Kategorie: E-COMMERCE | GOOGLE | SEO | SOCIAL MEDIA | EMAIL |BRANDING | CONTENT | NARZĘDZIA | MARKETING | RECENZJE

Aktualizacja algorytmu Google -na czym polega update?

seo search engine optimization

Jak wygląda aktualizacja algorytmu Google?

Wyszukiwarka Google wykorzystuje zaawansowane algorytmy, które pozwalają jej prawidłowo działać i oceniać strony internetowe. Algorytmy od firmy Google działają według schematu, który dokładnie określa zasady przypisywania poszczególnym witrynom internetowym pozycji w wyszukiwarce.

lead generation generowanie leadów

Strony działające według ustalonych odgórnie zasad przez wyszukiwarkę otrzymują wyższą pozycję w rankingu. Przekłada się to na ilość odwiedzin na danej stronie internetowej i wygenerowaniu przez nią większych zysków. Obecnie istnieje wiele algorytmów, które działają niezależnie od siebie i sprawdzają poszczególne elementy na stronie. W interesie każdego właściciela witryny internetowej jest, aby pilnować wymogów i dostosować się do panujących zasad.

pozycjonowanie strony internetowej

Pierwsze algorytmy pozostawiały jednak wiele do życzenia i często wykorzystywali to webmasterzy. Wkrótce po starcie wyszukiwarki Google ruszył pierwszy algorytm o nazwie PageRank. Algorytm ten działał przez wiele lat, aż do roku 2016, gdzie odszedł w zapomnienie. Google jednak nieustannie aktualizowało i usprawniało pracę algorytmów. Już w roku 2011 zaczęły się prace nad tym, aby powołać do życia bardziej zaawansowane i wydajniejsze algorytmy.

REKLAMA:

sprawdź kursy online

Koniec reklamy.

Ich zadaniem było unowocześnienie sposobów działania wyszukiwarki i oceny znajdującej się na nich treści. Działanie najnowszych algorytmów znacząco usprawniło wyszukiwanie treści przez użytkowników wyszukiwarki Google. Treści zaczęły być lepiej dopasowane do ich preferencji, a jednocześnie właściciele stron posiadających nikłą wartość zostali ukarani niższymi pozycjami.

Najważniejszymi algorytmami, które spowodowały największe zmiany odnośnie dodawania treści i budowy stron internetowych były Panda, Pingwin i Koliber.

NEWSLETTER:
Zapisz się, aby otrzymywać świeże wiadomości i być krok przed innymi!

Zapisz się powyżej.

Charakterystyczne dla większości wprowadzanych algorytmów było przypisywanie im nazw zwierząt. Algorytmy są jednak nieustannie zmieniane i aktualizowane, a Google na bieżąco prowadzi w tej kwestii badania. Firma stara się maksymalnie poprzez technologię usprawnić użytkowanie wyszukiwarki. Google jest światowym gigantem i posiada liczne dane, które pozyskuje już z funkcjonującej wyszukiwarki. Mniejsze wyszukiwarki stanowią jedynie marginalny procent na rynku i pozostają w tle.

Wyszukiwarka Bing, Yahoo lub Baidu, nie są większym zagrożeniem obecnie dla firmy Google. Amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne posiada odpowiednie możliwości marketingowe i zaplecze technologiczne, aby rozwijać się na rynku. Wyszukiwarka Google dyktuje tym samym warunki odnośnie oceny stron internetowych i istnienia w przestrzeni Internetu.

google analytics

Jak kształtował się rozwój algorytmów?

Pierwsze algorytmy były zdecydowanie mniej zaawansowane, niż obecne. Webmasterzy potrafili wykorzystywać wówczas niedokładność funkcjonujących algorytmów, skutecznie się pozycjonując w wyszukiwarce. Często spotykano strony www, które były bezwartościowe, przepełnione słowami kluczowymi i niesprawne. Google postanowiło ukrócić niewłaściwe praktyki i wprowadziło szereg aktualizacji i nowych algorytmów, które stanowczo zmieniły panujące wcześniej zasady. Pierwszym algorytmem, który mocno wpłynął na sposób prowadzenia stron www był Google Panda.

REKLAMA:

sprawdź narzędzia marketingowe

Koniec reklamy.

Powstał on w 2011 roku, a następnie nieustannie była wprowadzana aktualizacja algorytmu Google. Aktualizacja wpłynęła na sposób dodawania treści na całym świecie, także w Polsce. Jakość wyników wyszukiwania po wprowadzeniu algorytmu Google Panda znacząco się poprawiła. Strony mające niską wartość zostały przeniesione na niższe pozycje w ogólnym rankingu. Wyszukiwarka zaczęła patrzeć na jakość dodawanej treści na stronie, jej unikalność i wartość dla użytkownika. Google rozpoczęło surowe karanie właścicieli stron, którzy dodawali zduplikowaną treść lub zbyt krótkie artykuły. Obecnie treści dodawane na stronie muszą być obfite w wartościowe informacje i powinny maksymalnie wyczerpywać omawiany problem.

Nieustanna aktualizacja algorytmu Google Panda znacząco przełożyła się na funkcjonowanie wyszukiwarki w następnych latach. Zmiany pozwoliły zaistnieć witrynom internetowym, które były mniejsze i miały utrudnione zadanie, aby przebić się przez konkurencję. Osoby dodające regularnie wartościową treść na bloga lub stronę www, mogły z czasem zobaczyć się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce Google. Poprzez algorytm Google Panda zmieniły się także zasady odnośnie dodawania ciekawych grafik lub filmów. Wyszukiwarka docenia obecnie ciekawe treści w postaci filmów lub obrazków dodawanych w artykule.

szkolenie konsulting doradztwo biznesowe

Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z dodatkami, gdyż może się to odbić na czasie ładowania danego serwisu. Szybkość ładowania serwisu jest istotna, gdy patrzymy na stronę w kontekście jej właściwej optymalizacji. Podsumowując algorytm Panda lubi treści rozbudowane, unikalne i prezentujące wartość dla czytelników. Jednocześnie algorytm karze strony posiadające zduplikowaną treść, czyli z angielskiego treści podpadające pod duplicate content.

Filtr karzący zduplikowaną treść chroni poniekąd prawa autorskie serwisów, które dokładają wszelkich starań, aby zadowolić swoich czytelników i dostarczyć im interesujące artykuły. Nałożona kara na daną stronę często wiąże się ze zniknięciem jej z wyników wyszukiwania. 

Jak działa algorytm Google Pingwin i Koliber?

Wśród kolejnych algorytmów, które zostały wprowadzone na przestrzeni lat znajdował się Google Pingwin i Google Koliber. Pierwszy z wymienionych algorytmów pojawiły się rok po starcie algorytmu Google Panda. Został wprowadzony w 2012 roku i miał za zadanie sprawdzać sposób linkowania do poszczególnych witryn internetowych.

Rolą tego algorytmu były karanie właścicieli stron, którzy pozyskiwali linki w sposób nienaturalny i przypominający spam. Często webmasterzy potrafili w sposób sztuczny pozyskać olbrzymie ilości bezwartościowych odnośników, które pompowały pozycję danej strony. Niestety pozwoliło to rozwinąć się całemu biznesowi wokół sprzedaży takich linków, które pochodziły z bezwartościowych katalogów. Wprowadzenie tego algorytmu zmieniło jednak zasady budowanie link buildingu i pozyskiwania cennych odnośników.

Obecnie linkowanie zewnętrzne dalej pełni istotną rolę w pozycjonowanie, ale zdecydowanie funkcjonuje już według całkowicie innych zasad. Wyszukiwarka Google wysyłają obecnie robota indeksującego sprawdza, czy linki pochodzą z wartościowych stron. Tym sposobem podczas pozycjonowania większe znaczenie ma jeden link pochodzący z dobrze ocenianej strony www, niż wiele linków z serwisu mającego niską reputację. Mocny link znacznie ciężej zdobyć, ale jego wartość jest nieoceniona.

Jeśli właściciel strony będzie pozyskiwał bezwartościowe odnośniki, to jednocześnie może się to odbić nawet negatywnie w ogólnym rozrachunku. Google może wówczas ukarać taką stronę i przypisać jej niższą pozycję na liście wyszukiwań. Kolejnym algorytmem, który został wprowadzony był Google Koliber.

Wydarzenie to miało miejsce w 2013 roku i znacząco zmieniły sposób wyszukiwania informacji w Internecie. Użytkownicy wpisując określoną frazę kluczową otrzymywali znacząco lepsze treści. Wyszukiwane treści były lepiej dopasowane do ich potrzeb i pozwalały znacząco zaoszczędzić czas. Obecnie wyszukiwarka na bieżąco analizuje dane z wyszukiwarki i pewnie niejednokrotnie zobaczymy kolejne aktualizacje odnośnie ich algorytmów.

Niekiedy zmiany odnośnie działania poszczególnych algorytmów mogą się odbywać nawet kilka razy w roku. Jest to niezwykle ważne dla webmasterów, specjalistów SEO i copywriterów, którzy muszą śledzić aktualności na rynku.

W jaki sposób algorytmy i aktualizacje wpływają na pozycję strony?

Wprowadzane nieustannie algorytmy i aktualizacje znacząco wpływają na sposób funkcjonowania stron internetowych. Działania te są jednak nieocenione dla użytkowników, którzy znacząco zyskali na wprowadzonych zmianach. Strony internetowe muszą wysilić się, aby pojawić się w wyszukiwaniach i wygenerować ruch. Na wprowadzonych zmianach zyskują głównie uczciwi właściciele stron, którzy pozycjonują się według dozwolonych zasad przez Google.

Serwisy nie dbające o jakość linków zewnętrznych i treści muszą liczyć się z tym, że prawdopodobnie nie zabłysną w przestrzeni Internetu. Algorytmy Google ujednolicili rynek i uregulowały zasady odnośnie pozycjonowania. Kluczowa obecnie w pozycjonowaniu stron internetowych i e-sklepów jest optymalizacja. Właściciele stron muszą odpowiednio zaprojektować design, dbać o wartościową treść i czas ładowania swoich witryny internetowych.

Warto tutaj wspomnieć, iż algorytmy działają także w innych serwisach. Jednym z największych serwisów na świecie wykorzystującym zaawansowane algorytmy jest Facebook. Działanie algorytmu w serwisie Facebook dokładnie bada sposób poruszania się użytkowników i wyszukiwanych przez nich treści. Użytkownicy mogą następnie otrzymywać treści, które będą powiązane z ich zainteresowaniami.

Jakie czynniki wpływają na algorytm Google?

Zmiany dotyczące działania algorytmów spowodowały, że specjaliści SEO na bieżąco analizują czynniki wpływające na pozycję w wyszukiwarce. Google nie wydało w tej kwestii jasnych informacji, co dodatkowo może utrudniać pracę agencją SEO i specjalistą od pozycjonowania. Istnieje jednak zbiór zasad, który powoduje znaczący wzrost pozycji w wyszukiwarce.

Zasady odnośnie podwyższenia pozycji danej strony internetowej odnoszą się do właściwej optymalizacji. Właściciele stron muszą zadbać, aby dostosować stronę do wymogów Google już na samym początku.

Podczas projektowania strony internetowej lub e-sklepu, należy zadbać o dopasowanie jej do urządzeń mobilnych. Istotne dla Google jest to, aby strona poprawnie się wyświetlała u osób, które korzystają na przykład z telefonu komórkowego.

Urządzenia mobilne nieustannie się rozwijają, a ludzie coraz chętnie przeglądają na nich Internet. Olbrzymie znacznie dla wyszukiwarki Google ma treść, która powinna być regularnie dodawana na daną witrynę internetową. Treść powinna być dodawana według odgórnych standardów, które są dopasowane do czytelników. Każdy artykuł, post lub poradnik, musi być nasycony w sposób naturalny słowami kluczowymi.

Umieszczenie właściwych słów kluczowych w tekście jest kluczowe do tego, aby pozycjonować się w wyszukiwarce Google. Pod umieszczonymi frazami kluczowymi można sporadycznie umieścić linki, które będą prowadziły do innych miejsc na stronie. W ten sposób wzmocnimy linkowanie wewnętrzne, które również ma wpływ na pozycje w wyszukiwarce. Odnośnie dodawanej treści nie możemy także pominąć formatowania.

Wyszukiwarka Google zwraca uwagę na to, jak dana treść jest podana użytkownikowi. Należy w  treści zadbać o odpowiednie nagłówki i wyeksponowanie najważniejszych fragmentów. Warto pogrubić fragmenty tekstu, które są najbardziej interesujące dla czytelnika. Istotna dla wyszukiwarki Google jest również długość tekstu.

Treści przygotowywane na stronie muszą dogłębnie wyczerpywać omawiany temat. Zdecydowanie nie należy dodawać krótkich treści, które są źle odbierane przez wyszukiwarkę. Dotyczy to też sklepów internetowych, które często dodają liczne produkty wymagające szczegółowych opisów. W przypadku e-sklepów ważne są nie tylko opisy, ale również inne treści.

Często właściciele sklepów współpracują z copywriterami SEO, którzy zajmują się przygotowywaniem opisów i pisaniem interesujących artykułów. Sklep internetowy warto połączyć z blogiem, gdzie będą umieszczane ciekawe poradniki lub artykuły omawiające jakieś zagadnienie. Dodatkowe treści znajdujące się na stronie sklepu internetowego sprawiają, że użytkownicy spędzają tam więcej czasu i znacznie chętniej powracają.

Ruch na danej stronie sprawia, że robot Google może przypisać jej wyższa pozycję. Użytkownicy często też samodzielnie prowadzą pewne działania, które wpływają na pozycję danego e-sklepu w wyszukiwarce. Przykładem takich samodzielnych działań przez użytkowników odwiedzających daną stronę jej udostępnienie i podlinkowanie. Wyszukiwarka Google prawdopodobnie zauważa naturalne linki, które są umieszczane na portalach społecznościowych.

Co powinieneś teraz zrobić

Oto wskazówki co dalej:

  1. Aby być na bieżąco z materiałami daj nam follow w social media.
  2. Jeśli chcesz na bieżąco u nas publikować to skontaktuj się przez zakładkę kontakt.
  3. A może chcesz zamieścić u nas artykuł sponsorowany, lub współpracować?
  4. Sprawdź materiał naszego partnera w tym miesiącu:
pozycjonowanie seo reklama marketing

Podobał Ci się ten artykuł?

Reklama:

pozycjonowanie seo reklama marketing