Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Buzz marketing – co to jest? Definicja i ciekawe przykłady WOMM

marketing internetowy online cyfrowy digital

Czym jest buzz marketing?

Buzz marketing jest pojęciem, które odnosi się do działań prowadzonych w Internecie.

Często termin ten zamiennie określa się marketingiem plotki lub szeptanym.

Celem buzz marketingu jest sprowokowania internautów do reakcji i wyrażenia swojej opinie na dany temat. Najczęściej buzz marketing jest stosowany przez przedsiębiorstwa, które chcą wypromować dany produkt lub usługę.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Wpływając na emocje użytkowników Internetu zwiększają oni ich zainteresowanie i utrwalają dany produkt w pamięci. Marki mogą w ten sposób skutecznie przebić się w sieci i dotrzeć do większej grupy odbiorców.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Użytkownicy nierzadko samodzielnie podejmują działania, które promują dany produkt lub usługę. Niekiedy działania te są wręcz nieświadome, gdyż dana osoba zwyczajnie wymienia się opinią o danym produkcie lub usłudze. Celem marketingu szeptanego jest sprawienie, aby klient przekonał się do danej marki. Należy jednak pamiętać, że działania marketingowe w tej formie nie mogą przypominać spamu.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Niestety niektóre firmy decydują się na prowadzenie marketingu, który jest uciążliwy dla odbiorców. Można podać tutaj przykład związany z marketingiem wirusowym, gdzie dana marka nadmiernie się narzuca.

Marketing wirusowy przypomina zmasowany spam, gdzie odbiorca jest osaczony przez nadmiernie wyskakujące mu treści reklamowe. Większość firm jest jednak świadoma tego, że marketing wirusowy nie sprawdza się przy budowaniu swojego wizerunku w przestrzeni Internetu.

social media społecznościowe

Należycie prowadzony buzz marketing wymaga precyzji i odpowiedniej komunikacji z potencjalnymi klientami. Celem buzz marketingu jest poniekąd to, aby sprowokować do dyskusji daną społeczność i nie ujawnić w przekazie ukrytej reklamy. Internauci negatywnie podchodzą do sytuacji, gdy reklamodawca narzuca im swoją narrację o danym produkcie lub usłudze.

reklama w internecie

Warto tutaj wspomnieć, iż profesjonalnie poprowadzony marketing szeptany wymaga czasu. Specjaliści prowadzący kampanie muszą stopniowo prowadzić swoje działania, aby wyglądało one naturalnie.

Naturalnie wyglądające opinie mogą skutecznie zachęcić użytkowników do podjęcia konkretnej decyzji zakupowej. Ludzie nierzadko są znacznie bardziej skłonni zaufać opinii innych osób, niż reklamom obejrzanym w telewizji lub zasłyszanym w radiu. Marketing szeptany jest obecnie najczęściej prowadzony poprzez Internet. Do prowadzenia działań marketingowych wykorzystuje się najczęściej platformy Web 2.0 i fora internetowe.

Elon musk twitter

Wśród najpopularniejszych platform Web 2.0 należy wymienić Wykop, Filmweb lub Twitter. Nierzadko do działań związanych z buzz marketingiem wykorzystuje się popularne portale społecznościowe. Obecnie największym portalem jest Facebook, Instagram i TikTok.

Korzystając z serwisów społecznościowych niezwykle łatwo sprowokować użytkowników do dyskusji na dany temat. Marketing szeptany nie musi być prowadzony jedynie poprzez Internet. Efektywny marketing szeptany istnieje także wtedy, gdy ludzie komunikują się ze sobą twarzą w twarz. Rozmawiając z innymi osobami i polecając im konkretny produkt, możemy skutecznie zachęcić je do podjęcia konkretnej decyzji zakupowej.

Jaki jest cel buzz marketingu?

Specjaliści zajmujący się marketingiem szeptanym najczęściej chcą doprowadzić do sytuacji, gdy o danej marce, produkcie lub usłudze, zaczyna się mówić. Im głośniej ludzie zaczynają omawiać dany temat, tym korzystnie odbija się to w przyszłości na zasięgach.

Oczywiste staje się wtedy, że zainteresowanie ludzi daną marką przekłada się na zyski. Celem specjalistów od marketingu szeptanego powinno być jednak wywołanie takiego efektu w sposób naturalny.

Każda marka powinna w sposób obiektywny przedstawić swój produkt lub usługę. Użytkownicy powinni samodzielnie wyrazić swoją opinię i skonfrontować ją z innymi. Nawet negatywne opinie mogą przyczynić się do tego, że dana marka zacznie zyskiwać na popularności i zainteresuje inne osoby.

Niekiedy przydatna może się okazać odrobina kontrowersji, która zwiększy zainteresowanie wśród internautów. Obecnie firmy nierzadko wykorzystują kontrowersyjne sposoby reklamowania swoich produktów, aby wzbudzić w ludziach emocje.

marketing mix online

Należy jednak pamiętać, że każda firma powinna pilnować, aby nie przekroczyć nigdy granicy dobrego smaku. Internauci potrafią być niezwykle wymagający względem udostępnianych im treści i szczerze wyrażają swoje opinie na dany temat.

Firmy, które nie dotrą ze swoim przekazem do użytkowników mogą zostać negatywnie ocenione i ponoszą dotkliwe straty. Reklama posiada w dzisiejszych czasach olbrzymią moc do tego, aby wybić się i wygenerować pokaźne zyski. Działania marketingowe należy prowadzić jednak umiejętnie, aby nie narazić się na krytykę internautów.

Jakie istnieją formy buzz marketingu?

Jedną z najpopularniejszych form marketingu internetowego jest obecnie content marketing. Polega on na tworzeniu interesującej treści dla użytkowników, którzy zaglądają na konkretną stronę internetową lub portal społecznościowy. Tworząc interesującą treść na stronie internetowej można zachęcić użytkowników do częstszego jej odwiedzenia.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Dodatkowo wartościowa treść może pomóc w podjęciu decyzji zakupowej. Największe serwisy internetowe i sklepy online, posiadają blogi, gdzie dodają artykuły tematyczne jednocześnie polecając ukrycie swoje produkty. Warto tutaj wspomnieć, iż content marketing przekłada się na efekty w pozycjonowaniu. Obecnie wyszukiwarka Google pozytywnie odbiera strony internetowe, które posiadają u siebie wartościową treść.

Obszerne artykuły na stronie mogą pomóc w procesie pozycjonowania. Treść należy tworzyć według odgórnych standardów Google, które dokładnie określają te kwestie. Z perspektywy wyszukiwarki Google dobrze odbierane są długie artykuły, które dogłębnie opisują dany temat i należycie sformatowane. Znaczenie mają także hasła kluczowe, które powinno się umieścić w tekście.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Osoba zajmująca się pisaniem tekstu musi jednak pamiętać, aby nie przesadzić z nasyceniem treści słowami kluczowymi. Robot indeksujący sprawdza ilość fraz kluczowych, które znajdują się w danym tekście.

buzz marketing

W zależności od ilości może to zostać odebrane pozytywnie lub negatywnie. Nadmierna ilość słów kluczowych w tekście może doprowadzić do tego, że na stronę zostanie nałożona kara. Przy wyborze słów kluczowych warto posiłkować przeznaczonymi do tego narzędziami SEO.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing