Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Czym jest e-marketing?

marketing internetowy online cyfrowy digital

Czym jest e-marketing?

E-marketing jest rodzajem marketingu, który do swoich działań wykorzystuje przestrzeń w Internecie. Najczęściej specjaliści od marketingu internetowego wykorzystują do swojej pracy istniejące już strony www lub popularne portale społecznościowe.

E-marketing to skuteczny sposób docierania do odbiorców korzystających z Internetu, którzy często stają się dla firm ich klientami. Obecnie istnieje wiele form marketingu internetowego, które można wykorzystać w kampanii prowadzonej w sieci.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Jedną z najbardziej popularnych form prowadzenia działań w przestrzeni Internetu jest wykorzystanie do tego wyszukiwarek. Wspomniane wyszukiwarki internetowe dają olbrzymią przestrzeń do prowadzenia działań związanych z płatną reklamą. Reklamodawcy mogą poprzez popularne wyszukiwarki dotrzeć do ogromnej liczby osób, które każdego dnia surfują po Internecie.

Reklama poprzez wyszukiwarki internetowe jest prowadzona z pomocą znanych systemów reklamowych, które często są wykorzystywane w kampaniach marketingowych. Reklamodawcy mogą promować swój biznes wykorzystując do tego specjalne banery, płatne linki tekstowe lub reklamy w formie wideo.

Aktualnie do e-marketingu wykorzystuje się również reklamy multimedialne,, wspomniane wcześniej serwisy społecznościowe, najróżniejsze aplikacje lub e-mail marketing. Warto tutaj wspomnieć, iż istnieją w marketingu internetowym sposoby, gdzie reklama jest znacznie bardziej inwazyjna od wcześniej wymienionych.

Nierzadko można spotkać się w Internecie z wykorzystaniem reklamy przypominającej spam. Jedną z inwazyjnych form reklamy jest interstitial. Jest to forma reklamy internetowej, gdzie jej zawartość zajmuje całe okno u użytkownika. Internauta przeglądający Internet może w sposób nagły otrzymać treść, która uniemożliwi mu swobodne czytanie lub oglądanie materiału.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Interstitial to reklama, która najczęściej pojawia się przed włączeniem danej strony. Użytkownik otrzymuje jej treść w praktycznie w momencie kliknięcia w dany odnośnik. Najczęściej treść reklamy wyświetla się danej osobie nie dłużej niż kilka sekund. Zdarzają się jednak reklamy tej formy, które wyświetlają się do kilkudziesięciu sekund, ale użytkownik może je pominąć.

Marketing internetowy daje obecnie nieograniczone możliwości w promowaniu swojego biznesu i własnej osoby.

E-marketing najczęściej jest wykorzystywane przez firmy, które mogą w ten sposób efektywniej docierać do odbiorców ich produktów lub usług. Marketing prowadzony poprzez Internet zyskał sławę na przestrzeni ostatnich lat.

Jest to spowodowane znacznie większą dostępnością ludzi do Internetu i urządzeń, które umożliwiają jego przeglądanie. Dodatkowo w ostatnich latach mocno rozwinęły się media społecznościowe, które aktualnie odgrywają znaczącą rolę w marketingu internetowym i są jego nieodłącznym elementem.

Jak rozwijał się e-marketing na przestrzeni lat?

Pierwszą formą wykorzystania e-marketingu był mailing. Jest to forma reklamy, gdzie użytkownik otrzymuje wiadomość na swoją skrzynkę elektroniczną. Mailing reklamy jest jednym z kilku narzędzi, które umożliwiają bezpośredni kontakt z potencjalnym klientem.

Jest to skuteczne narzędzie do tego, aby wzbudzić zainteresowanie danym produktem lub usługą. Obecnie przedsiębiorstwa dalej chętnie korzystają z mailingu reklamowego i zbierają adresy poczty elektronicznej od swoich klientów. Im większa ilość adresów poczty elektronicznej będzie znajdowała się w bazie, tym firma może lepiej wykorzystać jej potencjał.

ikony mediów społęcnzościowych social media ads

Nierzadko dochodzi do sytuacji, że firmy oferują swoim klientom jakiś darmowy produkt w zamian za udostępnienie swojego e-maila. Popularne jest oferowanie darmowych szkoleń lub dołączenia do newslettera danej firmy. Newsletter jest wykorzystywany przez przedsiębiorstwa do budowanie relacji z klientem i utrzymania jego uwagi.

Na skrzynkę elektroniczną danej osoby regularnie są wysyłane wiadomości o charakterze reklamowym. Uczestnictwo w newsletterze może być jednak korzystne dla danej osoby. Niekiedy na skrzynkę pocztową są wysyłane interesujące materiały edukacyjne lub specjalne kody rabatowe umożliwiające dokonanie tańszych zakupów.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Rozwój e-marketingu nie zatrzymał się jednak i stopniowo powstały nowe formy reklamy internetowej. Prawdziwą rewolucją było pojawienie się reklamy graficznej. Pierwsza przeglądarka internetowa, która wykorzystała formę graficzną reklamy nazywała się Mosaic.

Przeglądarka internetowa Mosaic została oddana do użytku 23 stycznia 1993 roku. Była to jedna z pierwszych przeglądarek internetowych, która działała w trybie graficznym. Użytkownicy mogli z pomocą przeglądarki przeglądać strony internetowe, gdzie jednocześnie wyświetlały im się reklamy graficzne.

Reklama w formie graficznej znacząco zwiększyła zasięg reklamodawców i zapoczątkowały nowy trend. Rozwój e-marketingu był ściśle związany z tempem adaptacji Internetu.

Od 1993 roku Internet zaczął się gwałtownie rozwijać, a każdego dnia przybywali nowi użytkownicy poszukujący interesujących treści. Kolejnym etapem było wprowadzenie reklamy w formie banerów, które jeszcze intensywniej przykuwały uwagę odbiorców.

Do sprzedaży pierwszego baneru reklamowego w Internecie doszło w 1994. Sprzedaży dokonała firma o nazwie HotWired. Był to pierwszy komercyjny projekt, który odpowiada za stworzenie popularnego w tamtych czasach internetowego magazynu.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Magazyn udostępniał unikatowe treści i posiadał także nakład drukowany, który był sprzedawany pod szyldem Wired. Powstanie bannerów reklamowych sprawiło, że przedsiębiorstwa zaczęły znacznie chętniej korzystać z tej formy promowania swojego biznesu.

Środki na reklamę w sieci znacząco zrosły i zaczęły stanowić stały element budżetu marketingowego każdej popularnej firmy. Marketing internetowy najbardziej rozwijał się w Stanach Zjednoczonych, gdzie stopniowo przeniósł się na inne kontynenty.

social media społecznościowe

Niestety rok 2001 był niekorzystny dla reklamy internetowej i zanotowano wówczas nieznaczny spadek nakładów przeznaczanych na ten cel. Było to spowodowane bańką internetową, która naraziła licznych inwestorów na straty. Bańka internetowa to termin, który opisuje lata na przestrzeni 1995-2001. Początkowo ludziom towarzyszyła ogromna euforia związana z rozwojem nowej technologii i reklamy. Branża informatyczna przeżywała intensywny rozkwit, który został następnie zahamowany.

Przesycenie rynku doprowadziło do znaczeniu spadku licznych spółek powiązanych z Internetem. Tym samym ucierpiał na tym e-marketing i wszystkie przedsiębiorstwa powiązane z wykorzystaniem reklamy internetowej. Odrodzenie e-marketingu nastąpiło trzy lata później, gdy do gry weszły popularne do dziś portale oparte o technologię Web 2.0. Strony www oparte o technologię Web 2.0 zaczęły notować coraz większą popularność i zainteresowanie ze strony internautów.

Warto tutaj wspomnieć, iż portale oparte o tę technologię opierały swoją działalność na samych użytkownikach, którzy byli poniekąd dostawcami treści. Strony oparte o technologię Web 2.0 były zależne od swoich użytkowników.

Przykładem serwisów zbudowanych w oparciu o Web 2.0 jest popularny w Polsce Filmweb, Allegro, OLX lub Wykop. Rozwój tej technologii sprawił, iż automatycznie odrodziło się ponowne zainteresowanie Internetem wśród inwestorów. Firmy ponownie zaczęły inwestować swoje pieniądze w marketing internetowy.

Popularne portale aukcyjne nierzadko opierały swoją działalność wykorzystując powierzchnię reklamową na innych stronach www. W 2007 roku reklamodawcy przeznaczyli na reklamę internetową ponad dziesięć miliardów dolarów amerykańskich.

Dane statystyczne na ten temat pochodzą jedynie z rynku ograniczającego się do obszaru Stanów Zjednoczonych. Udział reklamy internetowej stopniowo wzrastał, a następnym milowym krokiem było wkroczenie na rynek amerykańskiej spółki o nazwie Google.

Firma Google w szybkim czasie przejęła znaczną część rynku reklamy od swojej konkurencji. Diametralnie zmieniła się struktura rynku reklamy i do gry weszły nowe rozwiązania. Popularne stało się wykorzystanie autoryzowanego systemu reklamowego od firmy Google, który umożliwiał promowanie biznesu poprzez ich wyszukiwarkę internetową. System początkowo nosił nazwę Google AdWords, a następnie zmienił nazwę na Google Ads.

reklama i kampania Google Ads

Na znaczeniu zaczęły zyskiwać także portale społecznościowe i najróżniejsze komunikatory. Wśród portali społecznościowych wyłoniły się, a następnie zaczęły zyskiwać na popularności serwisy o nazwie Facebook, Twitter, Flickr, YouTube, Instagram, Digg lub Reddit. Media społecznościowe zaczęły stopniowo przejmować rynek i zachęcać do reklamodawców do wykorzystania ich w celach marketingowych. Firmy mogły poprzez media społecznościowe w bezpośredni sposób komunikować się ze swoimi klientami.

E-marketing wykorzystujący media społecznościowe zyskał zupełnie inny wymiar i dał reklamodawcom możliwość sięgnięcia po jeszcze większe zasięgi.

Jaką przewagę ma e-marketing nad tradycyjną reklamą?

E-marketing przejął znaczną część rynku powiązanego z tradycyjną reklamą. Przedsiębiorstwa znacznie chętniej zaczęły wykorzystywać do swoich kampanii reklamowych zasięgi budowane w Internecie. Marketing internetowy daje reklamodawcom kilka korzyści na starcie, które tradycyjny rynek reklamy nie posiada.

Największe zaletą reklamy prowadzonej poprzez Internet jest jej szybkość. Każdy reklamodawca może samodzielnie stworzyć swoją kampanię reklamową, a następnie ją puścić w przestrzeń Internetu.

Reklama pojawia się automatycznie i błyskawicznie dociera do odbiorców, którzy mogą stać się potencjalnymi klientami danej firmy. Dla reklamodawców jest to ogromne ułatwienie i zwiększenie efektywności ich działań marketingowych. Stworzona kampania reklamowa pojawia się w najróżniejszych miejscach w przestrzeni Internetu. Warto tutaj wspomnieć, iż reklamodawca ma znaczny wpływ na osiągane efekty swojej kampanii reklamowej. Treść reklamy może być targetowana pod konkretnego odbiorcę.

Reklamy pojawiają się u osób w najróżniejszych miejscach na świecie, gdzie ograniczenia geograficzne praktycznie nie istnieją. Inną kwestią jest czas emisji danej reklamy, gdzie także brakuje ograniczeń. Każdy reklamodawca dodatkowo może monitorować swoją kampanię reklamową, sprawdzać jej zasięg i skuteczność.

Niezwykła skuteczność reklamy przekłada się na jej opłacalność i tym samym oszczędność dla reklamodawcy. Inwestycja w ten rodzaj marketingu jest uważana za niebywale efektywny. Reklamodawcy mają nawet wpływ na strony internetowe, gdzie ich reklama może być następnie emitowana.

Treści reklamowe najczęściej pojawiają się na stronach www, które są powiązana tematycznie. Przykładem takich systemów reklamowych może być wspomniane wcześniej Google Ads, gdzie reklamodawcy mogą promować się przez specjalne linki sponsorowane, strony współpracujące z programem Google Adsense i popularny serwis YouTube.

Reklamodawcy korzystający z Google Ads mają wgląd do specjalnego panelu, gdzie na bieżąco monitorują efekty stworzonej przez siebie kampanii. Po ukończeniu każdej kampanii reklamodawcom jest wysyłany specjalny raport, gdzie widoczne jest kompleksowe podsumowanie jej skuteczności.

Należy tutaj zaznaczyć, że podczas tworzenia kampanii reklamodawca może określić maksymalny budżet, który chce przeznaczyć na ten cel. Jest to ogromne ułatwienie dla reklamodawców, którzy nie muszą obawiać się przekroczenia dostępnych środków z ich budżetu marketingowego w danym miesiącu.

Obecnie w marketingu internetowym wyróżnia się trzy formy wykupienia powierzchni pod reklamę. Jest to kolejna przewaga nad tradycyjną reklamą, która ułatwia reklamodawcom życie. Przykładowe modele rozliczania są nieodłącznym elementem większości systemów reklamowych. Pierwszy model opiera się o liczbę odsłon, gdzie dany reklamodawca płaci za wyświetlenia jego reklamy.

W tym wypadku określona liczba wyświetleń może nie przekładać się na efektywność kampanii. Z tego powodu najpopularniejszym modelem służącym do rozliczania jest sprzedaż powierzchni reklamowej na podstawie efektywności. Koszt reklamy jest wyliczany na podstawie ilości przekierowań z kliknięć w dany baner, link lub materiał wideo.

Niekiedy spotyka się sposób rozliczania za reklamę, gdzie dwa powyższe sposoby są połączone. Jest to jednak najrzadszy model kupowania powierzchni reklamowej przez przedsiębiorstwa.

W jaki sposób realizowany jest e-marketing?

E-marketing najczęściej jest realizowany poprzez przygotowaną wcześniej strategię, która pomaga w promowaniu wybranych produktów lub usług danej firmy.

Celem takiej strategii jest zaprezentowanie danej firmy w przychylnym świetle i zbudowanie do niej zaufania wśród internautów. Strategia jest tutaj także potrzebna do tego, aby rozłożyć określone działania w czasie i przygotować odpowiedni budżet marketingowy.

Najczęściej działania marketingowe opisane w danej strategii są realizowane poprzez blogi, strony www, fora internetowe lub portale społecznościowe. Działania mogą być wspierane przez odpowiednie narzędzia, które mogą poprawić wydajność danej kampanii reklamowej.

Obecnie w Internecie jest dostępnych wiele darmowych i płatnych narzędzi SEO, które pomagają specjalistom od marketingu w ich pracy. Niektóre z narzędzi są bardzo proste w obsłudze i może z nich korzystać praktycznie każda zainteresowana osoba. Jednym z takich narzędzi jest dostępny w panelu Google Ads specjalny planer słów kluczowych. Reklamodawcy używają wspomniany planer słów kluczowych do tworzenia swoich kampanii reklamowych.

Narzędzie jest również często wykorzystywane przez specjalistów SEO i copywriterów, którzy mogą w ten sposób badać trendy w największej wyszukiwarce internetowej na świecie. Z pomocą planera można zobaczyć, które frazy kluczowe są najbardziej popularne i mogą przynieść najwięcej wyświetleń na stronie.

Dodatkowo narzędzie pomaga w znalezieniu innych obiecujących słów kluczowych, które można wykorzystać podczas tworzenia kampanii reklamowej lub pisaniu treści na stronę www. Warto tutaj wspomnieć, iż e-marketing bazuje na licznych danych, które pochodzą z sieci. Największym dostarczycielem danych jest firma Google, która zarządza największą wyszukiwarką o tej samej nazwie.

Dane są zbierane od użytkowników, którzy korzystają z ich wyszukiwarki internetowej do wyszukiwania treści. Wybrane dane można sprawdzić poprzez omawiane wcześniej narzędzia SEO. Analiza danych jest podstawową czynnością przy tworzenia każdej kampanii reklamowej.

Tworząc kampanię należy dokładnie zbadać konkurencję na rynku, potrzeby konsumentów i ewentualne zagrożenia. W tworzeniu takich kampanii reklamowych specjalizują się profesjonalne agencje marketingowe. Dodatkowo należy pamiętać tutaj o pozycjonowaniu i związanym z tym SEO. Kampanie reklamowe najczęściej są realizowane poprzez płatne linki sponsorowane, które wyświetlają się użytkownikom wyszukiwarki Google.

Pozycjonowanie jest rozwiązaniem długoterminowym, które jest w ogólnym rozrachunku mniej kosztowne i daje lepsze efekty. Planując strategię marketingową należy wziąć oba czynniki pod uwagę, aby maksymalnie zwiększyć jej skuteczność. Firmy najczęściej łączą pozycjonowanie z płatną kampanią reklamową, która jest prowadzona przy wykorzystaniu Google Ads lub Microsoft Advertising.

Jak wygląda praca w marketingu internetowym?

Praca w marketingu internetowym daje duże możliwości dla rozwoju. Jest to branża, która systematycznie się rozwija i szuka nowych pracowników z odpowiednimi umiejętnościami. Pracując w e-marketingu należy mieć szeroką wiedzą z różnych dziedzin. Potencjalny pracownik powinien posiadać wiedzę z zakresu prowadzenia mediów społecznościowych, pozycjonowania serwisów internetowych i znajomości podstawowych narzędzi SEO.

Dodatkowo w marketingu internetowym nieoceniona może się okazać znajomość języka angielskiego, tworzenia kampanii reklamowych z pomocą Google Ads lub umiejętność budowania zasięgu w sieci. Każda dodatkowo umiejętność na starcie daje przewagę potencjalnemu pracownikowi nad konkurencję.

Decydując się na pracę w e-marketingu najlepiej zacząć od samodzielnego zdobywania wiedzy. Na początku przydatne może okazać się obeznanie z popularnymi serwisami społecznościowymi i stworzenie swojego bloga. Tworząc bloga lub bardziej zaawansowaną stronę internetową można zapoznać się z działaniem algorytmów Google. Każdy twórca strony www musi następnie zadbać o odpowiedni content na niej, który jest należycie nasycony słowami kluczowymi.

Umiejętność tworzenie wartościowego contentu na strony www przyda się podczas poszukiwania pracy w marketingu internetowym. Dodatkowo mając stronę możemy nauczyć się pozycjonowania i korzystania z licznych narzędzi SEO.

Jeśli na początku drogi odnajdziemy pasję w wymienionych czynnościach, to dalej będzie już znacznie łatwiej. Pracodawcy na starcie będą jednak oczekiwali od nas doświadczenia, które ciężko jest zbudować kompletnemu nowicjuszowi w temacie. Swoją karierę warto zacząć od odbycia stosownych praktyk w profesjonalnej agencji marketingowej lub SEO.

Nierzadko trafimy na praktyki w takich agencjach, które będą dodatkowo płatne. Odbywając takie praktyki należy podejść poważnie do tematu i przykładać się do swoich obowiązków. Właściciele agencji marketingowych często decydują się na podjęcie dalszej współpracy z wybranymi osobami.

Dla wielu osób płatny staż lub nawet bezpłatne praktyki mogą być pierwszym etapem na ich ścieżce kariery. Warto tutaj wspomnieć, iż im dłuższe będziemy mieli doświadczenie w pracy, tym lepiej przełoży się to na nasze zarobki. Obecnie specjalista do spraw marketingu jest w stanie zarobić kwotę znacznie przekraczająca średnią krajową.

Pracy w roli specjalisty do spraw marketingu najlepiej poszukiwać na terenie większych miast. W Polsce większość agencji marketingowych jest zlokalizowanych w takich miastach, jak Warszawa, Poznań, Kraków, Katowice, Wrocław, Gdańsk lub Łódź. Większe miasta dają lepsze perspektywy rozwoju w tej branży i możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy.

Należy jednak pamiętać, iż agencje marketingowe i SEO często poszukują pracowników zdalnych. Zatrudnienie na zasadach pracy zdalnej ma swoje zalety i może być atrakcyjnym rozwiązaniem. Praca zdalna pozwala na dużą niezależność w życiu i daje możliwość na innych płaszczyznach.

Niestety pracując zdalnie musimy liczyć się z faktem, że najczęstszą formą zatrudnienia jest umowa o dzieło. W przypadku umowy o dzieło będziemy musieli wykazać się większą zaradnością, gdyż daje ona zupełnie inne korzyści dla zatrudnionego. Osoba pracująca na umowę o dzieło może więcej zarobić, ale jest pozbawiona zabezpieczenia społecznego.

Edukację związaną z marketingu internetowego można również rozpocząć poprzez studia kierunkowe. W tym wypadku większość dostępnych kierunków znajduje się na uczelniach w większych miastach, gdzie jest zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży. Ukończone studia kierunkowe i dodatkowe kursy, to ogromny atut w naszym Curriculum Vitae.

Pracodawcy lepiej spoglądają na pracowników, którzy mają w swoim CV podpunkt o dodatkowych umiejętnościach. Mając już pełne wykształcenie związane z marketingiem otwiera nam się droga do pracy w wielu interesujących miejscach.

Wśród dostępnych opcji będziemy mogli zdecydować się na pracę w roli specjalisty od pilnowania pozytywnego wizerunku danej firmy, twórcy filmów lub moderatora komentarzy na najróżniejszych stronach lub forach internetowych.

Do pracy chętnie zatrudnią nas agencje marketingowe, gdzie będziemy mogli zajmować się sprzedażą, obsługą klienta, pozycjonowaniem, tworzeniem płatnych kampanii lub pisaniem treści na strony.

W przypadku osób zainteresowanych pracą na stanowisko specjalisty do spraw marketingu, dobrym pomysłem może być śledzenie popularnych serwisów ogłoszeniowych. Obecnie pracy na tym stanowisku można szukać na serwisach ogłoszeniowych typu OLX, pracuj.pl, Rocket Jobs, Indeed, Jooble lub praca.pl.

Jakie są narzędzia reklamy internetowej?

E-marketing wykorzystuje szereg narzędzi, które są wykorzystywane przy prowadzeniu kampanii reklamowej.

Specjaliści do spraw marketingu w zależności od celu danej kampanii reklamowej wybierają adekwatne narzędzia. Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w kampaniach reklamowych jest pozycjonowanie.

Wspomniane pozycjonowanie odbywa się w wyszukiwarkach internetowych, które służą do wyszukiwania treści. Obecnie najistotniejszą wyszukiwarką internetową jest Google, która generuje większość ruchu na strony www i e-sklepy.

Jest to wyszukiwarka, która została oddana do użytku w 1998 roku i zaczęła błyskawicznie przejmować rynek. Aktualnie ponad dziewięćdziesiąt światowego ruchu odbywa się przy wykorzystaniu tej wyszukiwarki.

Drugą na liście wyszukiwarką pod względem popularności jest Bing.

Warunki jednak dyktuje obecnie wyszukiwarka Google, która ustala trendy i zasady pozycjonowania. Pozycjonerzy wykorzystują różne sposoby na to, aby strona mogła osiągnąć jak najlepszą pozycję w rankingu Google.

Firma Google utrudnia jednak ten proces, aby w ten sposób dostarczyć swoim użytkownikom możliwie najlepszą treść. Wyszukiwarka posiada specjalne algorytmy, które sprawdzają treść na stronach i przypisują im odpowiednią pozycję. Pozycjonowanie może także odbywać się poprzez płatne linki sponsorowane.

W tym wypadku właściciel strony musi uiścić stosowną kwotę za przygotowaną wcześniej kampanię reklamową. Decydując się na pozycjonowanie strony poprzez linki sponsorowane będziemy widoczni na górze wyszukiwarki Google.

Obecnie system reklamowy o nazwie Google Ads to podstawowe narzędzie praktycznie w każdej kampanii. Innym narzędziem wykorzystywanym w kampaniach reklamowych jest content marketing.

Wspomniany content marketing zyskał na znaczeniu w ostatnich latach, gdy firma Google zaczęła słusznie zwracać uwagę na zawartość stron www.

Zmiana została wprowadzona w odpowiedzi na nieodpowiednie zachowanie pozycjonerów, którzy wykorzystywali niedociągnięcia w działaniu algorytmów Google. Właściciele stron często wykorzystywali algorytmy i ich sposób działania do sztucznego pompowania pozycji w rankingu.

Firma Google wprowadziła algorytm o nazwie Google Panda, który zaczął surowo spoglądać na serwisy internetowej posiadające bezwartościowy content nastawiony jedynie na pozycję. Na znaczeniu zyskały strony internetowe, który miały wartościowy, interesujący i unikatowy content. Obecnie właściciele stron www i e-sklepów pilnują, aby internauci otrzymywali treść zgodną z ich oczekiwaniami.

Zawartość strony ma ogromne znaczenie dla pozycjonowania i prawidłowej optymalizacji. Algorytmy Google regularnie odwiedzają wszystkie witryny i oceniają ich treść pod kątem odgórnych wytycznych. Content marketing stał się obecnie nieodłącznym elementem każdej kampanii prowadzonej w Internecie. Firmy starają się nie tylko osiągać zyski, ale dają internautom coś w zamian.

Najczęściej użytkownicy korzystający z wyszukiwarki otrzymując interesujący content. Aktualnie o content na stronie dbają nawet sklepy internetowe, które często decydują się na jednoczesne prowadzenie bloga tematycznego. Kolejnym narzędziem na liście są media społecznościowe.

W przypadku mediów społecznościowych najważniejszą rolę odgrywają serwisy, które mają miliony zarejestrowanych użytkowników. Na pierwszym miejscu nieprzerwanie od lat znajduje się serwis społecznościowy o nazwie Facebook. Należący do amerykańskiego programisty serwis posiada obecnie miliardy zarejestrowanych kont, które każdego dnia odwiedzają aktywni użytkownicy. Warto tutaj wspomnieć, iż Facebook posiada autoryzowany system reklamowy, który jest dostępny dla zainteresowanych reklamodawców. System reklamowy Facebook Ads działa docierając do użytkowników serwisu poprzez posty sponsorowane. Posty są wyświetlane użytkownikom, którzy mogą być zainteresowani daną treścią.

Do swojego poprawnego działania wykorzystywane są dane użytkowników, którzy wyrażają zgodę na ich wykorzystanie podczas rejestracji swojego konta. Innym sposobem zareklamowania się poprzez Facebooka jest możliwość założenia specjalnego fanpage’a. Wspomniany fanpage to rodzaj prywatnej wizytówki, która pozwala odnaleźć daną firmę w serwisie Facebook.

Firmy często decydują się na posiadanie własnego profilu społecznościowego, gdzie mogą za jego pomocą komunikować się z fanami. Dodatkowo fanpage pomaga w innych działaniach marketingowych, jak organizacja najróżniejszych wydarzeń, konkursu lub prezentacji nowych produktów.

Przydatnym narzędziem przy prowadzeniu kampanii reklamowej jest e-mail marketing. Jest to reklama, która trafia bezpośrednio do internautów na ich prywatne skrzynki elektroniczne. jest to najstarsza forma reklamy, która działa już od 1993 roku.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Na skrzynki e-mail jest wysyłana reklama w postaci wiadomości, które zawierają najczęściej kolorowe banery. Niekiedy w wiadomości mogą być również wysyłane pliki lub grafiki wykorzystujące technologię flash.

Niestety e-mail marketing jest owiany pewną kontrowersją i niekiedy negatywnie odbierają go odbiorcy. Najgorszą wersją e-mail marketingu jest używanie go w sposób natarczywy. Uciążliwe wiadomości wysyłane na skrzynkę elektroniczną przypominają czasami zmasowany spam.

E-mail marketing może być jednak prowadzony w sposób naturalny. Większość firmy zdaje sobie sprawę z niekorzystnego działania spamu i próbuje zachęcić internautów do podania swojego adresu e-mail dobrowolnie.

e-marketing

Najczęściej wykorzystuje się do tego newsletter, gdzie internauci mogą samodzielnie wpisać swój adres e-mail, aby odnieść w zamian jakąś korzyść. Udział w newsletterze daje liczne korzyści internautom, którzy mogą otrzymywać specjalne kody rabatowe lub interesujące treści.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing