Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Duplicate content – co to jest powielanie treści w SEO?

seo search engine optimization

Czym jest duplicate content?

Duplicate content jest pojęciem, które odnosi się do powielania treści. Zduplikowana treść jest niekorzystnie odbierana przez algorytmy Google. Strony internetowe zawierające artykuły ze zduplikowaną treścią, mogą zostać stosownie ukarane przez obniżenie pozycji.

Wystarczy, że treść z naszej strony będzie podobna na innej. Właściciele witryn internetowych muszą dokładać starań, by dodawana treść była unikatowa i przedstawiała wartość dla odwiedzających.

Najpopularniejsze wyszukiwarki doceniają obszerne artykuły, które są interesujące. Wyszukiwarka Google analizuje dokładnie słowa kluczowe w takich artykułach i przypisuje im następnie odpowiednią pozycję na liście.

Podobne algorytmy w ocenie treści stosują również pozostałe wyszukiwarki. Należy wymienić tutaj wyszukiwarkę Bing, która jest druga na podium.  

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Jak sprawdzić duplikat treści?

Autorzy tekstów mogą użyć specjalnych narzędzi, które pomogą im ocenić, czy dana treść jest zduplikowana. Duplicate content można jednak sprawdzić bez używania narzędzi do wykrywania plagiatów. Wystarczy, że skopiujemy dany kawałek tekstu i wklejamy go w wyszukiwarkę.

Po wklejeniu tekstu w pole wyszukiwania należy kliknąć szukaj. Jeśli dany tekst będzie już istniał w internecie, to prawdopodobnie nam wyskoczy w wyszukiwaniach. Jest to najprostszy i najszybszy sposób na sprawdzenie treści pod kątem powielania jej.

W ten sposób unikniemy kary od Google, która może być dotkliwa dla strony internetowej. Wyszukiwarka Google może nawet doprowadzić do sytuacji, gdy dana witryna zostanie całkowicie pomijana po wpisaniu konkretnej frazy kluczowej. Jest to szczególnie niebezpieczne dla sklepów internetowych, które każdego dnia dodają liczne opisy produktów.

Często opisy konkretnych produktów mogą być podobne, a niekiedy nawet identyczne. Profesjonalni copywriterzy potrafią jednak tworzyć unikalne opisy, które są należycie zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek internetowych.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Czym jest Copyscape?

Copyscape to specjalna usługa internetowa, która umożliwia właścicielom stron sprawdzenie treści pod kątem zduplikowania jej. Jeśli w internecie istnieje plagiat treści znajdującej się w danym serwisie, to Copyscape prawdopodobnie to wykryje.

Narzędzie zostało udostępnione dla użytkowników w 2004 roku. Warto tutaj wspomnieć, że w internecie zdarzają się przypadki kradzieży treści. Niekiedy kradnie się w ten sposób ciężką pracę innych, którzy poświęcili ogrom czasu dla napisania merytorycznych artykułów. Działania te są nielegalne i chroni je prawo autorskie. Oszustwa polegające na kradzieży czyjejś treści narażają drugą stronę na olbrzymie straty finansowe.

Obecnie działania te zostały jednak mocno ograniczone. W walce z kradzioną treścią skuteczne jest wspomniane wyżej narzędzie. Copyscape z łatwością wykryje, gdy ktoś zacznie dodawać naszą treść na swój portal internetowy. Umożliwia to pozwanie drugiej strony o należne odszkodowanie.

Algorytmy Google dodatkowo blokują treści, które się powtarzają. Strony korzystające ze skopiowanej treści tracą wysokie pozycje i odbija się to na liczbie odwiedzających.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Czy usługa Copyscape jest płatna?

Copyscape to narzędzie, które działa w wersji darmowej. Istnieją jednak funkcje, które działają jedynie po wykupieniu stosownej licencji. Wersja darmowa w wielu przypadkach w zupełności wystarcza do codziennej pracy.

Korzystając z Copyscape możemy zaznaczyć opcję, gdzie będziemy dostawać na e-mail specjalne powiadomienia o podejrzeniu kradzieży treści. Warto tutaj wspomnieć, iż ciekawym pomysłem jest dodanie specjalnego kodu na swoją stronę internetową, który będzie uniemożliwiał kopiowanie. Aktualnie z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej stron, które blokują możliwość kopiowania dodawanej treści.

Dodatkowo na próbę skopiowania użytkownikowi może wyświetlić się specjalny alert. W alercie warto dodać informację o tym, że właściciel strony zabrania powielania jego treści. Uniemożliwienie kopiowania na stronie internetowej może być jednak negatywnie odebrane przez odwiedzających i utrudnić im korzystanie z danej witryny. 

Dlaczego nie warto dodawać zduplikowaną treść na stronę?

Właściciele stron internetowych zdecydowanie powinni unikać zduplikowanej treści. Obecnie wyszukiwarki rozwinęły już odpowiednie narzędzia do tego, by regularnie sprawdzać treść na każdej stronie pod kątem plagiatu.

Mając serwis należy tworzyć unikalny content, który będzie pozytywnie odbierany przez najpopularniejsze wyszukiwarki. Największe strony internetowe korzystają również z narzędzi, które alarmują ich właścicieli próbach kradzieży treści. Najistotniejsze jest tutaj jednak prawo, które dokładnie reguluje te kwestie. W Polsce autorów tekstów chroni prawo autorskie.

Podobne prawo funkcjonuje na całym świecie i zwalcza nieuczciwe praktyki kopiowania czyjejś treści. Dodawanie własnej, oryginalnej i wartościowej treści jest gwarancją sukcesu w internecie. Użytkownicy z pewnością to docenią i jednocześnie będziemy przebijać się przez liczną konkurencję w wyszukiwarce Google.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing