Czym jest SEO e-commerce?
Zawartość strony (spis treści)
E-commerce SEO to inaczej handel elektroniczny, który jest prowadzony w Internecie. Transakcje są wówczas zawierane poprzez portal pośredniczący i najczęściej natychmiast opłacane drogą elektroniczną.
Jest to nowoczesne rozwiązanie, które znacząco zmieniły cały rynek. Obecnie w Internecie można znaleźć najróżniejsze towary i usługi, które są świadczone drogą elektroniczną. Najczęstszymi metodami prowadzenia handlu w Internecie jest sprzedaż poprzez portale aukcyjne i prywatne e-sklepy. Istnieją również serwisy ogłoszeniowe, gdzie użytkownicy mogą samodzielnie wystawiać najróżniejsze oferty sprzedaży.
REKLAMA:
Koniec reklamy.
Jednym z najpopularniejszych serwisów ogłoszeniowych w Polsce jest OLX, gdzie użytkownicy często mogą dodawać swoje ogłoszenia całkowicie za darmo. Poszczególne aukcje muszą być jednak uprzednio opłacone, zanim zostaną umieszczone w serwisie ogłoszeniowym.
Jakie korzyści wynikają ze sprzedaży w Internecie i ecommerce seo?
Sprzedaż w Internecie niezwykle mocno rozwinęła się w ostatnich latach. Osoby handlujące w Internecie przede wszystkim mogą znacząco ograniczyć koszty prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Mając sklep internetowy nie jest potrzebny punkt stacjonarny, który będzie w widocznym miejscu dla klientów. Sklep internetowy jest znacznie tańszy w utrzymaniu i umożliwia klientom całodobowe dokonywanie zakupów.
NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!
Zapisz się powyżej.
Większość przedsiębiorców łączy te dwie opcje ze sobą, gdzie jednocześnie prowadzi punkt stacjonarny ze sprzedażą w Internecie. W ten sposób można znacząco zwiększyć sprzedaż i dotrzeć do większej grupy potencjalnych klientów.
Do prowadzenia sprzedaży w Internecie często jednak nie będzie potrzebny sklep stacjonarny, a wystarczy jedynie pomieszczenie do magazynowania towaru. Jest to olbrzymia oszczędność, gdzie przedsiębiorca nie musi kupować lub wynajmować siedziby pod swoją firmę. Dodatkowo unikniemy w ten sposób poniesienia kosztów związanych z wyposażeniem sklepu stacjonarnego i zatrudnieniem pracowników.
E-sklep to również znacznie prostsza komunikacja z klientami. Klienci mogą z łatwością odnaleźć naszą stronę w Internecie i sprawdzić interesujące ich informacje. Na sklepie podane są wszystkie potrzebne dane, które umożliwiają prosta komunikację z klientami i rozwiązywanie wszelkich problemów.
Zakładając sklep internetowy nie będziemy ponosić stałych kosztów, które mielibyśmy w przypadku punktu stacjonarnego. Unikniemy opłat związanych z płaceniem za prąd i ogrzewanie. Dla wielu przedsiębiorców comiesięczny czynsz jest ogromnym obciążeniem, które ciężko im uregulować. Działający e-sklep to najczęściej stały dochód pasywny, który z czasem może przerodzić się w comiesięczny zarobek pozwalający godnie żyć.
Większość osób jest w stanie normalnie pracować na etacie i jednocześnie prowadzić sprzedaż w Internecie. Jest to również olbrzymie ułatwienie dla klientów, którzy nie muszą się fatygować, aby dotrzeć do danego sklepu. Warto tutaj jednak wspomnieć, iż własny sklep internetowy, to nie tylko korzyści i nieustannie napływające zyski.
Obsługa sklepu także wymaga poświęcenia czasu, a konkurencja często jest niezwykle trudna do pokonania. Internet daje jednak duże możliwości rozwoju i marketingu, który pozwala dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z najróżniejszych form reklamowania się w sieci, które efektywnie docierają do poszczególnych grup społecznych. Kluczowe w biznesie internetowym jest posiadanie własnej strony internetowej i umiejętne jej pozycjonowanie.
Jakie niedogodności niesie ze sobą e-commerce?
Prowadzenie sprzedaży w Internecie to również pewne niedogodności, które zdecydowanie warto omówić. Ze strony klientów ogromną wadą jest brak możliwości sprawdzenia danego towaru przed jego wcześniejszym zakupem. Cała transakcja w większości opiera się na zaufaniu, że dany produkt będzie nam odpowiadał. Niejednokrotnie dochodzi z tego powodu do problemów lub nawet oszustwa.
REKLAMA:
Koniec reklamy.
Klienci są narażeni na ryzyko, że dotrze do nich towar, który jest niezgodny z opisem lub wygląda zupełnie inaczej. W najgorszym wypadku klient wcale nie otrzyma zamówionego towaru, który wcześniej opłacił. Warto tutaj wspomnieć, iż sytuacje te są niezwykle rzadko spotykane w przestrzeni Internetu. Obecnie sprzedawcy bardzo dbają o swój wizerunek i pozytywne opinie ze strony klientów.
Niezadowolony klient często ma możliwość podzielenia się swoją opinią na temat danego sklepu, która następnie czytają inne osoby. Często sprzedaż jest także prowadzona przez pośredników, którzy dodatkowo są gwarantem bezpiecznej transakcji.
W Polsce bardzo popularnym portalem aukcyjnym jest Allegro, gdzie przedsiębiorcy mogą samodzielnie założyć tam swój e-sklep i prowadzić sprzedaż. Allegro udostępnia użytkownikom wiele danych, które pozwalają im ocenić dany sklep internetowy.
Użytkownicy widzą opinie innych osób, sprawdzają datą powstania danego sklepu i mogą wcześniej skontaktować się ze sprzedawcą. Dodatkowo większość portali aukcyjnych ubezpiecza dodatkowo transakcje, gdzie w razie oszustwa są zwracane pieniądze klientowi dokonującemu zakupu przez Internet. Dużą niedogodnością dokonywania zakupów w Internecie jest koszt dostawy. Często pomimo korzystnej ceny danego produktu dodatkowy koszt dostawy potrafi zniechęcić potencjalnego klienta.
W Internecie zdecydowanie opłaca się jednak dokonywać większych zakupów, gdzie koszt dostawy odchodzi wówczas w cień. W przypadku portalu Allegro świetnym rozwiązaniem jest usługa Allegro Smart, gdzie klienci po jej opłaceniu mają darmową dostawę przez określony czas. Obecnie transakcje dokonywane w Internecie są stosunkowo bezpieczne i opłacalne. Zdecydowanie z tej formy handlu można wyciągnąć dużo korzyści i znacząco ułatwić sobie codzienne życie.
Jak prowadzić sprzedaż w Internecie?
Sprzedaż w Internecie można prowadzić na kilka sposobów, ale najczęściej spotykaną formą są prywatne e-sklepy.
Założenie własnego sklepu internetowego pozostawia jego właścicielowi ogromną niezależność i daje nieograniczone możliwości rozwoju. Dodatkowo założenie własnego sklepu online jest stosunkowo proste i nie wymaga wielkiego nakładu środków finansowych. Podstawą jest stworzenie strony internetowej, gdzie będzie prowadzona sprzedaż drogą online.
E-sklep musi posiadać odpowiedni projekt, który umożliwi użytkownikom łatwo korzystanie z danej strony. Dodatkowo ważne jest tutaj zachowanie standardów wyszukiwarki Google, która nakłada na właścicieli stron pewne wymogi odnośnie budowy serwisów sprzedażowych.
Jednym z wymogów jest zaprojektowanie serwisu, który jest dopasowany do urządzeń mobilnych. Jest to olbrzymie ułatwienie dla osób, które dokonują zakupów przez Internet z pomocą swoich telefonów komórkowych.
Obecnie wiele osób przegląda Internet nie tylko z pomocą komputera stacjonarnego, ale także smartfonu, iPada lub ebooka.
Jeśli stworzymy odpowiedni projekt sklepu internetowego, to kolejną kwestia jest wykupienie domeny i hostingu. Domena to niewielki koszt, który na początku wyniesie nas około kilkunastu złotych.
Droższe będzie odnowienie domeny po roku, ale dalej koszt opłacenia jej nie powinien przekroczyć stu złotych. W przypadku hostingu musimy się przygotować na większe koszty, które będziemy musieli ponieść. Porządny hosting może nas kosztować nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Wcześniej warto dokładnie porównać oferty najróżniejszych firm hostingowych, które działają obecnie na rynku. W Polsce popularną firmą sprzedającą hosting i domeny internetowe jest OVH.
Obecnie firma nazywa się OVHcloud i świadczy usługi na terenie wielu krajów należących do Unii Europejskiej. Mając sklep internetowy musimy pamiętać o tym, aby go wypromować w sieci. Warto w tym momencie poruszyć termin SEO, który odnosi się do pozycjonowania stron www w wyszukiwarkach.
Omawiając termin SEO e-commerce jest z nim mocno powiązane, gdzie właściciele e-sklepów dobrze o tym wiedzą. E-commerce to sprzedaż prowadzona poprzez stronę www, gdzie kluczowe jest jej dobre wypozycjonowanie w wyszukiwarce. W kontekście sprzedaży internetowej musimy odnieść się tutaj do sposobu działania wyszukiwarki Google.
Każdy e-sklep walczy tutaj o możliwie najwyższą pozycję w wyszukiwarce Google, aby w ten sposób wygenerować największy ruch. Zdobyty ruch w serwisie przekłada się następnie na sprzedaż i zyski. Zdobycie wysokiej pozycji na popularne frazy kluczowe jest jednak niezwykle trudne i często wręcz niemożliwe dla nowych sklepów.
Właściciele sklepów internetowych muszą zadbać o pozycjonowanie swojej strony, aby w ten sposób prześcignąć konkurencję. Pozycjonowanie łączy ze sobą linkowanie, pisanie wartościowych treści i optymalizację kodu. Właściciele muszą zadbać o dokładne opisy dla swoich produktów i napełnienie jej odpowiednimi hasłami kluczowymi. Wyszukiwarka lubi rozbudowane i należycie sformatowane opisy. Dodatkowo mając sklep internetowy warto pomyśleć o tym, aby połączyć go z prowadzeniem bloga.
Na blogu można dodawać interesującą treść w postaci artykułów tematycznych lub poradników, które będą omawiały jakiś problem. Treść na blogu to wartość dla użytkowników i wyszukiwarki Google, która doceni ten wysiłek. E-sklepy regularnie dodające treść na stronie mogą liczyć na wyższe pozycje w rankingu na poszczególne frazy kluczowe.
Jak stworzyć własny sklep online od podstaw?
Założenie własnego sklepu online jest łatwe do zrealizowania z pomocą oprogramowania WordPress. Jest to specjalny system zarządzania treścią, który służy do obsługi stron internetowych i e-sklepów.
Dawniej WordPress służył głównie do tworzenia blogów, ale z czasem system mocno się rozwinął. Obecnie WordPress jest znany na całym świecie i można z jego pomocą stworzyć profesjonalnie wyglądający sklep online.
Niezwykłym ułatwieniem dla użytkowników są tutaj specjalne szablony e-commerce, które są zaprojektowane pod oprogramowanie WordPress. Pobrany szablon wystarczy jedynie wgrać po jego wcześniejszym pobraniu. Obecnie w sieci można znaleźć liczne szablony WordPress, które umożliwiają założenie własnego sklepu internetowego.
Większość z szablonów jest płatna, ale można także znaleźć darmowe wersje. Myśląc jednak o przyszłości i rozwoju swojego sklepu, zdecydowanie lepiej postawić na płatny szablon WordPress, gdzie uzyskamy do niego prawo. Alternatywą dla sklepów opartych o ten system zarządzania treścią są portale aukcyjne.
Niektóre osoby nie chcą zakładać własnego sklepu i zwyczajnie brakuje im na to czasu. Wówczas można zarejestrować konto w jednym z popularnych portali aukcyjnych, jak Allegro, Amazon lub eBay. Musimy wówczas jednak pamiętać, że portale aukcyjne będą popierały od nas prowizję od sprzedaży i za prowadzenie konta.
Na niektórych portalach aukcyjnych prowizje te mogą być bardzo wysokie i często zniechęcają one sprzedawców. W przypadku własnego sklepu internetowego, nie będziemy musieli nikomu odprowadzać należnej prowizji, a cały zysk trafi do naszej kieszeni po odprowadzeniu od niego podatku.
Większy sklep internetowy również generuje stałe koszty, które niekiedy są całkiem wysokie.
Musimy liczyć się z tym, że czasami będzie potrzebna ingerencja w kod źródłowy, gdzie potrzebny nam będzie odpowiedni specjalista. Dodatkowo wśród kosztów stałych jest opłata za hosting i domenę internetową. Duże koszty często są związane z prowadzeniem działań marketingowych w Internecie.
Określony budżet będziemy musieli przeznaczyć na kampanię reklamową, która wypromuje nasz sklep online. Na początku przydatnym narzędziem do prowadzenia kampanii reklamowej jest Google Ads.
Z czasem nie obejdzie się jednak bez pozycjonowania e-sklepu w wyszukiwarce. Większość sklepów internetowych decyduje się wówczas na podpisanie umowy z profesjonalną agencją SEO, która zajmuje się pozycjonowaniem.
Proces pozycjonowania sklepu internetowego jest długi i niekiedy może potrwać nawet wiele miesięcy. Jeśli jednak przebijemy się przez konkurencję, to przełoży się to na zyski z wygenerowanej sprzedaży.
Co powinieneś teraz zrobić
Oto wskazówki co dalej:
- Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
- Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
- A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
- Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
Podobał Ci się ten artykuł?