Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Content marketing – co to jest i jakie oferuje korzyści? [definicja, przykłady]

marketing internetowy online cyfrowy digital

Co to jest content marketing?

Content marketing definicja to angielski termin, który tłumaczy się na język polski jako marketing treści.

Termin odnosi się do marketingu internetowego, który skupia swoje działania na pisaniu wartościowych i interesujących treści pod odbiorcę.

Content marketing zyskał na znaczeniu w ostatnich latach, gdy firmy zaczęły powszechnie wykorzystywać internet do promowania, sprzedaży i budowania wizerunku.

brand branding marka osobista

Do rozwoju content marketingu przyczyniła się zmiana, którą wprowadziła firma Google odnośnie pozycjonowania stron internetowych. Zmiana została zarządzona w 2011 roku i miała na celu ukrócić nieprzyjazne względem użytkowników praktyki, które właściciele witryn internetowych wykorzystywali do pozycjonowania w wyszukiwarce Google.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Początkowo treści dodawane na stronach internetowych często tworzone były pod SEO i skupiały się jedynie na efekcie w postaci wysokiej pozycji w wyszukiwarce. Niestety treści tworzone z myślą o robocie Google były bezwartościowe, krótkie i nadmiernie nasycone hasłami kluczowymi.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Zmiana wprowadzone przez firmę Google spowodowała inne podejście właścicieli stron internetowych do tworzenia treści. Algorytm o humorystycznej nazwie Google Panda zaczął negatywnie oceniać strony posiadające bezwartościową treść. Strony otrzymującą niską ocenę przez algorytm spadały w rankingu i nie generowały wyświetleń.

ikony mediów społęcnzościowych social media ads

Na znaczeniu zyskały strony www posiadające rozbudowaną i wartościową treść dla użytkowników Internetu. Popularne stało się pojęcie content marketingu, gdzie treść odgrywała kluczową rolę w pozycjonowaniu. Marketing treści skupia się na internautach i jednocześnie bierze pod uwagę wartość pod kątem SEO.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Algorytm Google Panda znacząco podniósł jakość udostępnianej treści, gdzie właściciele stron internetowych zaczęli dodawać długie, merytoryczne, poprawne stylistycznie i unikatowe teksty.

Algorytm pracujący dla wyszukiwarki Google był w stanie rozróżnić dodawany tekst i ocenić go pod kątem zduplikowanej treści. Popularne stało się pojęcie duplicate content, gdzie treści skopiowane i nieoryginalne były negatywnie oceniane. Serwisy internetowe zawierające zduplikowaną treść automatycznie były karane i otrzymywały niską pozycję w wynikach wyszukiwania.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Warto tutaj wspomnieć, iż unikalna treść odgrywa kluczową rolę w optymalizacji strony www pod kątem wyszukiwarek internetowych. Wyszukiwarka Google sprawdza, czy dana treść znajduje się więcej, niż na jednej stronie. Jeśli kilka stron posiada identyczną treść, to wyszukiwarki internetowe mogą nałożyć karę lub ograniczyć jej wyświetlenia. W ten sposób działają dwie największe wyszukiwarki internetowe na świecie – Google i Bing. Firma Google oprócz omawianego wyżej algorytmu Google Panda wprowadziły również inne. Algorytmy nieustannie poprawiały sposób oceniania stron internetowych i przypisywania im odpowiedniej pozycji w wyszukiwarce. Algorytm Google był rozwijany przez kolejne lata, aż firma zaprzestała dodawać aktualizacje w 2015 roku.

Jaki content dodawać na stronie?

marketing mix online

Content marketing odgrywa znaczącą rolę w procesie pozycjonowania i optymalizacji każdej strony internetowej. Aktualnie właściciele stron internetowych muszą tworzyć content z myślą o internautach i algorytmach pracujących dla wyszukiwarek. Kluczowa jest tutaj wyszukiwarka Google, która wprowadziła szereg zmian w sposobie oceniania zawartości stron www.

Właściciele stron internetowych chcąc poprawić widoczność swojej strony muszą unikać krótkich i bezwartościowych artykułów. Obecnie wyszukiwarka Google zwraca uwagę na serwisy, które regularnie dodają wartościową i atrakcyjną treść z punktu widzenia użytkowników Internetu. Algorytm Google umożliwił walkę o wysokie pozycje mniejszym portalem internetowym, które wcześniej nie mogły przebić się przez konkurencję.

Mniejsze serwisy nieposiadające wystarczającego kapitału na marketing mogą powalczyć o wyższe pozycje w wyszukiwarce, gdy będą dbały o ich zawartość. Właściciele stron muszą dbać o content, który obecnie jest kluczowy w procesie pozycjonowania i generowania ruchu z wyszukiwarek.

Warto tutaj wspomnieć, iż tworzenie contentu musi opierać się o stałe zasady, który powodują jego lepszy odbiór. Istnieje kilka zasad, które należy przestrzegać podczas pisania tekstów. Jedną z najważniejszych cech skutecznego content marketingu jest unikalność.

social media społecznościowe

Teksty tworzone przez autorów muszą być oryginalne i interesujące dla użytkownika. Treść nie może być kopiowana i podobna do zawartości na innych stronach. Skopiowana treść jest z automatu gorzej oceniana przez algorytmy, które każą nieuczciwych autorów. Unikalna treść jest oceniana pozytywnie i robot Google przypisuje takim stroną lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Warto tutaj nadmienić, iż pisząc artykuły na stronę należy umieścić w nich dodatkowe materiały.

reklama w internecie

Przykładem dodatkowych materiałów mogą być krótkie filmy lub zdjęcia. Użytkownicy Internetu lubią oderwać swój wzrok od ściany tekstu i chętnie spoglądają na grafiki. Artykuły zawierające dodatkowe materiały stają się ciekawsze dla internatów. Dodatkowo właściciel strony powinien pilnować, aby artykuły były na bieżąco aktualizowane. Nierzadko informacje zawarte w wybranych tekście ulegną zmianie, co może wprowadzać niechcący czytelnika w błąd. Wyszukiwarka Google lepiej ocenia treści, które są zgodne z prawdą i aktualne.

Jak tworzyć treść pod kątem SEO w zgodzie z content marketing’iem?

Autor tekstu z założenia nie powinien tworzyć treści pod kątem wyszukiwarek i pracujących dla nich robotów. Wyszukiwarka Google dąży do tego, aby właściciele stron tworzyli swój content pod kątem użytkownika. Ogromna konkurencja w Internecie wymusza jednak na właścicielach stron internetowych, aby treść była pisana również pod kątem pozycjonowania.

Najczęściej content jest tworzony z myślą o użytkownikach i algorytmach, aby zadowolić obie ze stron. Na znaczeniu zyskał content marketing, który skupia się na tworzeniu wartościowej treści pod kątem użytkowników i wyszukiwarek internetowych. Przedsiębiorstwa chętnie współpracują z profesjonalnymi agencjami marketingowymi, które zajmują się optymalizacją stron pod kątem znajdującej się na niej treści.

Nierzadko firmy zatrudniają copywriterów, którzy piszę regularnie teksty na ich witryny, blogi lub sklepy internetowe. Popularnym zawodem jest copywriter SEO, który pisząc teksty skupia się na kilku kwestiach. Oprócz wartości dla użytkowników Internetu, rolą profesjonalnego copywritera SEO jest tworzyć treść odpowiednio przygotowaną pod kątem wyszukiwarek.

co to jest google

Copywriter SEO pilnuje, aby tekst był odpowiednio zoptymalizowany i wspierał proces pozycjonowania. Teksty tworzone z myślą o optymalizacji muszą zawierać odpowiednie słowa kluczowe, nagłówki i title. Wśród podstawowych działań content marketingu jest promocja wybranej marki, zwiększenie sprzedaży i budowa pozytywnego wizerunku. 

Ile zarabia content specialist?

Content specialist to zawód, który stał się popularny na przestrzeni ostatnich lat. Zawód o nazwie content specialist odnosi się do osoby, która zajmuje się przeważnie tworzeniem treści na strony internetowe. Osoby pracujące w tym zawodzie muszą posiadać ponadprzeciętne umiejętności i wysokie kompetencje do tworzenia contentu.

Firmy zatrudniają specjalistów w tej dziedzinie do promowania ich biznesu i pilnowania, aby na stronach regularnie pojawiała się wartościowa treść pisana dla internatów i pod kątem wyszukiwarek. Nierzadko specjaliści od content marketingu muszą tworzyć treść pod konkretną grupę docelową, która jest jej odbiorcą. Rolą specjalisty od content marketingu jest zadbać, aby teksty były należycie nasycone hasłami kluczowymi i wspierały proces pozycjonowania.

reklama i kampania Google Ads

Wyszukiwarka może w ten sposób lepiej dostosować wyszukiwania pod kątem użytkowników Internetu, co przekłada się na wygenerowany ruch na stronie. Specjaliści od marketingu treści powinni posiadać szeroką wiedzę z zakresu SEO. Termin SEO jest nieodłącznym elementem content marketingu i wpływa na widoczność każdej witryny internetowej. Skrót SEO to inaczej Search Engine Optimization, co w tłumaczeniu oznacza optymalizację pod kątem wyszukiwarek. SEO obejmuje kilka czynności, gdzie kluczowa jest optymalizacja strony.

pozycjonowanie strony internetowej

Proces optymalizacji witryny internetowej ma na celu wyeliminować wszelkie błędy, które mogą wpłynąć negatywnie na ocenę przez robota indeksującego. Content znajdujące się na witrynie internetowej jest jednym z elementów udanej optymalizacji. Aktualnie specjaliści od content marketingu najczęściej pracują dla profesjonalnych agencji marketingowych. Dochody w tej branży są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, jak staż, umiejętności i doświadczenie. Najlepiej w branży zarabiają specjaliści, który potrafią poprawnie pisać w języku angielskim. Na rynku jest olbrzymie zapotrzebowanie na specjalistów od content marketingu, którzy potrafią tworzyć wartościowe treści w tym języku.

Początkujący specjalista w tej branży może jednak liczyć na zarobek w okolicy trzech tysięcy złotych. Mając odpowiedni staż comiesięczna wypłata może wzrosnąć nawet do około dziesięciu tysięcy złotych. Dobrym pomysłem jest nieustanne szlifowanie swoich umiejętności i ukończenie kursów doszkalających. Pracodawcy korzystnie spoglądają na specjalistów w tej branży, którzy mają w swoim Curriculum Vitae dodatkowo kursy potwierdzone otrzymanym certyfikatem.

Gdzie wykorzystuje się marketing treści?

Marketing treści najczęściej wykorzystuje się do tworzenia contentu w przestrzeni Internetu. Treść potrzebna jest do prowadzenia blogów, stron www, e-booków lub opisów najróżniejszych aukcji dla sklepów internetowych. Nierzadko specjaliści od content marketingu wspierają prowadzenie portali społecznościowych, które są nieodłącznym elementem prowadzenia biznesu w sieci.

Firmy posiadające profile społecznościowe muszą pilnować, aby fani każdego dnia otrzymywali interesujące materiały. Dodawaniem postów zajmują się osoby, które muszą w umiejętny sposób zainteresować internautów i sprowokować ich do podjęcia reakcji. Warto tutaj wspomnieć, iż content odgrywa ważną rolę podczas tworzenia newsletterów i pisania e-maili.

Największe firmy często posiadają bazy z adresami do swoich klientów, którzy czekają na regularne newslettery. Wspomniany newsletter to specjalny biuletyn, który internauci otrzymują na swoje skrzynki elektroniczne. W biuletynie mogą znajdować się aktualne promocje lub oferta od danego sklepu.

Jak zaplanować strategię skutecznego content marketingu?

Content marketing najczęściej jest stosowany przez firmy, które chcą osiągnąć w biznesie konkretne cele. Wyznaczone cele wymagają odpowiednio zaplanowanej strategii, która pomoże w ich osiągnięciu. Firmy musi już na początkowym etapie ustalić, jaki cel jej przyświeca i gdzie znajduje się meta.

Proces planowania odpowiedniej strategii wymaga przeanalizowania licznych danych i porównania konkurencji na rynku. Firmy nierzadko decydują się na współpracę z profesjonalnymi agencjami reklamowymi, które posiadają odpowiednich specjalistów od content marketingu. Najczęściej obie strony podpisują umowę o współpracy, gdzie ustalają wzajemne oczekiwania.

Jakie są rodzaje marketingu?

Istnieje wiele rodzajów marketingu, które firmy mogą wykorzystać do promowania swojego biznesu. Jednym z rodzajów jest social media marketing, czyli marketing prowadzony w mediach społecznościowych. Social media marketing to sposób generowania ruchu na stronę z pomocą popularnych mediów społecznościowych. Obecnie media społecznościowe pełnią ważną rolę w życiu wielu osób.

Wybrane portale społecznościowe posiadają miliardy zarejestrowanych użytkowników na całym świecie. Użytkownicy to często osoby młode, które logują się na swoje profile społecznościowe niekiedy każdego dnia i spędzają tam olbrzymie ilości czasu.

Przedsiębiorstwa wykorzystują swoje profile społecznościowe do promowania, komunikacji z fanami, sprzedaży i budowania pozytywnego wizerunku. Aktywne profile społecznościowe to również wartość dla SEO, gdyż robot Google zauważa ruch, który jest generowany w ten sposób.

google analytics

Wśród największych serwisów społecznościowych znajduje się Facebook, który obecnie jest najchętniej wybierany przez ludzi na całym świecie. Serwis umożliwia firmom zakładanie fanpage’y, gdzie mogą one komunikować się z internautami i promować swoje produkty. Do prowadzenia działań marketingowych z wykorzystaniem serwisów społecznościowych używany jest również Twitter, YouTube, LinkedIn lub Instagram. Statystyki pokazują, że użytkownicy portali społecznościowych często posiłkują się nimi podczas poszukiwania opinii na temat danej marki, produktu lub usługi. Social media umożliwiają zaprezentowanie swojej oferty i pomagają budować zaufanie do wybranej marki. Firmy często budują własne społeczności, które nierzadko samodzielnie podejmują działania marketingowe na rzecz ulubionej marki. Warto tutaj wspomnieć, iż social media marketing jest względnie tani i opłacany. Ludzie często samodzielnie wyszukują profile ulubionych marek, które śledzą i udostępniają innym użytkownikom. Marketing oparty o portale społecznościowe wykorzystuje poniekąd swoich fanów do tego, aby samodzielnie prowadzili oni pewne działania. Założeniem marketingu w tej formie jest budowanie pozytywnego wizerunku. Z założenia social media marketing nie jest nastawiony jedynie na sprzedaż wybranego produktu lub usługi. Dla firmy reklamującej się w ten sposób kluczowe jest wywołanie określonej reakcji na udostępnioną treść i zachęcenie internautów do dzielenia się nią z innymi.

Treść udostępniana przez samych użytkowników jest lepiej odbierana i buduje zaufanie do danej marki. Firma nie musi przeznaczać na reklamą funduszy, gdyż internauci samodzielnie wywołują zainteresowanie. Innym rodzajem marketingu wykorzystywanego do promowania jest marketing wirusowy. Jest to forma marketingu, która ma na celu wywołać u internatów chęć udostępnienia informacji dalej. Marketing wirusowy najczęściej promuje określoną markę, produkt lub usługę. Forma przekazu może być o zabarwieniu humorystycznym, aby wywołać u użytkownika pozytywne emocje.

Najczęściej jednak marketing wirusowy chce wywołać zainteresowanie u odbiorcy, aby zdobyć jego uwagę i zachęcić do dalszego rozpowszechniania wybranej informacji. W efekcie użytkownicy Internetu działają na zasadzie marketingu szeptanego, gdzie rozpowszechniają daną informację i budują świadomość danej marki w oczach innych ludzi.

Ile można zarobić jako copywriter od pisania treści i contentu?

Copywriter to zawód, który polega na tworzeniu tekstów, opisów produktów i haseł reklamowych. Jest to stosunkowo młody zawód, który rozwinął się z rozpowszechnieniem Internetu. Obecnie copywriterzy najczęściej tworzą content pod serwisy internetowe i sklepy działające online. Copywriterzy mogą tworzyć również treści dla tradycyjnych mediów.

Nierzadko copywriterzy pracują dla stacji telewizyjnych i redakcji. Tworząc reklamy prasowe copywriterzy mogą zajmować się przygotowywaniem katalogów lub ulotek. Najczęściej jednak copywriterzy pracują na własną rękę, gdzie podejmują się wybranych zleceń. Zlecenia mogą pochodzić od prywatnych osób, firm lub agencji marketingowych. Osoby pracujące w ten sposób określa się mianem freelancerów. Określenie freelancer to osoba, która pracuje bez stałej umowy o pracę. Najczęściej formą zatrudnienia jest umowa o dzieła lub zarejestrowania własna jednoosobowa działalność gospodarczą.

Copywriter zalicza się do grupy zawodów, które dają dużą niezależność i możliwości rozwoju. Praca wykonywana przez copywritera najczęściej odbywa się w formie zdalnej. Wśród zawodów, które określane są freelancerami zalicza się fotografów, grafików lub programistów. Warto tutaj wspomnieć, iż copywriterzy często zajmują się SEO copywritingiem. Jest to termin, który odnosi się do pozycjonowania witryn internetowych. Rolą copywritera SEO jest tworzenie treści pod kątem wyszukiwarek internetowych i zadbanie o jej poprawność pod względem merytorycznym. Treść tworzona przez copywritera SEO musi być bezbłędnie napisana pod kątem ortografii, być sformatowana i zawierać należyte nagłówki. Teksty tworzone przez copywritera powinny zawierać odpowiednie frazy kluczowe, pogrubienia i być długie.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Wymienione cechy opisują teksty, które sprzyjają dobrym pozycją i są wspierane przez algorytmy pracujące dla wyszukiwarki Google. Copywriterzy SEO nierzadko tworzą również mniej wartościowe teksty, które mogą posłużyć na zaplecze pozycjonerskie. Wspomniane zaplecze SEO jest potrzebne do pozyskiwania potrzebnych odnośników, które wspierają pozycjonowanie. Teksty tworzone przez copywritera często zależą od konkretnego zlecenia i zapotrzebowania.

Copywriter musi wykazać się elastycznością i znajomością wiedzy z najróżniejszych dziedzin. Zarobki copywritera są różne i zależą od doświadczenia. Początkujący copywriter musi zbudować portfolio, które zachęci potencjalnych partnerów do współpracy z nim. Na starcie copywriter musi walczyć niższymi stawkami, aby pozyskać zlecenia i przebić się przez konkurencję.

Doświadczony copywriter może liczyć na zarobki w okolicy czterech tysięcy złotych miesięczny. Najczęściej zarobek jest uzależniony od czasu pracy, który copywriter musi poświęcić na pisanie tekstów.

Jakie zalety posiada content marketing?

Content marketing stał się popularny wśród kampanii reklamowych ze względu na liczne korzyści, które otrzymują jego zleceniodawcy. Pierwszą zaletą jest stosunkowo niewygórowany koszt prowadzenia działań marketingowych w porównaniu z innymi formami reklamy.

Firmy decydujące się na tę formą marketingu mogą ustalić dowolny budżet, który chcą przeznaczyć na ten cel. Posiadając własną stronę internetową muszą samodzielnie ustalić, ile treści w miesiącu będzie im potrzebne.

Content marketing wpływa na pozycjonowanie i sprawia, że wybrana strona pojawia się w naturalnych wynikach wyszukiwania. Jest to niezwykle ważne, gdyż strona internetowa może w sposób naturalny generować ruch. Użytkownicy chętnie odwiedzają serwisy internetowe, które znajdują się wysoko w naturalnych wynikach wyszukiwania. Decydującym czynnikiem wpływającym na wysokie pozycje w rankingu jest wspomniany content.

Pozycjonowanie tym sposobem jest długotrwałe, a w dłuższej perspektywie tańsze niż inne formy reklamy. Poprawa widoczności w największych wyszukiwarkach następuje poniekąd samodzielnie. Autor tekstów musi jedynie pamiętać o zasadach SEO, które należy wziąć pod uwagę podczas procesu tworzenia. Dodawane teksty nie mogą być przesycone słowami kluczowymi, gdyż może to narazić wybraną stronę www na kary ze strony wyszukiwarki Google. Frazy kluczowe powinny jednak znaleźć się w tekście w mniejszej częstotliwości.

Znaczącą zaletą marketingu treści jest jego wpływ na sprzedaż. Content znajdujący się na stronie zachęca internautów do odwiedzin i przeglądania jej. Nierzadko firmy dodają interesujące poradniki lub artykuły, gdzie ukrycie polecają wybrany produkt. Użytkownicy chętniej podejmują decyzje zakupowe, gdy wcześniej przeczytaj o wybranym produkcie istotne informacje na jego temat. Aktualnie sklepy internetowe często decydują się na prowadzenie jednocześnie bloga, gdzie udostępniają interesujące treści.

Regularnie prowadzony blog niesie ze sobą wartość pod kątem pozycjonowanie i generuje naturalny ruch z wyszukiwarki. Content marketing buduje także zaufanie w oczach potencjalnych klientów, którzy chcą dokonać zakupu. Rozbudowana strona internetowa budzi większe zaufanie i zachęca do odwiedzin.

Warto tutaj wspomnieć, iż duża ilość artykułów na stronie buduje wizerunek eksperta w danej branży. Największe firmy często na swoich stronach dodają artykuły tematyczne lub profesjonalne poradniki, które pomagają rozwiązać realne problemy internautów. Jest to korzyść dla obu stron, gdyż użytkownicy chętniej odwiedzają taką stronę, a wybrana firma generuje większy ruch i sprzedaż.

content marketing internetowy online cyfrowy digital

Największe marki pragnące wybić się w przestrzeni Internetu powinny uwzględnić w swojej strategii content marketing. Marketing treści przynosi liczne korzyści, które przekładają się na realne zyski dla biznesu. Internet jest obecnie miejscem, gdzie ludzie spędzają coraz więcej czasu. Content marketing niesie ze sobą realną wartość dla internatów i zachęca ich do utożsamiania się w konkretną marką.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing
,