Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Najważniejsze funkcje mediów społecznościowych w naszym życiu

social media społecznościowe

Jak kształtowała się historia i funkcje mediów społecznościowych?

Historia mediów społecznościowych rozpoczęła się pod koniec XX wieku, gdy został do użytku oddany pierwszy serwis społecznościowy. Portal nosił nazwę Six Degrees i został stworzony dokładnie w 1997 roku.

ikony mediów społęcnzościowych social media ads

Twórcą serwisu był amerykański biznesmen Andrew Weinreich, który specjalizował się w rozwijaniu sieci społecznościowych. Serwis Six Degrees umożliwiał zarejestrowanym użytkownikom stworzenie profilu i umieszczenie tam informacji o sobie. Użytkownicy mogli poprzez swoje konto w serwisie nawiązywać znajomości z innymi osobami i prowadzić z nimi konwersację.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Serwis szybko stał się popularny, a użytkownicy chętnie komunikowali się poprzez swoje konta z przyjaciółmi, członkami rodziny lub znajomymi, których dopiero poznali.

Aktualnie serwis SixDegrees.com jest uważany za pierwszy tego typu projekt, który zapoczątkował erę tworzenia portali społecznościowych.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Początkowe role i funkcje mediów społecznościowych

Współcześnie serwisy społecznościowe odgrywają znaczącą rolę w codziennym życiu ludzi. Powstały liczne portale społecznościowe, które posiadają miliardy zarejestrowanych użytkowników i daję im możliwość skorzystania z najróżniejszych funkcji.

brand branding marka osobista

W następnych latach po zamknięciu serwisu Six Degrees pojawiały pojawiały się kolejne projekty, jak MySpace, LinkedIn lub Facebook. Warto tutaj wspomnieć, iż serwis SixDegrees.com już na początku istnienia zatrudniał około stu pracowników i posiadał ponad kilka milionów zarejestrowanych kont.

marketing internetowy online cyfrowy digital

Projekt został wykupiony w 1999 roku, następnie zamknięty, a potem znów przywrócony do funkcjonowania. W XX wieku pojawiły się również pierwsze platformy blogowe, które umożliwiły ludziom zakładanie bloga i tworzenie własnego contentu.

Funkcja blogowa

Platformy blogowe zapoczątkowały popularny trend, gdzie użytkownicy Internetu chętnie zakładali blogi, aby dzielić się na nich swoimi przemyśleniami. Jedną z pierwszych platform umożliwiających stworzenie bloga był amerykański serwis blogowy o nazwie Blogger. Projekt został powołany do życia w 1999 roku przez spółkę Pyra Labs. Obecnie spółka jest zależna od firmy Google, która wykupiła ją w 2003 roku.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Twórcą platformy Blogger był amerykański programista komputerowy Evan Williams, który w późniejszych latach zaangażował się projekt o nazwie Twitter. Blogger to platforma blogowa, która po wykupieniu przez firmę Google była nieustannie rozwijana.

Firma Google pozwala użytkownikom założyć bloga, który jest widoczny pod domeną blogspot.com. Użytkownicy mogą podpiąć do swojego bloga własną domenę, którą wykupią u dostawcy. Platforma Blogger jest popularna na całym świecie, a blogowanie dla niektórych osób stało się sposobem na życie.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Funkcje mediów społecznościowych jako komunikatory

Media społecznościowe są obecnie najczęściej kojarzone z portalami społecznościowymi. Warto jednak zaznaczyć, iż pojęcie jest znacznie szersze i obejmuje aplikacje internetowe, blogi, fora dyskusyjne oraz pozostałe strony www. Aktualnie na podium znajdują się portale społecznościowe, które są zarządzane przez spółkę Meta Platforms.

marketing mix online

Amerykański konglomerat technologiczny ma w swoim posiadaniu projekty o nazwie Facebook, Instagram, Messenger i Whatsapp. Głównym projektem spółki jest Facebook, który został założony przez amerykańskiego programistę Marka Zuckerberga.

reklama w internecie

W późniejszych latach spółka wykupiła inne projekty. W 2012 roku firma należąca do Marka Zuckerberga wykupiła Instagram, który skrupulatnie rozwija i dodaje do niego nowe funkcje. Kolejnym wykupionym projektem była aplikacja Whatsapp, którą Facebook pozyskał w 2014 roku.

Whatsapp zostały wykupiony przez Facebooka za kwotę szesnastu miliardów dolarów. Obecnie oba wykupione projekty są chętnie używane i zainstalowane na urządzeniach mobilnych. Instagram to popularna aplikacja do udostępniania zdjęć, a Whatsapp służy do komunikowania się i wysyłania plików drogą elektroniczną. W ostatnich latach błyskawicznie rozwija się aplikacja, która została stworzona przez chińskich programistów. Aplikacja o nazwie TikTok zyskała światową popularność i jest chętnie wybierane przez młodych użytkowników.

co to jest google

Wymienione media społecznościowe to jedne z tych, która najmocniej oddziałują na współczesne społeczeństwo. Ich oddziaływanie jest najsilniejsze w krajach, które są lepiej rozwinięte i istnieje powszechny dostęp do Internetu. Statystyki pokazują, że czas poświęcany na aplikacje internetowe nieustannie się wydłuża. Najróżniejsze funkcje mediów społecznościowych zachęcają młode osoby do korzystania z nich.

Młode społeczeństwo chętnie spędza długie godziny na popularnych serwisach społecznościowych, aplikacjach i komunikatorach. Niestety pierwsze badania pokazują, iż nadmierne spędzanie czasu na platformach społecznościowych odbija się niekorzystnie na naszym zdrowiu fizycznych i psychicznym.

Czym są media i jakie są ich rodzaje?

reklama i kampania Google Ads

Media to nie tylko popularne social media, które działają w sieci i ułatwiają komunikację pomiędzy użytkownikami. Warto tutaj wymienić inne media, jak najważniejsze środki masowego przekazu, które są źródłem informacji dla wielu obywateli i kształtują ich poglądy.

Wśród najistotniejszych mediów oprócz Internetu należy wymienić telewizję, radio lub prasę. Rolą mediów jest najczęściej przekazywanie rzetelnych informacji ludziom, którzy chcą dowiedzieć co dzieje się na świecie. Wśród innych mediów, które mogą kształtować ludzkie poglądy i uczyć, są również książki, kino lub plakaty promujące daną ideę.

pozycjonowanie strony internetowej

Media są nieodłącznym elementem większości ludzi, ale różnią się od siebie formą przekazu. Obecnie media kojarzą się najczęściej z Internetem, który daje powszechny dostęp do informacji ze świata oraz wiedzy.

Z Internetu w szczególności korzystają osoby młode, którzy cenią sobie komfort i łatwy dostęp do informacji. Wyszukiwarka Google i social media to miejsce z najróżniejszymi informacjami, które mogą przydać się w codziennym życiu. Funkcje mediów są jednak szersze i stanowią dla ludzi rozrywkę, integrują ich i uczą. Media to również kultura, która jest budowana na przestrzeni lat i niekiedy jest świadectwem osiągnięć dla wybranych społeczeństw.

Warto tutaj wspomnieć, iż tradycyjne media nierzadko są wykorzystywane do tego, aby skuteczniej kontrolować społeczeństwo. Internet i powszechnie dostępne media społecznościowe są uważane za rzetelniejsze w przekazywaniu informacji. Każde media odgrywają jednak znaczącą rolę w codziennym życiu ludzi. Podsumowując podstawowe funkcje mediów, to ułatwienie ludziom codziennej komunikacji, dostęp do powszechnej rozrywki i wartościowej wiedzy.

Elon musk twitter

Obecnie można także wymienić wpływ mediów na reklamę, która jest wykorzystywana przez firmy do zwiększenia sprzedaży. Każde dostępne obecnie media służą do promowania najróżniejszych marek, które nierzadko są źródłem utrzymania dla nich. Firmy ochoczo wykorzystują media do prowadzenia swoich kampanii reklamowych, które pomnażają ich zyski.

Jak social media wspierają sprzedaż w Internecie?

Jedną z kluczowych funkcji mediów społecznościowych jest ich wykorzystanie w codziennym handlu przez Internet. Social media często są wykorzystywane przez firmy do prowadzenia swoich kampanii marketingowych.

lead generation generowanie leadów

Statystyki pokazują, że młode osoby powyżej osiemnastu lat chętnie dokonują zakupów drogą online. Użytkownicy w przedziale od osiemnastu do trzydziestu czterech lat to najliczniejsza grupa robiąca zakupy w Internecie. Większość z tych osób posiada konta społecznościowe, gdzie przed dokonaniem decyzji o zakupie sugerują się wystawionymi opiniami na temat danej rzeczy.

Firmy chętnie korzystają z możliwości zakładania kont społecznościowych na największych portalach, aby za ich pośrednictwem komunikować się z użytkownikami Internetu. Najchętniej wybieraną platformą jest Facebook, gdzie przedsiębiorstwa mogą założyć swój fanpage.

Firmy chętnie promują swój fanpage poprzez serwis Facebook, gdzie próbują zdobyć możliwie jak największe zasięgi i ilość osób obserwujących. Fanpage jest wykorzystywany przez firmy to komunikacji z obserwującymi, zbierania opinii, prowadzenia kampanii reklamowych i promowania swoich produktów. Profile społecznościowe potrafią znacząco ocieplić wizerunek danej firmy, która chce zdobyć zaufanie użytkowników i potencjalnie nowych klientów.

Warto tutaj wspomnieć, iż największe marki chętnie korzystają z kampanii reklamowych, które są oferowane im poprzez serwisy społecznościowe. Omawiany Facebook posiada autoryzowany system reklamowy, który umożliwia promowanie swojego biznesu na portalu. Facebook Ads oferuje swoim reklamodawcom możliwość tworzenia kampanii reklamowych, które są skierowane bezpośrednio do zainteresowanych internautów. W tym celu jest wykorzystywane reklama spersonalizowana, którą system kieruje do zarejestrowanych użytkowników na podstawie ich polubień.

Reklama może być targetowana pod kątem zainteresowań użytkownika, jego wieku lub płci. Facebook pobiera w tym celu dane, które są brane bezpośrednio od korzystających z serwisu osób. Użytkownicy świadomie wyrażają zgodę podczas rejestracji, że ich dane zostaną w tym celu wykorzystane.

funkcje mediów społecznościowych

Pobieranie tych danych budzi jednak pewne kontrowersje, a platformy społecznościowe są zobowiązane do przestrzegania przepisów prawa regulujących te kwestie. Większość krajów reguluje kwestie związane z wykorzystaniem danych użytkowników posiadających konta na portalach społecznościowych.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Unia Europejska wydała w tym celu specjalne rozporządzenia o ochronie danych. Wspomniane rozporządzenia o ochronie danych osobowych użytkowników Internetu oficjalnie weszło w życie w 2018 roku pod nazwą RODO. W wydanym rozporządzeniu znajdują się dokładne przepisy, które regulują sposób przetwarzania danych osobowych, które są dobrowolnie udostępniane przez internautów. Celem rozporządzenia jest ochrona osób fizycznych, które nierzadko nieświadomie udostępniali swoje dane, a firmy wykorzystywały to do swoich celów.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing