Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Co to jest Black Hat SEO?

seo search engine optimization

Co to jest Black Hat SEO?

Black Hat SEO to pojęcie, które jest związane z pozycjonowaniem stron internetowych. Celem stosowania Black Hat SEO podczas pozycjonowania jest szybkie zwiększenie pozycji w wyszukiwarkach internetowych.

Administratorzy stron internetowych wykorzystują w tym celu niedopuszczalne przez algorytmy Google metody wpływania na pozycję.

Wyszukiwarka Google skrupulatnie sprawdza strony internetowe pod kątem niezgodności z zasadami SEO, ale niekiedy dochodzi do pominięć.

marketing internetowy online cyfrowy digital

Osoby zajmujące się pozycjonowaniem niekiedy podejmują ryzyko  i decydują się na wykorzystanie niedozwolonych sposobów na promowanie swojej strony w wyszukiwarkach internetowych.

Niektóre z technik Black Hat SEO:

 • Upychanie słów kluczowych (Keyword stuffing)
 • Maskowanie treści (Cloaking)
 • Ukrywanie treści i linków
 • Treści niskiej jakości
 • Nadużywanie danych strukturalnych
 • Ukryte przekierowania 301
 • Systemy wymiany linków (SWL)
 • Farmy linków
 • Strony przejściowe (Doorway Pages)
 • Spamowanie w komentarzach

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Pozycjonowanie z wykorzystaniem niedozwolonych metod może spotkać się z surową karą ze strony algorytmów Google. W najgorszym wypadku strona zostanie całkowicie usunięta z wyników wyszukiwania.

Wyszukiwarka Google posiada jasne zasady odnośnie promowania swojej strony i wpływania na wyniki. Właściciele stron internetowych mogą korzystać z metod powszechnie stosowanych przez specjalistów SEO.

Dopuszczalne techniki wpływania na pozycję w rankingu Google są sformułowane w White Hat SEO. W przypadku White Hat SEO stosuje się metody zgodne z przyjętymi zasadami i pozytywnie odbieranymi przez algorytmy Google oraz użytkowników Internetu.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Niestety w przypadku stosowania technik Black Hat SEO najczęściej odbija się to ze stratą dla internautów. Użytkownicy Internetu otrzymują w wynikach wyszukiwania strony www, które zawierają nadmierną ilość ukrytych haseł kluczowych, linków i bezwartościowego contentu.

Firma Google od lat podejmuje walkę z administratorami stron, którzy wykorzystują nie dokładność algorytmów. Obecnie algorytmy pracujące dla wyszukiwarki Google zostały mocno dopracowane i coraz ciężej je oszukać. Do łamania zasad dochodziło najczęściej zaraz po oddaniu do użytku wyszukiwarki Google.

ikony mediów społęcnzościowych social media ads

Amerykańskie przedsiębiorstwo informatycznie nieustannie wprowadzało zmiany i aktualizacja w sposobie oceniania witryn internetowych. Na przestrzeni lat powstały liczne algorytmy, które efektywniej sprawdzały zawartość stron internetowych i prowadzących do nich odnośników.

Wśród przykładowych algorytmów wprowadzonych w ostatnich latach były Google Panda, Google Koliber, PageRank lub Google Pingwin, który został stworzony w 2012 roku.

Obecnie administratorzy stron www muszą przykładać dużą uwagę do dodawanego contentu, tworzenia link buildingu i poprawności kodu źródłowego. Wszelkie odstępstwa od panujących zasad mogą skutkować surową karą w postaci ograniczenia widoczności i spadku pozycji w rankingu. 

Czy Black Hat SEO jest opłacalne?

Black Hat SEO to niedozwolone metody wykorzystywane w procesie pozycjonowania i optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek.

lejek content marketingowy sales funnel reklama SEO

Firma Google surowo karze administratorów stron, którzy próbują utrudnić lub oszukać prawidłową pracę ich algorytmów. Roboty sieciowe mają za zadanie dokładnie sprawdzić zawartość strony i przypisać jej odpowiednią pozycję. Wartościowe strony www otrzymują wysokie pozycje w rankingu i są częściej odwiedzane przez internautów.

lejek marketingowy sprzedażowy reklama

Wyszukiwarka Google może w ten sposób dostarczyć swoim użytkownikom lepsze treści, a właścicieli stron nagrodzić większymi wyświetleniami. Pozycjonowanie strony to jednak długotrwały proces, który może trwać miesiącami, a niekiedy nawet latami. Niektórzy administratorzy witryn internetowych szukają sposobów, aby ominąć ten długotrwały proces i szybciej pojawić się w wynikach wyszukiwania.

Black Hat SEO pozwala niekiedy na przyśpieszenie procesu i pojawienie się witryny w rankingu na często wyszukiwanych frazach kluczowych. Działanie w ten sposób może być opłacalne na krótką metę, ale długoterminowo zazwyczaj kończy się otrzymaniem kary.

Warto tutaj wspomnieć, iż używanie technik Black Hat SEO jest nieetyczne i nierzadko narusza prawa autorskie. Większość właścicieli stron omija stosowanie tych metod, gdyż myśli o swoich projektach długoterminowo. Chwilowo zwiększenie widoczności nie przekłada się na zyski w długim terminie czasu.

marketing mix online

Dodatkowo można zmarnować ciężki wysiłek i kapitał, który został zainwestowany w stworzenie danej strony internetowej. Dbając o swoją stronę najlepiej zapoznać się z metodami Whiate Hat SEO, które są pozytywnie odbierane przez wyszukiwarkę Google i współpracujące z nią roboty sieciowe.

Jakie metody Black Hat SEO są wykorzystywane podczas pozycjonowania?

Istnieje kilka różnych sposobów Black Hat SEO, które administratorzy próbują wykorzystać do swoich celów. Wśród popularnych sposobów na przyśpieszenie pozycjonowania jest wykorzystywanie treści znajdującej się na innych serwisach internetowych.

social media społecznościowe

Na przestrzeni ostatnich lat wyszukiwarka Google znacząco zmieniła sposób oceniania stron www i znajdujących się na nich treści. Amerykańska firma informatyczna postanowiła ukrócić u właścicieli stron dodawanie bezwartościowej treści i wykorzystanie natężenia słów kluczowych do wpływania na przypisywane pozycje.

Firma Google wprowadziła w 2011 roku zaawansowany algorytm, który dokładnie analizował witryny internetowe pod kątem zawartej na nich treści.

reklama w internecie

Algorytm nazywał się Google Panda i objął swym zasięgiem wszystkie wyniki wyszukiwania, gdzie dokładnie sprawdzał zawartość na stronach www i spowodował zniknięcie licznych serwisów z rankingu. Na znaczeniu zyskały te strony internetowe, które przykładały się do tworzenia wartościowej treści dla użytkowników Internetu.

Znacząco spadły w rankingu lub całkowicie zniknęły strony, które posiadały krótkie i nierzadko zduplikowane treści.

co to jest google

Algorytm był nieustannie aktualizowany i firma Google nieprzerwanie poprawiała sposób jego funkcjonowania, aż do 2015 roku. Wprowadzony algorytm całkowicie zmienił sposób prowadzenia serwisów internetowych i budowania ich pozycji. Od momentu wprowadzenia zmian na znaczeniu zyskały serwisy, które regularnie dodawały wartościową treść.

reklama i kampania Google Ads

W wynikach wyszukiwania zaczęły się pojawiać mniejsze strony internetowe, które początkowo były pomijane w naturalnych wynikach wyszukiwania. Tworzenie wartościowej treści wymaga od administratorów stron www wysiłku i czasu. Niektórzy właściciele stron zlecają tworzenie wartościowej treści profesjonalnym copywriterom.

Zlecenie pisania tekstów specjalistom wymaga jednak środków finansowych. Warto tutaj wspomnieć, iż duplicate content, czyli zduplikowana treść nieustannie pojawia się na stronach i jest wykorzystywana do przyśpieszenia optymalizacji. Właściciele stron kradnąc treść od innych autorów ułatwiają sobie pracę i unikają związanych z tym kosztów.

Obecnie duplikacja treści jest szybko wykrywana, a Google surowo karze serwisy za takie praktyki. Dodatkowo twórców chronią prawa autorskie, które są podstawą do roszczeń w razie ich naruszenia.

W wykryciu zduplikowanej treści mogą pomóc także zaawansowane narzędzia SEO, które są dostępne bezpłatnie w Internecie. Przykładem jest narzędzie o nazwie Copyscape, które skutecznie znajduje skopiowaną treść w obrębie danej strony www i poza nią.

pozycjonowanie strony internetowej

Wśród innych niedopuszczalnych technik Black Hat SEO należy wymienić stosowanie niejawnego przekierowania, ukrytych linków lub tekstów w obrębie danej strony.

Niejawne przekierowanie jest stosowane przez administratorów stron, którzy chcę zmylić roboty sieciowe i przekierować je do innego miejsca. Robotom sieciowym wyświetlają się treści zupełnie inne niż te, które zobaczą internauci. Ukryte linki i teksty są umieszczone na stronie w ten sposób, aby były niewidoczne dla użytkowników.

Ukryty tekst tworzy się na danej witrynie internetowej po to, aby oszukać w ten sposób robota indeksującego. Najczęściej są to niewidoczne słowa kluczowe, które nawiązują do tematyki wybranej strony internetowej. W ten sposób administrator danej witryny może skutecznie zmanipulować wyniki wyszukiwania.

Robot indeksujący podczas swojej pracy zostaje wprowadzony w błąd i interpretuje dany tekst jako poprawnie sformułowany. Stosowanie na stronie ukrytego tekstu jest niedopuszczalne przez wyszukiwarkę Google i nieregulaminowe. Warto tutaj wspomnieć, iż internauci mają możliwość zgłaszania stron, które wykorzystują tę metodę u siebie. Serwisy internetowe tego pokroju traktuje się jako spam i wyszukiwarka Google usuwa je z rankingu.

Czy Google dopuszcza kupowanie linków prowadzących do strony?

Płatne linki to skuteczny sposób na to, aby wzmocnić pozycję swojego serwisu internetowego w wyszukiwarce Google. Linki pozyskuje się wtedy z innych stron internetowych, gdzie wcześniej musimy za nie zapłacić ich właścicielom. Wyszukiwarka Google jednak negatywnie spogląda na serwisy internetowe, które kupują hurtowo linki zewnętrzne z innych portali.

sprzedaż biznes marketing

Szczególnie negatywnie są odbierane linki, które pozyskuje się z bezwartościowych portali internetowych. Obecnie kupowanie dużej ilości linków może być potraktowane jako spam i dana strona www otrzyma karę. Warto tutaj wspomnieć, iż Google wspiera naturalne pozyskiwanie linków zewnętrznych, gdzie sami użytkownicy dzielą się treścią i odnośnikami do niej między sobą. Dodatkowo wyszukiwarka Google lepiej odbiera silne linki, które pochodzą z wartościowych stron.

Odnośniki powinny prowadzić do naszej strony z miejsca, które jest otoczone tekstem. Najlepiej pozyskiwać mocne linki bezpośrednio z długich artykułów, które są umieszczone na powiązanych tematycznie serwisach internetowych.

Profesjonalne agencje SEO tworzą do tych celów specjalne zaplecza pozycjonerskie, skąd mogą pozyskać potrzebne odnośniki. Pozyskując linki z innych stron powinniśmy pamiętać, aby nie robić tego nachalnie. Wyszukiwarka Google może nałożyć karę na strony, które zbyt szybko pozyskują odnośniki z innych miejsc. Pozycjonując swoją stronę www należy uzbroić się w cierpliwość i skrupulatnie pozyskiwać jedynie wartościowe odnośniki ze sprawdzonych miejsc. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie regularnie tworzenie contentu, który zachęca internautów do odwiedzin.

Robot Google lepiej odbiera strony internetowe, które zawierają oryginalny i wartościowy content. Unikalny content jest lepiej odbierany przez użytkowników, którzy chętniej powracają na daną stronę i mają do niej zaufanie.

Dodatkowo należy pamiętać o robocie Google, który lubi długie artykuły, gdzie tekst jest odpowiednio sformatowany i znajdują się w nim dodatkowe materiały w postaci grafik lub krótkich filmów.

Administratorzy stron powinni mieć zawsze na uwadze, iż content jest tworzony w pierwszej kolejności dla samych użytkowników. Należy jednak pamiętać również o algorytmach i robocie Google, który regularnie odwiedza strony internetowe sprawdzając ich zawartość.

Jaką karę można otrzymać za stosowanie technik Black Hat SEO?

Administratorzy stron internetowych, którzy wykorzystują techniki związane z Black Hat SEO, muszą być świadomi  otrzymania kary w razie ich przyłapania. Najpoważniejszą konsekwencją za stosowanie niedozwolonych metod związanych z pozycjonowaniem strony www jest jej permanentne usunięcie z rankingu Google. Usunięcie serwisu z rankingu będzie wiązało się z jego zniknięciem w naturalnych wynikach wyszukiwania i praktycznie zerowymi wyświetleniami.

Niekiedy kara może być odrobinę mniej dotkliwa i będzie wiązała się z nałożeniem przez wyszukiwarkę Google specjalnego filtra.

Nałożenie filtra przez wyszukiwarkę, to częściowe ograniczenie wyświetleń poprzez obniżenie pozycji danej strony. Automatycznie przełoży się to na uzyskiwane wyświetlenia w skali miesiąca. Warto tutaj pamiętać, iż nałożenia filtra na daną stronę internetową nie musi mieć efekt stały.

Właściciel ukaranej strony może próbować naprawić wykryte błędy, które został znalezione przez robota Google. Usunięcie znalezionych błędów nie jest proste, ale jest to jedyna szansa na powrót do dawnej świetności strony. Administrator strony po naprawieniu wszystkich błędów może zwrócić się do Google z prośbą o ponowne sprawdzenie jej zawartości.

Jeśli nałożona kara zostanie zdjęta ze strony, to ponownie będzie ona mogła się rozwijać i zdobywać wysokie pozycje w wyszukiwarce Google.

Stosowanie kar za niedozwolone praktyki związane z pozycjonowaniem są wykorzystywane nie tylko przez największą wyszukiwarkę internetową na świecie. Z surowych kar korzysta także druga największa wyszukiwarką, jaką jest Bing. Wyszukiwarka Bing działa od 2009 roku i należy do amerykańskiego przedsiębiorstwa o nazwie Microsoft.

W przypadku tej wyszukiwarki sposób działania jest podobny, a administratorzy w razie stosowania Black Hat SEO mogą otrzymać karę w postaci spadku ich pozycji lub całkowitego zniknięcia z wyników wyszukiwania.

Czym jest Google bomb?

Technika nazwana Google bomb to pojęcie, które zdecydowanie powiązane jest z Black Hat SEO. Pojęcie odnosi się do zmasowanego ataku w postaci linków, które pojawiają się w wyszukiwarkach.

Celem takiego ataku jest pojawienie się konkretnej strony internetowej jak najwyżej w rankingu. Stosując tę metodę można skutecznie wypozycjonować daną stronę z całą jej zawartością.

Metoda ta nierzadko jest wykorzystywana przez internautów, którzy dla zabawy chcą wypromować wybraną stronę www i znajdujący się na niej content.

W Polsce popularną sytuacją, gdzie zastosowano tą technikę w formie żartu, było wypozycjonowanie życiorysu znanego polityka Donalda Tuska.

Biografia polityka pojawiała się w wyszukiwarce po wpisaniu w nią frazy kluczowej „kłamca”. Jest to kolejne zjawisko, które służy manipulacji naturalnymi wynikami w wyszukiwarce i utrudnia pracę robotom sieciowym.

Obecnie jest to rzadziej występujące zjawisko, gdyż firma Google znacząco dopracowała sposób funkcjonowania algorytmu o nazwie PageRank. Dawniej PageRank był algorytmem, który posiadał znaczący wpływ na pozycjonowanie strony internetowe.

Wcześniej ogromna liczba linków prowadząca do danej strony docelowej mogła spowodować jej gwałtowny wzrost na daną frazę kluczową. Było to działanie związane z wykorzystaniem niepoprawnej pracy wspomnianego wcześniej algorytmu. Sposób działania algorytmu o nazwie PageRank został z czasem zmieniony.

W roku 2007 firma Google zakomunikowała w przestrzeni publicznej, że algorytm zmienił sposób swojego działania i tym samym uniemożliwia użytkownikom Internetu jego nadużywania w związku z wykrytymi błędami w funkcjonowaniu. Obecnie algorytm posiada marginalny wpływ na pozycjonowanie swojej strony internetowej.

Jak pozycjonować stronę w zgodzie z zasadami SEO?

Każda strona internetowa powinna być pozycjonowana w zgodzie z panującymi zasadami SEO. Obecnie wskazane jest stosowanie technik, które związane są z White Hat SEO. Działania związane White Hat SEO obejmują metody, które są powszechnie wykorzystywane i dopuszczone przez wyszukiwarkę Google. Opierając się na zasadach związanych z White Hat SEO administratorzy stron nie narażają się na surowe kary.

Strony są pozycjonowane z poszanowaniem dla internautów i wartości, które przyświecają wyszukiwarce Google. Celem takiego rozwiązanie jest dostarczenie internautom najlepszej treści, która zostanie idealnie dopasowana do wpisywanej przez nich frazy kluczowej.

W procesie pozycjonowania najważniejsze jest budowanie wartościowego contentu, który służy użytkownikom Internetu. W drugiej kolejności bierze się pod uwagę roboty sieciowe, które sprawdzają zawartość danej strony internetowej. Wyszukiwarka Google preferuje treści, które są merytoryczne, poprawne stylistycznie i oryginalne. Autorzy treści zdecydowanie powinni unikać powielania contentu i tworzenia krótkich artykułów.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Obecnie kluczowa jest odpowiednia optymalizacja strony internetowej pod kątem wyszukiwarek. Na etapie optymalizacji należy zadbać o odpowiednie nasycenie strony słowami kluczowymi i zadbanie o przejrzysty kod źródłowy. Każda witryna powinna być dopasowana do urządzeń mobilnych, które są obecnie chętnie wykorzystywane przez użytkowników do przeglądania Internetu. Kod strony powinien być responsywny, aby mógł poprawnie się wyświetlać na wspomnianych wcześniej urządzeniach. Kolejną kwestią jest link building, gdzie na znaczeniu zyskały linki pochodzące z wartościowych stron internetowych.

Black Hat SEO search engine optimization

Stosowanie technik White Hat SEO to dłuższy proces, który wymaga cierpliwości i ciężkiej pracy od administratorów serwisów. Black Hat SEO przynosi czasami krótką korzyść, gdzie właściciel strony ponosi ogromne ryzyko związane z otrzymaniem surowej kary w postaci permanentnego bana. Dbając o swoją stronę należy dostosować się do panujących zasad SEO, które służą internautom i są etyczne.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

 1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
 2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
 3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
 4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing