Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Google Ads -czym jest ten system reklamowy?

reklama i kampania Google Ads

Czym jest Google Ads

Google Ads jest to profesjonalny system reklamowy, który został zaprojektowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo z branży informatycznej. Firma Google oddała swój projekt reklamodawcom do użytku 23 października 2000 roku.

co to jest google

Początkowo system reklamowy nosił nazwę Google AdWords, ale przedsiębiorstwo postanowiło to zmienić w 2018 roku. Zmiana nazwy wiązała się z szeregiem zmian, które firma Google wprowadziła dla reklamodawców.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Panel klienta staje się bardziej przejrzysty i można projektować w nim specjalne kampanie reklamowe. Google Ads umożliwia reklamodawcom skorzystanie z kilku sposobów zareklamowania swojego biznesu drogą online. Pierwszy sposób to linki sponsorowane, które wyświetlają się na samej górze wyszukiwarki. Niekiedy linki sponsorowane mogą się pojawić w innych miejscach w wyszukiwarce Google. Jest to bardzo efektywny sposób reklamowania swojej strony lub sklepu internetowego.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Użytkownicy korzystający z wyszukiwarki Google po wpisaniu konkretnego słowa kluczowego otrzymują listę wyników. Google wyświetla na początku listy strony, które korzystają z płatnej reklamy. Dopiero w dalszej kolejności pojawiają się te witryny internetowe, które są dobrze wypozycjonowane.

reklama w internecie

Linki sponsorowane w wyszukiwarce to nie jedyny sposób zareklamowania strony, który jest możliwy do wykorzystania. Innym sposobem jest możliwość wyświetlania swojej strony w postaci banerów na innych serwisach internetowych. Obecnie Google współpracuje z gigantyczną liczbą serwisów na całym świecie. Właściciele stron podpinają się pod specjalny program partnerski o nazwie Google AdSense.

social media społecznościowe

Program współpracy z właścicielami serwisów ruszył w 2003 roku. Od tego momentu właściciele stron mogą przystępować do współpracy, gdzie udostępniają przestrzeń w swoim serwisach pod banery wyświetlające reklamę. Banery są przedstawiane najczęściej w formie przygotowanej wcześniej grafiki lub krótkiego wideo.

lead generation generowanie leadów

Często pojawiają się też proste reklamy tekstowe, gdzie reklamodawca samodzielnie uzupełnia treść. Google pozostawia reklamodawcą duża swobodę odnośnie projektowania swoich reklam. Reklamy mogą być udostępniane w firmie elastycznej, gdzie automatycznie dopasowują się do przestrzeni, którą właściciel strony udostępnił. Warto tutaj wspomnieć, iż Google Ads nie dopuszcza każdy rodzaj reklamy do wyświetlania.

szkolenie konsulting doradztwo biznesowe

Niektóre treści są zakazane i firma Google nie zgadza się na wyświetlanie ich z pomocą swojego systemu. Dokładne zasady odnośnie wyświetlania reklam można poczytać na oficjalnej stronie udzielającej pomoc reklamodawcom. Support Google udostępnia użytkownikom liczne artykuły i poradniki, gdzie dokładnie opisuje zasady dodawania swoich reklam. Ostatnim sposobem jest skorzystanie z płatnej reklamy w serwisie YouTube.

W 2006 roku serwis został wykupiony przez spółkę Google i umożliwia w nim wykupienie płatnej reklamy. W serwisie działa liczna grupa twórców, którzy każdego dnia dodają najróżniejsze treści. Reklamodawcy mogą współpracować z wybranymi twórcami lub projektować samodzielnie kampanie, które automatycznie są wyświetlane w serwisie YouTube.

Jak płaci się za reklamę w Google Ads?

Google Ads to rozbudowany system reklamy kontekstowej, który umiejętnie targetuje treść pod użytkownika. Aktualnie Google Ads przynosi spółce gigantyczne zyski, które opiewają na miliardy dolarów. Zasięg reklamy oferowanej przez firmę Google jest zawdzięczany popularności ich wyszukiwarki.

Obecnie wyszukiwarka Google generuje ponad dziewięćdziesiąt procent światowego ruchu. Pozostałe wyszukiwarki zajmują jedynie skromny procent na rynku i nie mają dużej szansy na konkurowanie z amerykańskim gigantem. Największym konkurentem dla Google jest obecnie wyszukiwarka Bing.

Z tego powodu reklamodawcy chętnie korzystają z Google Ads, które pozwala z pomocą ich reklamy dotrzeć do licznej grupy odbiorców. Reklama z pomocą Google Ads jest stosunkowo tania, gdy dobrze skonfigurujemy swoją kampanię. Dodatkowo reklamodawcy mogą zacząć reklamować się od małej kwoty.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Niekiedy na pierwszą kampanię wystarczy kilkaset złotych. Firma Google często oferuje specjalne bony na reklamę, które są możliwe do wykorzystania po wpłaceniu na konto niewielkiej kwoty własnej. Płatność za reklamę jest rozliczana najczęściej poprzez model CPC. Skrót odnosi się do Cost Per Click, co oznacza koszt pojedynczego kliknięcia w reklamę. System automatycznie podlicza ilość kliknięć w naszą reklamę i ukazuje nam wyniki w postaci raportu.

Warto tutaj wspomnieć, iż Google chroni interes reklamodawców. Jeśli reklama jest kilkukrotnie kliknięta przez jedną osobę, to wówczas opłata nie zostanie pobrana. Jest to istotne, gdyż niekiedy koszt kliknięcia w reklamę może wynosić nawet kilka lub kilkanaście złotych.

Najczęściej reklamodawcy ustalają jednak koszt za pojedyncze kliknięcie w reklamę w okolicy kilkudziesięciu groszy. Google Ads udostępnia reklamodawcom odpowiednie statystyki, gdzie mogą oni śledzić efektywność skonfigurowanej przez siebie reklamy. Obecnie Google Ads zawojowało rynek i generuje dla spółki większość z ich wypracowanych zysków.

Jak projektuje się link sponsorowany w Google Ads?

Reklamodawca tworzy najczęściej swój unikatowy link sponsorowany na podstawie wybranych wcześniej słów kluczowych. Dobór fraz kluczowych ma duży wpływ na efektywność reklamy i poniesiony w związku ze swoją prowadzoną kampanią reklamową kosztów. Najbardziej popularne hasła kluczowe często są już oblegane i stawki oferowane przez innych reklamodawców są ciężkie do przebicia lub nieopłacalne.

Reklamodawca musi wówczas szukać mniej popularnych fraz kluczowych, które pozwolą mu się przebić przez konkurencję i dotrzeć do określonej grupy odbiorców. W wyborze słów kluczowych może pomóc specjalny planer. Google Ads oferuje dla swoich reklamodawców możliwość skorzystania z planera słów kluczowych.

Wpisując do planera adres swojej strony www lub przykładowe słowa, dostaniemy sugestie w postaci proponowanych fraz kluczowych do wyboru. Dodatkowo pod konkretnymi słowami kluczowymi będą widniały prognozowane wyświetlenia w danym miesiącu. Reklamodawcy mogą skompletować pokaźną bazę z frazami kluczowymi, które będą mniej popularne. W czasie kampanii reklamowej możemy obserwować postępy i efektywność dobranych słów kluczowych.

Jakie korzyści wynikają z Google Ads?

Google Ads przynosi szereg korzyści dla swoich reklamodawców, którzy zdecydują się skorzystać z tej opcji płatnej reklamy internetowej. Ludzie szukając informacji w Internecie najczęściej korzystają z przeglądarki i wyszukiwarki Google. Firma Google podbiła rynek i potrafi skutecznie korzystać z olbrzymiej ilości danych, które pozyskuje od użytkowników. Dane udostępniane przez użytkowników korzystających z usług Google są wykorzystywane do umiejętnego targetowania reklamy.

Google Ads potrafi z niezwykła precyzją dopasowywać reklamę pod konkretnego odbiorcę treści. Może zasugerować odbiorcy co powinien kupić lub z jakiej usługi skorzystać. Reklama najczęściej pojawia się w chwili, gdy użytkownik akurat wpisał nazwę konkretnego produktu w wyszukiwarkę. Daje to dużą skuteczność tworzonych kampanii przez reklamodawców, którzy chcą wygenerować możliwie największą sprzedaż. Warto tutaj wspomnieć, iż reklama wyświetla się nie tylko na komputerach stacjonarnych i laptopach.

Obecnie Google kładzie nacisk na budowę stron, które są dopasowane pod urządzenia mobilne. Użytkownicy korzystający ze swoich telefonów komórkowych także dostają treści reklamowe podczas przeglądania Internetu. Sklepy internetowe reklamujące się z pomocą Google Ads mogą znacząco zwiększyć liczbę klientów.

Ile kosztuje kampania przeprowadzona w Google Ads?

Firma Google oferuje liczne darmowe narzędzia dla swoich użytkowników. Webmasterzy, specjaliści SEO i zwykli użytkownicy, każdego dnia korzystają z bezpłatnych narzędzi SEO udostępnionych przez amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne do powszechnego użytku. Google Ads to jednak usługa, która jest płatna. Internetową kampanię reklamową możemy zacząć już od kilkuset złotych. Duże sklepy internetowe zazwyczaj przeznaczają jednak znacznie wyższą kwotę na marketing.

Niekiedy chcąc osiągnąć oczekiwane efekty trzeba przeznaczyć nawet kilka tysięcy złotych na profesjonalną kampanię w Google Ads. Warto tutaj zaznaczyć, że najczęściej jest to stała kwota miesięczna, która trzeba przeznaczyć na reklamę w usłudze Google. Niektóre firmy z czasem zmniejszają swój budżet na reklamę z pomocą Google Ads i więcej inwestują w pozycjonowanie. Inwestując w pozycjonowanie osiągamy trwalszy efekt w postaci wysokiej pozycji w rankingu Google. Pozycjonowanie jest to jednak długotrwały proces, gdzie efekty mogą być widoczne po wielu miesiącach ciężkiej pracy.

Często konieczne jest wykonanie licznych prac przy stronie, które nie gwarantują zdobycia wysokiej pozycji na liście. Zdecydowanie warto rozważyć połączenie obu sposobów na dotarcie do potencjalnego klienta. Sklepy internetowe najczęściej podpisują umowę na pozycjonowanie z profesjonalną agencją SEO. Wspomniane agencje zatrudniają doświadczonych specjalistów od optymalizacji strony i SEO. Często mają już specjalne zaplecze SEO, które pozwala im efektywnie pozycjonować najróżniejsze strony www. Większość właścicieli stron nie posiada odpowiedniego zaplecza do pozycjonowania, a jego stworzenie zajmuje dużo czasu i pieniędzy. Niektóre działania w pozycjonowaniu można jednak wykonać samodzielnie. Pozycjonując swój e-sklep musimy być przygotowani na pozyskiwanie linków zewnętrznych, pisanie contentu i optymalizację kodu strony.

Jak nauczyć się Google Ads?

Google Ads zostało na przestrzeni lat odpowiednio zmodyfikowane, aby maksymalnie ułatwić korzystanie z systemu swoim klientom. Reklamodawcy w intuicyjny sposób mogą zaprojektować własną kampanię reklamową. Stworzenie reklamy tekstowej jest stosunkowo łatwy do przygotowania. Niektóre funkcje mogą jednak sprawiać trochę problemu, aby poprawnie z nich korzystać. Google stworzyło dla swoich klientów liczne poradniki, gdzie mogą oni poczytać o funkcjonowaniu omawianego systemu reklamowego.

Dodatkowo przydatny może się okazać serwis YouTube, gdzie twórcy również zamieszczają filmy instruktażowe odnośnie korzystania z Google Ads. Na początku warto pobawić się z panelem i spróbować puścić reklamę za mniejsza kwotę. Jeśli ogarniemy działanie systemu, to możemy zacząć tworzyć inne formaty reklam i skonfigurować swoją pierwszą kampanię reklamową. Korzystając z Google Ads będziemy mogli skutecznie wypromować swoją stronę lub sklep internetowy. Warto tutaj wspomnieć, iż Google Ads nie jest jedyną firmą oferującą wykupienie reklamy kontekstowej.

Na rynku istnieją także inne firmy, które pozwalają się reklamować w podobny sposób. W Polsce działają na przykład adFreestyle, Adkontekst lub Bing Ads. Często są to jednak mało znane sieci reklam kontekstowych, które dodatkowo oferują mniej funkcji. Alternatywą dla Google Ads może być także reklama w serwisie Facebook.

Serwis należący do Marka Zuckerberga oferuje własny system reklamowania się poprzez treści sponsorowane. Użytkownikom są wówczas wyświetlane posty sponsorowane, które podobnie jak w Google Ads są dopasowywane pod preferencje danych osób. Reklamodawca może określić dokładną grupę wiekową, której ma się wyświetlić jego reklama. Dodatkowo Facebook pozwala firmom na założenie własnego profilu w serwisie i stworzenie fanpage’a. Posiadanie kont społecznościowych jest obecnie niezwykle ważne, gdy chcemy skutecznie reklamować się w Internecie.

Największe portale społecznościowe zrzeszają miliardy użytkowników, którzy każdego dnia dokonują zakupów drogą online. Przedsiębiorcy muszą samodzielnie szukać najróżniejszych sposobów na dotarcie do użytkowników Internetu. W przypadku każdej firmy przepis na sukces będzie inny. Google Ads to jednak zdecydowanie najprostszy sposób na rozpoczęcie działania w kierunku promowania swojej strony www. Obecnie na rynku ciężko o konkurencja, który mógłby zagrozić pozycji Google Ads. Firmy często błyskawicznie zauważają zwiększony ruch na stronie, który przekłada się na ich zwrot z poniesionej inwestycji.

reklama i kampania Google Ads

Google Ads jest podstawowym narzędziem do tego, aby zbudować silną i rozpoznawalną markę na rynku. Ludzie znając naszą domenę internetową i logo, zdecydowanie chętniej będą dokonywali zakupu. Warunkiem jest jedynie dobre skonfigurowanie swojej kampanii reklamowej i nieustanne jej monitorowanie. Jest to proces stosunkowo prosty, którego możemy z łatwością nauczyć się samodzielnie z pomocą Internetu.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing