Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Facebook Ads – reklama w mediach społecznościowych Meta

ikony mediów społęcnzościowych social media ads

Czym jest Facebook Ads?

Facebook Ads jest autoryzowanym systemem reklamowym, który należy do firmy Meta.

Przedsiębiorstwo Meta Platforms generuje poprzez wyświetlania płatnej reklamy większość swoich dochodów.

Majątek firmy jest wyceniany na miliardy dolarów, a spółka notowana jest na giełdzie w Stanach Zjednoczonych.

social media społecznościowe

Obecnie system działa w serwisie społecznościowym o nazwie Facebook. Reklamodawcy mogą korzystać z płatnej reklamy i planować całe kampanie promujące. Facebook Ads wykorzystuje do promowania swoich klientów kilka form spersonalizowanej reklamy.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Wymienić można aż sześć formatów, które reklamodawca może użyć w swojej kampanii reklamowej. W stworzeniu kampanii pomagają specjalne narzędzia, które są oferowane przez Facebook Ads.

Korzystając z panelu reklamodawca może odpowiednie ustawić parametry i zaplanować swoją strategię.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Reklamowanie się poprzez Facebook Ads jest proste i intuicyjne. Cały proces można wykonać samodzielnie bez pomocy konsultanta. Istnieje jednak możliwość, aby skontaktować się z obsługą w razie pojawienia się problemów. W Internecie istnieją liczne samouczki, gdzie reklamodawca może nauczyć się tworzyć kampanie reklamowe i ustawiać samodzielnie najróżniejsze parametry.

Każda osoba korzystająca z płatnej reklamy na Facebooku może monitorować swoją kampanię i spoglądać na efekty. W razie konieczności reklamodawca może zmienić ustawienia swojej kampanii.

Olbrzymią zaletą reklamy na Facebooku jest możliwość targetowania jej pod konkretnego odbiorcę.

marketing internetowy online cyfrowy digital

Reklamodawca może ustalić, kto powinien być odbiorcą jego reklamy. W panelu można ustawić wiek odbiorcy, płeć lub nawet konkretne zainteresowania. Każda kampania reklamowa jest zakończona obszernym raportem, gdzie znajduje się podsumowanie.

Warto tutaj wspomnieć, iż każdego dnia w serwisie logują się miliardy ludzi z całego świata. Swoje konta społecznościowe mają zarejestrowana tam osoby w najróżniejszym wieku.

reklama w internecie

Obecnie jest to gigantyczna baza odbiorców, którzy mogą zainteresować się daną marką. Firmy mogą skutecznie reklamować swoje produkty i usługi, niezależnie od położenia. Ostatnie lata udowodniły, że aktualnie ludzie coraz chętniej dokonują zakupów poprzez Internet.

Reklama na portalach społecznościowych dla wielu firm jest elementem złożonej strategii marketingowej. Firmy nierzadko zatrudniają specjalistów, którzy zajmują się prowadzeniem ich social mediów i tworzeniem płatnych kampanii reklamowych.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Ruch z portali społecznościowych niesie ze sobą wartość dla pozycjonowania i jednocześnie generuje wyświetlenia dla strony. Większa liczba wyświetleń z serwisów społecznościowych przekłada się na zyski dla firm działających w Internecie.

Jakie formaty reklam oferuje Facebook Ads?

Facebook Ads oferuje swoim klientom kilka formatów reklam. Każdy reklamodawca może samodzielnie ustalić, które formaty najlepiej mu odpowiadają.

Istnieje również opcja, gdzie reklama jest elastyczna i samodzielnie dopasowuje się do danego urządzenia, gdzie jest wyświetlana.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

W ostatnich latach popularne stała się używanie telefonów komórkowych do przeglądania portali społecznościowych. Facebook posiada aplikację mobilną, którą można pobrać na swojego smartfona. Reklamy nierzadko są wyświetlane na urządzeniach mobilnych, gdzie logują się użytkownicy do swoich kont. Wśród możliwych formatów do wyboru istnieje reklama, która jest wyświetlana poprzez materiał wideo.

marketing mix online

Reklama wideo potrafi być niezwykle skuteczna, ale należy ją wcześniej odpowiednio przygotować. Reklamodawca może jednak używać różnych formatów zamiennie. Popularne jest stosowanie reklamy w postaci banerów i materiałów wideo. Niekiedy reklamodawcy promują posty, które są powiązane z ich fanpage’em.

reklama i kampania Google Ads

Jednym z najczęściej wybieranych formatów reklamy jest 1080 x 1080 pikseli. Warto tutaj wspomnieć, iż firmy mogą się reklamować na Facebooku poprzez założenia tam swojego fanpage’a. Własny fanpage może być następnie użyty do działań marketingowych i komunikacji z klientami. Wokół ulubionych firm często gromadzą się grupy zadowolonych fanów, które odwdzięczają się polubieniami na fanpage’u.

co to jest google

Zadowoleni klienci chętnie udostępniają posty i reagują na informację zamieszczane na fanpage’u. Dla firm jest to olbrzymia grupa odbiorców i jednocześnie możliwość zaprezentowania się na największym portalu społecznościowym na świecie. Aktualnie Facebook jest miejscem, gdzie ludzie często szukają informacji o najróżniejszych markach. Fanpage to miejsce, gdzie dana marka może udostępnić najważniejsze informacje odnośnie swojej działalności.

Każda firma posiadająca swój fanpage może podać tam informację potrzebną do kontaktu, adres siedziby lub udostępnić mapę. Własny fanpage nie może być jednak pozostawiony sam sobie. Potrzebne jest regularne umieszczanie interesujących postów i zachęcanie swoich fanów do wyrażania opinii na najróżniejsze tematy.

Dodatkowo oprócz Facebooka warto pomyśleć o tym, aby założyć jednocześnie profile społecznościowe na innych portalach. Wśród największych portali znajduje się Instagram, Twitter lub Pinterest. Marki posiadające więcej profili społecznościowych stają się bardziej widoczne.

google analytics

Należy tutaj pamiętać, iż fanpage na danym portalu społecznościowym umożliwia podanie tam odnośnika do swojej strony www. Jest to ważne, gdy bierzemy pod uwagę kwestie związane z pozycjonowaniem.

Google zauważa linki prowadzące do danej strony internetowej i jednocześnie lepiej ją ocenia. Strony posiadające liczne odnośniki na portalach społecznościowych mogą liczyć na lepszą ocenę przez robota indeksującego i wyższą pozycję w rankingu.

Jak skorzystać z reklamy poprzez Facebook Ads?

Reklamodawcy zainteresowani skorzystaniem z płatnej reklamy poprzez Facebook Ads muszą założyć wcześniej konto w serwisie. Rejestracja w serwisie jest prosta i wymaga podania kilku danych. Osoba dokonująca rejestracji musi podać swoje imię i nazwisko, datę urodzenia oraz płeć.

Elon musk twitter

Do przeprowadzenia rejestracji potrzebny jest adres e-mail, gdzie będziemy w przyszłości otrzymywać powiadomienia dotyczące naszego konta. W procesie rejestracji niezbędny jest także numer telefonu, który pozwoli na przeprowadzenie weryfikacji. Mając konto możemy przejść do panelu dla reklamodawców, którzy chcą stworzyć swoją pierwszą kampanię reklamową.

Przechodząc do panelu dla reklamodawców będziemy mieli możliwość stworzenia kampanii i ustalenia niezbędnych parametrów związanych z jej wyświetlaniem. Konieczne będzie ustalenie, jaki typ reklamy chcemy wyświetlać, określić częstotliwość i wskazać ostateczny cel. Reklamodawca może wybrać konkretną grupę odbiorców jego reklamy. Jest to istotne, gdy interesuje nas dana grupa wiekowa lub płeć odbiorców reklamy.

Ostatnim etapem jest ustalenie budżetu i opłacenie swojej reklamy. Każdy reklamodawca powinien ustalić wcześniej, ile pieniędzy chce przeznaczyć na reklamę w serwisie Facebook. Zaletą Facebook Ads jest to, iż reklamodawca może zacząć swoją kampanię reklamową od niewielkiej kwoty. Niekiedy na reklamę wystarczy przeznaczyć jedynie kilkadziesiąt złotych. Musimy jednak pamiętać, że kilkadziesiąt złotych przeznaczonych na kampanię marketingową w ciągu miesiąca to niewielka kwota, która może nie przynieść oczekiwanych efektów.

Ile kosztuje reklama na Facebooku?

Facebook Ads to system reklamowy, gdzie budżet przeznaczony na kampanię ustala samodzielnie reklamodawca. Kwota przeznaczona na reklamę może wynosić kilkaset lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Każda firma posiada inne możliwości finansowe, które pozwalają jej na konkretne działania marketingowe. Kampania reklamowa na portalach społecznościowych może być jedynie częścią większej strategii, gdzie wykorzystywane są różne formy prowadzenia działań marketingowych.

pozycjonowanie strony internetowej

Większe firmy przeznaczają jednak dziesiątki złotych na reklamę na portalach społecznościowych. Jest to spowodowane faktem, iż konta w serwisach społecznościowych często posiadają młode osoby, które chętnie dokonują zakupów poprzez Internet. Sprzedaż prowadzona drogą online jest współcześnie modelem biznesowym większości znaczących firm. Mniejsze firmy nie muszą się jednak czuć poszkodowane i także mogą zacząć się reklamować poprzez Facebook Ads.

Budżet mniejszych firm jest proporcjonalny do ich możliwości. Niekiedy może być to kilkaset złotych w skali miesiąca. Firmy działające na lokalnym rynku mogą ustawić, że reklama będzie trafiała jedynie do osób przebywających na danym obszarze. Warto tutaj wspomnieć, iż firma Facebook wykupiła na przestrzeni ostatnich lat serwis społecznościowy o nazwie Instagram.

Korzystając z Facebook Ads reklamodawca dostaje możliwość, aby jego reklamy ukazały się w serwisie Instagram. Firma Meta Platforms posiada obecnie na własność znane komunikatory – Facebook Messenger i Whatsapp. Kampanię reklamową można rozszerzyć o wspomniane serwisy społecznościowe i komunikatory. Reklama poprzez Facebook Ads to jeden z najszybszych i najprostszych sposobów na wypromowanie swojej marki, strony www lub sklepu internetowego. 

Jak tworzyć skuteczne reklamy na FB?

Skuteczność danej reklamy jest zależna od kilku czynników. Reklamodawca musi pamiętać o tym, aby jego reklama wyróżniała się i przykuwała uwagę internautów. Aktualnie ludzie każdego dnia są bombardowani najróżniejszymi treściami i komunikatami.

lead generation generowanie leadów

Rolą reklamodawcy jest znalezienie takiego formatu, który przebije się wśród setek najróżniejszych komunikatów. Reklama powinna być zaprojektowana w ten sposób, aby przykuć uwagę i wzbudzić zainteresowanie ludzi. Największe firmy zatrudniają licznych specjalistów od marketingu, którzy zajmują się tworzeniem kreatywnych reklam.

Projektując reklamę należy zwrócić uwagę na szczegóły, które często wychwycą internauci. W przypadku reklam tekstowych kluczowe jest stworzenie chwytliwego nagłówka, który najczęściej jako pierwszy zwróci swoją uwagę. Planując kampanię reklamową poprzez Facebook Ads należy pamiętać o ustawieniach. Początkowo reklamodawca może mieć problem w tym, aby dobrać odpowiednie parametry do wyświetlania jego reklamy.

Próbna kampania może pomóc w tym, aby poprawić nieefektywne ustawienia i zwiększyć skuteczność. Dobra reklama jest skazana na sukces i potrafi przynieść wymierne korzyści dla reklamodawcy.

Jak długo trwa weryfikacja reklamy na Facebooku?

Reklamodawcy korzystający z Facebook Ads muszą przygotować się na to, iż ich reklama zostanie poddana weryfikacji. Sprawdzenie treści reklamowej ma służyć temu, aby uniknąć bezwartościowych i szkodliwych reklam, które mogą przypominać spam. Facebook posiada sprecyzowane zasady odnośnie reklam, które mogą być wyświetlana w serwisie.

Proces rejestracji jest względnie szybki i po upływie doby reklamodawca powinien otrzymać informację o decyzji. Niekiedy proces weryfikacji może nieznacznie się wydłużyć, co jednak należy do rzadkości. Każdy reklamodawca powinien mieć świadomość o formatach reklam, które są niedozwolone do reklamowania w serwisie Facebook.

Aktualnie Facebook bezwzględnie zabrania reklamowania produktów tytoniowych, treści promujących nienawiść, przeznaczonych dla dorosłych osób, substancji nielegalnych, broni i materiałów wybuchowych. Próba zareklamowania omawianych wyżej rzeczy jest bezwzględnie zabronione i może spotkać się z karą.

Warto pamiętać, iż Facebook stawia na bezpieczeństwo swoich użytkowników i stara się dostarczać im jedynie przyjazne reklamy. Pomimo ograniczeń reklamowanie poprzez serwis Facebook może okazać się opłacalne. Należy jednak pamiętać, iż wiele zależy od odpowiednich ustawień w kampanii i grupy odbiorców. Niekiedy reklama może okazać się nieskuteczna, a reklamodawca nie odzyska swoich pieniędzy.

Ile kosztuje prowadzenie social media?

Social media to pojęcie, które stało się niezwykle popularne na przestrzeni ostatnich lat. Termin ten oznacza w tłumaczeniu media społecznościowe, które stały się nieodłącznym elementem ludzi na całym świecie.

Obecnie największym portalem społecznościowym jest Facebook. Duże liczby aktywnych użytkowników notuje również TikTok, Twitter, Instagram, Pinterest, YouTube i LinkedIn. Media społecznościowe umożliwiają ludziom na całym świecie nawiązywanie znajomości, podtrzymywanie interakcji i prowadzenie dyskusji na najróżniejsze tematy.

Serwisy społecznościowe stały się jednak czymś więcej i obecnie często są wykorzystywane przez marki do promowania, oraz prowadzenia swojego biznesu w Internecie. Firmy chcące zaistnieć w przestrzeni Internetu muszą zadbać o to, aby posiadać profile społecznościowe w największych serwisach. Utrzymanie kilku profili społecznościowych wymaga jednak uwagi i dodawania regularnie interesujących treści.

Najczęściej potrzebne jest zatrudnienie specjalisty, który zajmuje się obsługą social mediów.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Specjalista ds. social media pracujący na pełnym etacie to poważny koszt dla firmy, która nie zawsze będzie w stanie go ponieść. Niekiedy można podjąć współpracę z profesjonalnym copywriterem, który zajmie się pisaniem interesujących postów. Obecnie obsługa kont społecznościowych to wydatek w przedziale od tysiąca do nawet pięciu tysięcy złotych. Nierzadko do kwoty trzeba doliczyć koszty związane z prowadzeniem kampanii reklamowej.

Jak zdobyć klientów na Facebooku?

Firmy chcące zdobyć klientów na Facebooku muszą w pierwszej kolejności zadbać o założenie swojego fanpage’a. Własny fanpage na portalu umożliwi zbieranie pierwszy obserwujących, którzy zaczną śledzić poczynania danej marki. Kolejnym elementem jest reklama na Facebooku, która pozwoli zwiększyć zasięgi i poprawić widoczność danej marki.

Warto tutaj wspomnieć, iż reklama poprzez Facebook Ads to początek drogi, a istotne jest utrzymanie zainteresowania pozyskanych klientów. Klienci którzy polubią nasz fanpage lub zajrzą na stronę www powinni zostać przekonani do tego, aby powrócić do danego miejsca.

facebook ads meta

Firmy często tworzą specjalne programy lojalnościowe, gdzie klienci otrzymują wynagrodzenia pieniężne za polecenia. Program lojalnościowy zachęca ludzi do polecania konkretnego produktu lub usługi danej marki. Dodatkowo popularne jest organizowanie konkursów z ciekawymi nagrodami lub dodawanie interesujących treści na fanpage.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing