich kampanii marketingowej prowadzonej w sieci. Warto tutaj wspomnieć, iż w Internecie można znaleźć specjalistyczne szkolenia, które od podstaw uczą korzystania z Google Ads.

co to jest google adwords

Szkolenia można ukończyć online, a kursant na końcu otrzyma stosowny certyfikat za swój udział. Dodatkowo na oficjalnej stronie Google Ads można znaleźć kompleksowy przewodnik, który pokieruje użytkownika po panelu i pokaże proces tworzenia pierwszej kampanii reklamowej w systemie.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing