Jak powstał Facebook?
Zawartość strony (spis treści)
Facebook to popularny portal społecznościowy, który powstał w 2004 roku w Stanach Zjednoczonych.
Autorem projektu jest Mark Zuckerberg, który stworzył podwaliny serwisu podczas swoich studiów na Uniwersytecie Harvarda. Głównym założeniem serwisu było ułatwienie studentom wymiany informacji pomiędzy sobą. Rozwój serwisu dał z czasem użytkownikom znacznie więcej funkcji. Użytkownicy mogą obecnie używać Facebooka do wysyłania wiadomości, zakładania grup, dodawania zdjęć i nawiązywania znajomości na całym świecie.
Serwis do 2017 roku zgromadził ponad dwa miliardy użytkowników. Obecnie jednak liczba użytkowników jest znacznie większa. Każdego dnia w serwisie rejestrują się nowe konta. Ciekawostką jest, iż Facebook to projekt, który jest używane głównie przez osoby będące w młodym wieku.
REKLAMA:
Koniec reklamy.
Według statystyk Facebooka średni wiek użytkownika nie przekracza dwudziestu dwóch lat. Młode osoby chętnie spędzają czas w serwisie należącym do amerykańskiej firmy Meta Platforms. Czas poświęcany na platformy społecznościowe przez młode osoby nieustannie się zwiększa. Naukowcy zaobserwowali zjawisko, gdzie młode osoby uzależniają się od korzystania z social media. Historię powstania serwisu i działalność amerykańskiej spółki opisuje film o nazwie The Social Network.
NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!
Zapisz się powyżej.
Film dostał się do kin w 2010 roku, gdy amerykańska firma była wyceniana już na miliardy dolarów. Początkowo projekt należący do Marka Zuckerberga nazywał się TheFacebook. Film dokładnie pokazuje rozwój projektu i przedstawia historie osób, które współpracowały z Markiem Zuckerbergiem przy budowie serwisu.
Obecnie osoby współpracujące przy projekcie są mało znane w mainstreamie. Z powstaniem serwisu i osób tworzących projekt związane są liczne kontrowersje. Głównie kontrowersje dotyczą osoby Marka Zuckerberga i podziału zysków z działalności serwisu Facebook.
Kto zarządza serwisem Facebook?
Serwis Facebook należy do amerykańskiej spółki technologicznej, która posiada swoją siedzibę w Kalifornii. Projekt należy do firmy Meta, której nazwa zmieniła się dwukrotnie na przestrzeni lat. Meta Platforms ruszyło ze swoją działalnością w 2004 roku z inicjatywy Marka Zuckerberga i współpracujących z nim osób. Mark Zuckerberg działał wspólnie z Eduardem Saverinem, Dustinem Moskovitzem, Chrisen Hughesen oraz Andrew McCollumem.
Początkowo projekt nosił nazwę TheFacebook, a dopiero z czasem nazwa uległa zmianie. Z czasem osoby tworzące projekt stopniowo ograniczały w nim swój udział. Warto tutaj wspomnieć, iż jest to obecnie jedno z największych przedsiębiorstw działających na terenie Stanów Zjednoczonych. Serwis Facebook wartością dorównuje największym spółkom w USA. Wartość firmy należącej do twórcy Facebooka jest stawiana na piedestale wraz z Apple, Microsoft lub Google. Facebook nieustannie się rozwija, wprowadza zmiany i pozyskuje nowych użytkowników.
Serwis dodatkowo uzyskuje stały dochód z autoryzowanego systemu reklamowego. Ciekawostką jest, iż firma Meta wykupuje i rozwija inne projekty. Przykładem jest komunikator o nazwie Whatsapp lub aplikacja przeznaczona na smartfony – Instagram.
Oba projekty zdobyły olbrzymią popularność na świecie i posiadają miliony użytkowników. Spółka powiązana z serwisem jest notowana na amerykańskiej giełdzie. Inwestorzy chętnie wybierają spółką ze względu na jej tendencję do rozwoju nowych technologii.
Jak wyglądały początki amerykańskiego serwisu społecznościowego?
Mark Zuckerberg początkowo stworzył projekt o nazwie Facemash. Strona dawała możliwość przeglądania zdjęć studentów, którzy wcześniej się w niej zarejestrowali. Przełomowy okazał się jednak kolejny projekt, który został nazwany TheFacebook.
Projekt powstał wraz z grupą studentów, którzy wspierali pracę Marka Zuckerberga. Użytkownicy mogli w ramach strony TheFacebook nawiązywać znajomości droga online i prowadzić konwersację pomiędzy sobą. Serwis już na początkowym etapie pozwalał dodawać zdjęcia przez użytkowników. Studenci w Stanach Zjednoczonych ciepło przyjęli funkcje serwisu i chętnie zaczęli z niego korzystać. Początkowo z serwisu korzystali jedynie studenci na uczelni Harvard. Na tym etapie nic nie zapowiadało, że projekt rozleje się na kolejne uczelnie, a potem zyskał światową popularność.
Pomocny przy promowaniu serwisu okazał się współlokator Marka Zuckerberga, który zaczął szukać nowych sposobów na pozyskanie dodatkowego kapitału i prowadził działania marketingowe. Współlokatorem twórcy Facebooka był wówczas Dustin Moskovitz, amerykański przedsiębiorca, który ma żydowskie korzenie. Jeszcze tego samego roku serwis zaczął funkcjonować w kilkudziesięciu uczelniach na terenie Stanów Zjednoczonych.
Jakie możliwości swoim użytkownikom daje Facebook?
Facebook działa obecnie na całym świecie, gdzie każdego dnia w serwisie zakładają konta nowi użytkownicy. W Polsce serwis zaczął działać w 2008 roku i gdzie przy jego starcie pomagali polscy użytkownicy. Głównie pomagali oni podczas tłumaczenia serwisu na język polski, aby ułatwić użytkownikom rejestrację i korzystanie z jego funkcji.
Serwis daje swoim użytkownikom liczne funkcje, które są oferowane zupełnie za darmo. Główną funkcją serwisu dla użytkowników jest specjalny czat, który umożliwia komunikację. Użytkownicy mogą wysyłać sobie wiadomości, który błyskawicznie pojawiają się po drugiej stronie.
Warunkiem korzystania z serwisu jest stały dostęp do Internetu. Stałe łącze z Internetem umożliwia poprawnie działanie serwisu i transmisję danych. Dodatkowo każdy zarejestrowany użytkownik może na portalu dodawać zdjęcia, które można oceniać i komentować. Zdjęcia można oceniać poprzez kliknięcie odpowiedniego kciuka w górę lub dół. Inną funkcją oferowaną przez serwis jest wysyłanie plików lub możliwość założenia własnego fanpage’a.
Specjalny fanpage pomaga w promowaniu swojej osoby lub biznesu. Często z tej opcji korzystają firmy, które mogą z pomocą portalu się reklamować. Własny fanpage pozwala firmie na komunikację z fanami, którzy chcą wesprzeć daną markę. Firmy mogą z pomocą swoich fanpage’ów prowadzić działania marketingowe i organizować interesujące konkursy dla użytkowników. W ten sposób zwiększają swoje zasięgi i budują pozytywny wizerunek w sieci.
Ciekawostką jest, iż serwis Facebook posiada własny system reklamy kontekstowej, który działa podobnie do Google Ads. Facebook Ads umożliwia reklamodawcom wykupienie płatnej reklamy, która następnie jest wyświetlana użytkownikom. Płatne treści są wyświetlana pod konkretnego użytkownika, aby sprostać jego potrzebom i oczekiwaniom.
Reklamodawcy mogą z pomocą reklamy na Facebooku promować swoją markę, usługę lub konkretny produkt. Social media stanowią obecnie istotny element każdej udanej strategii marketingowej.
Rynek reklamy internetowej nieustannie rośnie, a firmy często prowadzą swoją sprzedaż drogą online. Olbrzymią rolę odgrywają tym portale pokroju Facebooka, która mają miliardy zarejestrowanych użytkowników.
Jakie funkcje posiada Facebook?
Facebook nieustannie się rozwija i wprowadza nowe funkcje dla swoich użytkowników. Użytkownicy pozytywnie oceniają wprowadzone zmiany, które znacząco ułatwiły funkcjonowanie serwisu.
Na przestrzeni lat serwis znacząco zmienił swój wygląd i przeszedł liczne zmiany wizualne. Wprowadzone zmiany wpłynęły na czas ładowania strony i jej mniejsze obciążenia dla urządzeń.
Obecnie firma Meta mocno kładzie nacisk na rozwój mobilnej aplikacji. Specjalne aplikacje pod urządzenia mobilne są dobrze odbierane przez użytkowników, którzy coraz częściej z nich korzystają. Rozwój aplikacji mobilnych został spowodowany tym, iż użytkownicy coraz chętniej przeglądają Internet na swoich telefonach komórkowych. Warunkiem jest posiadanie odpowiedniego oprogramowania na smartfonie i stałego łącza z Internetem.
Niektórzy operatorzy komórkowi umożliwiają użytkownikom nielimitowany dostęp do najpopularniejszych portali społecznościowych. Użytkownicy często mają bezpłatny dostęp do takich portali, jak Facebook, Twitter lub Instagram. Z mniej istotnych funkcji w serwisie Facebook warto wymienić możliwość założenia bloga, korzystanie z książki adresowej, opcję blokowania nielubianych użytkowników lub stworzenie listy znajomych.
Ważną rolę w serwisie pełni obecnie Facebook Messenger, który działa od 2013 roku. Facebook Messenger umożliwia wysyłanie wiadomości do innych użytkowników posiadających tą funkcję. Do skorzystania z tej opcji potrzebny jest jedynie numer telefonu. Osoby nie muszą nawet być znajomymi na portalu, aby skorzystać z możliwości rozmowy poprzez komunikator. Aplikację można pobrać na swój telefon komórkowy bez rejestracji w serwisie Facebook.
Jaki wpływ ma Facebook na użytkowników?
Facebook coraz częściej spotyka się z krytyką ze względu na jego negatywne oddziaływanie na młode osoby. Krytykę serwisu społecznościowego rozpoczęli naukowcy, którzy zauważyli jego negatywne skutki na psychikę użytkowników. Najwięcej negatywnych skutków można zaobserwować u ludzi młodych, gdyż to oni stanowią największą grupę użytkowników.
Nierzadko młode osoby spędzają na przeglądaniu mediów społecznościowych nawet po kilka godzin dziennie. Często są to osoby, które nie przekroczyły nawet dwudziestego roku życia. U niektórych osób serwis powoduje uzależnienie, które mocno utrudnia im normalne egzystowanie. Wśród charakterystycznych objawów, które pojawiają się u uzależnionych osób od portali społecznościowych, jest złe samopoczucie, lęki lub nieumiejętność komunikacji z innymi ludźmi.
Na portalach społecznościowych młode osoby są narażone na popularne w ostatnim czasie zjawisko hejtu. U osób nieradzących sobie z negatywnymi ocenami może do doprowadzić do wystąpienia depresji. Obecnie w Internecie są prowadzone liczne kampanie informujące, które uczą ludzi odpowiedniej kultury i należytej komunikacji w sieci.
REKLAMA:
Koniec reklamy.
U osób nadużywających portali społecznościowych zaobserwowano także gorsze wyniki w nauce i problemy z koncentracją. Niestety młode osoby zamiast spędzać czas na wartościowych czynnościach, bezsensownie przeglądają profile społecznościowe innych użytkowników lub obserwują dodawane przez nich treści. Warto tutaj wspomnieć, iż wokół działania serwisu Facebook pojawiły się liczne kontrowersje. Jedną z popularnych kontrowersji jest wyciek poufnych dokumentów, które udowodniły sposób działania firmy i jej negatywny wpływ na użytkowników.
Dokumenty zostały ujawnione przez byłą pracownicą firmy Frances Haugen. Według zeznań byłej pracownicy ustalono, iż Facebook podsycał nienawiść użytkowników względem siebie i sugerował im kontrowersyjne treści.
Powodowało do radykalizację nastrojów użytkowników, którzy łatwiej wchodzili w konflikty pomiędzy sobą. Facebook mógł w ten sposób spowodować, iż użytkownicy spędzali jeszcze więcej czasu na swoich social media. Liczne kontrowersje są również wokół sposobu wykorzystywania prywatnych danych użytkowników.
Jak zalogować się na swoje konto Facebook?
Każdy Internauta może w prosty sposób zarejestrować swoje konto na Facebooku. Do założenia swojego konta w serwisie potrzebne są dwie rzeczy. Konieczne będzie posiadanie adresu e-mail oraz numeru telefonu. Podanie numeru będzie niezbędne do poprawnego działania aplikacji i zweryfikowania konta. Numer przyda nam się do nawiązywania kontaktów poprzez Messenger.
Facebook Messenger jest to nowoczesny komunikator internetowy, który pozwala na wysyłanie wiadomości, zdjęć i filmów.
Z pomocą aplikacji Messenger użytkownik może wykonywać połączenia wideo, gdzie widzi poprzez kamerę drugą osobę. Mając konto możemy każdego dnia bezproblemowo logować się i sprawdzać aktualności. Aplikację Facebook można otworzyć używając do tego swojego adresu e-mail.
W odpowiednim polu należy umieścić adres e-mail, który został użyty wcześniej podczas rejestracji konta. Po wpisaniu w hasła należy potwierdzić proces, aby poprawnie się zalogować. Aplikacja działa poprawnie jedynie wtedy, gdy będziemy mieli podłączenie do Internetu.
Warto tutaj wspomnieć, iż oprócz konta na Facebooku możemy pobrać także oddzielny komunikator na telefon komórkowy. Niezwykle popularnym komunikatorem jest Whatsapp, który należy do firmy zarządzającej Facebookiem. Whatsapp pozwala na prostą wymianę wiadomości z każdym użytkownikiem posiadającym aplikację na telefonie. Aplikacja działa poprawnie na telefonach komórkowych z odpowiednim oprogramowaniem. Bez problemu zainstalujemy aplikację na smartfonach z systemem operacyjnym iOS lub Android.
Ciekawostką jest, iż od 2016 roku Whatsapp działa również na komputerach stacjonarnych. Warunkiem jest posiadanie na komputerze systemu nowszego, niż Windows 8.
Co powinieneś teraz zrobić
Oto wskazówki co dalej:
- Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
- Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
- A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
- Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
Podobał Ci się ten artykuł?