Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Frazy kluczowe co to jest? Jak je dobrać? Definicja w słowniku SEO

seo search engine optimization

Co to są frazy kluczowe?

Frazy kluczowe, czyli z angielskiego keywords, są potrzebne do skutecznego pozycjonowania stron internetowych. Użytkownicy internetu korzystający z dowolnej wyszukiwarki muszą wpisać wybraną frazę, aby znaleźć interesujące ich informacje.

Wyszukiwarka po wpisania konkretnej frazy kluczowej dostarcza do wyboru listę proponowanych stron internetowych. Najpopularniejsze wyszukiwarki na świecie to Baidu, Google, Bing, Yahoo lub Yandex. Należy tutaj pamiętać, że wyszukiwarka Google deklasuje w tym zestawieniu konkurencję.

Firma Google wyznacza tutaj trendy na rynku i restrykcyjnie ocenia każdą witrynę internetową. Frazy kluczowe mogą składać się z jednego słowa lub większej ilości. Pojedyncze słowa są najbardziej popularne i ciężko wykorzystywać je do pozycjonowania.

Zdobycie jednak wysokich pozycji na popularne słowa kluczowe wiąże się ze zwiększonym ruchem na stronie.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Jakie są słowa kluczowe?

Frazy kluczowe, to także inaczej słowa kluczowe, hasła lub zapytania, które wpisuje się w wybraną wyszukiwarkę. Najczęściej wpisuje się je do wyszukiwarki Google, która dokładnie analizuje pozyskiwane w ten sposób dane. Google jest w stanie określić aktualne trendy, które interesują ludzi na świecie. Pomaga w tym sprawdzanie najczęściej wpisywanych słów kluczowych do wyszukiwarki. Dane te są udostępniane dla webmasterów i specjalistów SEO, którzy wykorzystują je do pozycjonowania witryn internetowych.

pozycjonowanie strony internetowej frazy kluczowe

Dobranie odpowiednich fraz kluczowych jest stałym elementem optymalizacji stron internetowych i SEO. Search Engine Optimization jest procesem polegającym na najlepszym dopasowaniu danej strony www do algorytmów stosowanych przez wyszukiwarki.

Odpowiednie słowa kluczowe muszą znajdować się na samej stronie w postaci na przykład podkategorii i w dodawanym tekście. Regularne dodawanie treści na stronie z wplecionymi słowami kluczowymi buduje pozycję i wartość danej witryny.

Wykorzystują to właściciele stron, którzy dodając wartościowy i merytoryczny content na stronę mogą prześcignąć konkurencję w wyszukiwarce. Zdobycie pierwszej pozycji w Google pozwala danej stronie znacząco zwiększyć zasięgi i zmaksymalizować sprzedaż.

Co to jest fraza kluczowa SEO?

Przeanalizowanie fraz kluczowych pod kątem danej strony jest głównym elementem pozycjonowania każdej strony.

Witryny internetowe muszą dobrać odpowiednie słowa kluczowe, aby odnosiły się one do jej zawartości. Wymaga to dokładnego sprawdzenia danych, które określą popularność konkretnych fraz i prognozowane wyświetlenia. Niekiedy dane frazy kluczowe mogą być nieopłacalne w pozycjonowaniu.

frazy kluczowe

Najczęściej ten problem dotyczy pojedynczych słów kluczowych, które oblegane są już przez największe firmy. Duże marki współpracują z najlepszymi agencjami SEO, które wiedzą jak utrzymać pozycję w wyszukiwarce na najlepsze słowa kluczowe. Wówczas stosuje się pozycjonowanie long tail.

Pozycjonowanie long tail wykorzystuje mniej popularne i najczęściej dłuższe frazy, które składają się z kilku słów. Jest to idealne rozwiązanie dla stron, które chcą pozycjonować się na konkretny region lub oferują wyjątkowy produkt. Większa ilość słów kluczowych przynosi lepszy efekt w pozycjonowaniu strony, niż walka o jedną frazę obleganą przez liczną konkurencję.

Fraza kluczowa SEO powinna być dobrana w ten sposób, by zdobyć najwięcej wyświetleń dla danej strony. Potencjalni klienci każdego dnia wpisują frazy, które doprowadzają ich do konkretnych informacji.

Najczęściej jednak strony chcą w ten sposób sprzedaż swój produkt lub zaoferować konkretną usługę, która przyniesie im oczekiwany zysk.

Jak sprawdzić potencjał słów kluczowych?

Frazy kluczowe należy tak wybrać, by były najbardziej opłacalne i najczęściej wyszukiwane przez użytkowników internetu.

Wyszukując odpowiednie frazy warto skorzystać z narzędzi SEO, które są oferowane za darmo przez firmę Google. Jednym z najbardziej popularnych narzędzi wykorzystywanych przez specjalistów SEO jest Google Trends. Narzędzie to jest proste i pozwala na przeanalizowanie popularności konkretnych fraz. Wykorzystuje się je pozycjonowania stron internetowych i badania aktualnych trendów na świecie.

Wpisując dane zapytanie w Google Trends możemy określić, czy jest ono aktualnie często wyszukiwane. Narzędzie pozwala sprawdzić dokładny okres czasy, gdy dane słowo kluczowe było często wpisywane. Jest to niezwykle przydatne dla niezliczonych portali informacyjnych, które opierają swój content o aktualności ze świata.

email marketing

Większość portali dostarczających newsy ze świata sportu, polityki, finansów lub rozrywki, bez badania aktualnych trendów nie mogłoby normalnie działać. W przypadku sklepów internetowych dobieranie odpowiednich słów kluczowych jest także niezwykle ważne. Istotny jest tutaj dokładny opis danego produktu, gdzie umieścimy słowa kluczowe w tekście. Sklepy online często prowadzą blogi, gdzie regularnie dodają treść.

Wartościowa treść jest dotyczy konkretnej tematyki sklepu i jest nasycona słowami kluczowymi. Wyszukiwarka Google docenia wartościową treść, która jest poprawna pod względem ortografii i stylistyki. Sklep otrzymuje lepszą ocenę i zdobywa potrzebny ruch na stronę. Wartościowy content na stronie to nie tylko wyższe pozycje, ale także efekt marketingowy.

Potencjalni klienci często szukają odpowiedzi na liczne pytania, które ich nurtują. Wartościowa treść na blogu może pomóc danej osobie w odpowiedzi na pytanie i jednocześnie doradzić przy wyborze odpowiedniego produktu. Z tego powodu należy pilnować, aby treść dodawana na stronę nie była jedynie przesycona słowami kluczowymi.

Wyszukiwarka Google stworzyła zaawansowane algorytmy, które mają na celu karać treść używającą nadmiernie słowa kluczowe. Treść sztucznie nasycona słowami kluczowymi jest niewygodna w czytaniu i zraża ludzi do korzystania z danej witryny internetowej.

Podczas wyszukiwania odpowiednich słów kluczowych zaleca się, by nie używać fraz składających się z jednego słowa. Najlepiej oprzeć swoje działania o wspomniane wcześniej pozycjonowanie na długi ogon. Odwrotnie, gdy będziemy stosować zbyt skomplikowane frazy, to także nie będzie to najlepszym pomysłem. Warto tutaj wspomnieć, że niektóre firmy działają na określonym terenie, gdzie oferują konkretną usługę lub produkt.

W tym wypadku mając stronę internetową warto używać fraz, gdzie podkreślony jest obszar działania. Idealne są wtedy frazy kluczowe, gdzie po liście słów dodajemy konkretne miasto lub region. 

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Czym jest Ahrefs?

Skrupulatna analiza konkretnych słów kluczowych jest podstawowym działaniem każdego specjalisty SEO. Podczas pozycjonowania należy wziąć pod uwagę budowę danej strony i odpowiednie sformatowanie treści. Niezwykle przydatne może się okazać skorzystanie z Search Engine Results Page, czyli SERP.

szkolenie konsulting doradztwo biznesowe

Jest to dokładne sprawdzenie danego słowa pod kątem wyświetlanych wyników w wyszukiwarce. Google wyświetla dla użytkowników ich wyszukiwarki treści płatne i bezpłatne. U góry wyszukiwarki na początku są wyświetlane treści, które reklamuje Google Ads.

Usługa Google Ads to oferta reklamy od firmy Google, która pozwala wyprzedzić konkurencję w wyszukiwarce. Poniżej znajduje się jednak lista stron, która jest oceniana przez algorytmy i przypisuje się im odpowiednią wartość. Strony są ustawione chronologicznie według reputacji.

Podczas analizy fraz kluczowych nieoceniony może się okazać Ahrefs. Jest to narzędzie SEO, które wykorzystują specjaliści od pozycjonowania i webmasterzy. Narzędzie pozwala dokładnie przeanalizować linki, które prowadzą do konkretnej strony internetowej. Najbardziej przydatne jest jednak skorzystanie z opcji, gdzie dostajemy listę proponowanych słów kluczowych.

Ahrefs działa w wersji darmowej i płatnej, gdzie możemy wykupić rozszerzenie dla wybranych opcji. W wersji płatnej użytkownik może znaleźć dla swojej strony niezliczone słowa kluczowe, które zostaną mu zaproponowane do pozycjonowania. Pozwala to na odpowiednią optymalizację strony i znajdującej się na niej treści. Ahrefs pozwala zdobyć większy ruch i skutecznie poprawić widoczność w wyszukiwarce Google.

Co to znaczy szukana fraza?

Szukana fraza to inaczej lista słów, którą wpisuje użytkownik danej wyszukiwarki w celu wyszukania konkretnej informacji. Bardzo często osoby korzystające z wyszukiwarki wpisując frazę chcą znaleźć konkretny produkt do kupienia lub usługę. Obecnie sprzedaż w internecie jest niezwykle popularna i coraz więcej ludzi właśnie tam dokonuje swoich zakupów.

Użytkownik korzysta wówczas najczęściej z wyszukiwarki od firmy Google, która zgarnęła ponad dziewięćdziesiąt procent rynku. Największą konkurencją dla wyszukiwarki Google jest Bing. Wyszukiwarka Bing powstała w 2009 roku jako dodatek do serwisu internetowego MSN. Amerykańska firma Microsoft doprowadziła jednak do tego, że wyszukiwarka działa obecnie samodzielnie na podobnej zasadzie jak Google. 

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Jak szukać ciekawych słów kluczowych?

Poszukując ciekawych fraz kluczowych do napisania artykułu warto skorzystać z Google Ads. Jest to kolejne narzędzie, które dostajemy za darmo od firmy Google. W Google Ads mamy do dyspozycji specjalny planer słów kluczowych, które pokazuje nam listę interesujących propozycji dla wybranej strony. Korzystają z tego najczęściej reklamodawcy, którzy używają Google Ads do zdobywania odwiedzających na stworzoną stronę internetową.

Użytkownik Google Ads może także płatnie reklamować się pod konkretne frazy kluczowe. Jest to niezwykle przydatne dla stron, które dopiero startują i nie są jeszcze popularne. W ten sposób można wyprzedzić konkurencję i pominąć istniejącą już listę najpopularniejszych witryn internetowych.

Wiele firm stosuje jednocześnie Google Ads i pozycjonowanie strony pod kątem SEO. Słowa kluczowe zasugerowane w planerze od Google Ads możemy także wykorzystać do tworzenia treści.

Copywriterzy każdego dnia wykorzystują wybrane słowa kluczowe do tworzenia wartościowego contentu na strony. Najczęściej korzystają z tego SEO copywriterzy, którzy piszą treść głównie pod kątem działań związanych z pozycjonowaniem. Zadaniem takiego copywritera jest odpowiednia optymalizacja teksty i następnie jego sformatowanie. Wyszukiwarka w ten sposób sprawniej ocenia daną stronę i przypisuje jej konkretną pozycję.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing